Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
162 posty 2204 komentarze

mikstury bezmetki

1abezmetki - Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

Dochodzenie РБК : "Na czyj koszt żyje Donbas?"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czytelnikom poważniej zainteresowanym problematyką konfliktu ukraińskiego a w szczególności realiom ekonomicznym egzystencji zbuntowanych republik w Donbasie polecam artykuł...

- który niespełna dwa tygodnie temu ukazał się w wydaniu internetowym rosyjskiej gazety  " РБК." To dobry przykład rzetelnej analityki dziennikarskiej i anditodum na pulpę propagandową. Zapraszam.


Kryzys Ukraiński 15.06.2015

Iwan Golunow, Aleksander Artjemiew

 

Dochodzenie РБК 1* : "Na czyj koszt żyje Donbas?"

Ekonomia nieuznanych republik na wschodzie Ukrainy, albo stref T1 i T2, jak je nazywają urzędnicy rosyjscy, blisko związani z Rosją

- "Czy to obiekt "G"? Czy tu odbędzie się spotkanie dyrektorów kopalń? Już pogubiłem się w waszych tajemniczych hasłach", pyta dyrektor jednej z kopalni
w Donieckiej Republice Ludowej (DRL) ochroniarza z automatem przy wejściu do donieckiego centrum byznesowego.

Spotkanie "węglarzy", któremu przewodniczy szef DRL,- Aleksander Zacharczenko,
odbywa się w napiętej atmosferze.

- ""A gdzie główny dyrektor kopalni "Trudowskaja"?"" - pyta Zacharczenko.

- ""Siergieja Nikolajewicza wczoraj wzięli do "piwnicy", pod zarzutem nielegalnego posiadania broni i fałszowania dokumentów"",-objaśnia vice-minister d/s węgla DRL,-Aleksander Potapienko. "Być może zaszła pomyłka. Zadzwonić i powiedzieć, żeby wypuścili",- rozstrzyga Zacharczenko.

Wspomniane niezwyczajne spotkanie zainicjowało śledztwo RBK - "za czyje pieniądze żyją te dwa nieuznane terytoria na wschodzie Ukrainy", które do czasu wojny dostarczały 16% ukraińskiego produktu krajowego brutto.


Kraj emerytów

Obecnie, na terytorium Donbasu, kontrolowanym przez opolczenie, żyje 2-2,5 milionów mieszkańców, z których około 1 miliona to emeryci, wyjaśnia informator RBK, zbliżony do kierownictwa opolczencow. Do czasu podjęcia działań zbrojnych w rejonach donieckim i luganskim zamieszkiwało w przybliżeniu 6,5 mln ludzi.
Podobne dane dostarczają raporty Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych (РИСИ), które przygotowują dla rządu rosyjskiego analizy na temat sytuacji w Donbasie (RBK udało się zaznajomić z dokumentami). Przyjmuje się, że obecnie w Donbasie żyje około 3 mln ludzi, z których większość,-to emeryci i osoby w trudnej sytuacji bytowej.
Najzamożniejsza i najbardziej wykwalifikowana cześć ludności wyjechała, - piszą autorzy jednego z raportów.

Emerytka, zatrudniona w jednym z muzeów Doniecka, nie otrzymuje pieniędzy ani od Ukrainy ani od DRL od sierpnia ubiegłego roku. Ukraińska emeryturę ostatni raz wypłacono jej w październiku, ale podjąć pieniędzy z karty nie udało się, ponieważ większość bankomatów już nie działała (w listopadzie Ukraina ogłosiła ekonomiczną i komunikacyjną blokadę republik, zapewniając wypłaty tylko tym, którzy przyjadą na terytorium Ukrainy).W marcu otrzymała od władz DRL emeryturę mniejszą niż dotychczas - 1000 hrywien
(średnia emerytura na Ukrainie w 2014 roku - to 1670 hrwn). Śniadanie je w stołówce socjalnej, którą otworzył dla mieszkańców sąsiednich domów właściciel jednego z hoteli w Doniecku. a kolację przygotowuje z produktów, jakie codziennie otrzymuje z funduszu humanitarnego "Pomożemy" («Поможем») - oligarchy Rinata Achmietow.

W DRL wysokość świadczeń - to 1000 hrn, jakie za pięć miesięcy (od października do marca) udało się dwukrotnie wypłacić. W LRL wymiar pomocy wynosił 1800 hrn, ale wypłacono jedynie raz.

Wg szacunków RBK obie republiki od listopada do marca powinny wydać na emerytury, renty i zapomogi losowe około 1,9 mld hrn (3,8 mld rubli(---).
Jednak na wiosnę, wszystko się pozmieniało. W końcu marca szefowie republik jednocześnie podpisali postanowienie o rozpoczęciu regularnych wypłat emerytur w wymiarze przedwojennym. Ale w miejsce zwyczajowych hrywien zaczęli wypłacać w rublach wg kursu 1:2 (1 hrywna=2ruble).

Niedługo przedtem kierownictwa DRL i LRL podały, że wskutek braku dostatecznych środków w hrywnach, wprowadziły w regionie strefę wielo-walutową, gdzie na równi z waluta ukraińską dopuszczono do oficjalnego obiegu ruble, dolary i euro. W tych walutach można było płacić w sklepach, naliczać podatki i wypłacać emerytury.
"Rodzaj waluty w obiegu uzależniono od masy pieniężnej, dopływającej do obiegu w republikach. Stwierdziliśmy, że dysponujemy dostateczną masą w rublach, i rozpoczęliśmy wyplaty. Jeśli zaczną napływać dolary w większej ilości, będziemy płacić w dolarach", - wyjaśnia RBK vice- minister finansów DRL Oksana Taran.
Skąd napłynęła masa rublowa do republik, - nie wyjaśnia się.

Od końca maja obie republiki zaczęły również wypłatę zasiłków, różnym kategoriom, od inwalidów do brzemiennych kobiet. Na przykład w kwietniu LRL planowała wydać na wypłatę emerytur 1,7 mld rubli, wg zapowiedzi szefa LRL Igora Plotnickiego. W maju okazało się, że do tej sumy należało jeszcze dołożyć 250 mln rubli dla pokrycia wypłat zasiłków socjalnych, podał informator z kręgów zbliżonych do szefa LRL.

Mniejsza jasność co do wynagrodzeń w budżetowce i pracownikom przedsiębiorstw państwowych. W LRL planuje się rozpocząć wypłaty wynagrodzeń "budzetnikom" za maj, nie bacząc na zaległości od grudnia do kwietnia.""Na razie mówią nam: "pomęczcie się", - staramy się przyzwyczaić do tego. Zdarza się, człowiek przychodzi i mówi, nie mam nawet sześciu rubli, żeby dojechać do pracy""- opowiada o współpracownikach swojego aparatu, - szef jednego z ministerstw LRL.

W Doniecku budżetowce wypłacono wynagrodzenie tylko raz, - w końcu października, przed wyborami deputowanych do Rady Narodowej DRL; lekarze i nauczyciele dostali wynagrodzenie za wrzesień. Kiedy będą następne wypłaty nie wiadomo. W kwietniu Zacharczenko obiecał, że wypłaty budżetowce nastąpią nie wcześniej niż z końcem maja. Mamy teraz połowę czerwca a o wypłatach nie słychać.

Z początkiem ostrzałów artyleryjskich miast, znajdujących się pod kontrolą separatystów, ukraińskie banki pozamykały swoje oddziały.

Nikt z urzędników nie kwapi się z oceną całego wymiaru wypłat dla emerytów i pracowników budżetówki. "o tym będzie można rozmawiać po uchwaleniu budżetu.
Na razie pracujemy w zależności od sytuacji w podatkach", - objaśnia minister finansów LRL Jewgienij Majnulow. W DRL budżetu na 2015 r.,również nie przyjęto, objaśniono RBK w ministerstwie w wydziale podatków i przychodów. Z bieżącym położeniem nie udało nam się również zaznajomić.
W ocenie redakcji, jedynie na wypłaty emerytur i zasiłków socjalnych republiki powinny wydawać nie mniej niż 4,6 mld rubli miesięcznie (55,2 mld rubli - rocznie).
Skąd dotychczas brano i skad weźmie się te pieniądze?

Gotowanie we "wspólnym garnku"?

Donieck i Lugansk utwierdzają, że pieniądze na emerytury pojawiły się dzięki poborowi podatków.

""Byznesmeni zaczęli po cichu działać i oddawać podatki. Rozpoczęli gromadzić gotówkę w sejfach, skąd później powędruje do "wspólnego kotła", z podziałem na terytoria"", - opisuje proces budżetowy szef funduszu emerytalnego LRL Tatjana Wasiljewa. Z punktu widzenia technologii wszystko zrozumiałe: przychód i rozchód środków budżetowych można z grubsza ocenić już "na oko".

Przed głównym biurem Centrobanku (Центробанка) DRL w Doniecku zaparkowano w kilka rzędów samochodów inkasenckich z oznaczeniami firmowymi różnych ukraińskich banków i terenówki, wokół których stoją uzbrojeni ludzie w kamuflażu i kobiety z torbami sportowymi w rękach. To księgowi z dzielnicowych oddziałów bankowych i instytucji budżetowych, którzy przyjechali po gotówkę na wypłatę emerytur i zasiłków."Póki co uprawiamy bankowość w warunkach wojennych (---)brakuje gotówki.
"Dlatego przychodzi jeździć do Doniecka", wyjaśnia jedna z kobiet w kolejce.

Znacznie trudniejsze pytanie, - to czy zebrane podatki w DRL i LRL wystarczają na pokrycie wszystkich wypłat socjalnych. Władze obu republik odmówiły wyjaśnienia
RBK rzeczywistego zakresu postępu w republikańskich budżetach, ograniczając się jedynie do stwierdzenia, że zmiesiaca na miesiąc sumy rosną.

System podatkowy republik jest maksymalnie prosty. W LRL - od 3 do 8% obrotu w zależności od rodzaju działalności. W LRL biznes może może wybrać jeden z dwóch wariantów obciążenia podatkowego: 20% od zysku netto lub 2% od obrotu. Stawkę podatkową od dochodu dla obywateli ustanowiono na rosyjskim poziomie 13%.

Byznesmeni nabywają patent z ustaloną stawka. W DRL sprzedawcy na rynkach obowiązani są płacić 150 hrn miesięcznie, taksówkarze - 170 hrn, kierowcy "marszrutek"- 510 hrn. Największy wymiar przewidziano dla właścicieli niewielkich kopalni (na Ukrainie "bieda-szyby" uznaje się za nielegalne) 20 tysięcy hrn.
W LRL biznesmeni, którzy handlują żywnością zobowiązani są do płacenia 600 hrn,
Sprzedaż produktów nieżywnościowych i świadczenie usług obciążone są - 300 hrn miesięcznie.

Orientację w zakresie możliwego zakresu osiąganych przychodów podatkowych można sobie wyrobić na podstawie dostępnych dokumentów samozwańczych republik. Wg raportu ministerstwa rozwoju gospodarczego DRL, w 2014 roku, poziom produkcji przedsiębiorstw spadł o 32,8%, z 317mld do 213 mld hrn.
Główne źródło przychodów podatkowych, -to podatek od obrotów przedsiębiorstw - 2%, dlatego też, jeśli w 2015 roku zakres produkcji nie zmieni się , to do skarbu DRL wpłynie nie więcej niż 4,27 mld hrn (8,54 mld rubli) różnie.

Donieckie biuro ukraińskiego banku państwowego «Укрэксбанка» zajęli pracownicy centralnego banku republikańskiego DRL.Władze małych miasteczek Donbasu są bardziej otwarte niż ministrowie. "Na 1 marca przerejestrowaniu (w mieście) uległo 401 przedsiębiorstw i 1810 biznesów. Prognoza wartości produkcji na rok 2015 to 5,62 mld hrn, - jeśli wziąć pod uwagę jedynie biznesy, które przerejestrowano na terytorium republiki, z poziomem produkcji wartości około (0,3 mld hrn (600 mln rubli), w 2015 roku", - objaśnia mer piątego pod rzędem wielkości ludności miasta DRL - Харцызска (Charcyzska) - Wasilij Tkaczuk na posiedzeniu władz republiki.

Jak dotychczas żadna z najważniejszych firm w mieście nie wniosła dokumentów o przerejestrowanie. "Charcizkaja",- wytwórnia rur (wchodzi w skład «Метинвест» Achmetowa), Zujewskaja elektrociepłownia (wchodzi w ДТЭК Achmetowa), fabryka kabli stalowych «Силур»(należy do odesskiego biznesmena Wladimira Niemirowskiego), odlewnia «Армлит-Донбасс» ( to własność członka partii "Blok Julii Timoszenko", - Fiodora Cymbalowa). Bez przerejestrowania tych firm przychody podatkowe nie przekroczą 0,5 mln hrn ( 1 mln rubli) miesięcznie.
Tego na emerytury nie starczy, skąd więc pieniądze?


Oligarchowie w "Somali"

W supermarketach «Брусничка» w porównaniu z innymi sklepami Doniecka zawsze był ożywienie: do każdej kasy stało w kolejce 10-15 ludzi, ale przy tym była też wolna kasa przyjmująca gotówkę, za którą pracownica zwykle rozwiązywała krzyżówki i zawistnie spoglądala na pozostałe kasjerki, które wynik zakupu zaczynają wnosić do notebooka. Popularne kasy pracowały w systemie bankowości internetowej. Kasjer w systemie płatności online wprowadza dane karty, nabywcy wysyła się Wiadomość SMS z banku z kodem potwierdzającym, który umożliwia sprzedawcy, zakończyć transakcję.
Od listopada 2014 roku w DRL i LRL przestały działać wszystkie bankomaty i terminale sklepowe. Jednakże wielu mieszkańców nadal otrzymuje wynagrodzenie na karty, w tej liczbie pracownicy firmy «Систем Кэпитал Менеджмент» -СКМ (System Kepital Menedzment -SKM), własność najbogatszego ukraińskiego biznesmena Riata Achmetowa (201 miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie wg Forbes'a, że stanem posiadania $6,7 mld)."Na terytorium, nie pod kontrolą Ukrainy, w obwodach Donieckim i Luganskim w firmach grupy SKM pracuje ponad 70 tysięcy osób. Firmy tej grupy wypłacają wynagrodzenie na karty", - oświadczyła RBK służba przedsiębiorstw SKM.
SKM Achmetowa, - to największy posiadacz przedsiębiorstw na terytoriach pod kontrolą DRL i LRL. W Donbasie do niego należą dziesiątki różnych aktywów, - od zakładów metalurgicznych do kiosków aptecznych. «Брусничка» także należy do Achmetowa, ale zamknięto ja w czerwcu.

Nie bacząc na blokadę transportową, SKM znajduje sposoby na dostarczanie surowców i wywóz produkcji. W styczniu - lutym produkcja Awdiejewskiego zakładu kokso-chemicznego, wyniosła 186 tys ton. Jenakijewski zakład metalurgiczny, - 214 tys.ton, mówi się w sprawozdaniu holdingu «Метинвест», wchodzącego w skład SKM.

Przez linię frontu przechodzi kolejowe zaopatrzenie w surowce na linii Jasnowata -Skotowata w stronę Dnietropietrowska i Juznodonbaska-Jelienowka w kierunku Mariupola, gdzie znajduje się port i wielkie zakłady metalurgiczne Achmetowa.
Łączność kolejowa cierpi od zniszczeń ale generalnie działa nawet w okresie wojny.

Poważne kontrybucje na rzecz gospodarki DRL LRL pochodzą ze strony wielkiego biznesu, twierdzi wysoki rangą rosyjski urzędnik: niezakłóconą działalność handlową zabezpieczają wysiłki pozostałych w Kijowie lobbystów, z których wielu zostało ponownie wybranych do Rady Wierchownej.

Praktyka wykazuje, że większość przedsiębiorstw należących zarówno do ukraińskich jak też rosyjskich poważnych biznesmenów i nie zamkniętych w czasie wojny, wnosi realny wkład finansowy w gospodarkę Donbasu. Jednakże wielka cześć najpoważniejszych biznesmenów ogranicza się do wypłat wynagrodzenia pracownikom i pomocy humanitarnej a jedynie kilku pośród oligarchów płaci podatki do budżetu DRL i LRL, toteż generalnie ich pieniądze nie mogą zasilać świadczeń socjalnych.

W końcu ubiegłego roku uzbrojeni ludzie kilka dni wozili w bagażniku samochodowym dyrektora zakładu «Донецккокс» (wchodzącego w skład «Метинвест»), -
Andrieja Szabanowa, zadając przerejestrowania firmy w DRL, opowiedział RBK jeden z biznesmenów donieckich a co również potwierdził informator zbliżony do SKM.(--).


""Podatki są płacone na Ukrainie, niestety", - potwierdza szef zarządu przemysłu w administracji DRL, - Jewgienij Lawrienow. "DRL. "DRL obawia się wywierać duży nacisk na Achmetowa i innych poważnych biznesmenów, ale średni biznes często żyje w koszmarze; grożą dyrektorom "piwnicą", jeśli nie zaczną płacić podatków republice", objaśnia informator, zbliżony do kierownictwa republiki.

Jeden z większych, ale "podpadniętych" ukraińskich biznesmenów, pozostawił niemało aktywów w Doniecku i wyniósł się stamtąd, czując niebezpieczeństwo prowadzenia tam działalności. Teraz nazywa te terytoria "Somali", opowiada dwoje jego znajomych.

Kiedyś głównym podatkodawca w DRL był rosyjski milioner Wiktor Nusenkis.
Urodzony w Donbasie, mecenas prawosławia, który w latach 90- tych wyjechał do Moskwy, jest właścicielem holdingu «Донецксталь», w skład którego wchodzą Donieckie zakłady metalurgiczne (DMS), dwa przedsiębiorstwa kokso-chemiczne w Makijewce i Jasnowatej i kopalnia «Покровская», na terytorium pod kontrolą Ukrainy.
«Донецкстали», podobnie jak i firmom Achmetowa udawało się zasilać w surowce i wywozić produkcję nawet w czasie działań wojennych. Jesienią ДМЗ, pozbawiony surowca z Krzywego Rogu, załatwił dostawy z Rosji; zakład kupuje rudę od «Карельского окатыша»( wchodzącego w skład grupy «Северсталь» Alieksieja Mordaszowa). Przy czym rosyjski surowiec wożono na Ukrainę wagonami kolejowymi nie przez granicę z obwodem Rostowskim - a przez Charkow, opowiada RBK Lawrienow. A eksport produkcji szedł przez ukraińskie porty w Mariupolu i Bierdjansku.

W styczniu 2015 roku, SBU wszczęła postępowanie karne przeciwko "Donetskstal" pod zarzutem "finansowania organizacji terrorystycznych." Wg danych SBU, zakłady
«Донецкстали» , jako jedne z pierwszych przerejestrowały się wg zasad DRL, i co kwatal przekazywały do budżetu 1 mln rubli. Wkrótce po wszczęciu postępowania
przedsiębiorstwa Nusenkisa w Donbasie wstrzymały działalność. Przedstawiciele «Донецкстали» wstrzymali się od komentarzy na użytek tego artykułu.


W LRL wstrzymano dzialanosc praktycznie wszystkich ważniejszych firm. Najnowocześniejszy we wschodniej Europie,- Alczewski kombinat metalurgiczny
(należący do grupy "Industrialnyj Sojuz Donbassa", który kontrolują rosyjscy inwestorzy z biznesmenem Aleksandrem Katyninym na czele, 49% - w posiadaniu byłego gubernatora obwodu donieckiego Siergieja Taruty i biznesmena Olega Mkrtczana), wstrzymał produkcję i został zamknięty w sierpniu 2014 roku.

Najważniejsze przedsiębiorstwo stolicy LRL - «Лугансктепловоз» ( wchodzące w skład rosyjskiego «Трансмашхолдинг») wstrzymało pracę w lutym 2015 roku w związku z problemami w dostawie silników z Niemiec i USA. Na najbliższym zebraniu akcjonariuszy, 15 czerwca, «Лугансктепловоз» planuje rowazyc sprawę przerejestrowania firmy w mieście Siewierodoniecku, które znajduje się na terytorium, pod kontrolą Ukrainy, mówi się w zawiadomieniu o zebraniu, opublikowanym na stronie firmy. W "Transmaszholdingu" wstrzymano się od komentarzy.


Władze Donbasu na wyjezdnym

Oficjalnie Rosja okazuje pomoc Donbasowi, dostarczając konwojami humanitarnymi produkty i niezbędne materiały. Jednakże nieoficjalna pomoc i udział w życiu gospodarczym DRL i LRL wykracza daleko poza ramy operacji humanitarnej.

Ile kosztuje pomóc humanitarna

Zpoczatkiem działań wojennych w Donbasie Rosja wysłała do dziś 29 konwojów humanitarnych z żywnością i materiałami budowlanymi. Wg raportu centrum zarządzającego DRL, republika otrzymała do 11 czerwca (--) od rosyjskiego PCK 17 329 ton pomocy humanitarnej, w tym: 7840 ton żywności, 2070 ton materiałów budowlanych, 1835 ton smarów i paliw, oraz 1031 ton nasion i nawozów. Republika otrzymała również z Rosji sprzęt elektryczny, medykamenty, podręczniki szkolne, 39 ton papieru gazetowego i 30 kg obuwia baletowego (baletek!)."Pomoc ocenia się w metrach, sztukach a nie wg wartości pieniężnej", - objaśnił RBK doradca prezydenta Siergiej Glazjew. "PCK Rosji nie dysponuje danymi na temat kosztów pomocy humanitarnej. Biuro zajmuje się jedynie dostawą.: dali nam ładunek, - więc zawieźliśmy",- wyjaśnia RBK zastępca szefa służby prasowej ministerstwa(?) Alieksjej Wagutowicz.
Na konwoje wydaje się setki milionów rubli, zakres i rodzaj pomocy jest określany przez administrację. Asortymenty towarowe dobiera się stosownie do zamówień z DRL i LRL", - powiedział RBK rozmówca, zbliżony do władz rosyjskich.

Od grudnia 2014 r. temat Donbasu znajduje się w kompetencji komisji międzywydziałowej (MBK) d/s udzielania pomocy humanitarnej poszkodowanym terytoriom południowo-wschodnim z rejonów Ukrainy : Donieckiego i Luganskiego, której przewodniczył zastępca ministra d/s rozwoju gospodarczego Siergiej Nazarow.
Jest on dobrze zazanajomiony z sytuacja w regionie: od 1998 do 2010 roku Nazarow zajmował stanowisko vice-gubernatora obwodu Rostowskiego i nadzorował przemysł i kompleks paliwowo-energetyczny na obszarze graniczącym z Ukrainą.
Komisja, do której wg danych RBK, weszli przedstawiciele wszystkich urzędów na poziomie vice-ministra (lista członków komisji w posiadaniu redakcji), zajmuje się nie tylko organizacja konwojów humanitarnych, ale również wszystkimi problemami rozwoju gospodarczego samozwańczych republik. W okresie rocznych działań wojennych w Donbasie , Rosja wysłała 29 kolumn samochodowych z pomocą humanitarną poszkodowanym terytoriom.

Wg materiałów RBK, 5 marca Nazarow przewodniczył spotkaniu przedsiębiorców z południowego federalnego okręgu Rosji z przedstawicielami DRL i LRL, gdzie omawiano podstawy prawne handlu zagranicznego rosyjskich przedsiębiorstw z separatystycznymi republikami.Wkrótce po tym spotkaniu zwierzchnik DRL Zacharczenko oświadczył : " System bankowy jest już praktycznie gotowy, ale trzeba, żeby ktoś nas uznał". W kwietniu DRL uznała Południowa Osetia. To uznanie pomoże samozwańczym republikom ustalić relacje finansowe że światem zewnętrznym,, wyjaśniają dwaj ludzie z kierownictwa DRL. Bank Republikański DRL otwiera rachunki w narodowym banku Południowej Osetii.Ta republika, została uznana przez Rosję, Wenezuelę, Nikaraguę i państwo Nauru. Narodowy bank Południowej Osetii posiada konto korespondenta w Banku Moskwy, przez który mogą trasferowac fundusze DRL do Rosji, a także do innych krajów, wyjaśnił RBK zasady jeden z pracowników ministerstwa finasow DRL. Informator RBK we władzach rosyjskich potwierdził, że w połowie maja przedstawiciele Banku Moskwy spotkali się z Nazarowem. Bank Narodowy Południowej Osetii nie odpowiedział na zapytanie RBK w tej sprawie. W Banku Moskwy natomiast odmówiono " komentowania pogłosek". Stosowne departamenty rządu rosyjskiego kontrolują również inne dziedziny życia gospodarczego nieuznawanych terytoriów.Wiosną 2015 roku Ministerstwo Zatrudnienia przeprowadził monitoring "wypełnienia planu podjętych środków dla zabezpieczenia emerytur i świadczeń socjalnych w DRL i LRL opowiedział rządowy informator: w maju dyskutowano raport komitetu w sprawie audytu z Nazarowem.
Następnie komisja rozpatrzyła komentarze analityczne РИСИ, - Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych "O społeczno-gospodarczej sytuacji w Donbasie", gdzie między innymi mówi się o "pilnej konieczności powołania systemu bankowo-finansowego DRL-LRL"
Do momentu publikacji artykułu Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Ministerstwo Pracy nie przedstawiły odpowiedzi na zapytania RBK.

Strefy T1 i T2

"Niezbędnym krokiem (---) jest zaopatrzenie przygranicznych regionów FR w usługi pośrednictwa dla zewnętrznej sieci handlowej, związanej z obsługą nieuznanych republik z zagranicznymi kontrahentami",- powiada się w rekomendacjach РИСИ. Rzeczywiście, większość dostaw do separatystycznych republik i wywóz ich produkcji funkcjonuje w sposób nieformalny, a w ich uzgadnianiu biorą udział władze rosyjskie.

Rosyjscy przedsiębiorcy uczestniczą w operacjach eksportu węgla, wydobytego w kopalniach DRL LRL. Obserwatorzy misji OBWE, znajdujący się na punktach przepustowych "Gukowo" i "Donieck" (Obwód Rostowski), w swoich raportach potwierdzają wwoz węgla wywrotkami na terytorium Rosji, poczynając od października 2014 roku. W połowie mają szef służby celnej LRL Andriej Karpak oświadczył, że skala wywowzu węgla z LRL do Rosji wynosi średnio 3 tys. ton dziennie.


Dostawami węgla do Rosji zajmuje się spółka zoo «Углеснаб» z miasta Szachta, opowiada informator RBK we władzach i dwaj pracownicy przemysłu węglowego DRL i LRL. Firma «Углеснаб» zwracała się do szefa komisji rządowej - Nazarowa z prośbą o włączenie na listę przedsiębiorstw, mających prawo do działalności eksportowej w strefach T1 i T2, powiedział informator RBK zbliżony do komisji. Tym terminem oznacza się DRL i LRL, objaśnia urzędnik rządowy i pracownik administracji jednego z nieuznawanych terytoriów.

Dyrektorem spółki zoo «Углеснаб»,zarejestrowanej w lutym 2015 roku, okazuje się Siergiej Wielmicki, brat Andrieja Wielmickiego, eks-deputowanego Zgromadzenia Ustawodawczego Rejonu Rostowskiego. W jeden dzień, korzystając z tego adresu jurysdycznego, zarejestrowano firmę «Экспортуголь», również pod kierownictwem Siergieja Wielmickiego. Właścicielem obu firm okazuje się Galina Sulina. Wkrótce po rejestracji firmy na dedykowanych stronach internetowych hurtowników węglowych pojawiły się liczne ogłoszenia «Экспортугля» o sprzedaży węgla że składu w rostowskim mieście Gukowo, znajdującym się w 1,5 km od rosyjsko-ukraińskiej granicy i posiadającym drogowe i kolejowe połączenie z LRL. Korzystając z numerów telefonów uwidocznionych na stronie tej firmy, korespondentowi RBK zasugerowano zostawić wiadomość dla Siergieja Wielmickiego i Galiny Suliny u administratorów hotelu «Восток» w Szachtach.

Wkrótce potem do korespondenta RBK zadzwonił mężczyzna przedstawiający się jako generalny dyrektor «Экспортугля»,- Konstantyn Fajman. oświadczył on, że "my nie mamy żadnego związku z «Углеснаб» i Wielickim. Nie zamierzamy ubiegać się o zamówienia na Ukrainie. Nasz węgiel pochodzi z rejonu Rostowskiego, a z DRL i LRL nie współpracujemy."

Węgiel z ukraińskiego Donbasu w rejonie rostowskim - to minerał z tego samego basenu wydobywczego, o tej samej charakterystyce, dlatego też wybieg firmy jest całkiem wiarygodny, mówi współprzewodniczący ukraińskiego funduszu strategii energetycznych,- Dimitrij Marunicz.
Wg RBK w maju wspomniana komisja Nazarowa, z udziałem МИДа (MSZ) i РЖД (Rosyjskie Koleje) rozpatrywała kwestie możliwości transportu węgla że stref T1 i T2 do rosyjskich portów basenu Azowo- Czarnomorskiego. Sprawa dotyczy otwarcia styków międzypaństwowych Uspienskaja - Kwaszino ( granica obwodów Rostowskiego i Luganskiego).

Udział firm rosyjskich i instytucji w operacjach ekonomicznych może prowadzić do sankcji wobec nich. Wiosną minister transportu DRL Semjon Kuzmienko, wypowiedział się na ten temat:" Istnieją subtelności prawne, które uniemożliwiają wzajemną współpracę z РЖД (Kolejami Rosyjskimi) bez z udziału Kijowa".
Przedstawiciel РЖД Dmitrij Murasziew oświadczył RBK, że Koleje Rosyjskie nie prowadzą regularnych przewozów ładunków w Południowo-Wschodniej Ukrainie, toteż jakiekolwiek oświadczenia sugerujące, że jest inaczej, nie odpowiadają prawdzie.


Ile kosztuje wojna?

Koszt prowadzenia działań wojennych w Donbasie że strony opolczencow równie trudno obliczyć, co znaleźć źródła finansowania powstańczych formacji. "Dane z obu stron nie są miarodajne, ponieważ każda że stron jest kontrolowana z zewnątrz, - Ukraina otrzymuje pomóc wojskową od zachodu, a Noworosja od Moskwy", - mówi RBK rosyjski analityk wojenny Boris Rozin, utrzymujący bliskie kontakty z Donieckiem i Luganskiem. Cześć wydatków, -"jest objęta absolutnym embargiem informacyjnym", przekonuje.
Dane na temat kosztów utrzymania jednego żołnierza opolczenia różnią się.
Zakres i regularność wypłat (żołdu) zależy od jednostki i fazy działań bojowych:
W czasie zaostrzenia walk wynagrodzenie rosło, a w czasie rozejmu przeciwnie, - malało. Widełki wypłat: od 10 tys. rubli miesięcznie dla szeregowego żołnierza, do 120-150 tys. dla starszych oficerów. Inna przyczyna trudności kalkulacji to liczebna niestabilność armii ludowych republik. Wg danych ludowej milicji LRL, w połowie marca, liczebność armii obu republik wynosiła 60 tys. ludzi, a w kwietniu powinna zwiększyć się do 70 tys. ludzi (aktualniejszych danych brak). Peter Poroszenko w maju 2015 roku oceniał liczebność opolczencow na 40 tys. ludzi.


Jeśli potraktować jako podstawę oficjalne cyfry opolczencow na temat wynagrodzenia wojskowych (od 10,5 tys. rubli dla szeregowców - do 14 tys. rubli i wyżej dla oficerów), to każdego miesiąca, jedynie na wynagrodzenie personelu wojskowego obu republik, wydatki wynoszą nie mniej niż 631 mln rubli.2* W ocenie ekspertów wydatki są znacznie wyższe; kalkulacje eks-deputowanego Wierchownej Rady - Andrieja Senczenko, w styczniu mówia o 1,5 mln dolarów dziennie (2,25 mld dolarów miesięcznie). Autorzy raportu ( w publikacji) Borysa Niemcowa, - "Putin.Wojna", operują liczbami z jawnych źródeł i swoimi szacunkami na temat rosyjskiego udziału wojskowego w Donbasie (6 tys. ochotników), prowadzącymi do 2,1 mld rubli, - jedynie na utrzymanie Rosjan i 2,5 mld. rubli miesięcznie na utrzymanie miejscowego opolczenia.Humanitarny gaz

W budżetach DRL i LRL oprócz emerytur jest jeszcze jedna wielka pozycja w rozchodach, która jest niemal pod wyłączna odpowiedzialnością rosyjską, - wydatki na zaopatrzenie w energię.

W lutym «Нафтогаз Украины» zamknął zawory na gazociągach do Donbasu. Ażeby nie dopuścić do gazowej blokady, «Газпром» rozpoczął dostawy paliwa na terytoria pod kontrolą DRL i LRL, przez stacje pomiaru dostaw gazu "Prochorowka" (na granicy Obwodu Rostowskiego i LRL ) i "Platowo" (granica Obwodu Rostowskiego i DRL). Sekretarz prasowy Dmitrija Miedwiedjewa - Natalia Timakowa oświadczyła, że "dostawy gazu na południowy-wschód, w ramach pomocy humanitarnej, będą prowadzone przez "Gazprom", - na zasadach komercyjnych. " «Нафтогаз Украины», z kolei odmówił pokrywania kosztów gazu dostarczanego przez "Prochorowke" i "Platowo".Od początku roku do 21 kwietnia (wspomniana) firma dostarczyła do Donbasu 555 mln m 3 gazu na sumę 174,2 mln dolarów (najświeższych danych nie dostarczono), ale ( ukraiński) «Нафтогаз» "odmawia uznania i pokrycia kosztów", mówił wcześniej szef «Газпрома» Alieksjej Miller. "My wyrażamy pogląd, że ten kontrakt - DRL I LRL znajduje się w składzie Ukrainy - powinien być opłacony przez właściciela kontraktu.
To obszary znajdujące się na Ukrainie, i tam gaz jest zużywany. "więc kto powinien za ten gaz płacić?" - powiedział RBK zastępca prezesa «Газпрома»,- Aleksandr Miedwiedjew.

W czasie działań wojennych w Donbasie zniszczeniu uległo około 40 000 tys. przedsiębiorstw (?), mówią eksperci rosyjscy.

Jednakże doświadczenia innych nieuznanych republik wskzuje, że «Газпром» może dostarczać gaz nie otrzymując zapłaty. Ponad 20 lat nie płaci za gaz
Nadniestrze. «Газпром» dostarcza gaz dla Mołdawii, ale jego cześć jest zużywana przez nieuznawaną republikę nad Niestrem. "dług nadniestrzanski" Mołdawii przed
"Gazpromem" przewyższał 5,2 mld dolarów.

Na dług wobec Rosji pracuje również elektro- energetyka. Jedyne źródło elektryczności w LRL - to idąca z w Rosji, linia wysokiego napięcia 500KW «Победа-Шахты, zbudowana w latach 50 tych XX wieku i praktycznie nie używana do wojny. Obecnie za pośrednictwem tej linii republika każdej doby otrzymuje 600 MBt energii elektrycznej.

Dostawy energii elektrycznej na Ukrainę trwają na podstawie umowy pomiędzy rosyjskim «Интер РАО» i «Укринтерэнерго» od grudnia 2014 roku. Ta umowa obejmuje również dostawy ukraińskiej energii elektrycznej dla Krymu. Za pierwszy kwartał 2015 roku «Интер РАО» wyeksportowała na Ukrainę 1,24 mld KWt godzin.
Powyżej 1/3 tych tej wielkości , na sumę około 800 mln rubli, składają się dostawy do DRL i LRL.
W kwietniu Kijów zażądał wyłączyć z umowy dostawy energii elektrycznej na liniach prowadzących na terytorium opolczencow. Ale przedstawiciele samozwańczych republik sądzą, że koszty elektro-energii powinna ponosić Ukraina, której kontynuują płacić za zużyta elektryczność. ""nie wystąpiliśmy z "energorynku" Ukrainy i przekazujemy im pieniądze"", zapewnia w rozmowie z RBK minister węgla i energetyki LRL - Dmitrij Ljamin.
Potwierdzono to także w Luganskim Zjednoczeniu Energetycznym, które jest licencjonowanym dostawcą elektro-energii na obszarze LRL. Nie udało się uzyskać potwierdzenia otrzymania tych pieniędzy w Kijowie. "My nie komentujemy sytuacji na okupowanych terytoriach", oświadczyła szefowa służby prasowej Ministerstwa Energii - Anna Dudka.

***

Po nacjonalizacji pewnej liczby przedsiębiorstw, władze DRL podjęły kampanię propagandową pod sloganem, -"DRL. Wszystko dopiero się zaczyna"


  Фото: Елена Горбачева для РБК

W maju na ulicach Doniecka pojawiły się billboardy "DRL: wszystko dopiero zaczyna się!" - to reklama na rzecz nacjonalizacji biznesów, należących do biznesmenów osiadlwszych na ukraińskiej stronie. Liste przedsiębiorstw dopełnia : znana kopalnia im. Засядько, system gazociągowy, Elektrociepłownia Старобешевская ТЭС, dworce autobusowe, rynki i supermarkety sieci handlowej ATB. Z pomocą nacjonalizacj DRL stara się rozwiązywać codzienne problemy pieniężne.

Jedynie w czerwcu w DRL planuje się wypłatę emerytur i zasiłków na sumę 2,65 mld rubli, powiedziano RBK w administracji Zacharczenko.

Moskwa w żadnej sytuacji nie porzuci Noworosji i nie dopuści tam głodu, obiecuje rozmówca, zbliżony do kierownictwa władz rosyjskich.

---------------------------------------------------------
1*.(РосБизнесКонсалтинг:RBK (ros. РБК) konsorcjum właściciel rosyjskiej stacjji telewizyjnej o tej samej nazwie . Podaje informacje biznesowe, finansowe i polityczne. Siedziba stacji znajduje się w Moskwie. Wydaje również codzienna gazetę,- przyp. tłum.).
2* A ile wynosza ubezpieczenia personelu wojskowego i wyplaty odszkodowan z tytulu odniesionych obrazen, smierci, i trwalej niezdolnosci do samodzielnego zycia, oraz kto ponosi ich koszty?(przyp. tlumacza).

========================================
Украинский кризис 15.06.2015, 00:00
Расследование РБК: на чьи деньги живет Донбасс
Иван Голунов, Александр Артемьев
При участии Максима Гликина, Людмилы Подобедовой, Петра Нетребы, Романа Баданина
Подробнее на РБК:
//daily.rbc.ru/investigation/politics/15/06/2015/5579b4b99a7947b06344021

_________________________________________________________________________

tłumaczenie i opracowanie: 1abezmetki

Przedruki, z podaniem źródła, dozwolone


 

KOMENTARZE

 • Czytelnicy...
  Uzupelniajaco, dolaczam film na YouTube z relacja jednego z autorow artykulu na omawiany temat:
  https://www.youtube.com/watch?v=8QXZU0Fm1-M
 • koment
  Interesujące.
  Ciekawe dlaczego nie na stronie głównej.
 • @1abezmetki 07:28:08
  Donbas żyje tak, jak może żyć w warunkach ciągłego zagrożenia i niszczenia przez ukropów ich, ich pracy i dobytku .Jednak obsiali prawie wszystkie pola, jedzenia już niedługo im nie zabraknie.
  Ludzie Donbasu przetrzymali tak wiele, przetrzymają też przygłupie artykuły polityczne, niezależnie z której strony napisane.
 • @Kuba Rozpruwacz 23:33:25
  Kuba Rozpruwacz, banalny nick. Trzeba było obrać sobie bardziej współczesny np. Maniacy z Dniepropetrowska
  https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xta1/v/t1.0-9/10301932_1465975166975257_287861052573476556_n.jpg?oh=ebf29787f4d1e0f4557cb5d69651b950&oe=561B543B
 • @lorenco 03:35:26
  Nie zamierzam ukrywac, ze swoja dzisiejsza wizyta sprawiles mi przykrosc. Publikujac tutaj swoje tlumaczenie, rezultat kilkudniowej pracy, wnioslem na swoja miare, konkretny wklad w informacyjna roznorodnosc -i co za tym idzie - atrakcyjnosc naszego portalu, co ilustruje rowniez liczba czytelnikow mego tlumaczenia. Mam Ci Lorenco za zle, ze nie uszanowales mojej pracy. Gdybys podjal uzadniona merytorycznie, uargumentowana krytyke artykulu, gdybys go nawet "zjechal",-to odniosl bym sie do krytyki z obiektywnym zainteresowaniem. Pelnie bowiem jedynie role neutralnego posrednika pomiedzy autorem tekstu a polskim czytelnikiem. Artykul okresliles jako "przyglupi", bez jednego slowa uzasadnienia, strojac sie w toge "przymadrego" obroncy "Ludzi Donbasu". Czy to jedyny rodzaj "polemiki" na jaka Cie stac? Obawiam sie, ze kontynuujac taka dyspozycje, nie bedziesz na mojej dzialce - milym gosciem. Pozdrawiam Cie.
 • @1abezmetki 10:17:58
  Do Twojej pracy mam wielki szacunek. Nie zgadzam się po prostu z całością artykułu czyli z tzw. dochodzeniem PBK i uważam je za niezręczne, gdy ludzie Donbasu przeżywają swoje tragedie i pewnie mają w zgliszczach prowadzić najlepszą gospodarkę na świecie. Nie chodzi juz nawet o sam artykuł, lecz o to, że wpisał się u Ciebie ten troll Kuba Rozpruwacz, którego Zygmunt Białas wyprosił ze swojego blogu, a ty okazujesz się być zadowolony bo napisał "interesujące", połechtał Cię w ten sposób.
  Mam nadzieję, że zrozumiałeś moje intencje, jeśli nadal czujesz się urażony, ślę przeprosiny.
 • @Marx 8888 10:24:03
  Właśnie mnie to zainteresowało inaczej bym się nie odniósł do tego artykułu. Pozdrowienia:)
 • @lorenco 13:58:39
  W którym miejscu trollu wypełniam definicję trolla? Bo gdy chodzi o ciebie to spełniasz ją śpiewająco poprzez niemerytoryczne atakowanie uczestnika dyskusji.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31