Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
221 postów 2391 komentarzy

mikstury bezmetki

1abezmetki - Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

Bezgraniczna przyjaźń Białorusi i Ukrainy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W ukraińskim Żytomierzu na Forum Regionów Ukrainy i Białorusi, po raz pierwszy spotkali się prezydenci obu krajów, Władimir Zielenskij i Aleksander Łukaszenka.

 

"Służę Związkowi Sąsiedzkiemu"

Prezydenci Ukrainy i Białorusi chcą się przyjaźnić

krajami,  rzekami i rakietami

 

 

 

W ukraińskim Żytomierzu na Forum Regionów Ukrainy i Białorusi po raz pierwszy spotkali się prezydenci obu krajów Władimir Zielenskij i Aleksander Łukaszenka. Wiele rozmawiali o gospodarce i współpracy, w tym rakietowej. Nie zapominając i o Moskwie. Pan Łukaszenka, przypadkowo nazywający Ukrainę Rosją, ostrzegł ukraińskiego przywódcę, że : przyjaźni Mińska i Kijowa będzie przeszkadzać nie tylko Zachód, ale i Wschód.

Choć spotkanie dwóch prezydentów, które odbyło się w ramach II Forum Regionów Ukrainy i Białorusi, było pierwszym bezpośrednim kontaktem dwóch liderów, to zachowywali się oni jak starzy znajomi. Przybyłego do Żytomierza śmigłowcem Aleksandra Łukaszenkę, powitał osobiście Władimir Zielenskij . A po przywitaniu chlebem i solą przez ukraińskie dziewczyny w wyszywankach , szefowie państw jednym samochodem udali się na negocjacje. Zanim skryli się za zamkniętymi dla prasy drzwiami, obaj wyrazili przekonania o łączącej ich szczególnej bliskości .

 

"Nasze kraje nie mają granic, i ja tu przede wszystkim mówię o ludziach. Nasi ludzie żyją w przyjaźni, nasi ludzie mentalnie, uważam, są absolutnie bliscy, tacy sami. Jestem dumny, że mamy takie dobre stosunki i takich dobrych sąsiadów"— zaczął Władimir Zielenskij.

 

Aleksander Łukaszenka odwzajemnił: "Bliska, można powiedzieć, ojczysta ziemia. Pomimo granicy, którą musieliśmy zbudować, nie ma granic między ludźmi, a języki bliskie i zrozumiałe". Zapewnił, że Ukraina nigdy nie miała i nie będzie mieć problemów z Białorusią. "Będziemy dobrymi i wiarygodnymi partnerami. I jeśli nowa władza (na Ukrainie "), zechce mieć braterskie, bliskie relacje z nami, to przeszkód nie będzie",— powiedział białoruski prezydent.

Spotkanie panów Zielenskiego i Łukaszenki trwało prawie trzy godziny. O wynikach prezydenci opowiedzieli na sesji plenarnej forum. "Nasze pierwsze spotkanie w zakresie treści, objętości pytań, które omówiliśmy, było zorientowane na zniesienie blokad, które powstały w ostatnich latach"— powiedział białoruski przywódca. Wspominając o "blokadach",Łukaszenka , celowo lub nie, wrzucił kamień do ogrodu Petra Poroszenki — poprzednika Władimira Zelenskiego na stanowisku prezydenta, a teraz jego największego politycznego wroga.

 

Według pana Łukaszenki, duża część rozmów poświęcona była współpracy gospodarczej. W tym w dziedzinie energetyki, w której oba kraje są mocno uzależnione od Rosji.

Białoruś, zaznaczył jej prezydent, jest gotowa do negocjacji w sprawie zwiększenia dostaw produktów ropopochodnych dla ukraińskich przedsiębiorstw.

 

Aleksander Łukaszenka oznajmił ukraińskim dziennikarzom o swoim pokojowym usposobieniu

 

"Nie ukrywamy, że opracujemy alternatywne sposoby dostaw węglowodorów z rynków światowych. Duża część rozmów poświęcona była temu tematowi. Umówiliśmy się, że nie tylko będziemy rozpatrywać warianty, ale będziemy bezpośrednio działać. To całkowicie naturalne, i nie jest to skierowane przeciwko jakimkolwiek innym krajom. To nasza konieczność lub jeśli wolicie — bezpieczeństwo dwóch państw",— podkreślił Aleksander Łukaszenka.

 

Prezydenci omówili także przywrócenie żeglugi na Dnieprze, i dlatego , zdaniem białoruskiego lidera, trzeba będzie pogłębić dno Prypeci i Dniepru. Pan Łukaszenka w związku z tym przypomniał sytuację, która powstała, gdy Ukraina poprosiła aby dostarczać jej więcej paliwa dla obsługi kampanii żniwnej: "Okazało się, wagonów nie ma. Dla dostawy zbieraliśmy beczki z całego świata, . Gdyby była droga przez Dniepr, Prypeć — to w ogóle nie było by problemu. Również w przeciwnym kierunku".

Na ostatek, białoruski prezydent zaproponował dwóm krajom współpracę w sferze obronnej aby razem produkować rakiety, ponieważ Białoruś, w przeciwieństwie do Ukrainy, nie ma w tym zakresie wystarczającego doświadczenia .

" Pracujemy obecnie intensywnie nad rozwojem produkcji rakiet na Białorusi. U nas nie było takiej produkcji, a u was jest. Jesteśmy bardzo zainteresowani, abyście nam w tym pomógli"— zaproponował pan Łukaszenka.

Władimir Zielenskij wyraził przekonanie, że współpraca dwóch krajów będzie zawsze spójna i konstruktywna, jak "powinno być między przyjaciółmi i najbliższymi sąsiadami"; zauważając, że w ubiegłym roku obroty handlowe między Ukrainą i Białorusią przekroczyły 5 mld usd. Ukraiński lider postawił zadanie: "Możemy i powinniśmy pokonać barierę $6-8 mld".

 

 

Ukraina liczy na białoruskie paliwo

 

Ukraiński prezydent oddzielnie podziękował białoruskiemu liderowi "za to, że w warunkach rosyjskiej agresji wobec naszego państwa, białorusko-ukraińska granica pozostaje granicą pokoju i współpracy".

"Wysoce to sobie cenimy . Podobnie jak i zaoferowanie przez Republikę Białoruś, lokalizacji na jej terytorium, negocjacji trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie uregulowania sytuacji na naszym, ukraińskim Donbasie. Dobrze, że Białoruś pozostaje dla Ukrainy wiarygodnym partnerem, który pomaga w osiągnięciu pokoju na terenie naszego kraju. Terytorium w granicach, które są uznane przez społeczność międzynarodową, gdzie Krym i Donbas, to jest i zawsze będzie Ukraina",— podkreślił pan Zielenskij.

Temat rosyjski podnoszono na forum nie raz, i nie tylko przez ukraińskiego lidera. Aleksander Łukaszenka nawet się przejęzyczył, nazywając to spotkanie forum regionów Rosji. Kiedy pan Zieleskij uprzejmie go poprawił, białoruski prezydent " zażartował: "przestraszyłem się: czyż nie "Władymirze Władimirowiczu"?

Żarty się skończyły, gdy Aleksander Łukaszenka określił, jakie próby jeszcze musi przetrwać przyjaźń białorusko-ukraińska.

 

"Czym bliżej będziemy z wami, czym bardziej pokrewne będą nasze państwa, czym cieplejsze będą nasze więzi, tym większy opór będziemy odczuwać. Nikt nigdy, jak by nie mówili politycy wokół nas i w świecie, nie pozwoli nam na mocną przyjaźń. Niestety, świat działa na zasadzie "dziel i rządź"— powiedział i wyjaśnił dokładnie, kto będzie intrygował przeciwko Mińska i Kijowa. Ich przyjaźń, jestem pewien, będzie odczuwać ciśnienie nie z jakiejś jednej strony, a ze Wschodu, i z Zachodu. "Ta barierę jesteśmy zdeterminowani, pokonać"— stwierdził pan Łukaszenka.

 

 

Czego prezydent Białorusi boi się bardziej niż ceny gazu

 

Spotkania liderów W Kijowie i w Mińsku i wyrażone oświadczenia ocenia się jako wskaźnik wysokiego poziomu stosunków między krajami. Według szefa kijowskiego Centrum Badań Politycznych "Penta" Wołodymyra Fesenko, retoryka dwóch prezydentów i podpisane umowy (na podstawie wyników pierwszego dnia forum podpisano umowy na $500 mln) mówią o wysokim poziomie stosunków dwustronnych. Przy tym uważa on , że skomplikować stosunki obu krajów mogą plany pogłębienia integracji Białorusi i Rosji. Czynnik"Rosyjski w tym przypadku - to problem. To może stworzyć formalne i instytucjonalne problemy"— stwierdził ekspert w rozmowie zKommersantem".

 Białoruski analityk polityczny Artjom Schreibman(Шрайбман ) zwrócił również uwagę na kontekst, w jakim przebiegało spotkanie, i związane z nim wypowiedzi pana Łukaszenki na temat energetyki i produkcji rakiet. W relacjach Rosji i Białorusi nastały trudne czasy w związku z tym, że Federacja Rosyjska przeprowadza manewr celny. To oznacza podwyższenie ceny na ropę do poziomu cen światowych dla Mińska od 2024 roku. dlatego też Mińsk od tego roku poważnie zajmie się problemem dywersyfikacji dostaw przyznał pan Schreibman. Rozmówca wyraził pogląd, że Białoruś w całości wyraża tendencję na dywersyfikację partnerów, w tym i w sferze obronnej. W związku z tym zwrócił uwagę na białorusko- chińską współpracę w zakresie systemu strzelania salwami "Polonez . Nie wykluczył również, że ewentualna współpraca Mińska i Kijowa w w sferze współpracy rakietowej nie zadowoli Moskwy, której sojusznik chce produkować rakiety z jej oponentem.

Dyrektor Rady do Spraw Międzynarodowych "Miński dialog",Jewgenij Preigerman (Прейгерман), komentując dla "Kommiersanta" temat potencjalnej współpracy Ukrainy i Białorusi w produkcji rakiet, zaznaczył, że w rozmowach między Moskwą i Mińskiem w zakresie preferencyjnych cen na rosyjskie rakiety i na temat rozwoju w tym zakresie wspólnych projektów - były trudności. W związku z tym, jego zdaniem, podjęto decyzję: nawet jeśli nie uda się współpraca w rozwoju takich projektów z głównym sojusznikiem to i tak  należy ją wspierać.

 

 

Marina Kowalenko, Władimir Sołowjow

 

 

Uwaga!

Nie  jestem  autorem  artykułu   a  jedynie  nieprofesjonalnym  tłumaczem !

Ponadto, co podkreślam,  powyższy tekst zawiera informacje i oceny wyłącznie autora/autorów  obcojęzycznej publikacji  z którymi nie należy utożsamiać  tłumacza. Poglądy i opinie tłumacza, pozostają  jego prywatną  sprawą,  dopóki nie wypowie się jako komentator !

 

 

 

ŹRÓDŁO:

 

 

Газета "Коммерсантъ" №182 от , стр. 1

 

https://www.kommersant.ru/doc/4116843

 

Tytuł: Служу соседскому союзу

Президенты Украины и Белоруссии хотят дружить странами, реками и ракетами

Autorzy: Марина Коваленко, Владимир Соловьев

05.10.2019,

 

 

 

Wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego 
pseudonimu autora tłumaczenia.

 

 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Jakoś inaczej słyszałem . Salut :) https://nczas.com/2018/09/26/bialorus-zamyka-granice-z-ukraina-lukaszenka-zmuszony-przez-putina/
 • @Repsol 17:23:35
  https:cdn23.img.ria.ruimages155821/03/1558210314_0:199:2934:1849_600x0_80_0_0_1bb0140d48d7313a5c5308650aadd478.jpg

  ...".MIŃSK, 3.09. RIA Novosti. Białoruś była zmuszona zamknąć granicę z Ukrainą z powodu przepływu broni-oświadczył Aleksander Łukaszenka.
  "Zostaliśmy zmuszeni ze swoimi braćmi, bliskimi ludźmi całkowicie zamknąć granicę na głucho, a nawet bardziej", niż z przymierzem północnoatlantyckim, które dla nas zawsze, od dawnych czasów, jakoby był owrogiem numer jeden", — oświadczył Łukaszenka na międzynarodowej konferencji wysokiego szczebla w walce z terroryzmem za pomocą innowacyjnych sposobów w Mińsku."....

  https://ria.ru/20190903/1558195671.html
 • @1abezmetki 19:30:06
  Łukaszenko wie co robi .Nasze niedojdy nie wiedzą ,a z banderlandem żartów nie ma .https://www.defence24.pl/okretowa-armata-przemycana-z-ukrainy-do-polski-realne-zagrozenie Salut . :)
 • @1abezmetki 19:30:06
  https://ic.pics.livejournal.com/asuradpr/84684861/640722/640722_800.jpg
 • @1abezmetki 19:43:25
  Wspólne nieszczęście .Salut .https://kresy24.pl/lukaszenko-nazwal-ukraine-wspolnym-nieszczesciem-bialorusi-i-unii-europejskiej/

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031