Gorące tematy: Wybory Parlamentarne 2019 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
173 posty 2269 komentarzy

mikstury bezmetki

1abezmetki - Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

Kapitalizm i Komunizm; Dwa Systemy – Dwie Moralności

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Najważniejsza i najbardziej zasadnicza rozbieżność między apologetami komunizmu i kapitalizmu – to w istocie kwestia oceny pierwotnej natury i psychologii człowieka. Poniżej opinie Denisa Graczewa...

...opublikowane w portalu publizist.ru

 

Zwolennicy kapitalizmu – elitaryści (a nawet niektórzy nawet, jak by to - komuniści) – zakładają się, że każdy człowiek jest drapieżnikiem, łajdakiem i draniem, a w ludzkich ramach, trzyma go tylko, obawa przed karą. (Prawo, religia, opinia publiczna, itp. – i gdyby, nie to, ludzie zachowywali by się jak bestie.) A do pracy zmusza ich jedynie konieczność (głód, chciwość, próżność, itp., w przeciwnym razie, ludzie jedynie leżeli by i pluli w sufit).

Dlatego cywilizacja ludzka powinna być oparta na eksploatacji ludzkich wad: ludzi trzeba trzymać w ryzach, przywodząc ich niskie pragnienia, ku pożytkowi społeczeństwa. Przy tym pytania, kto będzie powściągał niegodziwe pragnienia elity takiej struktury, nawet nie stawia się, ponieważ brak sposobu rozwiązania. Takie społeczeństwo, przy takich warunkach wyjściowych, jest z góry skazane, na nieuchronną degradację i zniszczenie.

Komuniści uważają, że ludzie z natury dążą do zjednoczenia, do sprawiedliwości, i  towarzyszy im chęć pomagania innym. Sądzą on, że potrzeba pracy dla wspólnego dobra, tkwi w samej naturze człowieka. A wszystkie wynaturzenia wynikają z dyktatu niewielu pasożytów, którzy naprawdę działają tak, jak sugerują apologeci kapitalizmu, przenosząc swoje przekonanie, na resztę ludzkości.

Komuniści uważają pasożytowanie, nie za wrodzoną, a nabytą, ludzką deprawację, w rezultacie złego wychowania. Dlatego uważa się, że ilość ludzi nikczemnych, można sprowadzić do dopuszczalnego minimum, w procesie budowy społeczeństwa komunistycznego. Trzeba tylko kontrolować proces wychowawczy, bacząc, aby z dzieci nie rosły pasożyty i szumowiny.

Całkowicie wykorzenić pasożytnictwa, prawdopodobnie, nigdy się nie uda się, bo jest to związane i z naturalnymi defektami, i z nieuniknionymi błędami w wychowaniu . Dlatego sama organizacja społeczeństwa, powinna być zbudowana tak, aby nie pozwalać pasożytom na wzięcie społeczeństwa pod swoją kontrolę. Problem w tym, że rozwinięta niemoralność, daje parazytom w niepasożytniczym społeczeństwie, ogromną przewagę, w walce o władzę.

Jedyna niezawodna ochrona społeczeństwa przed władzą pasożytów, to – rozwinięty system ludowładztwa. Przy nim, pasożyty będą nieuchronnie wskazywani i neutralizowani, jeśli nie, na dalekich podejściach, do szczytów władzy, to już przy próbach jej uzurpacji.

Burżuazyjne nauki społeczne bezprzecznie stoją na straży interesów kapitału, twierdząc, że w podstawach psychologii człowieka leży, rzeczywista zwierzęca brutalność, przykryta tylko cienką powłoką człowieczeństwa. Przy tym, nie brzydząca się żadnych oszustw, ignorująca wszelkie inne normy.

Ale pomimo tej zmasowanej propagandy, lud już nie ten, co w przeszłych latach, nie tylko nie nastawia mocno uszu, ale już w twarz się śmieje z "naukawych" szarlatanów. Jednak do pełnego ideowego rozgromienia deprawujących przykazań kapitalizmu, wciąż - daleko. Wielu uczciwych i nie głupich ludzi, nadal pozostaje, w ich - niewoli.

-------------------------------

źródło:
https://publizist.ru/blogs/33/25665/-
Капитализм и коммунизм: два строя – две морали
Денис Грачев
27 июня 2018

-------------

Wybór,tłumaczenie i opracowanie: bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych materiałów:
dozwala się wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego i nick'a autora tłumaczenia.
    
 

KOMENTARZE

 • @Autor
  W świetle tak podanych różnic pomiędzy kapitalizmem i komunizmem koniecznie trzeba sobie zadać pytanie, jak każdy z tych systemów będzie sobie radził jeżeli pomylił się w założeniach.
  Jak będzie sobie radził kapitalizm, jeżeli "ludzie z natury dążą do zjednoczenia, do sprawiedliwości, i towarzyszy im chęć pomagania innym"?
  Jak będzie sobie radził komunizm, jeżeli " każdy człowiek jest drapieżnikiem, łajdakiem i draniem, a w ludzkich ramach, trzyma go tylko, obawa przed karą"?

  Dopiero po przeprowadzeniu takiej próby falsyfikacji widać, że w kapitalizm zakładając najbardziej niekorzystne warunki, jest w stanie funkcjonować bez problemów także w tym przypadku, gdy warunki okażą się bardziej korzystne. Natomiast komunizm, zakładając warunki bardzo dobre a nawet idealne, załamuje się gdy zakładane warunki okazują się gorsze.
 • @programista 12:43:34
  Inteligentny, dowcipny i intrygujący komentarz.
  Muszę się zastanowić. Odpowiem z opóźnieniem (Inna strefa czasowa).
  --------------------

  Tymczasem przesyłam interesującą informację do ew. wykorzystania:

  https://kv-journal.su/content/tunnelbear-eto-samyy-udobnyy-servis-iz-vseh-vpn
  poniedziałek, 2 lipca 2018 r.
  TunnelBear — najwygodniejszy serwis z wszystkich VPN

  https://kv-journal.su/sites/default/files//styles/large/public/field/image/tunnelbear_vpnmentor-1_resized.jpg?itok=ZpMrS409

  TunnelBear
  Najlepszy serwis dla początkujących użytkowników. TunnelBear to, być może, najbardziej wygodna obsługa ze wszystkich sieci VPN. Jednak bezpłatny abonament ogranicza się tylko do 500 MB miesięcznego ruchu.

  Dane i adresy IP nie są zapisywane w logach
  Działa na wszystkich urządzeniach
  Już 22 miliony użytkowników na całym świecie
  Oferuje dodatkowe 1 GB ruchu miesięcznie, jeśli napiszesz na Twitterze o firmie
  Wygodny i łatwy w użyciu
  Idealny dla każdego, kto pobierze trochę danych i rzadko ogląda filmy online.

  Wady:
  Irytujący miesięczny limit ruchu.
  Bardzo mało zaawansowanych ustawień. ALE! Jeśli racjonalnie korzystać z darmowych 500Mb + 1 Gb(bonus za opinię na Twitterze) wystarczy Ci tej ilości do pracy z serwisami informacyjnymi (wyłączając wideo). Zasada: włącz-wyłącz, skopiuj- idź dalej. Dokładnie tak, w pracy z komentarzami na stronach ze zbanowanym Twoim IP: Otwierajcie choć choć 100 kont z różnymi IP w odróżnieniu od felernego VPN na Operze gdzie wykorzystasz tylko 3 IP, strony takie jak bardzo "twardożopna" (dosłownie) "Rosyjska wiosna" od razu blokują wszystkie 3 adresy kłopotliwego klienta w komentarzach (jeśliś nie "putinolubiec" i lubisz wsypać kremlowcom:):) Z TunnelBear Twoje możliwości są niemal nieograniczone - niech banują choćby po 20 kont na dzień:).
  PS: Nie można wykluczyć, że to oferta z haczykiem ale sprawdzić warto...
  Pozdrawiam,
 • @1abezmetki 13:37:05
  Oto Link:
  https://www.tunnelbear.com/
 • @programista 12:43:34
  "kapitalizm zakładając najbardziej niekorzystne warunki, jest w stanie funkcjonować bez problemów także w tym przypadku, gdy warunki okażą się bardziej korzystne. Natomiast komunizm, zakładając warunki bardzo dobre a nawet idealne, załamuje się gdy zakładane warunki okazują się gorsze."

  Marksizm ma istotną przewagę intelektualną nad liberalizmem w jednym kluczowym aspekcie.

  Otóż liberalizm jest ahistoryczny czyli abstrahuje od epoki, i uwarunkowań, pretendując do uniwersalnego zastosowania. Był adekwatny w XVIII i XIX wieku, w krajach zachodnich.

  Marksizm ma zastosowanie znacznie szersze, także w zbliżającej się epoce powszechnej automatyzacji, co wyeliminuje prawie całkowicie konieczność ludzkiej pracy. Rządzący liberałowie, a raczej neoliberałowie będą zmuszeni do wynajdywania rozmaitych zakłoceń, aby spowolnić ten proces.
 • @Pedant 15:34:50
  Marksizm to ideologia milenarystyczna - zakłada osiągnięcie stanu wieczne doskonałości, trwającego już na stałe. Taka utopijna wizja zawsze roztacza urok i przyciąga najsłabszych. Jest to teoria stagnacji i do takich warunków doprowadza każdą gospodarkę.
  Liberalizm zakłada ciągłą ewolucyjną poprawę, opartą na różnorodną aktywność jednostek, z których jedne osiągają sukcesy a inne porażki i tym samym wytyczają drogę rozwoju reszcie.
  Także uważam, że to liberalizm ma zastosowanie szersze bo realistyczne.
 • @programista 19:59:41
  "Marksizm to ideologia milenarystyczna - zakłada osiągnięcie stanu wieczne doskonałości, trwającego już na stałe."

  Niezupełnie. Marksizm w postaci klasycznej (jest wiele rodzajów marksizmu) twiedził, że komunizm nie będzie statyczny, tylko że będzię ostatnią fazą, która zamknie cykl przemian klasowych, które zaczęły się z rewolucją rolniczą, a jeszcze wcześniej z powstaniem nadwyżki pozwalającej na podbój jedych plemion przez drugie.
 • @Pedant 20:34:38
  Marksizm w każdej postaci nie był w stanie poradzić sobie z kwestią akumulacji kapitału. Marks nie dokonał wyjaśnienia tego problemu, podobnie jak i inni marksiści, co opisała Róża Luksemburg. A brak akumulacji oznacza statyczną gospodarkę, skupioną jedynie na ciągłym odtwarzaniu istniejącego stanu.
 • @programista 20:44:51
  "Marksizm w każdej postaci nie był w stanie poradzić sobie z kwestią akumulacji kapitału. "

  Co się stanie z kapitałem i z prywatną własnością gdy kapitalizm doprowadzi do pełnej automatyzacji produkcji?
 • @Pedant 20:48:41
  Jak napisał Marks w "Krytyce programu gotajskiego" nawet pełne uspołecznienie środków produkcji nie wyeliminuje konieczności odtwarzania kapitału.
  A pełna automatyzacja produkcji nie rozwiąże problemu ograniczonych zasobów.
 • @programista 21:03:42
  Może Pan rozwinąć? Czy to jest odpowiedź na moje pytanie?
 • @programista 12:43:34
  Historia ludzkości, to historia - uniwersalnej przemocy. Marksizm jako pierwszy podjął próbę przewartościowania utrwalonego paradygmatu. ZSRR, podobnie jak tragiczny lot Ikara, jak samolot braci Wright, mimo rozbicia, był zachęcającym, wartościowym eksperymentem. Idea latania przeżyła, podobnie jak pragnienie nowej, doskonalszej organizacji ludzkości.
  Niestety, eksperymentu nie przeprowadzono w sterylnej atmosferze laboratorium (bo to nierealne) , a w odziedziczonej, (niepożądananej) rzeczywistości. I z konieczności, w niesprzyjających uwarunkowaniach, posłużono się środkami przemocy do osiągnięcia szlachetnego celu. Kardynalna sprzeczność! Było zatem to przedsięwzięcie, w perspektywie, skazane na odłożone w czasie, konsekwencje owej przemocy. Ustrój powołany z prometejskich pobudek, z konieczności, z braku lepszego, posłużył się jedynie dostępnym, odziedziczonym z przeszłości i negatywnie uformowanym surowcem ludzkim. Podejmowane zaś próby zniwelowania owej ludzkiej niedoskonałości, w warunkach rewolucji, wojny i nieuniknionej przemocy, nie mogły być skuteczne.
  Paradoksalnie, wysokie z założenia aspiracje systemu, nie wytrzymały kombinacji ciśnienia zewnętrznego i wewnętrznej erozji moralnej, na wszystkich poziomach struktury społeczno-poltycznej. Czynnik ludzki okazał się najsłabszym ogniwem skorumpowanej utopii. Nie wylewając dziecka razem z kąpielą, wypada czekać i pomagać, w miarę możliwości, porodowi nowej doskonalszej formy ustroju sprawiedliwości społecznej.

  Niestety, z przykrością, skłaniam się ku konstatacji, że - jak dotychczas -operacyjnie, kapitalizm okazuje się systemem bardziej sprawnym . bo realistycznym, eksploatującym, dotychczasową realną "ludzką naturę". Co uwidacznia - na obecnym etapie - wprzęgnięcie kapitalizmu w niebywały rozwój CHRLD, przez Chińską Partię Komunistyczną.

  Psychologia rozwojowa człowieka, zasadniczo wyróżnia trzy kluczowe czynniki kształtujące człowieka:
  jeżeli przyjąć, że pokrywają one szacunkowo 100% pola wpływu to ulegną one w życiu człowieka następującemu rozbiciu:

  a.czynniki wrodzone,
  b.czynniki zewnętrzne (społeczne, środowiskowe),
  c.czynniki autonomiczne (woluntarne),

  Człowiek wchodząc w życie, już został zdeterminowany, bez wpływu na "a".
  Pozostaje umowne 2/3 czynników, wobec których człowiek, w mniejszym czy większym stopniu, wchodzi w interakcję i teoretycznie może wyrażać jakąś autonomiczną podmiotowość.

  Pytanie, czy jest to w powszechnej skali realne, w dotychczas przemożnym, systemie kapitalistycznym?
  Osobiście wątpię. Człowiek już na początku swej drogi życiowej poddany zostaje systemowej presji: transmisji zdegenerowanych "wartości" przez rodziców, Stereotypy, system edukacyjny, instytucje, kościół, środki masowego przekazu, system nagród i kar, kohortę pokoleniową, kulturę masową, konsumpcjonizm, liberalizm, determinującą w dużej mierze życiowe powodzenie, startową stratyfikację.

  Czy w takich warunkach może dojść do realizacji prowokacyjnie założonej, hipotetycznej szansy na
  zaistnienie fenomenu aby w kapitaliźmie "ludzie z natury dążyli do zjednoczenia, do sprawiedliwości i towarzyszyła im chęć pomagania innym"

  To oczywista antynomia. W systemie gloryfikującym darwinizm społeczny, gdzie "homo homini lupus est" i a priori,konkurencja zamiast współpracy, gdzie liczy się tylko sukces a "zwycięzca bierze wszystko", to w skali społecznej nierealne.
  Ci ludzie są trwale zdeprawowani przez antywartości. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale one jak wiemy, potwierdzają regułę.
 • @1abezmetki 06:22:40
  "Niestety, z przykrością, skłaniam się ku konstatacji, że - jak dotychczas -operacyjnie, kapitalizm okazuje się systemem bardziej sprawnym . bo realistycznym, eksploatującym, dotychczasową realną "ludzką naturę". Co uwidacznia - na obecnym etapie - wprzęgnięcie kapitalizmu w niebywały rozwój CHRLD, przez Chińską Partię Komunistyczną."

  Warto byłoby porównać, zarzucony po kilku latach, leninowski N.E.P. (Nową Ekonomiczną Politykę) z chińskim kursem.
 • @Pedant 20:48:41
  jak to co? To ideał kapitalizmu - kapitał nie będzie potrzebował ludzi.

  Wreszcie własność będzie górą, bo będzie mogła produkować samodzielnie, i wejść w posiadanie wszystkiego ... i wszystkich.
 • @Pedant 10:11:53
  Takie porównania - z oczywistych względów - sprawiają wrażenie niepoprawnych politycznie w optyce Kremla.
  Dlatego nieobecne w mediach o zsięgu federalnym, goszczą jedynie na marginesie, w kręgach akademickich, na blogach i w prasie niszowej.

  Poniżej garść przykładów:  https://kprf.ru/international/89722.html
  Газета «Правда»: НЭП-2 реализовали в Китае
  "Только социалистическому государству и коммунистической партии по силам проведение новой экономической политики в интересах народа."(---)

  -------------
  http://sovietime.ru/images/idoblog/upload/68/nepmani.jpg

  https://otherreferats.allbest.ru/international/00668464_0.html
  Новая экономическая политика КНР

  https://1957-anti.livejournal.com/104581.html
  Текст доклада Дмитрия Жученко "Новая экономическая политика Советской власти 1922 – 1936 г."
 • Kapitalizm i Komunizm; Ten sam system, ta sama moralność
  Także w systemie nazywanym "komunizm" podstawą systemu była lichwa i lichwiarskie banki. Tzn. system był ten sam, a lichwiarska moralność też.

  Tzw. "komunizm", rodzaj talmudycznej wykładni chrześcijaństwa, bazował na ekspolotacji lichwiarskiej tzw. "procentu". Był też w istocie kreacją MWF

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/#MWF

  która zarówno w przypadku Uljanowa/Lenina (zaopatrzony w środki na rewolucję przez lichwiarzy z Niemiec) jak i drugiego wodza Bronsteina/Trockiego (zaopatrzony w środki na rewolucję przez lichwiarzy z USA) wystawiła swoich agentów do realizacji projektu o nazwie ZSRR.

  Zadziwiające, że do dziś uszło uwadze myżlących, że konstrukacja tzw. "komunizmu" jest dziełem MWF, wręcz humorystycznie wygląda to w przypadku niejakiego Karola Marksa

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/marx-w-sluzbie-kapitalu/

  nie mniej zwyrodniałego osobnika jak Lenin, Trocki, Stalin, Hitler, ... i inne parobki MWF.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30