Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
244 posty 2651 komentarzy

mikstury bezmetki

1abezmetki - Bez Tabu. Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

Czy Rosja Zdoła Wyrwać Się Z „Pętli Reagana”?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Maksim Kałasznikow: Czy Rosja zdoła wyrwać się z „Pętli Reagana”? Konfrontacja Moskwy i Zachodu ostatnio przypomina wydarzenia z lat 1981-1988. Zwłaszcza „Pętlę Reagana”*1. Czy zdołamy ją rozerwać tym razem?...

 

... Na ten temat futurolog Maksim Kałasznikow rozmawia z członkiem Klubu Stołypinowskiego*2 – Władisławem Żukowskim i z ekspertem wojskowym, kapitanem I-rangi w rezerwie – Konstantinem Siwkow’em.*3

 

M.K -Czasami pojawia się przemożne wrażenie déjà vu. Oto ponownie przeżywam, to czego doświadczyłem w latach 80-tych.

Jak administracja Ronalda Reagana rozwalała ZSRR? Otóż starała się na wszelkie sposoby ograniczyć dochody Moskwy, jednocześnie zmuszając ją do zwiększonych rozchodów na wojnę, politykę zagraniczną i pomoc sojusznikom. W tym celu, z pomocą Arabii Saudyjskiej, USA zredukowały ceny na ropę do 20 dolarów za baryłkę. W tym okresie, yankesi robili wszystko aby odciąć ropo-gazowy kompleks naszego kraju od tanich zachodnich kredytów i od nowoczesnych technologii. Na tym tle Ameryka robiła wszystko aby ZSRR ugrzązł w Wojnie Afgańskiej (aby spalił środki, niezbędne dla rozwoju Sojuza),  pomagając Polsce*3, w wojnach w Afryce i w Ameryce Łacińskiej. Stany Zjednoczone przyspieszyły wyścig zbrojeń: ażeby zrujnować nas wydatkami obronnymi.


Praktycznie to samo dzieje się obecnie. Ceny na ropę zredukowano przeszło dwukrotnie. Wyścig zbrojeń, wojna w Syrii, odcięcie kompleksu nafto-gazowego od tanich i długoterminowych kredytów zachodnich oraz współczesnych technologii; widzimy ponownie, praktycznie – wszystko to, co działo się w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych. Z jedną istotną różnicą: gospodarka Federacji Rosyjskiej – porównaniu do radzieckiej – jest daleko bardziej uzależniona. I tu, władcy Stanów Zjednoczonych, umiejętnie wykorzystują indolencję, post-radzieckiej „elity”, niezdolnej do zachowania w RF gospodarki przemysłowej, degradując tę gospodarkę – do roli dostarczyciela surowców.
W latach 80-tych amerykańscy decydenci prowadzili ZSRR do ekonomicznego krachu, przez zaostrzanie wewnętrznych konfliktów w kraju – aby rozerwać go od środka. I to stało się z przyjściem Gorbaczowa.  Dzisiaj, kiedy na szyi Rosji zacieśnia się ponownie „pętla Reagana”, ówczesnych radzieckich problemów – już niema. W ich miejsce pojawiły się nowe, nie mniej dotkliwe. Wydaje mi się, że pojmuję strategiczny zamiar naszego przeciwnika w obecnej chłodnej wojnie -2.  Sytuacja nie wymaga podjęcia śmiertelnego ryzyka wojny z ruskimi. Lepiej, z pomocą kryzysu ekonomicznego, zdetonować w Rosyjskiej Federacji rewolucję i nową smutę. Spowodować konflikty na szczytach władzy, jak w przeddzień lutego 1917 r. A następnie, kiedy w RF zacznie się chaos i podział władzy, szybko wprowadzić wojska NATO. Z tego powodu otaczają nas pierścieniem baz i siłami szybkiego reagowania. Na ile wiarygodny taki scenariusz i co możemy mu przeciwstawić? Jak rozerwać obecną „pętlę Reagana”?

Władisław Żukowski
: Szczególnego powodu dla optymizmu nie ma. Dla wewnętrznej stabilności, niebezpieczne to, że realne dochody ludności w okresie kwiecień-maj nadal spadają. Ten spadek osiągnął anty-rekord – powyżej 6%. Jeśli odliczyć ze wspólnej statystyki kominy dochodów „wierchuszki” na poziomie Grefa, Rotenberga czy Sieczina*5, to dochody ludności, w porównaniu z rokiem 2013, spadły – minimum – o jedną trzecią. W okresie trzech lat i półrocza, ceny na wybrane artykuły konsumpcyjne wzrosły o jedną trzecią a wg nieoficjalnych danych, wzrosły 1,5 – 2 razy. Mięso, ryby, mleko, owoce stają się coraz bardziej niedostępne dla dla zwykłych ludzi. W okresie minionych czterech lat i półrocza, popyt na mleko na głowę ludności „wyschnął”o 6%, na mięso – o 15 % a na ryby – o 13%.

Wraz z upadkiem poziomu i jakości życia obywateli FR, trwa ucieczka kapitału za granicę (23 mld. dolarów za pierwsze 4 miesiące 2017 roku). Niestety towarzyszy mu również exodus z kraju ludzi młodych, energicznych i inteligentnych. I niestety także, trwa ubytek ludności RF; za pięć pierwszych miesięcy – 95 tys. osób.  Oznacza to starzenie i wymieranie kraju, – wbrew -jakby nie brzmiały – podnoszących na duchu przemów. Dla porównania; w tym samym okresie w roku 2016, ubytek wynosił 32 tysiące.

Nasze problemy ekonomiczne nie wiążą się ani z Ameryką, ani z Europą, ani z Chinami, ani z globalnym spiskiem masonów lub z planetą Nibiru. Nie, to jedynie następstwa anty-społecznej, anty-przemysłowej makro-ekonomicznej polityki rządu i Centalnego Banku FR.  Żadne zachodnie sankcje, żaden Departament Stanu (USA) nie wytrzymują porównania ze zgubnym wpływem tych struktur na na Rosyjską Federację. Tę sprawą należy zasadniczo wiązać z zachowaniem „elity” „utocznikowych”*6 i „wiolonczelistów”*7. Opętani żądzą bogactwa topią kraj, przykrywając to parawanami: konfrontacją na Ukrainie, wojną w Syrii lub spięciami z Departamentem Stanu.

M.K
: – Zaiste, działania  rządu, Centrobanku i osobista  egoistyczna zachłanność „elity”  przybliżają ostrzejszą fazę kryzysu społeczno-gospodarczego w kraju. – Co oznacza możliwość wewnętrznego wybuchu. Przy tym nie ma szans na nową odsłonę „”ogranej starej baśni” o dobrym carze i złych bojarach”” – bo to przecież jedna trupa.


Władisław Żukowski:
Z taką pseudo-elitą i takim ciężkim dziedzictwem po Gajdarze i Czubaisie  – w rezultacie ich kursu ekonomicznego – nie ma szans na rywalizację z Ameryką lub Chinami; ba, można przegrać nawet z Białorusią! Dzisiaj  dla nas głównym zagrożeniem nie jest wojna jądrowa. Trwa inna wojna (ekonomiczna, finansowa, intelektualna) o nowy paradygmat, o nową wizję przyszłości. Moskwa nie jest w stanie zaoferowć atrakcyjmej przyszłości, nie tylko bliskim sąsiadom Białorusinom i Kazachom ale i samej Rosyjskiej Federacji. Czym Europa przyciąga Ukrainę? W RF pensja wynosi – w przeliczeniu – 150 euro. W obarczonej kryzysem Grecji -750 euro, we Francji -1100. Oto i cała bajka. Dopóki u nas – jedynie wg oficjalnych danych – 20 mln osób będzie (jak obecnie) żyć w nędzy ( a nieoficjalnie 75 mln), dopóki 85% ludności będzie – jak obecnie – ledwo wiązać koniec z końcem, można do woli snuć tęczowe fantasmagorie na rok „2020”, 2040; a i tak nic z nich nie wyniknie. Kiedy cały system działa na rzecz wzbogacenia 200-300 najbogatszych rodzin i unicestwienie wszystkich pozostałych –  to dla kraju – oznacza to klęskę…

M.K.
: Mamy prawo oczekiwać, że władza zwierzchnia, w tak krytycznej sytuacji, objawi jakiś strategiczny plan wyjścia z impasu. – Ale czy ona to kiedykolwiek zrobiła?  Czy kiedykolwiek dokonano wyboru z kilku istniejących programów anty-kryzysowych: Klubu Stołypinowskiego, Izby Handlowo-Przemysłowej RF wraz z Partią Działania – Konstantyna Babkina i Komitetu Inicjatyw Obywatelskich pod przewodnictwem byłego ministra finansów Alekseja Kudrina?

Władisław Żukowskij:
Niestety, władza uchyla się od rozwiązywania nazwanych przeze mnie problemów. Problemy wynikające z oligarchizacji, „offszoryzacji”, „usurowcowienia gospodarki”, de-industralizacji – są po prostu ignorowane. Dlaczego?

– Dlatego, że przyszłoby dokonać oceny -jako minimum – minionych  17 lat. Nie rozpatruję tu „carstwowania” pijanego „demola”- Jelcyna; za jego władztwa ropa była tania. Spójrzmy na lata 2000-2014, kiedy baryłka drożała lub była bardzo droga, kiedy zmarnowano okazję dla rozwoju kraju. Wiecie ile ile wtedy RF dostała ze sprzedaży ropy, gazu i innych surowców? – Około 3,5 tryliona dolarów. Gdzie one się podziały? – Zostały przejedzone. Wydano je na zakup najdroższych na świecie jachtów. A wiecie na przykład, że w konkursie w Monaco za najdroższe i najbardziej luksusowe uznano jachty Usmanowa i szefa „Lukoil’a”? A to, na tle – wcale nie szwajcarskiego poziomu życia w Rosji, gdy za moskiewską
obwodnicą, rozpoczyna się ruina, – gospodarcza Prypeć…

M.K.: Czy to przypadek, że w ćwiczeniach NATO pojawił się nowy temat: działania wojsk bloku na terytoriach rosyjsko-języcznych?

Konstantin Siwkow
: Władisław zarysował aspekt gospodarczy – ale obecnie trzeba już mówić o kryzysie systemowym. Dlaczego Związek Radziecki uległ implozji?  – Nie, wcale nie z powodu przykręcenia strumienia ropo-dolarów i sukcesu planu Ronalda Reagan’a.


Po pierwsze, – krach nastąpił w rezultacie przestępczej polityki kadrowej, z powodu osławionego „kręgosłupa prawa”. To stało się wtedy, kiedy – na stanowiska kierownicze zaczęto powoływać „blatnych”, „na telefon”i po znajomości.

W samej „wierchuszce” ZSRR, nagromadziła się cała „piąta kolumna”, tych – którzy byli gotowi poddać Kraj- Zachodowi, w zamian za prawo rozparcelowania Związku Radzieckiego i osobistego wzbogacenia się na jego obłamkach.

Po wtóre, – Katastrofę spowodowały bardzo silne ( w nac-republikach ZSRR ) miejscowe elity, obawiające się pojawienia nowego Andropowa, który podjął by wobec nich zdecydowaną czystkę. (Przypomnijmy, z jakim niepokojem partyjno-państwowe „wierchuszki” przyjęły „sprawę uzbecką”*8, podjętą w 1983 r). A przecież one zamierzały satrapić w swoich republikach.

Po trzecie, – Miał miejsce bunt handlowej, gospdarczej mafii – skumanej z nomenklaturą gospodarczo- partyjną średniego szczebla.

– Oto siły, które unicestwiły Związek Radziecki. One okazały się żywotnie zainteresowane w likwidacji władzy centralnej w Kraju. Ponieważ obawiały się one możliwości, że po Gorbaczowie mógł pojawić się, młody, silny i inteligentny lider, który podjął by ich bezlitosną eliminację. W pełni stalinowskimi metodami.

Niestety, dzisiejsze położenie Rosji jest niemal analogiczne z późno-radzieckim. Sytuację gospodarczą już przedstawiono. Jeśli rozpatrzyć polityczną, to władza centralna blokuje możliwość wzbogacenia „elitom” regionalnym (ponieważ pieniędzy teraz mało a trzeba samemu się bogacić), dlatego dziś miejscowe „wierchuszki” są także obiektywnie, zainteresowane w demontażu kraju. Dotychczas są one jeszcze słabsze aniżeli w czasach ZSRR, nie są tak zakorzenione, jak ówcześni regionalni potentaci.- Jak ówcześni pierwsi sekretarze republikańskich kom-partii, rządzący dziesięcioleciami, zdolni do powołania i podporządkowania sobie miejscowych mafii.

Mamy obecnie daleko potężniejszy analog sowieckich mafii handlowo-gospodarczych, znany jako „oligarchat” i  „wielki byznes”. Działają one otwarcie na korzyść Zachodu ( pchając tam surowce i pieniądze), występując jako jego agenci, lokując na Zachodzie swoje aktywa i rodziny. Ta siła jest egzystencjalnie zainteresowana w poddaniu RF zachodniej kntroli. Dysponuje ona przy tym przemożnym wpływem na dzisiejsze władze. Z tego też względu, liczne struktury władzy, zarządzają krajem  – nie w interesie narodu a w interesie zachodnich mocodawców bądź prozachodniej agentury – oligarchii.

W rezultacie powyższych realiów, RF znajduje się w nieporównanie gorszym położeniu, aniżeli ZSRR w 1985 r. Sojuz jaki by nie był, wytrzymywał  jednak rynkowe fluktuacje cen ropy. PKB (produkt krajowy brutto) ZSRR, przed jego implozją, stanowił 80% amerykańskiego, dlatego też ZSRR w zasadzie wytrzymywał wyścig zbrojeń, zwłaszcza, że utrzymanie jego sił zbrojnych było dużo tańsze – w porównaniu z amerykańskimi. Wielkość dzisiejszej surowcowej gospodarki Rosji – to jedynie 1/12 amerykańskiej a kraj został w wysokim stopniu uzależniony od importu – co oznacza daleko trudniejszą sytuację.

Trzeba zdecydowanie podkreślić: że w 1991 r. zadanie likwidacji ZSRR nie zostało wypełnione do końca. Amerykanie nie zdecydowali się na kontynuację, wobec Rosji, destrukcji – jak wobec ZSRR.  W takim możliwym wypadku, przyszło by zdecydować się na okupację pozostałości Rosyjskiej Federacji. A póki jeszcze istnieje RF z jej potencjałem jądrowym, cywilizacja zachodnia nie jest w stanie ustanowić władzy nad światem.  A Jeśli nie zdoła ona osiągnąć globalnej hegemonii, to może zniknąć z historycznej areny;  w takiej formie w jakiej funkcjonuje obecnie. Zachód już zderzył się z groźbą wewnętrznej rewolucji, w osobie Le Pen, „Alternatywy dla Niemiec” i Trumpa.

Z tego powodu stara elita Zachodu (obecnie globalna) zaktywizowała wysiłki na kierunku rosyjskim.  Jednakże popełnia ona pomyłki i doznaje niepowodzeń. Na przykład, podejmując próby zapewnienia sobie władzy globalnej w drodze brutalnej siły militarnej – jak w Iraku i Afganistanie. Także z arabską wiosną im nie wyszło. Dlatego obecnie główne uderzenie nacelowano na Rosyjską Federację.

M.K.:
– To znaczy, oni poważnie liczą na sukces – „Pętli Reagana” Mk2, na spowodowanie „Smuty”* i wprowadzenie tu wojsk okupacyjnych. Podobnie, jak wojska zachodnich interwentów lądowały w objętej chaosem Rosji 1918 roku: w Pricziernomorju (Noworosja), na Północy (Archangielsk i Murmańsk), w Primorju. W tymże to roku, rozpadła się Armia Imperium Rosyjskiego, a kraj uległ podziałom na masę „niepodległych” rządów…Konstantin Siwkow
: – Wojska NATO już podjęły ćwiczenia na temat okupacji rosyjsko-języcznych obszarów zaludnienia, z udziałem zwerbowanej w Zachodniej Europie, mówiącej po rosyjsku, -„masówki”z republik byłego ZSRR. Istnieje również, dotychczas niepotwierdzona, informacja na temat sił morskich USA, które w ramach modernizacji ich służb zaplecza, włączają w ten system porty Dalekiego Wschodu: Nachodkę, Bolszoj Kamień i Władywostok.

Jeżeli tak, to w rachubę wchodzą dwie możliwości; albo Moskwa zgadza się na bazowanie amerykańskiej floty na swoim terytorium albo yankies sposobią się do okupacji naszego kraju. Osobiście, bardziej skłaniam się do wiary w tę drugą możliwość. Zgodnie z precedensem 1918 roku.

Dalej: Po tym jak Amerykanie strącili syryjski Su-22, rosyjskie dowództwo oświadczyło, że wszystkie samoloty koalicji, z USA na czele, operujące nad obszarami pod kontrolą armii Assada i jego sojuszników, będą zakwalifikowane – jako cele.

Ale jeśli obrona p./powietrzna  naszego zgrupowania w Syrii strąci chociaż jeden samolot amerykański, to zapewniam: oni pójdą na eskalację konfliktu. Na demonstracyjny rozgrom rosyjskich siŁ w Syrii. Tym bardziej, jeśli nie okaże się to  trudnym zadaniem. Amerykanie demonstracyjnie idą na konfrontację z Moskwą.

Taka demonstracyjna rozprawa z rosyjskim kontyngentem w Syrii może ostro przyspieszyć rozwój wewnętrznego systemowego kryzysu w Rosji…

M.K.: – Przy czym Moskwa (wspomnijmy strącenie naszego SU-24 przez Turków, jesienią 2015 r.) do wojny z Ameryką nie kwapi się, obawiając się, sprowokowania własnej Cuszimy…

Konstantin Siwkow: – W pełni wiarygodne. Zwróciłbym uwagę na to -że, Zachód otacza RF „pierścieniami anakondy”. Był taki plan, sformułowany jeszcze w końcu XIX wieku przez wybitnych anglosaskich strategów: Mahanam’a  i Colombo. Wg nich, żeby
uzyskać kontrolę na światem – należy, objąć kontrolą centralny, północno-wschodni masyw Eurazji (angl.Heartland). A dlatego, żeby zawładnąć tym obszarem należy Rosję okrążyć obręczą baz wojennych i otoczyć wrogimi krajami, stopniowo, zwężając owe „objęcia anakondy”. Heartland wczoraj, dziś i jutro – to oczywiście Rosja. Cel zaciskania obręczy -to zredukowanie naszego terytorium, w takim stopniu, że uniemożliwi to dalszą egzystencję kraju. Doświadczyliśmy już dwu zaciśnięć  „pierścienia anakondy” – po rozwiązaniu Układu Warszawskiego i po rozpadzie Związku Radzieckiego. Oznacza to, że grozi nam trzecie…

M.K.: – Zatem nasuwa się wniosek: los kraju nie decyduje się w Syrii i nawet nie na Ukrainie, lecz wewnątrz własnego terytorium. Toteż albo władza wyzwoli rewolucję od góry, radykalnie zmieniając  kurs społeczno-gospodarczy, inicjując nową industrializacją i rozsądną, politykę protekcjonistyczną z jednoczesnym czystką „elity, – albo nastąpi krach ekonomiczny, i kraj ogarnie smuta, w trakcie której, nastąpi wtargnięcie zachodnich interwentów. Pytanie;  – czy rosyjski establishment  – nie tylko uświadomi sobie to zadanie – ale czy zdoła wprowadzić je również w czyn?  Przecież nie zrobiono tego dotychczas od 2000 roku.  Póki co, trwa kurs na surowcowy monetaryzm – w wykonaniu Nabiudinowej i rządu – i wszystko, jak – wg recepty Gajdara-Czubaisa – pozostaje bez zmian…

Władisław Żukowskij
: Duma Państwowa w ostatnich dniach poparła wniosek o naznaczenie Elwiry Nabiudinowej na stanowisko przewodniczącej Banku Centralnego FR. A to znaczy, że dotychczasowa polityka gospodarcza pozostaje bez zmian. Niedostępność dla realnego sektora, drogiego kredytu, ucisk tego sektora, – nadmierne, zgubne dla przedsiębiorczości podatki, pełne odkrycie rynku, – wszystko po staremu. Najwyższy czas pojąć, że to „gajdarowskie” spojrzenie na gospodarkę i państwo – to wiodąca „linia partii”. Na domiar tego, nawet „opozycyjna” frakcja (w Dumie Państwowej) – Kom. Partia Fed. Rosyjskiej, zapominając o swoich zaklęciach na temat „antynarodowego kursu ekonomicznego”, – głosowała za nominacją Nabludinowej, z wyjątkiem -wszystkiego- czterech komunistów: Krawca, Kołomiejcewa, Raszkina i Parfienowa. (Od głosowania wstrzymało się 11 deputowanych, M.K.). Za Nabiudinową głosowała również, takaż „opozycja” – jak LDPR  (Liberalno Demokratyczna Partia Rosji) i „Sprawiedliwa Rosja”. Czy to nie wstyd?

Obecnie inwestycje w kapitał produkcyjny ( t.j. w przedsiębiorczość, oprzyrządowanie, infrastrukturę) wyrażają się rażąco niskim poziomem,- poniżej 18% PKB. Kraj konsumuje, ignorując wymóg amortyzacji(odnowy) kapitału produkcyjnego. W Chinach obowiązuje norma 48%, w Południowej Korei – 33%, w ZSRR -36%. Co to takiego inwestycje w kapitał produkcyjny, w fundusze produkcyjne?  To wyraz troski o dzień jutrzejszy, troski o przyszłość. Jak widzicie, w RF o dniu jutrzejszym nie myśli się. Na rachunek czego Kraj ma wyjść z kryzysu, jeśli odkłada się tak mało? Jak ma się pojawić nowoczesna konkurencyjna wytwórczość?

Na surowcach, wybaczcie, daleko nie zajedziemy, w gospodarce surowcowej, zorientowanej na zużycie, ponad 100 milionów obywateli RF – to ludzie całkowicie zbędni.  Tak więc, nie widzę żadnych zapowiedzi „rewolucji od góry” – ażeby jutro zobaczyć rząd złożony z profesjonalnych przemysłowców i nowe kierownictwo Centro-Banku, wrogie monetaryzacji.

M.K.:
To znaczy „elicie” RF wygodniej niczego nie zmieniać. Cyfryzacja „ekonomii rury” i finansowej zależności od Zachodu – to absurd gorszy niż „kampania kukurydziana” Chruszczowa. Wskazane okoliczności skazują kraj na jeszcze jeden ciężki kryzys, na nowe wielkie zamieszanie.

Władisław Żukowskij
: – jeśli skoncentować się nie na słowach – ale faktach, to elita kraju jest bardzo szczęśliwa, że Rosja siedzi na „surowcowym palu”*9, unicestwiając najbardziej energicznych i przedsiębiorczych. Popatrzcie: – liczba podjętych spraw sądowych przeciw przedsiębiorcom, to – 250 tys., rocznie. Jeszcze 5 lat temu było 150 tys. Jakimi słowami opisać to, co się dzieje? Po 7-8 tys. byznesmenów co roku, odprawia się za kratki. Sam znam przypadki, gdzie wielkie banki państwowe, wydające przedsiębiorcom przemysłowym kredyty pod ogromnym oprocentowaniem, pod zastaw akcji ( które  muszą zaakceptować), potem zaczynają się domagać się „odsiadki” wobec szefów przedsiębiorstw i przejęcia własności w swoje ręce. To czysto grabieżcze praktyki pod pretekstem kryzysu a takich spraw dzisiaj, w kraju – dziesiątki. Gos-bankierzy (z banków państwowych) i ludzie w pagonach prowadzą jawny rozbój. Przy czym dotyczy to również zakładów wypełniających zamówienia obronne!


Wierzcie tylko faktom! A fakty takie, że  cała polityka sprowadza się do opróżniania naszych portfeli: „Platon”*, koszty remontowe (mieszkań komunalnych), marże na towary, opłaty za pobyt w kurortach, opłaty drogowe i parkingowe, podwyżki czynszów (18-to krotny wzrost, w okresie ostatnich 17 lat). Gospodarkę rabują podwyższonymi podatkami i wymuszeniami, od czego ona upada jeszcze bardziej. Wszystko to nie wychodziło na światło dnia, kiedy ropa była droga po 100-150 dolarów za baryłkę. Jak tylko  padły ceny nośników energii, nastąpił krach surowcowego modelu gospodarki Federacji, władza wlazła  ludziom w kieszenie. Od czego stało się jeszcze gorzej.

Przypomnę: Chiński PKB w 1991 r. był o połowę mniejszy, od dopiero co ustanowionej- RF. W 2001 r. Chiny dogoniły Rosję, wg porównania PKB. W 2016 roku, wg rozmiaru gospodarki, Chiny przewyższają nas 6,5 razy. Oto kontrastujące rezultaty polityki chińskich i rosyjskich elit. Jeśli zatem jawnie kompradorsko-oligarchiczny, surowcowy kurs polityki gospodarczej w Federacji Rosyjskiej będzie kontynuowany, to tragedia stanie się nieuchronna. Sądzę, że wpierw z elektoratu-baranka, wystrzygą całe runo. Potem wezmą się za mięso i wyprują żyły. A w końcu, zmielą i kości na mączkę. Oto i cała polityka w perspektywicznej przyszłości.

M.K.
: To znaczy – zapowiedzi, ażeby „elita” Kraju zamierzała wyrwać się z „pętli Reagana”- nie ma.  Przeciwnie, „elita” powtarza, w zredukowanym formacie, wszystkie błędy Breżniewa. A to oznacza, żeoczekuje nas nieuchronnie, bardzo niebezpieczny, krytyczny moment. Przejście kryzysu ekonomicznego w kryzys polityczny. I w tym momencie, tylko od nas – prostych ludzi, będzie zależeć los Kraju.

https://www.youtube.com/watch?v=XhylIjN927U
Jurij Szewczuk - DDT, "Kiedy skończy się ropa i gaz"

———————————————-

Niech mi ałtorytety* - wybaczą publikację, bez ich stosownego (imprimatur i позволено цензурой- dozwolono przez cenzurę).  Tekst, pomieszczam - ( "dawaj po wsiech") - na własne ryzyko, bez wymaganego profesjonalnego atestu ( kipisz i obmacka) , przez  inż.D.Kosiura - na obecność, aktywność i inspirację syjonistyczną (w tym szczególnie złośliwy szczep  - Syonicum Sorosellum).
----------------
*  tak, to prawda, "frak pasuje dopiero w trzecim pokoleniu"
============================

Przypisy:

1*  https://www.youtube.com/watch?v=9eQnHzlzHD4


2*  Piotr Arkadiewicz Stołypin – w latach 1906-1911 minister spraw wewnętrznych i premier Imperium Rosyjskiego; źle zapisany w pamięci Polaków.

Столыпинский клуб — современная российская экспертная площадка, характеризующая своих участников как
«рыночников-реалистов». https://traditio.wiki/Столыпинский_клуб

Klub Stołypinowski
– współczesna rosyjska platforma ekspertów, charakteryzująca swoich uczestników jako „realistów rynkowych.

3*  https://www.youtube.com/watch?v=9eQnHzlzHD4

4*  PRL – pod gen.Jaruzelskim, w okresie stanu wojennego i po.

5*  Na temat Rotenberga, Grefa i pozostałych:
http://www.minchenko.ru/Politburo%202.0_2016%2007.11.pdf

*6  Walentyna Utocznikowa (Валентина Уточникова), kand. nauk technicznych, założyciel i dyrektor techniczny innowacyjnej firmy SIA evOLED, posądzana o szarlatanerię naukową, aktywna w dziedzinie nano-materiałów luminencyjnych.

*7  СЕНСАЦИЯ ! МАФИЯ ВИОЛОНЧЕЛИСТОВ РАСКРЫТА.
http://andrey-kuprikov.livejournal.com/2685668.html

„Sensacja! Mafia wiolonczelistów rozpracowana. Setki dziennikarzy z szeregu światowych wydań, włączając Suddeutche Zeitung, OCCRP, The Guardian, rosyjską „Новую газету” i innych, w trakcie wspólnego dochodzenia ujawniły ogromną spółkę offshore – imperium, w którą, podobno, może być zamieszany prezydent Rosji Władimir Putin. Główną część śledztwa poświęcono muzykowi Siergiejowi Rolduginowi (Ролдугину), jednemu z najlepszych przyjaciół z dzieciństwa, Władimira Putina. Według dziennikarzy, Roldugin prowadzi podwójne życie. Publicznie – utalentowany wiolonczelista, a za kulisami – operator sieci offszorów z aktywami w miliardy dolarów. I na pewno, ten sukinsyn, potajemnie odwiedza synagogę !”((” И наверняка, сука такая, тайно посещает синагогу !”)

https://www.youtube.com/watch?v=3CxHKfsdW8U

https://www.youtube.com/watch?v=CHWkUmYIgJk

*8 http://dic.academic.ru/dic.nsf/ruwiki/1153551
„Uzbecka sprawy (sprawa bawełny)” to: zbiorcze określenia dla serii rozpraw karnych w związku z korupcyjnymi nadużyciami gospodarczymi w Uzbeckiej Radzieckiej Socjalistycznej Republice, w sprawach których śledztwo przeprowadzono w latach 1970-1980 – tych. Sprawy te wywołały wielki rezonans społecznyw ZSRR.

*9 https://www.youtube.com/watch?v=Kbo12wu9E-8
W.ŻUKOWSKIJ o gospodarce surowcowej

—————————————–

http://www.apn-spb.ru/publications/article26241.htm
2017
Максим Калашников:
„Разорвёт ли Россия «петлю Рейгана»?”

Copyright © 2006-2013 «Агентство Политических Новостей Северо-Запад»
При полном или частичном использовании материалов,
ссылка на „АПН Северо-Запад” обязательна
——————————————-
Copyright © 2006-2013 „Agencja Nowości Politycznych Północny-Zachód”
Przy pełnym lub częściowym wykorzystaniu materiałów, obowiązuje wymóg zsyłki
na „АПН Северо-Запад”.

……………………………

Tłumaczenie i opracowanie: (1a)bezmetki

Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych artykułów dozwala się wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych (ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego i nick’a autora tłumaczenia). 

KOMENTARZE

 • jeśli to wszystko prawda
  to nasz rusofobizm jest bez znaczenia.
 • Jak tak dalej pójdzie czarno to dla Rosji widzę.
  Dwa lata temu napisałem iż najnowsze embargo na Rosję jest papierkiem lakmusowym Putina. Dzięki temu embargu ma on bardzo dogodny gospodarczy "moment" na rozbudowę własnej gospodarki żywnościowej opartej na uruchomieniu i wzbogaceniu klasy średniej w Rosji co pozwoli mu politycznie i ekonomicznie wyrwać się spod młotka zachodu. Jeżeli tego nie zrobi będzie kiepskim przywódcą.
  Po kilku latach śmiem stwierdzić że tego nie zrobił a wręcz przeciwnie wzbogacił na Syberii produkującą żywność niejednoznacznie patriotyczną oligarchię która w odpowiednim momencie Rosję "sprzeda"..
  Pisałem także że przejęcie Rosji przez Zachód nie będzie polegać na "bombach" lecz rozwaleniu jej od środka przejmując dzięki "niezadowoleniu obywateli" newralgiczne punkty gospodarki rosyjskiej przez wtyczki zachodnie. Znaczy to że nazwa państwa zwanego Rosją pozostanie bez zmian. Ludzie tam mieszkający się nie zmienią. Zmieni się "Pan" który będzie tym wszystkim zarządzał i czerpał z dawnej Rosji zyski. Rosja pod przywództwem Zachodu stanie się zwykłym placem do robienia biznesu dla banksterów i korporacji.
  Wbrew pozorom to nie jest dobry scenariusz dla Polski i Polaków.
 • @interesariusz z PL 14:30:15
  ,,jeśli to wszystko prawda"
  Zapewne prawda, ale mocno przerysowana.
 • @ireneusz 18:05:59
  "...Ameryka już nie ta, bo sama się wali od środka..."

  Kuźwa, zadrukowali się na śmierć ;-DDD
 • @Fischer 23:46:41
  "Wynagrodzenie pracowników w rublach nadal ma tendencje wzrostowe."

  Wykres dużo mówi. Spada w dolarach ale kurs dolara wzrósł ostro w górę, inflacja jest niska, import się zmniejszył a produkcja żywności się zwiększyła. Rosjanie płacą za żywność rublami.

  Więc to wygląda co najwyżej na stagnację.
 • @Oświat 16:58:06
  "Po co kłamać, skoro wystarczy mówić prawdę, żeby nam nie wierzono."

  Guy de Maupassant
 • Komentarz na temat opublikowanego na blogu B. Jeznacha tekstu p.t: "Rywalka Putina?"
  Sobczak, to albo kremlowski - dyżurny koń trojański - albo niebezpieczny "loose cannon". Otwiera puszkę Pandory w prawie międzynarodowym ( wątpliwy status Wysp Kurylskich, Kaliningradu i innych).
  Promuje ponowienie referendum na Krymie, umożliwiające reżimowi wyjście z twarzą z politycznej pułapki. - Koszty wyższe, niż zyski. Węże i inne gady, natura wyposażyła w odruch wypluwania zbyt wielkiej, grożącej udławieniem zdobyczy. Sorry, "oszibka" (sankcje, 180 dniowe ultimatum, prawdopodobieństwo konfiskacji fortun na offszorach)! Ponadto - w świetle coraz wyraziściej uwidaczniających się tendencji odśrodkowych w Rosji - casus Krym, to niebezpieczny precedens dla terytorialnej integracji (nasilające się żądania federacyjnej autonomii Syberii, Inguszetii i innych, wobec niewywiązywania się administracji centralnej, z przyjętych konstytucyjnych obowiązków, względem podległych komponentów administracyjnych) Pytanie "Kto na to Sobczak pozwolił ("Кто позволил Собчак безнаказанно трогать Крым?", https://regnum.ru/news/2339359.html) ?
 • Przykre takie artykuly czytac, jak nie Rosja to kto Ziemie odrodzi?
  Od poczatku na Ziemi bylo zle i tak chyba skonczyc sie musi.
 • @staszek kieliszek 09:36:54
  Tak, Staszku - to właściwe pytanie!
 • @1abezmetki 08:01:06
  - A potem - po Kaliningradzie -precedens - domino się posypie... Gdańsk, Szczecin, Ziemie Odzyskane...
 • Car Putin
  https://cdnpl1.img.sputniknews.com/images/585/12/5851202.jpg

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201710286580331-Sputnik-Putin-Economist-Rosja/

  To głupia amerykańska propaganda zrobiła z Putina nadczłowieka, a z Rosji mocarstwo.
  Prawda jest taka, że Rosja jest gospodarczym karłem.

  "Istnieje obawa, że wyolbrzymiając możliwości Putina, Amerykanie – którymi on sam gardzi – zapewniają mu właśnie taką geopolityczną reputację, o jakiej marzy. Michaił Chodorkowski – który był najbogatszym człowiekiem w Rosji, dopóki Putin nie wysłał go na dziesięć lat do kolonii karnej, pozbawił majątku i w końcu zmusił do emigracji – nazywa to "Mitem o Wielkim i Groźnym Putinie"."

  "Antyamerykanizm Putina

  Angela Stent, była urzędniczka amerykańskiego wywiadu, odpowiedzialna za sprawy rosyjskie za czasów prezydentury George’a W. Busha, wysłuchała w Soczi tego przemówienia. Dziś zwraca uwagę, że Putin nie odpowiedział na żadne pytanie dotyczące jego planów ożywienia rosyjskiej gospodarki, zamiast tego skupiając się na swojej roli globalnego przywódcy przeciwników Ameryki.

  – To było bardzo antyamerykańskie przemówienie, – komentuje nasza rozmówczyni. – Pojawił się także nowy element: Putin ostrzegał przed możliwym wybuchem wojny nuklearnej. Podkreślał, że niebezpieczeństwo jest realne. To była wiadomość dla nas wszystkich.

  Zapytałem Angelę Stent, czy zgadza się z Chodorkowskim i innymi, że przeceniamy siłę i możliwości Putina.

  – Rosjanie na pewno tak myślą – odparła. – Moi znajomi w Rosji mówią: "Co z wami, Amerykanie? Robicie z niego olbrzyma o nadludzkich możliwościach". I coś w tym jest. Takie stawianie sprawy buduje pozycję Putina, a przy tym sprawia, że Stany Zjednoczone wyglądają na bardzo słabe.
  "
 • @Talbot 14:15:11
  jeśli uwierzysz, że z tego pieska urośnie lew
  https://www.psy.pl/wp-content/uploads/2017/04/shutterstock_184639184-864x575.jpg
  to także uwierzysz, że z tego chłopca będzie wielki mąż stanu.
  https://pbs.twimg.com/media/B8WLPehIMAAdj0f.jpg
  a tym czasem to tylko zwykły człowiek na wysokim stanowisku, być może za wysokim jak na potrzeby współczesnej Rosji
  http://cdn30.se.smcloud.net/t/photos/386980/putin.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829