Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
129 postów 2083 komentarze

mikstury bezmetki

1abezmetki - Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

ISIL to duży projekt, którego nie da się pokonać na wojnie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie da się pokonać globalnego zachodniego projektu ISIL bez dialogu z muzułmanami i ich organizacjami – twierdzą rosyjscy eksperci. Warto zwrócić uwagę na spokojny i wyważony ton materiału

 Rosjanie dobrze pamiętają  dwie stosunkowo, niedawne Wojny Czeczeńskie i mają pełną świadomość  zagrożenia ze strony własnych mniejszości muzułmańskich, jeśli ulegną one zainfekowaniu ideologią ISIL.

 
RISI: ISIL to duży projekt, którego nie da się pokonać na wojnie
 
Jak stawić czoła zagrożeniu [ze strony] Państwa Islamskiego i kto w rzeczywistości stoi za zorganizowaniem największej w historii grupy terrorystycznej – o tym opowiedzieli podczas okrągłego stołu w Międzynarodowej Agencji Informacyjnej „Rosja Dzisiaj” (МИА „Россия сегодня”) pracownicy Centrum Azji i Bliskiego Wschodu Rosyjskiego Instytutu Badań Strategicznych (RISI), autorzy monografii pt. „ISIL jako zagrożenie bezpieczeństwa międzynarodowego” [1].
 
Zapoczątkowana w Iraku na początku nowego tysiąclecia, organizacja „Państwo Islamskie” aż do 2011 roku była znana jedynie wąskiemu gronu specjalistów. Po raz pierwszy stało się o niej głośno w 2014 roku, kiedy to owej terrorystycznej grupie, będącej niegdyś jedną z wielu setek innych, udało się pomyślnie przeprowadzić operacje wojskowe w Iraku i w Syrii. Na dzień dzisiejszy w walkę przeciwko Państwu Islamskiemu są zaangażowane dziesiątki państw. W lutym ubiegłego roku premier Iraku Haider Al-Abadi nazwał rozwijającą się kampanię „Trzecią wojną światową”. Po atakach terrorystycznych w Paryżu w listopadzie 2015 roku te same słowa powtórzył Papież Franciszek.
 
W jaki sposób udało się grupie radykalnych islamistów stać się siłą, z którą nie mogą poradzić sobie wyszkolone armie, i która pozwala sobie na demonstracyjne urządzanie masowych egzekucji i [innych] poważnych aktów terroru, handlowanie ludźmi i niszczenie dziedzictwa kulturowego? Eksperci RISI są zgodni w swych opiniach: Państwo Islamskie udowodniło swoimi działaniami, że jest [odgórnie] zorganizowanym, globalnym projektem.
 
- W naszym pojęciu, Państwo Islamskie nie jest zwykłą strukturą terrorystyczną. W swojej działalności wykorzystuje najnowocześniejsze osiągnięcia organizacyjne, naukowo-technologiczne i strategiczne światowej myśli ludzkiej – mówi zastępca dyrektora i kierownik Centrum Azji i Bliskiego Wschodu RISI, Anna Głazowa.
 
Autorzy najbardziej pełnej na dzień dzisiejszy pracy naukowej w języku rosyjskim o „Państwie Islamskim” są przekonani, że Zachód miał bezpośredni udział w zorganizowaniu tej grupy. Rozpad Związku Radzieckiego, wojna w Jugosławii i jej podział, uderzenia lotnictwa na Irak w 1998 roku i okupacja [tego] państwa w 2003 roku, wprowadzenie kontyngentu wojskowego NATO do Afganistanu w 2001 roku, rozpad Sudanu, Etiopii, majdan na Ukrainie, rewolucje arabskie i obecne wydarzenia w Syrii – to „jeden łańcuch działań”, uważa starszy pracownik naukowy sektora Bliskiego Wschodu Centrum Azji i Bliskiego Wschodu RISI, Eugeniusz Biriukow.
 
- ISIL nie jest samodzielnym zjawiskiem i działa w interesie innych państw. Jeszcze w 2006 roku rozpowszechniły się tzw. mapy „Nowego Bliskiego Wschodu”, albo „Krwawe granice" [2] pułkownika Pentagonu Ralpha Petersa, na których podzielił on państwa Bliskiego Wschodu. I było na nich wyrysowane państwo Sunnistan, zlokalizowane w tej części terytorium Syrii i Iraku, którą w 2014 roku zajęło Państwo Islamskie. Są tu jeszcze inne „zbiegi okoliczności”. Oprócz tego, Zbigniew Brzeziński już w 1993 roku napisał w książce „Wielka szachownica”, że Stany Zjednoczone staną na czele procesu islamizacji i przyczynią się do upowszechnienia radykalnego islamu – mówi Eugeniusz Biriukow.
 
Poza tymi, którzy stoją niebezpośrednio „za plecami” ISIL, eksperci wymieniają trzy państwa udzielające wsparcia tej organizacji terrorystycznej: Arabię Saudyjską, Katar i Turcję. Zdaniem Anny Głazowej, taka „pomoc” może w konsekwencji doprowadzić do tego, że również kraje jej udzielające znajdą się na krawędzi destabilizacji i rozpadu. Terroryści łatwo mogą skierować broń przeciwko swoim patronom, jeżeli tylko zmienią z jakiegoś powodu swoją politykę.
 
Quasi-państwо dla niezadowolonych
 
Zdaniem ekspertów, jedno z głównych zagrożeń ze strony Państwa Islamskiego polega na jego wyjątkowości. Po raz pierwszy w historii grupa terrorystyczna ogłosiła się pełnoprawnym państwem, którego ideologia opiera się na [pomyśle] stworzenia „sprawiedliwego społeczeństwa” na bazie prawa szariackiego.
 
- Ci, którzy przystępują do ISIL – a ich liczba stale rośnie – niekoniecznie zamierzają chwytać za broń i zabijać „niewiernych”. Często przyjeżdżają tutaj, aby żyć i pracować. W ich pojęciu, [Państwo Islamskie] jest uosobieniem „sprawiedliwego” państwa, zbudowanego na przekór obcym (w pierwszej kolejności dla muzułmanów) zachodnim ideałom, i na przekór skorumpowanym i skompromitowanym rządom Wschodu – wyjaśnia Anna Głazowа.
 
To właśnie ta ideologia sprawia, że wojenne zwycięstwo nad bojownikami Państwa Islamskiego musi być niepełne – uważa kierownik sektora Azji, Borys Wołchoński.
 
- Skoro dla określonej części społeczeństwa – przede wszystkim w świecie muzułmańskim, ale nie tylko, jak to pokazują ostatnie wydarzenia – organizacja ta urzeczywistnia sobą pewien ideał społeczeństwa, to zwycięstwo [nad nią] na wojnie spowoduje tylko nową jakość tej walki, jej przejście na inny poziom – zauważa Borys Wołchoński.
 
Wzmacnia Państwo Islamskie również i to, że staje się ono, zdaniem Anny Głazowej, centrum przyciągającym także innych terrorystów. Każde z małych ugrupowań bojowników, a nawet pojedynczy terroryści mogą poinformować o swojej przynależności do „Państwa Islamskiego” i uzyskać odpowiednie wsparcie, zaś Państwo Islamskie zwiększa w ten sposób swój potencjał.
 
Ośmiornica ISIL: terroryści tworzą nowe punkty oporu
 
Główna część bojowników i funkcjonariuszy ISIL działa teraz na terytorium Syrii i Iraku. Istnieją też jednak punkty terrorystyczne w innych państwach. Na przykład, według obserwacji kierownika sektora badań Kaukazu, Artura Аtajewа, Państwo Islamskie „na poważnie i na długo” weszło do krajów Zakaukazia. Najaktywniej daje o sobie znać w Gruzji, częściowo także w Azerbejdżanie.
 
- Punktami oporu w Gruzji są: Wąwóz Pankiski, Adżaria i Dolna Kartlia. Szczególną uwagę można zwrócić na ten ostatni region – jest on zaludniony szyitami, ale najwyraźniej trwa proces sunnityzacji, a następnie dżihadyzacji ludności. Tak w ogóle, to na pierwszy plan w regionie zakaukaskim wychodzi teraz heroizacja terroryzmu – mówi Artur Аtajew.
 
Zarówno dla Rosji, jak i dla [innych] krajów Europy niebezpieczne jest wszelkie rozprzestrzenianie się i wzmacnianie „Państwa Islamskiego”. Ale największym zagrożeniem, zdaniem szefa sektora Azji, Borysa Wołchońskiegо, jest przenoszenie działalności terrorystów na terytoria bezpośrednio przylegające do granic WNP.
 
- To np. Afganistan, skąd Państwo Islamskie będzie zagrażać Azji Środkowej i południowym rejonom Rosji: Powołżu, Północnemu Kaukazowi, częściowo również Syberii. Istnieją teraz pewne przesłanki ku temu, aby struktury „Afgańskiego Talibanu” scaliły się z Państwem Islamskim – niektóre z ugrupowań już występują pod ich sztandarami. Ale mainstream „Afgańskiego Talibanu” nastawiony jest dość negatywnie do pomysłu, aby ISIL rozszerzył swoje wpływy na tym terytorium. I z tego wynika nowa sytuacja: musimy teraz dążyć do politycznego dialogu z malkontentami. Jeżeli otrzymają oni wsparcie finansowe od ISIL, to będzie to najgorszy dla nas scenariusz – mówi Borys Wołchoński.
 
Jednak problem nie kończy się na Afganistanie i Zakaukaziu. W krajach Azji Południowo-Wschodniej do niedawna głównym zadaniem władz było sprawowanie kontroli nad kanałami przerzutowymi dżihadystów do Syrii i Iraku, oraz zawracanie ich do ojczyzny. Po niedawnych zamachach w Dżakarcie – jak mówi starszy pracownik naukowy Leonid Gładczenko – stało się jasne, że wojna przyszła do tego regionu. W Afryce jedna z najbardziej znanych obecnie światowej społeczności grup terrorystycznych – „oddział” Państwa Islamskiego pn. „Wilayat Sinai” – stacjonuje w Egipcie. Rośnie tam też w siłę ekstremistyczna organizacja „Front Ludowy Gizy i Aleksandrii”. Młodszy pracownik naukowy Arsen Chizrijew wiąże z nią zamachy [dokonane] w Egipcie w ostatnich miesiącach: atak na zachodnich turystów z użyciem fajerwerków i podpalenie nocnego klubu w Kairze. Według ekspertów, jednym z najbliższych celów ISIL może stać się Libia. Zagrożone są również: Tunezja, Algieria i Maroko, skąd pozostaje już tylko rzut kamieniem do europejskich krajów basenu Morza Śródziemnego.
 
Dla przeciwdziałania ISIL konieczna jest kontrpropaganda
 
Według prognoz ekspertów RISI, walka przeciwko „Państwu Islamskiemu” będzie trwała latami. Terroryści poszukują ciągle nowych metod zastraszania i nie jest wykluczone, że spróbują zdobyć broń masowej zagłady. Pomimo punktowych porażek wojennych w Syrii, liczba bojowników Państwa Islamskiego nadal rośnie, a ugrupowanie działa aktywnie w internecie, werbując coraz to nowych zwolenników.
 
Jak uważają specjaliści, Rosja powinna w tej sytuacji wzmacniać współpracę z państwami WNP, w tym również dla prowadzenia wspólnej kontrpropagandy.
 
- Trzeba zrozumieć, że ISIL nie ma żadnej religijnej podstawy, [gdyż] religia jest dlań tylko parawanem. Dlatego powinna odbywać się praca z organizacjami muzułmańskimi w celu wyjaśnienia im tego, że ISIL nie ma nic wspólnego z islamem – mówi Anna Głazowа.
 
Ekspertka podkreśla, że niezbędne jest monitorowanie sieci socjalnych, [całego] internetu, bo to właśnie w przestrzeni internetowej odbywa się teraz „zmasowana obróbka” potencjalnych dżihadystów [prowadzona] przez ludzi, którzy dobrze znają najnowsze metody psychologii.
 
___________________________________________________________________
    [1] – А. В. Глазова, А. В. Атаев, Е. С. Бирюков, Б. М. Волхонский, Л. В. Гладченко, Р. Ш. Еникеев, И. Н. Комиссина, А. Я. Хизриев, ИГИЛ как угроза международной безопасности, Изд. РИСИ, Москва 2015 (A. W. Głazowa, A. W. Atajew, E. S. Biriukow, B. M. Wołchoński, L. W. Gładczenko, R. Sz. Jenikiejew, I. N. Komissina, A. J. Chizrijew, ISIL jako zagrożenie bezpieczeństwa międzynarodowego, Wyd. RISI, Moskwa 2015) http://riss.ru/bookstore/monographs/igil-kak-ugroza-mezhdunarodnoj-bezopasnosti/ ; Книгу „ИГИЛ как угроза международной безопасности” представили [20 января 2015] в РИСИ (Książkę „ISIL jako zagrożenie bezpieczeństwa międzynarodowego” przedstawiono [20 stycznia 2015] w RISI) http://riss.ru/actions/25569/ (22.01.2016). Fotoreportaż: Prezentacja monografii RISI pt. „ISIL jako zagrożenie bezpieczeństwa międzynarodowego” http://riss.ru/photos/25712/ (27.01.2016). Фото выше: instituteofeurope.ru


[2] – Zob.: R. Peters, Blood borders – How a better Middle East would look (Krwawe granice – Jak Bliski Wschód będzie wyglądać lepiej), „Armed Forces Journal” http://www.armedforcesjournal.com/blood-borders/ (01.06.2006); T. Meyssan, Waszyngton reaktywuje projekt rozdziału Irakuhttp://www.voltairenet.org/article184441.html (25.06.2014); T. Meyssan, Haniebny projekt pseudo-Kurdystanuhttp://www.voltairenet.org/article189689.html (18.12.2015); A. Korybko, „Łuk Chaosu” likwidowany w zarodkuhttps://pracownia4.wordpress.com/2015/10/19/luk-chaosu-likwidowany-w-zarodku/ (19.10.2015).

 

 
 
http://polski.blog.ru/
 
Tłum./Пер. – Grzegorz Grabowski
 
Źródło wersji polskiej / Источник польской версии:


 (29.01.2016). 
 
Tekst oryginalny / Оригинальный текст: РИСИ: ИГИЛ – это масштабный проект, победить который войной невозможно http://ria.ru/syria/20160128/1366571622.html (28.01.2016).
 
Przedruki dozwolone, z odniesieniem do źródła
 
 
 

KOMENTARZE

 • .
  Islam to ideologia, zbrodnicza ideologia, której faktycznie na wojnie się nie da pokonać, jak każdej innej, jednak trzeba ją zwalczać, bo jest wymierzona przeciwko nam, naszej cywilizacji, naszej kulturze. Rozmowa z islamistami nic nie da, ja już tego próbowałem, to są kłamcy, ich chora ideologia dopuszcza kłamstwo, więc jak można z nimi rozmawiać? Pozdrawiam
 • Rosja.Nie przestawac bombardowan.Bombardowac az nie zostanie kamien na kamieniu.
  To jedyne wyjscie,
 • @staszek kieliszek 08:16:18
  właśnie do tego dążą "mędrcy syjonu", do wywołania wojny cywilizacyjnej,
  ktoś ten paszkwil uparcie realizuje,

  jedynym ratunkiem jest zorganizowanie sprawiedliwszego państwa u siebie,

  a tu jacyś głosują na Clinton, co to publicznie nawoływała do zamordowania Kadafiego, u nas też morderca w rządzie,

  jak tak dalej pójdzie, to państwo islamskie będzie miało swoje oddziały również u Was.
 • @interesariusz z PL 10:07:37
  Tylko, to Europa jest celem agresji islamu, ci co tego demona obudzili, wypuścili go na nas. Piszesz o wojnie cywilizacji, ale to my jesteśmy atakowani, Europejczycy, chrześcijanie, ci o których piszesz, oni nie walczyli z islamem, ale z siłami, które w racjonalny sposób ten islam blokowali. Nie byłoby ISIS, gdyby nie obalono Saddama, nie zniszczono szeregów nieislamskich krajów, z których wyszedł ten islamski potwór. Kadafi trzymał za mordę te demony, podobnie jak inni, byli jak tama, która chroniła Europę przed zalewem tej dziczy i z premedytacją tą tamę wysadzono, nie bądź zły na ludzi, że otaczają się workami z piaskiem, by ich nie potopiono... Pozdrawiam
 • Zdefinujmy obecną sytuację
  - http://narymunt.neon24.pl/post/128695,czy-usa-daza-do-wojny-z-rosja#comment_1266187

  dalsze linki wychodzą z tego samego założenia. Przyjęcie tezy sformułowanej w powyższym linku jest zbieżne z tezami artykułu i wyjaśnia wiele z procesów, które obeserwujemy od dziesięcioleci, dużo wcześniej niż nastąpiła opiewana przez bardów w Polsce "transformacja ustrojowa", jedan z operacji tej wojny

  - http://pppolsku.blogspot.com/2012/01/fh.html#Izrae

  Niebywałą rolę odgrywa przyczółek na BW, który także polskie siły powietrzne od lat wspierają.
 • @romanwers 10:22:32
  opisujesz, co się dzieje w mikroskali,

  ja pisałem o szerszej perspektywie
 • @
  Ta hybryda jaka wypełzła z czeluści piekła to nowa-współczesna odsłona zła jaka stała wiele lat temu za nazizmem i bolszewizmem. Dzisiaj to nowa ulepszona i wzbogacona doświadczeniami z tamtych czasów-forma zbudowania idealnego obozu śmierci. Jestem świeżo po przeczytaniu kolejnej książki na ten temat: "Kalifat terroru" Samuela Laurent'a. Jest to pozycja dość krótka, bo liczy tylko niecałe 166stron ale w sposób skondensowany choć nie pełny opisuje "mechanikę" działania tego korporacyjnego tworu. Od działania poszczególnych "ministerstw" oraz podziału na skomplikowane role poszczególnych trybów na tej hierarchicznej drabinie po wysublimowane formy walki i związki taktyczne małych, skrajnie fanatycznych wyspecjalizowanych grup. Na końcu jest takie ciekawe podsumowanie, z którym się zgadzam. ISIS to pułapka zastawiona na państwa zachodu. Wejście tam z wojskami lądowymi, piechotą skończy się wielką wojną cywilizacji między państwami Bliskiego Wschodu a Europą, USA i Rosją. Frontalny
  atak międzynarodowej koalicji na PI stanowi dla jego przywódcy wyraz uznania, bowiem kalif Al-Baghadadi o ile jest prawdziwym przywódcą, a nie tylko aktorem na potrzeby wewnętrzne i zewnętrzne złapał zachód w pułapkę niepotrzebnej wojny.
  cytat: "Daliście Al-Baghdadiemu wojnę, na którą czekał-wyjaśnia Abu Marjam. - i która uczyni z niego centralną postać dżihadu. Wasze bomby nie wystarczą, by zniszczyć jego organizację, ale za to ogromnie podniesie jego prestiż. Stanie się nowym Ibn Ladenem. A nawet kimś większym." Rozpętując walkę z nim, skupiamy wokół tego człowieka wszystkich radykalnych muzułmanów na naszej planecie i ułatwiamy mu przedstawienie tego konfliktu jako "nowej wojny krzyżowej" przeciwko islamowi co pociągnie za sobą łańcuch zdarzeń na Bliskim wsch .
 • @Amarant 11:16:32
  Kupuję ten towar!
 • @Geneza ISIS
  https://youtu.be/PEDJYGDlTlg
 • Ten już złapał przynętę
  .
  @romanwers 06:35:33 :

  "Islam to ideologia, zbrodnicza ideologia"

  Wydaje się, że ta piękna definicja daleko lepiej pasuje do innej ideologii

  - http://trzcinska.neon24.pl/post/129352,talmud-a-awans-spoleczny-zydow-na-terytorium-polski#comment_1276273

  która bezspornie odegrała kluczową rolę w kreacji "Daesh", niewiadomo dlaczego podniesionego przez media gównego nurtu do rangi "państwa islamskiego", zresztą przyczyna wydaje się dość przejrzysta.

  Ale wysłuchajmy, co na temat kreacji w rodzaju "Daesh" (takfiri) mówią sami przedstawiciele islamu

  - http://trzcinska.neon24.pl/post/129352,talmud-a-awans-spoleczny-zydow-na-terytorium-polski#comment_1276495

  Trzeba niemało rozwagi, aby sie nie dać zwieść przynęcie

  - http://pppolsku.blogspot.com/2011/09/kolonia-usa.html

  jak to pokazuje własny przykład, kiedy to Polacy jak stado bezmyślnych baranów przeszli na stronę ich śmiertelnego od wieków wroga i odegrali swą odwieczną już rolę Gojów szabasowych, wielu przy tym z niemałą satysfakcją do dziś, wygarniając "temi rencami" dla nicht kasztany z ognia. 250 lat historii braku rozwagi Polaków, to trochę dużo dla narodu, który ma o sobie takie wyskie mniemanie.
 • @Laznik 12:31:12
  Jesteś przynętą? O czym piszesz? Co mi chcesz przypisać? i na jakiej podstawie?
 • tytułowy projekt
  Bestii ,Goga - zmyślonego Izraela . Do tej "koalicji" zaliczany jest też nasz kraj ,niestety.
 • @kfakfa 14:24:01
  Rosja? Czy USA? Z jakiego kraju piszesz? Tak z ciekawości pytam, bo nie napisałeś.
 • @romanwers 14:30:06
  Piszę tekst z Polski .Dlaczego miałbym z Rosji ?
 • @kfakfa 14:46:08
  Bo tak nieładnie napisałeś o "naszym kraju". :(
 • Dałem 5*
  https://wiernipolsce1.files.wordpress.com/2015/07/isis2.jpg

  https://wiernipolsce1.files.wordpress.com/2015/07/us-ambassador-kerry_s-robert-ford-with-fsa-and-isil-terrrorists.jpg

  https://wiernipolsce1.files.wordpress.com/2015/08/11039823_938318462900743_2006670219954609052_n.jpg

  https://wiernipolsce1.files.wordpress.com/2015/03/isil1.jpg

  https://wiernipolsce1.files.wordpress.com/2015/08/terrorismo-e1440169709965.jpg
 • autor
  https://www.youtube.com/watch?v=OoNbHmpTkx
  Film nakrecony przez kobiete, ktora ukryta kamera sfilmowala wydarzenia w Rakka( w Syrii) opanowanej przez islamistow ..
 • @babaraba 01:18:32
  https://www.youtube.com/watch?v=y15rDkfBzU8
  wywiad z cytowanym wielokrotnie thierry Meyssanem ... na temat Isis ( po francusku Dahesh ..
 • Ilustaracja USA i Izraela jako twórcy "Daesh"
  .
  @babaraba 01:34:22

  Dziekuję za ilustrację tez wyrażonych w tekstach Laznika. Meyssan zwraca m.in. uwagę na to, że należy rozróżniać pomiędzy Kurdami z Iraku i Kurdami z PKK, Kurdowie z Iraku wspiierają "Daesh".

  Barzani, przywódcę Kurdów w Iraku, określa Meyssan jako oficjalnie znanego agenta Mossadu. Niełatwo się domyślić, że "Daesh" jest nie tylko kreacją wywiadu USA ale również wywiadu izraela. Z tego względu jest reklama "Daesh" jako organizacji "islamskiej" w mediach Zachodu tak ważna, aby zdezorientować potencjalnych "pożytecznych idiotów" z kręgów muzułmańskich i nakłoniiić ich do służby w interesie USA i Izraela.
 • @1abezmetki
  Erdogan dopiero teraz zdaje sobie sprawę co znaczyło wtargnięcie do Iraku, potajemne kontakty handlowe z państwem islamskim i zestrzelenie rosyjskiego bombowca. Problem kurdyjski, który do tej pory był jakby sprawą wewnętrzną Turcji znajdzie się na pierwszym planie również na płaszczyźnie międzynarodowej. Rosja tak jakby przekazywała władzom tureckim pewien komunikat. Ci co byli waszymi sojusznikami w Syrii mają tylko jedno wyjście. Ucieczkę do swoich braci w kierunku Ankary.
  Ale to oznacza, że Europa powinna teraz szybko wdrożyć plan ochrony granic Unii. Bo rzekomi bracia z Syrii szybko zostaną wyeksportowani jako kolejna grupa imigrantów.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930