Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
266 postów 2788 komentarzy

mikstury bezmetki

1abezmetki - Bez Tabu. Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

Borys Grigoriew: Czy Rosji Pisane, Być -SUPERMOCARSTWEM?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wiele osób deklaruje pluralizm i cywilizowaną tolerancję, dopóki nie przyjdzie co do czego, i kiedy nagle, okazuje się, że powierzchownie i bez zobowiązań, w praktyce...

 

Jak w życiu, tak i na tym forum. W praktyce, to często masowanie ego, w okopach prawdy najmojszej (rzeczywiście własnej lub zadanej) i niestety często, w poszukiwaniu atmosfery wzajemnej adoracji. a przecież przychodzimy tu z różnych stron świata i kraju, reprezentując różne profesje, przekonania i światopoglądy, w poszukiwaniu informacji, inspiracji i prawdy. Kiedyś  nie znano wzorca precyzji, doskonalszego od archaicznego "idealnego" wzorca metra z irydo-platyny, przechowywanego - jak kto pamięta - w Sevres, pod Paryżem. Ale poza technologią i naukami ścisłymi okazuje się, że "wzorców nie dowieźli" a "Prawda nie jedno ma imię", reprezentują ją wszelkie odcienie bieli i szarości a historię, piszą -zwycięzcy (jacy zwycięzcy taka i historia). Więc z natury rzeczy, musimy przyjąć postawę otwartą, sceptyczną ( "wierzę ale sprawdzam") ale bez uprzedzeń i pewników, raz i na zawsze. I bez dogmatów, że "tak być nie może, bo tak jeszcze nigdy nie było"...
Zatem proponuję dystans poznawczy i niczego nie wykluczać, w tym również opinii kontrowersyjnych, takich jak zawartych w poniższym tekście Borysa Grigoriewa ( w moim tłumaczeniu). Zapraszam do lektury. (bezmetki)

***

 

Borys Grigoriew: Czy Rosji Pisane, Stać Się Ponownie,-SUPERMOCARSTWEM?

Czy już na wieki, - smuta?

Jedyne przeznaczenie  Rosji – pompowanie jej zasobów i przegonka na dolary i euro.Tak w ogóle, to naszych "państwowców", nawet - trochę i żal; ale w tym, że oni okazali się "wiecznie wczorajszymi", winni są nie tylko, oni sami, ale i okoliczności nieprzepartej siły wyższej – można powiedzieć, historii - samej w sobie.

W ostatnich latach idea "przywrócenia Rosji w supermocarstwo", nie na żarty owładnęła masy. Ale Putin, to nie to, co Trump, on nie obiecał wyraźnie "zrobić Rosję ponownie wielką", ale coś takiego po Krymie, zaczęło masom majaczyć.

I patrioci dawaj rozsądzać na swoich garażowych nasiadówkach: teraz wzięli Krym; Donbas – już też nasz; ciut poczekać – załapiemy Charków i Odessę; a Białoruś, prawie, i tak nasza. I dobierzemy się do "pribałtów", u nich i tak prawie już ludzi nie ma – wszyscy w Europie; a potem, nagle, nieśmiertelny Nazarbaj w Kazachstanie się skończy, i tam rozpocznie się chaos –  i my w tę sprawę i stamtąd, wszystkie "ruskie dziedziny, zmyłką przechwycimy! Plus bomby i "jądrowe torpedy" Putina... czemu nie ZSRR-2? I już będzie gotowe, - supermocarstwo!

Niestety. Nie mówiąc już o fantastycznym charakterze samego planu, trywialnego państwowego nienasycenia – "zagarniemy dyskretnie tam, tu odkroimy" – problem jest daleko bardziej złożony . i on, nie w tym, żeby sobie czego nie odkroić". We współczesnym świecie, miejsca dla jeszcze jednego supermocarstwa, po prostu, nie ma. Miejsca mocno zajęte – z jednej strony, przez"wieczne" USA, z drugiej – przez dojrzewające na oczach Chiny. I w tym –  główna tragedia naszych "mocarstwowców".

Do ludzi w ogóle, to wszystko, dochodzi trudno, i z dużym opóźnieniem, czasami – przez dziesiątki lat. Czasami, ludzie w ogóle, do starości, żyją z obrazem świata, przyjętym jeszcze w szkole, i bardzo boleśnie przeżywają, kiedy życie wnosi do niego, swoje poprawki. Wielu jeszcze ma w oczach radziecki obraz, kiedy na świecie były dwa supermocarstwa – USA i ZSRR. Masowo uważa się, że Gorbaczow i Jelcyn, ten obraz zdradzili, zniszczyli, ale teraz Putin zaczął naprawiać sytuację – i przywróci, do znajomego z dzieciństwa - ideału.

Ale nie tak to było.Przeciętniak nie uwzględnia zmian globalnych – po części dlatego, że zdarzyły się tak szybko. W przeszłości przecież, nie tylko rozpadł się blok sowiecki ale i "zasnął w Panu" cały wielki ZSRR; jeszcze ważniejsze jest to, że na prawie pustym miejscu, wyrosło nowe planetarne monstrum – Chiny.

Wielu tego wciąż nie uświadamia sobie, ponieważ Chiny wzrosły do stanu obecnego, całkiem niedawno. Jeszcze w latach 80-tych, Chin na świecie, nie traktowano poważnie – przez analogię z "chorym człowiekiem Europy" (tak Mikołaj I, piętnował w połowie 19 wieku, - Turcję). A Chiny, do niedawna, uważane były za "chorego człowieka świata": jakieś nieprzeliczone mnóstwo kłębiących się w strasznej nędzy aborygenów, jeszcze nadomiar, wciąż zajętych jakimś nonsensem. A to całym swoim miliardem wróble gonić, libo piece martenowskie, w każdej chłopskiej zagrodzie stawiać...

W rzeczywistości, wzrost od pełnej afrykańskiej biedy, Chiny rozpoczęły dopiero w latach 90-tych. Rakietą w wertykał. Ale ponieważ Chiny startowały z bardzo niskiego poziomu, więc dały o sobie znać, jako zjawisko w skali światowej, zaledwie 10-15 lat temu. Ale od tamtej pory, już tylko, rosły i krzepły

Na tym koniec opowiastce o naszej rosyjskiej "supermocarstwowości". Na świecie może być jedno supermocarstwo (jak to było w latach 90-tych), mogą być dwa, konkurujące ze sobą – jak w 20 wieku, ZSRR i USA, lub jak teraz, Stany Zjednoczone i Chiny. Ale trzy supermocarstwa – to już przesada. Dla trzeciego, miejsca za światowym stołem, już nie starczy.

A jak  Rosji, mierzyć się z pierwszymi dwoma?  Wobec Ameryki, Rosja ustępuje pod względem liczby ludności przeszło 2 razy,  a wobec Chin – ponad 10. Gospodarka USA pierwsza na świecie, Chiny – drugie, a Rosja – ...nasta.  Przy tym nie ma żadnych szans, nawet w odległej perspektywie zmniejszyć odstawanie Rosji, choćby w którymś z kluczowych parametrów – nie da się nawet, zaobserwować przez, - lupę.
I wszystko, co Rosja może wybierać w bieżącym świecie – to do którego z dwóch prawdziwych mocarstw przystać. Bo nawet droga ku autarchii i izolacjonizmowi, o których nieco wcześniej u nas mówili, w związku z ratunkowym zastępstwem importu, do których nie doszło, -zamknięta . Dla autarchii, mamy zbyt nieodpowiedni klimat – my sami nawet ziemniakami, wyżywić się nie możemy!

I do tego wszystkiego, jeszcze miesza, tak zwany czynnik subiektywny.

Supermocarstwo – to i szeroka wojskowa agresja, którą USA i ZSRR prowadziły w imię swoich ideałów, na całym świecie. Stany i teraz kontynuują to dzieło, do którego wyraźnie przygotowują się i Chiny, szybko narastając swoją "oboronkę".

Rosja, przy wszystkich jej  wysiłkach w odległej Syrii, nie jest w stanie zaprowadzić swego porządku, nawet w przylegającym do niej Donbasie. Czy Można sobie wyobrazić podobną sytuację –żeby Stany słabo przestrzeliwały się 4 lata z sąsiednim Meksykiem, z powodu jakiegoś spornego terenu? Przecież tam z Mexico City, nie pozostał by kamień na kamieniu!

Co, mamy mało sił wojskowych, aby poradzić sobie z Ukrainą? Już i światowi eksperci uznali, że w przypadku konfliktu z nią, Kijów będzie wzięty przez Rosję w kilka dni.

Ale cała sprawa – w tym subiektywnym czynniku.

W czym jest zainteresowana teraz rosyjska wierchuszka?A w tym, aby kontynuować pompowanie z kraju ropy i na tym bogacić się. Ale naszych elit – w przeciwieństwie do amerykańskiej lub chińskiej – już dawno nie interesują nowe samochody, okazałe pałace i inne cud-dobra. Ona marzy o tym, aby przechowywać swoje skarbonki w Europie, tam odpoczywać i uczyć swoje dzieci, czuć się częścią, tej oficjalnie przeklinanej, - Europy. Potrzeby rządzących w Rosji już dawno wzrosły ponad potrzeby, w coś, czego umysłem nie pojąć.

I jeśli Rosja zostanie uznana za kraj-agresor i zimna wojna , znów  rozgorzeje, to nasi czynownicy, stracą ich upragnione schronienia – , w ślad za, już pędzonymi na Zachodzie, - oligarchami. Dlatego my boimy się zadać decydujący wymaz w Donbasie, naprawdę godny supermocarstwa – i zdecydowanie niezbędny, do rozpoczęcia naszego powrotu, w groźny status.

Jeśli przerąbiemy siłą gordyjski węzeł w Donbasie, mogą nam sprokurować jeszcze wiele brudnych ekonomicznych sztuczek, zamykając nasze zaopatrzenie-rurociągi, które ciągniemy do karmicielki-Europy. Ale przy wspólnej woli władzy i narodu,  byłby to świetny początek, dla wzniesienia, w nową narodową, - jakość.  Gdyby nam, chcąc nie chcąc, przyszło brać się za budowę swojego niezależnego przemysłu i gospodarki – jak to robią dziś Stany i Chiny. I wyrąbać, jak chwasty, las na byłym polu, zwielmożniałe  złodziejstwo, które rozerwało naszą gospodarkę jak ciasto, tak jak, to zrobiono w Chinach, na ich drodze, do supermocarstwa.

Dlaczego myślicie, Teresa May z taka niezwykłą łatwością, oskarża Rosję o wszystkie grzechy główne? Dlatego, że wie, czego boją się obecnirosyjscy władcy – najbardziej wymiękli i podatni na szantaż - w historii Rosji. Oni obawiają się  europejskiego ostracyzmu !

Bo oni już właściwie przyznali, że jedynym celem Rosji – i teraz, i zawsze, i na wieki wieków – to pompowanie  jej zasobów i ich destylacja na dolary i euro. Po to, aby synom, córkom, żonom i kochankom naszych obecnych seniorów-zwycięzców, żyło się na Zachodzie - niekwaśno.

----------------
Na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=ezOKKJaCHvs
Россия станет сверхдержавой?
Czy Rosja stanie się super-mocarstwem?

-------------

źródło:
https://publizist.ru/blogs/108265/25405/-
Быть ли России вновь сверхдержавой? Или уже вовек кишка тонка?
autor: Борис ГРИГОРЬЕВ
понедельник, 10 июня, 2018


-----------------

Wybór,tłumaczenie i opracowanie: bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych materiałów:
dozwala się wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego i nick'a autora tłumaczenia.
    
 

KOMENTARZE

 • Romuald Szeremietiew: Rosja uważa się za skrzywdzone przez los mocarstwo
  - W wyobrażeniach Rosjan system demokratyczny jest systemem anarchii - mówi Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej.

  Wynik wyborów prezydenckich w Rosji jest chyba przesądzony?
  Tak, zdecydowanie.

  Ostatni sondaż przeprowadzony przez Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej daje Władimirowi Putinowi 69 procentowe poparcie wyborców. To całkiem sporo.
  To za mało! Czytałem, że oczekiwane przez Putina poparcie ma wynieść 75 procent. To jednak dowodzi pewnej skromności prezydenta Putina, bowiem Stalin musiał mieć zawsze nie mniej niż 100 procent poparcia.

  I skąd, pana zdaniem, aż takie poparcie dla Putnia?

  https://plus.polskatimes.pl/opinie/a/romuald-szeremietiew-rosja-uwaza-sie-za-skrzywdzone-przez-los-mocarstwo,13011642
 • Komunikat nie na temat - ale ważny!
  Dla usprawnienia funkcjonowania portalu postuluję:

  Dla eliminacji mobbingu w formie tzw. jednopałów:

  - Proponuję ograniczyć prawo punktowania wyłącznie, do czynnych komentatorów, tzn. - tych, którzy w danym momencie zamieścili komentarz. W następstwie, nabywaliby oni prawo, ale nie obowiązek - punktowania.

  Dla rozwiązania sprawy zarzutów wobec blogerów o rzekomym dyskryminowaniu (banowaniu) komentatorów, z tytułu odmiennych od gospodarza blogu, - poglądach:

  W przypadku zbanowania komentatora, dla zobiektywizowania sytuacji, proponuję:
  - Stworzenie mechanizmu umożliwiającego dalsze publikowanie komentarzy, ale pod weryfikującym nadzorem, - moderatora/admina.
  Po przedstawieniu np. 3 kolejnych, zaaprobowanych komentarzy, komentatorowi - z automatu, byłyby przywracane - zwykłe prawa.

  Do wiadomości: Administracja Portalu
 • @1abezmetki 20:24:30
  "Stworzenie mechanizmu umożliwiającego dalsze publikowanie komentarzy, ale pod weryfikującym nadzorem, - moderatora/admina."

  Zapomnij! :)))
  Moderacja?
  Tutaj jest Forum Polaków i każdy komentator czy bloger ma prawo pisać o swoich przemyśleniach w sposób dowolny.
  Przypominam, że każdy gospodarz bloga ma funkcję moderatora tzn ma prawo usuwać komentarze innych a nawet banować co przez niektórych jest wręcz nadużywane!
  Uważam, że banowanie nie jest ok... ja na swoim blogu nie mam osób zbanowanych a Ty? :)))
  Tyle w temacie

  Pozdrawiam
 • @Astra - Anna Słupianek 20:36:13
  Moja propozycja miała na celu jedynie racjonalne usprawnienie funkcjonowania Portalu, przez ukrócenie agresywnych nadużyć. Jeśli mobbing i chamstwo, mają tu być, aprobowaną normą, to będę musiał się zastanowić i znaleźć odpowiadające mi, rozwiązanie problemu.
  Pzdr.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930