Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
163 posty 2223 komentarze

mikstury bezmetki

1abezmetki - Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

Spydell: Chińska Moc w Ataku

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Moc chińskiego smoka, napawa strachem rosyjską elitę". Cechą szczególną Chin jest to, że ich tempo rozwoju jest tak niesamowite, że praktycznie wszelkie bieżące informacje, a tym bardziej analizy, stają się nieaktualne w momencie wyjścia! ....

...Jeśli w Rosji wszystko jest stałe i stabilne, jak na cmentarzu, kiedy mijają dziesięciolecia i kiedy skali makroekonomicznej jak i  w aspekcie technologicznym, nic się nie zmienia (plus-minus), to w Chinach - inaczej. Dlatego można śmiało brać analizy problemów Rosji w finansowo-ekonomicznym i państwowym planie, powiedzmy 15 lat temu i stosować  do aktualnych realiów z minimalnymi poprawkami. Minie jeszcze 10 lat i znów, nic się nie zmieni. Chiny natomiast łamią wszelkie szablony i stereotypy.

Istnieje błędne i obraźliwe dla Chińczyków przekonanie, że cały postęp w Chinach, osiągnięty w ostatnich latach, to efekty  zagranicznych technologii, kapitału i produkcji, skoncentrowanych na zasadach outsourcingu. Prosto mówiąc, Chiny –  to jakaś globalna fabryka dla całego świata i wszystko, co tam się dzieje, w najlepszym razie – pochodzi ze szczodrych łask USA, Japonii i Europy. Istnieje również jakiś stan mentalnej  pogardy w stosunku do "chińskiej jakości", zapominając, że 70% do 85% produkcji w niektórych dziedzinach wysokich technologii, powstaje w Chinach i w obszarach kontrolowanych przez Chiny. Jeśli tu także uwzględnić Tajwan, to w wielu pozycjach, produkcja sięga ona 90% światowego rynku hightech. Nie na wszystko, to prawda, prawa własności intelektualnej, należą do Chin , ale powtarzam, Chiny zaledwie 5 lat temu – to nie Chiny obecne, a już w porównaniu z 15-20 latami wstecz, tym bardziej. Jednak większość stereotypów na temat Chin, odnosi się, właśnie, do  lat 90-tych i początku zerowych.

No i trzeci błąd – gospodarka Chin, jest w pełni zorientowana na eksport. Jeśli  USA lub Europa zamkną granice przez cło lub inne środki protekcyjne, to Chiny się zawalą.

Więc o co chodzi?

Przychody wszystkich firm przemysłowych Chin za 2016 rok (dane za 2017 pojawią się w sierpniu 2018) wynoszą 17.4 bln dolarów, w porównaniu z 5.3 bln usd w 2007 i 1 bln usd w 2000. W okresie 16 lat przychody wzrosły  ponad 17 razy!  Aby ocenić skalę, przychody wszystkich przedsiębiorstw przemysłowych w Rosji w tym samym 2016 roku wyniosły 675 mld dolarów, a za 2007 rok 665 mld, postęp, jak widać jest równy zeru. Rosstat nie udostępnia danych przed 2005 rokiem, dlatego przychody, w porównywalnej metodologii obliczania, nie są możliwe do uzyskania.Na wykresie: Przychody chińskich firm przemysłowych w mld dolarów

 

Tak, tempo wzrostu przychodów w Chinach spadło od 2014 roku, ale trzeba uświadomić sobie zakres, który jest banalnie prosty do strawienia i znaleźć nowy punkt oparcia równowagi. Przemysłowy klaster w Chinach  przewyższa już amerykański, europejski i japoński, razem wzięte.

Przemysłowy klaster*1. Chin jest 26 razy większy od rosyjskiego, przy tym w Rosji około 86-87% produkcji  całego przemysłu – to surowce, produkty o najniższym, niskim i wstępnie średnim poziomie przetworzenia, podczas gdy w Chinach jest to tylko 38-40% pod względem wartości (w wyrażeniu pieniężnym). Dlatego relatywnie zbliżoną technologicznie wartość produkcji, w Rosji można ocenić na około 90 mld usd (maksymalnie 100 mld) przeciwko prawie 10 bln w Chinach, co zwiększa dystans do Chin na 100 i więcej razy lub 10 razy w przeliczeniu na mieszkańca! W tych porównaniach, Rosja, to oczywiście, kompletna nicość w stosunku do chińskiej potęgi i postępu, nawet jeśli wszystko podzielić prze 10, aby sprowadzić do poziomu jednego mieszkańca...
A co się tyczy udziału zagranicznego. Z tych 17.4 bln przychodów, 2.2 bln lub 13% zajmują firmy z kapitałem zagranicznym/formą uczestnictwa i jeszcze 1.5 bln – to chińskie firmy zarejestrowane w Hongkongu, Makau i na Tajwanie.Na wykresie: Rola firm z  zagranicznym udziałem w formowaniu przychodu chińskich firm przemysłowych

Ale ważne, aby zwrócić uwagę na to że: udział zagranicznych firm w Chinach spadł z prawie 22% w 2007 do 13% w 2016. Chiny od 2009 do 2014r., zrywem podniosły przychody czysto chińskich firm z 5.6 bln do 13.6 bln usd, lub 8 bln nadwyżki. Czyli cały zagraniczny biznes, który sytuował się tam przez dziesięciolecia (od końca lat 80-tych) do chwili obecnej), to na dzień dzisiejszy, trochę powyżej  2  bilionów rocznie, a Chiny w ostatnich 5 latach powołały do życia 4 zagraniczne przemysłowe klastry, nie licząc firm zarejestrowanych w Hong Kongu i Makau! Oto, co znaczy sukces.

I jeszcze. Tylko jedna chińska mega firma Huawei Technologies ma dochody o 93 mld dolarów (wyższe niż cała technologiczna produkcja w Rosji) – firma, o której w 2007 nikt nie słyszał. A jeszcze w Chinach jest Lenovo, Xiaomi, Meizu, BBK - > a  przecież to One plus/Oppo/Vivo, ZTE, LeeCo, Blue i wiele innych. A w Rosji natomiast jest Rosnano i Czubajs. Ot co!

Na konto eksportu, żeby było jasne. To około 1.8 biliona na rok, dla przemysłowych chińskich firm, co stanowi trochę więcej niż 10% - łącznych przychodów. Ale udział eksportu bezpośrednio chińskich firm – to tylko 5% przychodów, reszta to krajowy rynek, a zagraniczne firmy kierują na eksport do 30% od przychodów (wcześniej połowę).

Udział eksportu w przychodach firm przemysłowych konsekwentnie spada i i obecnie jest ponad dwa razy niższy, niż w połowie lat zerowych.Na wykresie: Udział eksportu w przychodach firm przemysłowych CHRLD (wszystkich form własności)

 

1. Chiny aktywnie prowadzą politykę substytucji importu, tworzenia klastrów przemysłowych pełnego cyklu – od nitów, śrub i gumowych sandałów do statków kosmicznych, high-tech komputerowej i multimedialnej techniki, sprzętu wojskowego i produktów przemysłu maszynowego.

2. Chiny w 2018 r., praktycznie uniezależniły się od zagranicznych technologii i w razie potrzeby, mogą wszystko produkować  u siebie.

3.Chiny wycofują się z pro-eksportowej orientacji i aktywnie rozwijają rynek wewnętrzny. Nie więcej niż 5%  przychodów chińskich firm – to eksport. Z pewnego punktu widzenia, obecnie zewnętrzny rynek dla Chin - to tyle, co spplunąć i rozetrzeć.

4. Chiny rezygnują z polityki przyciągania kapitału zagranicznego i orientacji na zachodnie technologie, podnoszące koszty, agresywnie inwestując w naukę i technologie, rozwijając własną zaawansowaną technologicznie produkcję. Wyniki są widoczne gołym okiem. Mogę przywołać listę setek chińskich firm w przemyśle obrabiarek, budowie maszyn i transporcie, ale one nic nie powiedzą, bo są w pełni zorientowane na rynek wewnętrzny. Ale my za to znamy, Huawei/Honor, Lenovo, Xiaomi, Meizu, BBC (One plus/Oppo/Vivo) itp.

5.W ciągu ostatnich 10 lat Chiny zrobiły ogromny postęp w jakości produktów własnej produkcji. Jeszcze jest do czego dążyć, ale prymitywne tanie podróbki, odchodzą w przeszłość, a kontrola jakości jest coraz bliżej europejskiego poziomu. Dać Chinom jeszcze 7-10 lat, i one mogą stać się wzorem jakości na równi z niemieckim. Kultura produkcji i kontroli poważnie postępuje.

Ja na przykład, jakościowo zmieniłem swój stosunek do chińskich marek i wiele sprzętu komputerowego zamawiam z Chin ( właśnie chińskie marki), bo rozumiem, że to właśnie Chiny za 10 lat będą określać światowe trendy technologiczne. Zapomnijcie, Stany Zjednoczone (bo "pindozy" tam więcej, niż siły), zaznajomcie się z nowym liderem. Chiny jeszcze o sobie dadzą znać i świat o kolano złamią, przebijając się na Olimp.

A Rosja? A co Rosja? Tu wszystko jest stabilne - degradacja i dziczenie.Gdzie rezultaty Rosnano i Skołkowa*2. ( Сколково ) i rosyjski odpowiednik Huawei, z przychodami przynajmniej w 1/10 ( około 9-10 mld usd, aby porównać z liczbą ludności)? I nie trzeba narzekać na zamknięte rynki zbytu. Zapytajcie Chińczyków, z jakim potwornym trudem udaje im się wejść do Europy (do USA do tej pory niewpuszczają) i co przeszkadza nam dostarczać na stosunkowo otwarte rynki w Azji? Ale my (Rosja) bijemy rekordy według liczby miliarderów i popytu na jachty i nieruchomości w Londynie! Trzeba po prostu zrozumieć, że jsteśmy niczym z takim zespołem menedżerów, w porównaniu z prawdziwymi, światowymi liderami.


Przypisy:

*1.Klaster (z ang. cluster) lub używany w niektórych zastosowaniach polski odpowiednik – zgęstek, to zgrupowanie przestrzenne lub powiązanie systemowe mniejszych obiektów w jeden większy.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Klaster


*2. Роснано и Сколково:

AO "Rosnano" — rosyjska firma, założona w 2011 roku w drodze reorganizacji państwowej firmy "Rosyjska korporacja nanotechnologii"(«Российская корпорация нанотехнологий»). AO "Rosnano" przyczynia się do realizacji polityki państwa w zakresie rozwoju technologii nano, inwestując bezpośrednio przez fundusze inwestycyjne nanotechnologii w zaawansowane technologicznie projekty, umożliwiające rozwój nowych przedsiębiorstw na terenie Federacji Rosyjskiej(---).
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D0%BE

Skołkowo(Сколково) - Innowacyjne Centrum "Skołkowo" (w latach 2010-2011 często opisywane jako "Rosyjska Dolina Krzemowa") — budowany w Moskwie nowoczesny naukowo-technologiczny, innowacyjny kompleks, w zakresie rozwoju i komercjalizacji nowych technologii, pierwsze w post-radzieckiej Rosji, budowane "od zera", miasteczko naukowe, a także (oddzielna lokalizacja),  za obwodnicą  МКАД , miejskie osiedle w Moskwie.
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BE_(%D0%B8%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%80)

-----------

Na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=zW4E2LBLSuI
Китайская мощь атакует spydell
Chińska moc atakuje (spydell), artykuł - w zapisie audio

------------

źródło:
https://spydell.livejournal.com/656778.html
Китайская мощь атакует
autor:spydell
3 июн, 2018


_________________________

Wybór,tłumaczenie i opracowanie: bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych materiałów:
dozwala się wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego i nick'a autora tłumaczenia.
    

KOMENTARZE

 • niestety
  trzeba do tego dołożyć chiński system oceny obywateli , który własnie jest wdrażany. Można się spodziewać , że w chińskiej cywilizacji spotęguje on rozwój tego państwa. Dla mnie niestety coś takiego jest nie do przyjęcia.
  No, ale cóż ja mam do powiedzenia....
 • @zadziwiony 12:43:02
  Ważna uwaga. Ten temat zasługuje na szersze ujęcie. Dziękuję.
 • @1abezmetki 13:30:17
  Witaj,
  podstawowym problemem takich analiz jest wycenianie w USD.. Chińczycy bardziej uzależnieni są od tej waluty niż Rosjanie. To nie zmienia faktu, że Chiny są potęgą, a Rosja nie (w konfrontacji militarno ekonomicznej). Co do nakładów na zbrojenia w USD zauważyłem dawno, że Usrael wydał biliony, a Rosja tylko miliardy. Głupie ekonomisty z szeklami na oczach nie widzą tego, że żołnierz w Rosji równie dobrze uzbrojony jak Usraelski kosztuje kilkunastokrotnie mniej niż za oceanem. W Rosji tańsze surowce, siła robocza, chyba też mniejszy fiskalizm, a oligarchowie rosyjscy kradną mniej sumasumarum, bo w Usraelu to jest zalegalizowana korporacyjna oligarchia i pieniądze trafiają do wielu "pośredników/współpracowników".
  Oba systemy są nieszczelne i złodziejskie, Chińczycy mają jedną przewagę; kara śmierci dla skorumpowanych urzędników.

  Powtórzę jeszcze raz; porównywanie żołnierza amerykańskiego mającego Harleya, łódź i domek do rosyjskiego, który nic takiego nie ma jest bez sensu.. ten hamerykański prawdopodobnie spedalony, dla rosyjskiego armia to wyrwanie się z biedy i jest bardziej zdeterminowany..

  ...a..o Chińczykach było? mają ogromny rynek wewnętrzny, mają technologię i fabryki, poradzą sobie..

  Obecne sankcje UE na USA to na burbon, fajki i motocykle.. oni nic sensownego nie produkują już u siebie - poza bronią oczywiście, ale najlepsi w tej produkcji nie są od dawna, tacy wasale jak Polska im kabzę nabijają..

  LOT zakupił znowu Boeingi.. bez przetargu zapewne jak helikoptery dla policyjnej AT..

  Moim zdaniem należy dogadać się z Chinami i Rosją oraz Iranem, Niemcom przypomnieć,że wojnę przegrali, a Usrael kopnąć w dupę z Europy i im wizy wprowadzić!

  trochę nie do końca w temacie rozpisałem się, ale temat złożony..

  Pozdrawiam
 • @wk..ny 18:07:55
  Przeczytałem z uwagą i zainteresowaniem Twój wpis. Porusza szereg wątków, które żeby omówić (jak na to zasługują), wymagało by
  sporo czasu, a z czasem, - u mnie krucho. Wybacz, siedzę, dłubię i nie rozerwę się. Albo czytać, wybierać, tłumaczyć - albo wsiąść na narowistą śrupę i komentować. Pozdrawiam.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031