Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
221 postów 2391 komentarzy

mikstury bezmetki

1abezmetki - Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

Jak USA przygotowują się do wojny z Rosją

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Niedawno firma RAND wydała dokument Overextending and Unbalancing Russia. Assessing the Impact of Cost-Imposing Options ( Zbyt rozległa i niezrównoważona Rosja. Oceny przewidywanych kosztów w różnych wariantach ).

 

Badanie to jest dziełem zbiorowym doświadczonych dyplomatów; byłego asystenta sekretarza stanu USA do spraw Europy i ambasadora USA w UE Jamesa Dobbinsa, profesora (Brookings Institution, American Enterprise Institute, National Defense University) i kadrowego wojskowego wywiadowcy Rafaela Cohena, a także siedmiu naukowców RAND, specjalizujących się w stosunkach międzynarodowych, przemyśle wojskowym, wywiadzie, oraz naukach politycznych i technicznych.

 

Badanie jest praktycznie rekomendacją - jak Stany Zjednoczone mogą wykorzystywać luki i słabości Rosji , aby jeszcze bardziej ograniczyć jej polityczne i gospodarcze możliwości.

Przy tym jest to swego rodzaju "kompresja" z bardziej obszernej monografii na przeszło 300 stron, pod nazwą "Ekspansywna Federacja Rosyjska.Rywalizowaniez dogodnej pozycji" (Extending Russia. Competing from Advantageous Ground)tych samych autorów.

Co oferują wpływowi  analitycy politycznemu amerykańskiemu establishment’owi?

Cały zakres zalecanych przez  nich działań podzielono na cztery sekcje :— ekonomiczną,  geopolityczną, informacyjno-ideologiczną i wojskową . Widać, że eksperci przystąpili do opracowania takiej strategii racjonalnie, mierząc ewentualne koszty Stanów Zjednczonych.

 

Blok ekonomiczny przedstawia cztery warianty, z którymi Rosja już bezpośrednio miała do czynienia w poprzednich latach:

- To wzrost wydobycia i eksportu surowców energetycznych w USA, co może mieć wpływ na światowe ceny i odpowiednio zmniejszyć zyski Rosji.

- Po drugie - wzmocnienie sankcji, gdzie ważnym wydaje się udział innych krajów w tym procesie.

- Dalej, pomoc Europie w poszukiwaniu nowych dostawców gazu, w tym dostaw LNG.

- I wreszcie, wsparcie migracji z Rosji do innych krajów, szczególnie w odniesieniu do pracowników wykwalifikowanych i wykształconych młodych ludzi. Zakłada się, że trzy pierwsze opcje przyniesą maksymalne korzyści USA, choć ciśnienie sankcji może nieść pewne zagrożenia.

W sekcji środków geopolitycznych, amerykańscy eksperci oferują sześć scenariuszy geopolitycznych, mających na celu osłabienie Rosji. Przy czym obejmują one nie tylko Federację Rosyjską, ale i sąsiednie kraje. Każdy scenariusz przedstawia ryzyko, koszty, a także przewidywany efekt.

- Jak piszą Amerykanie, udzielanie pomocy Ukrainie przez dostawy broni mogło by wykorzystać największą słabość Rosji. Ale każde zwiększenie dostaw broni i doradców ze strony USA dla Ukrainy musi być starannie skalibrowane, aby zwiększyć wydatki Rosji na utrzymanie istniejących zobowiązań bez prowokowania znacznie szerszego konfliktu, w którym Rosja, z powodu bezpośredniej bliskości, miała by znaczną przewagę.

Ten wariant stoi na pierwszym miejscu. Zdaniem ekspertów z RAND oferuje on największe korzyści , ale i wysokie ryzyko związane z ewentualną realizacją.

 

- Na drugim miejscu stoi zwiększenie wsparcia dla syryjskich powstańców. Ale może to zagrozić innym priorytetom politycznym USA, takim jak walka z radykalnym islamskim terroryzmem, i może doprowadzić do dalszej destabilizacji całego regionu. Ponadto, ten wariant może być nawet nierealnym, biorąc pod uwagę radykalizację, rozczłonkowanie i upadek syryjskiej opozycji.

Widzimy tutaj zrozumienie ekspertów RAND całego niebezpieczeństwa, które może powodować ten scenariusz. Ale między wierszami łatwo przeczytać że, w istocie, ten wybór oznacza wykorzystanie grup terrorystycznych w geopolitycznych interesach USA. instrument sam w sobie nie jest nowy, ale w realizacji dość kosztowny, zawiera znaczne ryzyko, a oczekiwany sukces, w najlepszym przypadku, do USA będzie ograniczony. Do tego, że może on odstręczyć od USA tradycyjnych sojuszników, jak to już było w czasie inwazji na Irak w celu obalenia Saddama Husajna.

- Trzecie miejsce zajmuje wspieranie liberalizacji na Białorusi. Przy tym autorzy przyznają, że najprawdopodobniej taka awantura nie powiedzie się i może wywołać silną reakcję Rosji, co w efekcie może doprowadzić do ogólnego pogorszenia sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w Europie i niepowodzeń dla polityki USA. Podobnie jak w pierwszym przypadku, zawiera on wysokie ryzyko, ale korzyści mogą być znaczne. Czy trzeba mówić, że, w zasadzie, w tym przypadku, chodzi o kolorową rewolucję w Republice Białoruś. Władzom tego kraju warto byłoby zwrócić uwagę na taką propozycję RAND i poprosić o skomentowanie przez amerykańskich dyplomatów w Mińsku.

 

- Rozszerzenie kontaktów na Południowym Kaukazie, dla konkurencji ekonomicznej z Rosją —to kolejny, czwarty scenariusz.Ale jego realizacja jest utrudniona ze względu na geografię i historię

- Piąty scenariusz przewidujący ograniczenie wpływów Rosji w Azji Środkowej może być również jednocześnie nie łatwy i nieproporcjonalnie kosztowny dla Stanów Zjednoczonych.

-I szósty scenariusz — to organizacja zamachu stanu w Naddniestrzu i wypędzenie wojsk rosyjskich, co będzie ciosem w prestiż Rosji. Z drugiej strony, może to mieć odwrotny efekt, ponieważ zaoszczędzi pieniądze Moskwy i, całkiem możliwe, spowoduje dodatkowe koszty dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

Warto zwrócić uwagę, że wszystkich sześć scenariuszy skierowanych na" bliską zagranicę" ( ближайшее зарубежье ) — jest swego rodzaju przeformułowaniem  starej strategii "Anakonda", rozgrywającej się u granic Rosji.

 

Sekcja środków ideologicznych i informacyjnych jest zorientowana na wewnętrzną politykę Federacji Rosyjskiej i, w rzeczywistości, jest ingerencją w sprawy naszego kraju.

Tutaj wszystkiego tylko cztery skrypty, ale mówiące same za siebie:

-podważanie zaufania do systemu wyborczego;

tworzenie percepcji, że elita polityczna nie służy interesom społeczeństwa;

-podżeganie do protestów i nie zbrojnego oporu;

-podważanie wizerunku Rosji za granicą.

 

Znamienne jest, że proponowane wojskowe środki przeciwko Rosji mają największą liczbę wariantów i są podzielone na trzy strategiczne linie — powietrze, morze i ląd.

Zaznaczono, że przerzut bombowcóww zakresie spowodowania zniszczeń kluczowych celów strategicznych w Rosji będzie mieć wysokie prawdopodobieństwo sukcesu i z pewnością przyciągnie uwagę Moskwy i wywoła niepokój. Koszty i ryzyko związane z tym rozwiązaniem, są niewielkie, ponieważ bombowce bazują poza zasięgiem większości balistycznych i naziemnych rakiet znajdujących się na uzbrojeniu Rosji.

 

Przerzut myśliwców, aby byly bliżej swoich celów, niż bombowce. Cociaż jak uważają eksperci z RAND, takie działania mogą niepokoić Moskwę bardziej, niż wariant z bombowcami, to prawdopodobieństwo sukcesu jest niskie, a ryzyko wysokie. Ponieważ każdy samolot będzie zmuszony dokonać kilku wylotów podczas zwykłego konfliktu z powodu niskiej ładowności, co wywołuje ryzyko ich zniszczenia na ziemi na lotniskach bazowania już we wczesnych etapach.

Rozlokowanie dodatkowej taktycznej broni jądrowej w regionach Europy i Azji może zwiększyć niepokój Rosji, co doprowadzi do znacznego wzrostu inwestycji w środki obrony przeciwlotniczej. W połączeniu z wariantem "bombowiec", ta opcja ta ma wysokie prawdopodobieństwo sukcesu, ale instalowanie większej ilości takiej broni może doprowadzić do tego, że Moskwa zareaguje w sprzeczności z interesami USA i ich sojuszników.

Przerzut amerykańskich i sojuszniczych systemów obrony przeciwrakietowej dla bardziej skutecznego powstrzymania rosyjskich rakiet balistycznych również wywoła alarm Moskwy, ale będzie prawdopodobnie najmniej skutecznym rozwiązaniem, ponieważ Rosja ma duży zapas pocisków, które mogą być wykorzystane w szerokim zakresie. W rezultacie czego obiekty USA i ich sojuszników będą pozostawać w zagrożeniu uderzenia.

 

Proponuje się również opracowanie nowych małowidocznych bombowców dalekiego zasięgu lub znacznie zwiększenie liczby tych typów, które już powodują zaniepokojenie Moskwy. Wraz z tym mówi się o dużych ilościach autonomicznych lub zdalnie sterowanych uderzeniowych samolotów.

Jak wskazują eksperci z RAND, kluczowe ryzyko tych wariantów wiąże się z wyścigiem zbrojeń, powodującym kosztowne strategie, skierowane przeciwko Stanom Zjednoczonym. Na przykład inwestowanie w systemy obrony przeciwrakietowej i bronie kosmiczne mogłoby zatrwożyć Moskwę ale Rosja mogłaby uchronić się od takich sytuacji, tworząc środki, które prawdopodobnie będą znacznie tańsze, niż koszt tych systemów dla Stanów Zjednoczonych.

 

-Na linii morskiej konfrontacji RAND proponuje zwiększenie obecnośći amerykańskich i sojuszniczych sił morskich w tych obszarach, które uważa za potencjalnie niebezpieczne z powodu Rosji. Można przypuszczać, że ma na myśli Bałtyk, Arktykę, a także -basen mórz Czarnego i Śródziemnego.Czytamy też o zwiększeniu inwestycji na rzecz badań i rozwoju nowych rodzajów broni, które mogą uderzyć w rosyjskie łodzie podwodne z bronią atomową. Wraz z tym byłoby mile widziane gdyby USA zwiększyły flotę okrętów podwodnych, wchodzących w nuklearną triadę.

-I na koniec, wobec Morza Czarnego - postuluje się aby NATO wdrożyło strategię odmowy dostępu, prawdopodobnie poprzez umieszczenie rakiet antyokrętowych dalekiego zasięgu, aby zwiększyć wydatki Rosji na obronę na Krymie.

-Na lądzie proponuje się zwiększenie liczebności europejskiego kontyngentu NATO, bezpośrednio lokując go u rosyjskich granic.Ponadto, wskazano na znaczenie zwiększenia liczby i skali ćwiczeń wojskowych NATO w Europie, które mają być wyraźnym sygnałem dla Rosji.

-Jako wariant uzupełniający proponuje się opracowanie rakiet średniego zasięgu bez ich rozmieszczenia, co zmusi Rosję aby doskonalić swój program rakietowy (a to dodatkowe koszty). I wreszcie, inwestycje w nowe technologie (bronie, oparte na nowych zasadach fizycznych, na przykład, lasery), mające na celu przeciwdziałanie wobec rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej.

 

Jak widzimy, wszystkiewymienione wcześniejcztery moduły, mimo ich różnorodności , - są komplementarne. Niektóre innowacje już są wdrażane przez Pentagon w ostatnich latach w ramach Trzeciej Strategii , a obecny i nowy budżet wskazują, że, tak czy inaczej, Stany Zjednoczone będą kontynuować budowanie potęgi militarnej.

Wraz z innymi rekomendacjami skierowanymi do decydentów najwyższego szczebla w USA, - ta praca ekspertów RAND świadczy o zakrojonej na szeroką skalę kampanii, skierowanej przeciwko Rosji. Jednak zaskakujące jest to, że wszystkie te rekomendacje, szczególnie, wojskowa , wskazują na przygotowania do wojny z Rosją. W spokojnym tonie mówi się o tym, co USA mogą przedsięwziąć w stosunku do obowiązujących umów o ograniczeniu zbrojeń, jak działać ma NATO, i jak wykorzystać Ukrainę w wojnie z Rosją, zwłaszcza na lądzie i czarnomorskim teatrze działań wojennych. Można nie wątpić, że owe rekomendacje zostały przekazane do ośrodków decyzyjnych USA o wiele wcześniej, niż wskazana data wydania monografii — kwiecień 2019 r. Pozostaje jedynie śledzić realizację tych scenariuszy i podjąć odpowiednie środki zaradcze. -

 

Leonid Sawin

 

----------------------------------------

 

Uwaga!

Nie  jestem  autorem  artykułu   a  jedynie  nieprofesjonalnym  tłumaczem !

Ponadto, co podkreślam,  powyższy tekst zawiera informacje i oceny wyłącznie autora/autorów  obcojęzycznej publikacji  z którymi nie należy utożsamiać  tłumacza. Poglądy i opinie tłumacza, pozostają  jego prywatną  sprawą,  dopóki nie wypowie się jako komentator !

 

---------------------------------------

Źródło:

 

https://www.geopolitica.ru/article/ssha-gotovyatsya-k-voyne-s-rossiey

 

Tytuł:  "США готовятся к войне с Россией"

Autor:  Леонид Савин

28.05.2019

---------------------------------------------------


Wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego
ipseudonimu autora tłumaczenia.

 

 

KOMENTARZE

 • Mocny dowód na ingerencję!
  A mówi się, że to Rosjanie ingerują w sprawy innych krajów.
  To czym jest to co jest tutaj opisane?
  Czy trzeba mocniejszych dowodów?
 • Niby po co USrahell
  miałby napadać na Rosję - kiedy i USrahellem i Rosją wywija ta sama, mroczna siła? Dlatego wojna jest możliwa ale jako ustawka dzieci Złego - podobnie jak to było z II WŚ. Jednak dzisiaj okupujący ludzkość stworzoną przez Boga i bez gorącej wojny - osiągają swoje cele.
  Wniosek?
  Prawdopodobnie mamy do czynienia z ustawka pt. Zimna Wojna Bis - i nic poza tym.
 • Analiza RAND smiechu warta.
  Wyobrazam sobie Putina i Szojgu przy skromnej kolacji, robiacych z tego podsmiechujki pomiedzy kolejkami zchlodzonej dobrze wodeczki..
 • Wszystko co opisuje artykuł już się dzieje.
  W artykule nie ma jednej informacji...jak realizacja tych strategii jest kosztowana dla USA i jakie koszty pociągnie po stronie Rosji .

  Embarga działają w dwie strony...tu zysków raczej nie ma...jest tylko zwiększanie bałaganu po obu stronach.
  Stymulowanie, organizowanie "majdanów" to groźna broń...
  Rosja i kraje zaprzyjaźnione uczą się z tym walczyć... ale i uczą się techniki "majdanów" skończy się to "majdanem" w USA.

  Propaganda jest skutecznie ośmieszana, demaskowana przez Rosję i kompromituje w istocie autorów propagandy czyli tzw zachód z USA na czele...

  Środki militarne ... tu Rosja równoważy potencjał USA za 1/10 kosztów... poprzez modernizacje starszego uzbrojenia.
  Takie militarne straszenie skutkuje tylko zabetonowaniem obrony Rosji na każdą okoliczność...
  Skończy się tym że Rosja skutecznie wzmocni swoją armię a USA wykończą się finansowo...
  Układ sił się zmieni na korzyść Rosji... a skuteczna coraz skuteczniejsza obrona przeciwlotnicza spowoduje że Rosja będzie odporna na uderzenie z zewnątrz a tym samym zyska poczucie bezkarności co zawsze ułatwia decyzje i siłowym rozwiązaniu jakichś ważnych dla Rosji problemów (Ukraina, Pribałtyki...).

  Tak więc cały ten plan rozbicia Rosji jest w istocie planem wzmocnienia Rosji i zarżnięciem finansowym USA.
  Do tego globalna ucieczka od dolara wykorzystywanego jak broń ekonomiczną powoduje że dochody USA dramatycznie spadają...
 • @Oscar 12:27:03
  Oscarze - Optymisto Niezłomny,
  Orędowniku Dobrej Sprawy, podziwiam Cię i zazdroszczę wytrwałej wiary, choćby - wszystkiemu naprzeciw.
  Twoje opinie to balsam dla duszy i przeciwwaga dla zwątpień.

  Bądż zdrów i witaj częściej,
 • @1abezmetki 13:19:16
  No może to i optymistyczny punkt widzenia...
  są zagrożenia.. choćby broń biologiczna która ma być genetycznie selektywna Amerykanie mają rozsiane na świecie wiele takich laboratoriów biologicznych.
  Pisano że Amerykanie zbierają genotyp Rosjan...
  To jak sugeruje próby stworzenia broni biologicznej działającej na określony genotyp...czyli taki holocaust bez łapanek i obozów koncentracyjnych...uśmiercaniem zajmowały by się wirusy.. nie jakieś SS.
  To pokazuje na co jest gotowa globalna mafia aby tylko osiągnąć cele.

  Poza tym każda ze stron ma jakiegoś Asa w rękawie a może kilka...
  niektóre z tych Asów są spalone bo druga strona o nich wie a niektóre pewnie nie..

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031