Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
221 postów 2391 komentarzy

mikstury bezmetki

1abezmetki - Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

Dlaczego "chińskie marzenie" wraca do ideałów komunizmu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Za tydzień Chińska Republika Ludowa świętuje swoje 70-lecie. I choć historia Chin sięga kilku tysięcy lat to dojście do władzy komunistycznej Partii Chin i ogłoszenie CHRL jest postrzegane jako kluczowe wydarzenie w całej najnowszej historii Chin.

 

Dziennikarzy z państwowych mediów Chin zaczynają egzaminować na temat ich znajomości marksizmu i dzieł XI Jinping'a.

Dotychczas kontrola odbywa się na zasadzie pilotażowej i obejmuje zaledwie 10 tysięcy osób. Ale w samej idei wzmocnienia ideologii komunistycznej w przeddzień 70-lecia CHRL nie ma nic dziwnego – przewodniczący Xi dawno wziął kurs na przywracanie wierności wezwaniom komunistycznych przodków.

Za tydzień Chińska Republika Ludowa świętuje swoje 70-lecie. I choć historia Chin sięga kilku tysięcy lat (od trzech do pięciu – w zależności od koncepcji), to dojście do władzy komunistycznej Partii Chin i ogłoszenie CHRL jest postrzegane jako kluczowe wydarzenie w całej najnowszej historii Chin.

 

To nie tylko ponowne łączenie Chin, ale i uzbrajanie kraju jedynie  słuszną ideologią, – komunistyczną. Nie bacząc na 40 lat reform rynkowych, Chiny nie wyrzekły się socjalizmu. Naturalnie, narodowego, czyli "socjalizmu z chińską specyfiką". I nie zapodziała się nigdzie, kierownicza rola partii komunistycznej, wśród której 90 milionów członków jest również najbardziej znany chiński miliarder , Jack Ma.  Partia nadal kontroluje wszystkie kluczowe obszary i kierunki – od zewnętrznej handlowo-gospodarczej ekspansji - do propagandy.

Jasne, że duch zysku nie mógł nie wpłynąć na mentalność chińskich komunistów. Biorąc pod uwagę, że zajmują oni bezwzględną większość wszystkich stanowisk kierowniczych, to dotykają ich również wszystkie powszechne problemy współczesnego chińskiego społeczeństwa: od korupcji - do uwielbienia Zachodu. Gdzie, nawiasem mówiąc, wielu analityków długi czas uważało, że KPCH pozostaje komunistyczną jedynie z nazwy i w ogóle wkrótce wyrzeknie się marksizmu.

 

Ale wraz z przyjściem do władzy w 2012 roku Xi Jinping'a, w Pekinie coraz częściej zaczęto podkreślać znaczenie wierności ideom marksizmu i maoizmu w życiu kraju.

To żaden czerwony rewanż. Po prostu kierownictwo KPCH i CHRL dobrze rozumie, że to właśnie wiara w wielki cel narodu chińskiego, w "chińskie marzenie" jest głównym czynnikiem jednoczącym całe chińskie społeczeństwo na najbliższe dekady. Do tego marzenia zaadoptowano i marksizm, i maoizm. Toteż zrezygnować z nich, jak i z kierowniczej roli KPCh, byłoby samobójstwem. I to nie dla chińskich przywódców, ale dla Chin jako takich, w którym czysto chiński, nacjonalizm Han*1. nie byłby w stanie utrzymać jedności całego kraju-cywilizacji.

schińszczony marksizm”póki co, nadaje się do tego znacznie lepiej, tym bardziej, że można do niego w różnych dawkach dodać coś, co dobrze działa, - czyli i stosunki rynkowe, i wielkomocarstwową dumę nacjonalizmu Han. A w zależności od sytuacji wzmagać i czysto marksistowską składową.

 

W przeddzień wielkich uroczystości z okazji jubileuszu CHRL dowiedziano się , że dziennikarze państwowych mediów przejdą test na znajomość marksizmu i prac XI Jinping'a.. Od poniedziałku za pomocą aplikacji mobilnej Xuexi Qiangguo zostaną przeprowadzone pilotażowe testy. Weźmie w nich udział 10 tysięcy dziennikarzy z 14 państwowych mediów online, na razie tylko pekińskich.

Sama aplikacja Xuexi Qiangguo została uruchomiona jeszcze na początku roku. Jest ona przeznaczona dla wszystkich członków partii, którzy zobowiązani są zarejestrować się i zainstalować ją na swoich urządzeniach mobilnych. Na portalu umieszczane są wiadomości, artykuły, wideo i filmy dokumentalne o ideologii KPCh, będą ją również używać stosownie do różnych wewnątrzpartyjnych potrzeb. Teraz postanowiono sprawdzić poziom wiedzy politycznej dziennikarzy.

Od 23 września w aplikacji pojawiły się przykładowe pytania, według których dziennikarze mogą przygotować się do egzaminu online. Zawiera on pięć rozdziałów, z których dwa są poświęcone "myśli politycznej " XI Jinping'a. i jeden – marksizmowi. Sam egzamin będzie trwał 90 minut, a do jego zdania trzeba będzie zdobyć 80 punktów ze 120 możliwych. Nie spełniającym wymogów egzaminu będzie dana druga szansa, ale w przypadku ponownego niepowodzenia , pójdą sankcje: aż do utraty pracy.

 

Jest rzeczą oczywistą , że zdecydowana większość dziennikarzy przejdzie ten test pomyślnie, bo będąc członkami partii i tak muszą znać problematykę zawartą w teście (te same idee XI Jinping'a. są wymienione w statucie partii, i w konstytucji). A tak w ogóle, dla Chińczyków egzamin – to integralna część państwowego zarządzania i kultury politycznej. Jeszcze za czasów Konfucjusza, całą elitę,  biurokrację (w tym nauczycieli) formowano właśnie na podstawie wyników egzaminacyjnych.

Nie dziwi więc , że sprawdzanie ideologicznej dojrzałości rozpoczęto właśnie od pracowników prasy – jako znajdujących się pierwszej linii frontu propagandowego i ich już dawno ostrzegano , że muszą być bardziej propartyjni:

"Wszystkie media, znajdujące się pod kontrolą KPCh, muszą przekazywać wolę partii komunistycznej i jej inicjatywy, chronić jedność partii i jej autorytet... Media powinny zwiększyć swoją świadomość partyjnej ideologii i politycznego myślenia KC KPCH. Trzeba pomagać partii  zapewniać duchowe wzbogacenie ludzi...

Wśród dziennikarzy powinna być wspierana nauka marksistowskiej żurnalistyki, żeby wymóc od korespondentów aby stali się promotorami polityki i zadań formułowanych przez КомPartię Chin , a także propagatorami równości i sprawiedliwości.

Wiarygodność jest życiem dziennikarstwa, a informacje muszą mieć oparcie w rzeczywistości. Dokładnie przekazując fakty, dziennikarz musi również odzwierciedlać konsytuację wydarzeń i posiadać szerokie horyzonty. Media muszą stawić czoła problemom i dolegliwościom społecznym, szerzyć dobro i potępiać zło".

 

Taką postawę chińskiej prasie Xi Jinping wyznaczał jeszcze w lutym 2016 roku. I oto teraz doszło do egzaminów. Kogo będą testować dalej? Jest mało prawdopodobne aby partyjnych funkcjonariuszy – ich i tak okresowo sprawdzają. O czyszczeniu szeregów partii komunistycznej, - Xi też nie zapomina. Najprawdopodobniej, po ogólnokrajowym egzaminie dla dziennikarzy, w tym i wydań prowincjonalnych przyjdzie kolej na komunistów – wykładowców szkół wyższych, których wpływ na młode pokolenie nie ustępuje dziennikarzom. Oczywiste jest, że w miarę rozwoju kapitalistycznych stosunków w CHRL pozostało coraz mniej tych, którzy naprawdę wierzą w komunistyczne ideały. Ale Si nie wymaga wiary w komunistyczną świetlaną przyszłość.

 

On obiecuje co innego– a mianowicie, że do 2049 roku (czyli w stulecie CHRL) powinno być zrealizowane "chińskie marzenie" i zbudowane "bogate i potężne, demokratyczne i cywilizowane, harmonijne i nowoczesne socjalistyczne państwo". To znaczy, mówi Xi " o marzeniu wielkiego odrodzenia narodu chińskiego, które z pewnością się spełni". Ale to w 2049 roku. A już za dwa lata, w 2021 roku, obchodzone będzie stulecie KPCh. I do tego czasu musi być zbudowane "społeczeństwo średniej zamożności".

Ze wzrostem poziomu życia w Chinach jest naprawdę wszystko w porządku, ale o ze sprawiedliwością mają problemy. Jak by Xi nie walczył z korupcją i nierównością społeczną, jest oczywiste, że w 2021 roku pytanie o wierność KPCh swojej ideologii będzie pytaniem centralnym. I kierownictwo chińskie chce zrozumieć, do jakiego stopnia są lojalni wobec tej ideologii bojownicy frontu propagandowego .

Przy okazji, wzmożona uwaga wobec przynależności partyjnej wnika w różne strony chińskiej życia. Ostatnio okazało się, że w chińskim odpowiedniku"Uber'a", - serwisie  taksówek "Didi" na wezwanie, obecnie można zamówić samochód z kierowcą-komunistą. Członkowie KPCH są oznaczeni specjalnym znaczkiem z sierpem i młotem, a w aucie mają czerwoną naklejkę. Ciekawe, jaki będzie popyt?

 

Pietr Akopow

 

--------------------------------------------

Uwaga!

Nie  jestem  autorem  artykułu   a  jedynie  nieprofesjonalnym  tłumaczem !

Ponadto, co podkreślam,  powyższy tekst zawiera informacje i oceny wyłącznie autora/autorów  obcojęzycznej publikacji  z którymi nie należy utożsamiać  tłumacza. Poglądy i opinie tłumacza, pozostają  jego prywatną  sprawą,  dopóki nie wypowie się jako komentator !

 

-------------------------------------------

Przypisy:

1* Nacjonalizm Han

Około 90 procent ludności Chin należy do grupy etnicznej Han, jednak od połowy XVII wieku do 1911 roku, kraj znajdował się pod panowaniem mandżurskiej dynastii Qing. W 1912 roku Sun yat-sen założył Nową Chińską Republikę, obiecując, że już nigdy nie pozwoli mniejszości rządzić krajem. Dynastię Qing również oskarżono o upadek gospodarki i porażkę w Wojnach Opiumowych i  Wojnie Japońsko-Chińskiej 1894-1895 roku.

Yat-sen uważał, że nowy Chiny staną się silne, jedynie jeśli władzę zdobędzie Han (ханьцы.) Takie etnocentryczne i ksenofobiczne trendy później wyzwolą ostrą krytykę ze strony Mao tse-tunga, który powie, że ideologia Han to forma rasizmu. Jego antyrasistowska retoryka i polityka, ochrona języka i kultury tradycyjnej, stały się główną przyczyną tego, dlaczego mniejszości Chin poparły komunistyczną rewolucję.

Od 1980 roku, ideologiczne wpływy komunizmu zaczęły zanikać w wyniku podjęcia szeregu reform gospodarczych. W ideologicznej próżni szowinizm Han ponownie pojawił się na horyzoncie. Jego zaletą dla Komunistycznej partii Chin polega na tym, że jest w nim wszystko, co potrzebne do tego, aby mogli oni dalej rządzić krajem. Ów ekstremalny nacjonalizm rozważa kulturę "chińską" (Han) jako bardziej wyrafinowaną cywilizacyjnie wobec kultur mniejszości narodowych lub innych narodów. Pomaga ona uzasadniać rozszerzenie polityki wojskowej Chin i wyjaśnić determinację w rozwiązywaniu problemów związanych z międzynarodowymi sporami terytorialnymi, a także służy do tego, aby uzasadnić wszystko, począwszy od ucisku pro-demokratycznego sprzeciwu do piętnowania skorumpowanych urzędników. Negatywną stroną szowinizmu Han stało się zaostrzenie konfliktów etnicznych w Tybecie I prowincji Xinjiang.

 

--------------------------------------------

ŹRÓDŁO:

https://vz.ru/politics/2019/9/25/999323.html

Фото: Ng Han Guan/AP/ТАСС
Tytuł: Почему «китайская мечта» возвращается к идеалам коммунизма

Autor:: Петр Акопов

25 сентября 2019,

---------------------------------------------------

Wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego
ipseudonimu autora tłumaczenia.

 

 

KOMENTARZE

 • @
  Co do przekazu notki - chyba się zgadzam.
  Jedna uwaga - Han - nie jest 90 %.
  Samych Ujgurów jest ponad 100 mln, a innych mniejszości jest dużo.
  Kiedyś czytałem szacunki, że Han jest niewiele więcej niż Ujgurów.
  Niemniej - Han dominuje jako najbardziej rozwinięta grupa etniczna.
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:34:57
  Poniżej opinia polskojęzycznej wikipedii na temat grupy etnicznej Han

  Chińczycy Han (chin. trad. 漢, chin. upr. 汉, pinyin Hàn; Hanowie) – naród zamieszkujący głównie Chiny, gdzie stanowią ok. 92% ludności (reszta należy do oficjalnie wymienianych 55 mniejszości), a także Tajwan, gdzie również stanowią większą część populacji wyspy, ok. 20 mln. Są najliczniejszym narodem na świecie, ogółem liczą ok. 1,3 mld (ok. 19% populacji).

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Chi%C5%84czycy_Han

  Dziękuję za wspierający komentarz.
  Pozdrawiam
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:34:57
  A to ciekawe. W samym Sinkiangu to Ujgrurów jest około 10 000 000. Skąd Wojtasowi wzięło się 100 000 000?
  A oficjalnych mniejszości jest w ChRL ponad 50. I Hanów jest chyba około 90%

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031