Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
267 postów 2802 komentarze

mikstury bezmetki

1abezmetki - Bez Tabu. Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

Testujące upokorzenie. Rosja - chińską stacją benzynową

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Utrata przez Rosję orientacji wewnętrznego rozwoju jest oczywista. Smutny los zawisłych w powietrzu "nacprojektów" tylko wzmacnia wrażenie paraliżu. A teraz nasza narodowa świadomość musi przygotować się na nowe uderzenie

 — Rosja nie rozumie, jak zachować się w roli uczestnika globalnego "koncertu". Groźny ryk nie może ukryć, nadłamania  jej mocarstwowego kręgosłupa . Kreml z trudem ukrywa, że odchodzi do historii.

Rozsypują "koncepty", które powinny uzasadniać globalne pretensje Rosji i pomóc zagubionemu w czasie i przestrzeni mocarstwu zachować swoją godność. Przy czym, prokremlowskim "strategom" nie przeszkadza, że ich retoryka stoi w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem. Rosja od lat wypłakiwała się , że jej "nie szanują" i "poniżają". Przy tym nie jest jasne, jak łączyć pretensje do wielkości z żałosnym zawodzeniem.

Nasza klasa polityczna do tej pory nie może się uspokoić w sprawie rozszerzenia NATO, zapominając, że mnogość broni jądrowej w Rosji czyni zbędnymi tworzenie wokół Rosji buforowych "sfer wpływów".

 Dziś rosyjską władzę i jej pikowane kamizelki poniosło w drugą skrajność. Od jęków przeszli do euforii, że liberalny porządek zawalił się, a jego nośna opora — Ameryka — opuszcza scenę. Rzeczywiście: Brytyjczycy i Amerykanie, dwa wielkie narody, które wniosły istotny wkład w tworzenie liberalnej demokracji i porządku na świecie, zdecydowały się zamknąć w domu. Zmęczeni i przesileni.

Wielka Brytania opuści UE, Europę bezkrólewia. Ameryka nie tylko rezygnuje z roli światowego moderatora i nadzorcy. Ameryka zaczyna podważać zasady, które sama ustanawiała.

Ale na ile uzasadniona jest rosyjska radość? Przecież nadchodzi darwinowski świat, w którym w Rosji nie koniecznie będzie komfortowo.

Nasi "stratedzy" uspokajają: świat wielobiegunowy— oto, czego nam trzeba. Ale przecież wielobiegunowość oznacza kształtowanie "biegunów", wokół których powinny być grupowane zależne państwa. Gdzie nasza galaktyka, jeśli nawet białoruski lider Łukaszenka urządza frondę. "Stratedzy" uspokajają: "U nas pozostaje Azja Środkowa!"No tak, oczywiście, jeśli stamtąd odejdą Chiny.

Widać, zdając sobie sprawę, że marzenia o wielobiegunowości mogą się rozwiać, kremlowska kamanda zapiała pieśń o "Wielkiej Eurazji".I takie "ustrojstwo" powinno objąć również Europę. Ciekawe, czy Europejczyków zapytano, czy chcą się przyłączyć? Wielka Eurazja zakrojona jako społeczność bez liderów. W skrócie, "obłok w spodniach"*, gdzie wszystko będzie rozpatrywane wspólnie. To w takim razie czym my będziemy kierować ? Oto jeszcze jedna mżonka ("мулька"), zrodzona przez prorządowe umysły: Rosja powinna stać się mostem między Europą i Azją. Ale jak Rosja, mająca się za odrębną cywilizację, może być "mostem"? Czy Rosja nadal zdoła pretendować aby być i Europą i Azją? Występuje zagrożenie zaburzenia świadomości narodowej — nie będziemy wiedzieć, kim jesteśmy! A zresztą, czy wiemy, to teraz? A jak ukryć fakt, że liderem Eurazji będą Chiny?

Wielka Eurazja "będzie równoważyć siłę Pekinu", uspokajają nas "stratedzy". Ale kto zaryzykuje "równoważenie" Chin?!

Moskwa będzie nalegać na równy status", a Pekin z tym się zgodzi, upierają się optymiści. Czyżby?Jaki "równy status" przy takiej poniżającej, asymetrii: PKB Chin — 14,2 тrylionów usd, a PKB Rosji - 1,6 tryl.. usd; budżet obronny Chin — 230 mld usd, w budżet obronny Rosji — 60 mld usd.

Tymczasem Chiny budują swoją Eurazję, planując tylko w Europie inwestycje w wysokości 1 tryl..usd. Chińska Eurazja jest częścią mega projektu "Jeden pas - jedna droga", w którym uczestniczy 125 krajów i 29 organizacji międzynarodowych.W ramach tego projektu Chiny tworzą transportową i ekonomiczną infrastrukturę, która obejmuje nie tylko Azję, Europę, ale i Afrykę.

Słowem, Chiny podejmują rolę globalnego supermocarstwa, oferując światu swoją filozofię życia i organizację społeczeństwa; co prawda, sami Chińczycy pobłażliwie traktują ideę nowego "dwubiegunowego świata". Ale jako drugi biegun widzą bynajmniej nie w Rosję, a USA.

Zresztą, formuje się nowe miejsce Rosji na światowej scenie. Rosja stała się chińską stacją benzynową. I — o dziwo — jest z tego zadowolona. A niedawno Putin z dumą oświadczył, że Rosja gotowa jest stać się i chińskim landsknecht'em ("ландскнехтом") ,pomagając w Pekinowi budować system ostrzegania przed atakiem rakietowym.Zgodziliśmy się wziąć stronę Chin w ich konfrontacji ze światem zachodnim - i chińskie bezpieczeństwo, staje się rosyjskim interesem narodowym.

Być może jest to główne osiągnięcie epoki Putina. Być może jej architekci wiedzą, co zrobili. Co zwiększa ich historyczną odpowiedzialność za wybór trajektorii.

Jeszcze wspomnimy liberalny porządek, który gwarantowała Ameryka. Jeszcze wspomnimy, jak zniewalająco Zachód łudził Rosję integracją. Jak Zachód próbował nas obezwładnić, zamykając w uścisku.

Ten czas się skończył. Nadchodzi nowe życie. Przyjdzie myśleć nie o równoprawnym partnerstwie z innymi mocarstwami, a o roli ich "młodszego partnera". Kto wie, co Chiny włożą w to pojęcie.

Miejmy nadzieję, że Chińczycy będą pamiętać o swojej idei harmonii. Miejmy nadzieję, na ich człowieczeństwo. Ale nie zapominajmy, że Chiny mogą stać się "humanitarnym autorytetem" jedynie za naszą zgodą na ich przywództwo. A na razie zastanówmy się się: co Chińczycy mają na myśli, stawiając przed sobą zadanie zbudowania w świecie "wspólnoty jednego losu"? Jak tam wpisać się Rosji? A jeśli Rosja nagle "bryknie"?  Wtedy nowy hegemon może zaciągnąć uzdę.

Jeszcze przyjdzie czas, gdy będziemy wspominać świat, którym kierował wuj Sam.

 

Lilia Fiedorowna Szewcowa**

 

Uwaga!

Nie  jestem  autorem  artykułu   a  jedynie  nieprofesjonalnym  tłumaczem !

Ponadto, co podkreślam,  powyższy tekst zawiera informacje i oceny wyłącznie autora/autorów  obcojęzycznej publikacji  z którymi nie należy utożsamiać  tłumacza. Poglądy i opinie tłumacza, pozostają  jego prywatną  sprawą,  dopóki nie wypowie się jako komentator !

 

Przypisy:

 

*"obłok w spodniach" - tu aluzja do wiersza Włodzimierza Majakowskiego


**Лилия Фёдоровна Шевцоваpolitolog, doktor nauk historycznych

 


Źródło:

https://narzur.ru/ispytanie-unizheniem-rossija-stala-kitajjskojj-benzokolonkojj/

Tytuł:Испытание унижением. Россия стала китайской бензоколонкой

Autor: Лилия Фёдороавна ШевцовРусранд

11.10.2019

 

 

Wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego
ipseudonimu autora tłumaczenia.

 

 

KOMENTARZE

 • Jednostronny wrogi Rosji tekst.
  Autor wykazuje kult zachodu demonstrując bardzo wybiórczą optykę.
  "Standardy neoliberalne" to przecież również zniszczenie krajów o innych standardach krajów dobrobytu takich jak Jugoslawia, Irak, Libia, Syria...
  Wenezuela... wszędzie tam ten "dobry zachód" zamienia swoimi działaniami (embargo, inwazja zbrojna, destabilizacja wewnętrzna czyli Majdany) dobrobyt w piekło na ziemi...
  Autorowi to dziwnie nie przeszkadza.

  Rosja proponując współpracę EuroAzjatycką nikomu jej nie narzuca .. to tylko oferta i to bardzo atrakcyjna... to przecież o tą EuroAzję biłi się Napoleon, Piłsudski, Hitler oraz NATO... oni też jej chcieli ale na własność, na zasadach kolonialnych...
  Rosja im to proponuje ale na zasadach współpracy z wzajemnymi korzyściami... i co ?
  łeee jak korzyści wzajemne ... to nie chcemy .. chcemy tylko korzyści jednostronnych kolonialnych...tylko taka "demokracja" nas interesuje...

  Autor się plącze w temacie policentryzmu świata proponowanego przez Rosję. Autor sugeruje że Rosja chce świata dwu biegunowego podczas gdy Rosja mówi o wielu biegunach...(Europa zachodnia, USA, Rosja, Chiny, Japonia...może coś urośnie w Afryce może w Ameryce południowej...) to jest świat wielobiegunowy.
  Każde wolne państwo może być większym lub mniejszym biegunem .. dla swoich sąsiadów... na zasadach wzajemnie korzystnej współpracy...

  Autorowi się to nie podoba... wyraźnie wyłazi z autora sympatia do świata jednobiegunowego świata zachodu czyli docelowo NWO...
  czyli świata o jednym centrum władzy i reszcie świata jako kolonii tego centrum...
  a kolonia oznacza wyzysk, grabież niewolnictwo...
  autor albo tego nie rozumie albo tego wręcz chce...
 • @Oscar 08:03:31
  Na wstępie dziękuję Ci Oscarze za obszerny komentarz. Przetłumaczony tekst – moim zdaniem -jest ciężko strawny dla apologetów miłego sercu, statycznego, ocieplonego obrazu Rosji. Rzecz w tym - jak sądzę – że ów statyczny wyidealizowany obraz Rosji, żeby nie powiedzieć rusomania, źle przedstawia rosyjską rzeczywistość, bo ona nie jest ani statyczna, ani “z naszej bajki”.
  Piszesz, że to“jednostronny wrogi Rosji tekst.” moim zadaniem , jedynie jeśli przyjąć za prawdę wiecowy samograj - “Rosja to Putn”
  Jako Polak i obywatel masz prawo do krytycznego oglądu “naszej” rzeczywistości.
  Nie kwestionuj zatem i prawa autorki. Jako politolog i rosyjska obywatelka ma chyba prawo do własnych opinii , zwłaszcza, że sytuacja w jej kraju nie daje powodów do optymizmu, w całym zakresie; przykładowo i wyrywkowo poczynając od demografii, przez narkomannię, przestępczość, “afrykańską” rozpiętość dochodów, postępującą nędzę, deindustrailizację i na postępującym zamordyźmie kończąc.

  Zgadzam się z Twoją opinią na temat prozachodnich i pro liberalnych sympatii autorki i jej negatywnego stosunku wobec wewnętrznych I zewnętrznych realiów jej kraju.
  Zarzucasz Oscarze Шевцов’ej, stronniczą wybiorczość ale przecież sam nie ustosunkowałeś się do wzrastająco wasalnej pozycji Rosji wobec Chin czy do wykładniczo rosnących dyspoporcji w potencjale gospodarczym obu krajów, determinujących rodzaj łączących ich, teraz I w przyszłości stosunków i w konsekwencji nieuniknionej degradacji Rosji na arenie międzynarodowej.

  Proponuję zatem więcej chłodu poznawczego a mniej emocji,

  Pozdrawiam Cię,
 • @1abezmetki 10:12:35
  "
  Nie kwestionuj zatem i prawa autorki. Jako politolog i rosyjska obywatelka ma chyba prawo do własnych opinii
  "
  Nie kwestionuje prawa do własnego poglądu.. kwestionuje pogląd jako odbiegający od rzeczywistości..oparty na insynuowanych intencjach rządzących Rosją..

  ... sytuacja się pogarsza ? ... a czytałem że alkoholizm spadł w Rosji o 42% i już jest "nie modny" taki spadek oznacza że coraz więcej ludzie nie jest tak ciemnych jak to ruskim sugerują wrogowie....
  Rosja poczyniła gigantyczne inwestycje infrastrukturalne (energetyka, transport) teraz nadchodzi okres gdy te inwestycje będą zarabiać...(gazociąg do Chin, NS II...koleje transsyberyjskie..jedwabny szlak)
  a wszystko to uścisku najsilniejszego jak tylko zachód potrafi embarga...
  To to embargo jest przyczyną problemów Rosji a nie sama Rosja.
  PRL też tak załatwili.. embargiem na wszystko a zwłaszcza na technologie... gdzie by zaszedł PRL gdyby nie zachodnie embargo na wszystko... kto był w tamtym czasie konstruktorem czyli twórcą ten to doskonale rozumie.. Polskie rozwiązanie były lepsze niż zachodnie ale niestety wymagały zachodnich podzespołów i mogły być wdrożone..
  A winę zwalano na PRL na władze... kłamstwo ...dzisiaj widzimy to samo zachód robi już jawnie w Iranie, w Syrii to wprost embargo na zagłodzenie narodów.. ze wskazaniem jako winnego rządy tych Narodów...

  Zwalanie na rządy skutków zachodniego embarga to fałszywy trop...
  to albo głupota czyli nieświadomość mechanizmów albo wroga propaganda...czyli świadomy udział w próbie zniszczenia i podbicia Narodu...
 • @1abezmetki 10:12:35
  Dysproporcje między Chinami i Rosją zmieniają się podobnie jak dysproporcje między Chinami a każdym innym krajem na świecie z USA na czele.
  Rozwój Rosji warto porównywać z rozwojem np tzw zachodu wtedy proporcje będą bardziej wiarygodne.... a tu Rosja rozwija się szybciej mimo powtarzam gigantycznego hamulca założonego Rosji przez tzw zachód.... to jawnie nieuczciwa konkurencja ... to faulowanie rywala...
  to jak łapanie za koszulkę podczas biegu...lub podstawianie nogi...
  A Rosja mimo to ma potężnie rozwiniętą naukę, rolnictwo, energetykę, flotę, zbrojeniówkę, przemysł kosmiczny...budownictwo, transport..czyli infrastrukturę)
  Jedyne słabsze sektory to produkcja wyrobów na rynek konsumencki
  czyli RTV, AGD, Motoryzacja..
  Rosja inwestuje infrastrukturę czyli perspektywicznie...a wyrobów rynkowych Rosja kupi tanio w Chinach za swoje surowce, technologie wojskowe, energetyczne..ile zechce.

  Embargo to straszliwa broń masowego rażenie...
  Zachód tak niszczył PRL całymi latami i tak niszczy Rosję.

  Teraz chyba mamy obraz bardziej klarowny i bardziej zbliżony do rzeczywistości...
 • @Oscar 11:24:35
  .. dodam jeszcze że za chwilę sytuacja się odwróci i Chiny oraz Rosja nałożą na zachód embargo (nie mówię tu o embargu retorsyjnym) ale o embargu powstrzymującym rozwój ...
  i wtedy zachód podniesie lament że tak nie można że tak się nie godzi .. ze prawa człowieka, prawa narodu .. że to agresja...akt wojny...

  Trzeba odrobinę wyobraźni by dostrzec taką perspektywę...
  Zachód stoi (i to nad przepaścią kryzysu) a Chiny pędzą a Rosja idzie do przodu... co będzie za rok dwa pięć ..dziesięć ?
  Zachód już klocków na szachownicy nie poprzewraca przy pomocy wojny bo Rosja i Chiny nie pozwolą...zachód prędzej sam się przewróci iż obali Rosję lub Chiny...

  a czas płynie Chiny biegną a Rosja idzie... a zachód stoi (nad przepaścią).

  Tak w skrócie wygląda świat...
 • @Oscar 11:36:04
  Proszę traktować moje wypowiedzi jako polemikę w dyskusji...
  a nie ataki na autora (tu niepotrzebnie odnosiłem się do autora).
  Moje wpisy to zwykle próba poszerzenia lub wyprostowania dezinformacji...
  sam też nie jestem nieomylny...
  i nieraz mnie wypunktowano i musiałem przyznać rację.

  Logika oraz fakty to bardzo silna argumentacja.
  wiara to już żadna argumentacja...
 • @Oscar 11:42:49
  Gratuluję I zazdroszczę imponującej “szybkostrzelności”.
  Kilka uwag:
  ad: “A Rosja mimo to ma potężnie rozwiniętą naukę, rolnictwo, energetykę, flotę, zbrojeniówkę, przemysł kosmiczny...budownictwo, transport..czyli infrastrukturę)”
  - nauka : znaczny odpływ wysoko kwalifikowanych kadr na zachód,
  -przemysł kosmiczny zaczyna wyraźnie odstawać. Patrz Musk, patrz redukcja eksportu
  usług kosmicznych,
  -budownictwo to głównie wielkie miasta, zwłaszcza “Moskwabad”,
  -transport to obsługa głównie eksportu surowcowego (vide III świat). Rosyjskie drogi generalnie - to rozpacz,
  - zbrojeniówka wobec przewidywanego wyścigu zbrojeń I spadku nakładów w rezultacie postępującej atrofii budżetowej (sankcje, embargo, spadek cen na gaz I ropę) to perspektywicznie gospodarczy zawał.

  W porównaniu z ZSRR dzisiejsza Rosja to kalectwo. ZSRR mogło długo przetrwać w autarchii,
  Dzisiejsza Rosja jest super wrażliwa wobec wszelkich restrykcji importowych a zamienniki importu to w większości fikcja jak z potiomkinowskimi wioskami albo “królikami Leibszwanca”*( w sowieckiej spawozdawczości mnożyły się w postępie geometrycznym, do czasu nieoczekiwanej inspekcji, kiedy okazało się, że przeprowadził je przez garnek)

  Zachowuję szacunek Oscarze dla Twojej lojalnej wierności wobec Rosji - “czyli stanu umysłu”

  Pozdrawiam,


  *"Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwanca" (1927) — jedna z najbardziej znanych powieści Ilji Erenburga- (też Żyd ,1891-1967), wybitnego pisarza, poety, tłumacza. Lejzorek Rojtszwanc — "żydowski Szwejk", jak go nazwali zachodni krytycy, to chyba jeden z najbardziej niesamowitych bohaterów Erenburga. Ten "męski krawiec z samego zwykłego Homla" uosabia zadziorną i kolczastą mądrość Józefa Szwejka i pikanterię testamentu rebe Arie Leiba i rebe Motele— Izaaka Babel'a. U Lejzorka , największego konesera hasyckich legend, dla każdej, nawet najbardziej rozpaczliwej, sytuacji życiowej jest zawsze gotowa odpowiednia przypowieść. Przeznaczenie goni go po całym świecie (od Homla do Palestyny przez Warszawę), przechodzi przez 19 (!) więzień, a w przelotnych chwilach pobytu na wolności imał się najbardziej niewyobrażalnych prac: jako małpa w gabinecie osobliwości, hodowca królików (na papierze), sprzedawca broszur, anty-wenerologicznych , aktor filmowy(pełniąc rolę "ducha wschodnich stepów"), ,żywa reklama w aptece, handlarz przemycycanych tekstyliów , a pod koniec — profesjonalny płaczek przy Ścianie Płaczu.
  Czytałem – cymes (bezmetki)
 • @1abezmetki
  No popatrz , ja słyszałem jakoś inaczej . http://www.pism.pl/czytaj/Rosyjskie-cwiczenia-wojskowe Salut .
 • @1abezmetki 13:18:34
  "
  W porównaniu z ZSRR dzisiejsza Rosja to kalectwo. ZSRR mogło długo przetrwać w autarchii,
  "
  Tu się zdecydowanie nie zgadzam jako człowiek techniki który wie jak wiąże ręce embargo na nowinki światowe.
  ZSRR się rozwijał warunkach embarga na wszystko...a zwłaszcza na zaawansowaną elektronikę. Mimo tych bardzo ograniczających restrykcji to Rosjanie tworzyli wspaniałe urządzenia , spaniałe konstrukcje

  Zawsze wtedy (w czasach PRLu) jako konstruktor myślałem gdybyśmy tylko mieli dostęp do światowej czyli praktycznie zachodniej technologii to byśmy ten zachód "zjedli".... a Rosja z takim dostępem by zostawiła zachód daleko w tyle...

  Rosja mimo okresu smuty Jelcyna...prowadziła rozwój nauki
  Smuta Jelcyna to brak pieniędzy i utrata części kadr naukowych ale dostęp do światowych technologii..
  Rosja to wykorzystała i zminiaturyzowała swoje urządzenia, rozwinęła swoją elektronikę (mają własny procesor kompatybilny z procesorami Intela...) a małe komputery sterowniki to daleko posunięta "inteligencja układów sterujących, prostsza konstrukcja..
  Tak powstały np "Kalibry" tam sterowanie jest kluczem, mocny komputer, porównywanie obrazów... tak działają nowoczesne systemy sterowania np samolotami, czołgami, każdą automatyką...
  ...tego w ZSRR brakowało.
  Mieli silniki, czujniki, ale nie mieli zminiaturyzowanej elektroniki.
  Teraz mają....swoją nie Chińską... a jak potrzeba to i Chińską
  Teraz ruskie urządzenia mogą być równie inteligentne albo bardziej niż te na zachodzie (inteligencja tkwi w oprogramowaniu).
  Ciągle przegrywają na froncie miniaturyzacji ale to już nie ma znaczenia (smartfony...) taki poziom miniaturyzacji jaki osiągnęli już pozwala im zrobić każdą funkcjonalność jaką zechcą...
  Rosyjskie procesory są wolniejsze od zachodnich trochę bardziej energochłonne ale to już bez znaczenia ruski komputer waży 1 kg a zachodni 0.5 kg...jakie to ma znaczenie ?

  To złamanie zachodniego embarga pozwoliło Rosji ponownie osiągnąć poziom globalnego gracza.
  Dzisiaj przy współpracy Rosji i Chin żadne embargo nie złamie Rosji bo Rosja kupi wszystko czego potrzeba w Chinach i wzajemnie.

  Rosja jest na etapie wdrażania w gospodarce nowych systemów sterowania w miejsce tych z czasów ZSRR (gdzie komputer ważył 1 tonę). To jest wielki skok technologiczny..
  A komputery to automatyzacja produkcji, linie automatyczne....
  to wszystko się teraz w Rosji rozwija...
 • @1abezmetki , Oscar
  Tekst jednoznacznie wskazuje że autorka, to typ człowieka, który by doskonale pasował do osobników z naszego PO–wskiego podwórka.
  Jest anty rosyjska tak jak są u nas są publicyści anty polscy.
  Jej by bardziej odpowiadał Jelcynowski burdel i upadek Rosji niż jej odrodzenie i rozkwit. I tak trzeba oceniać jej artykuł.

  Rosja jaka jest nie nam oceniać i nie nam prognozować, gdyż za mało o niej wiemy, nie znamy, nie mieszkamy tam ani tam żyjemy.
  Rosja miała w swojej długiej historii swoje upadki i smuty. Najazdy tatarskie i tatarską niewolę, najazdy Niemców, Szwedów, Turków, Francuzów, Polaków, nawet Anglików.

  Z tych wszystkich wojen i przegranych bitew, wyszła zwycięsko jako mocarstwo światowe.
  To pozwala przypuszczać, że po rozpadzie ZSSR znowu wróci jako mocarstwo i jak można zauważyć już powoli wraca. A potwierdzeniem na to stała się Syria i Krym.

  Ci co by chcieli widzieć Rosję słabą, zależną i ubogą, niech raczej uważają, bo za moment może się okazać, że wcieli w swoje granice kraje bałtyckie, Ukrainę, Gruzję i kilka innych państw z Azji Środkowej, a NATO, USA i Chiny będą mogły jedynie się temu przyglądać.
  We wszystkich tych krajach Rosja ma miliony swoich obywateli i ten proces, ponownego wcielenia do Rosji, może się okazać łatwiejszy do zrealizowania, niż zachodni analitycy mogą to sobie wyobrazić.

  U nas na razie tylko Korwin Mikke chce na powrót do Rosji, na razie , ale za moment takich polityków może być wiecej.

  Oscar, doskonale rozgryzłeś autorkę i sam tekst.
 • @Oświat 15:13:42
  ad”za moment może się okazać, że (Rosja) wcieli w swoje granice kraje bałtyckie, Ukrainę, Gruzję i kilka innych państw z Azji Środkowej, a NATO, USA i Chiny będą mogły jedynie się temu przyglądać.”

  -Perspektywa bezkarnych rosyjskich imperialistycznych agresji - jak je Kolego przedstawiasz - wobec innych państw, nie może budzić sympatii, podobnie jak wszystkie inne agresje, gdziekolwiek na świecie.
 • @Oscar 11:36:04
  Zachód stoi (i to nad przepaścią kryzysu).
  Dokładnie.
  A opóźnienie Rosji w stosunku do Europy polega na tym, że Zachód jest bliżej przepaści
 • @1abezmetki 13:18:34
  "-transport to obsługa głównie eksportu surowcowego (vide III świat). Rosyjskie drogi generalnie - to rozpacz,"
  Interesujące.
  Parę razy jechałem do Moskwy samochodem. (od 1988 r.) I zapewniam, że rosyjskie drogi nie nadają się do podziwiania krajobrazów... No chyba że ktoś jest miłośnikiem podziwiania przez dwie godziny zaoranego pola, a później przez następne dwie, lub trzy, liściasto-iglastego lasu.
  Tylko transport, a i tak kolej jest lepsza.
  A co do III świata, to polecam GT Road ( Kalkuta - Delhi). Tam tez same ciężarówki.... I nawet widoki nie rekompensują rozpaczy (co ja mówię!)
  tragedii nad stanem technicznym tej "autostrady".
  A skoro tak narzekamy na stan rosyjskich dróg, to zdajmy sobie sprawę z ogromu tego państwa. Wyremontowanie autostrady np. Moskwa - Mińsk, to nie to samo co remont autostrady Amsterdam - Rotterdam...
 • @SZS 16:05:17
  Dziękują za wizytę i komentarz.
 • @jan
  Rosja – największa grabież XX wieku | Dziennik gajowego ...
  https://marucha.wordpress.com › rosja-najwieksza-grabiez-xx-wieku
  6 sty 2013 - Jak Rosja straciła 500 miliardów dolarów Niektórzy ekonomiści oceniają, że w czasie zmiany ustroju, skutkiem gospodarczej terapii szokowej, ...
  Rosja – największa grabież XX wieku - Forum
  www.monitorpolskislowian.iq24.pl › ...
  6 sty 2013 - Za: http://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2013/01/06/rosja-najwieksza-grabiez-xx-wieku/ Obrazek Jak Rosja straciła 500 miliardów dolarów
 • @jan
  „Największa grabież w historii. Jak bolszewicy złupili Rosję ...
  https://dzieje.pl › najwieksza-grabiez-w-historii-jak-bolszewicy-zlupili-rosje
  9 gru 2013 - Za złupione w Rosji i sprzedawane na Zachodzie złoto bolszewicy kupowali ... historyk Sean McMeekin w książce „Największa grabież w historii”.
  Rosja - największa grabież XX wieku - Stan Tymiński ...
  rzeczpospolita.neon24.pl › post › 84862,rosja-najwieksza-grabiez-xx-wieku
  5 sty 2013 - Jak Rosja straciła 500 miliardów dolarów. Niektórzy ekonomiści oceniają, że w czasie zmiany ustroju, skutkiem gospodarczej terapii szokowej, ...
 • Oscar-Czy ty niewidzisz ze sa tacy co chca bysmy nienawidzili sie,, -slowa piosenki
  Autorka tego paszkwila jest w moim odczuciu niedorozwinieta intelektualnie i nawet nie warto sobie zawracac glowy jej urojeniami na miare szkoly dla opuznionych w rozwoju.Nie bede wnikal w calosc jej tfurczosci bo szkoda czasu opre sie o przyklad. Porownuje pkb Rosji I Chin oraz wydatki na obrone ,dziwne ze jakos autozy wpisow tego nie wylapali .No wiec zeczywiscie jest duza ruznica,ale trzeba byc idiota by tego nie rozumiec i uzywac jako argument na to ze Rosja jest be.Bo przeciez Chiny maja 10 x wiecel ludzi i do tego zorganizowanych w systemie panstwa policyjnego gdzie wypracowali to zarabiajac glodowe pensje na poczatkuswj drogi i na dokladke wyposarzeni w zachodnie technologie i doswiadczenia arganizacyjne [ czy aby ten
  prezent zachodu nie byl celowy pokaze przyszlosc] Chiny dokonaly olbrzymiego skoku bo byly raczej wspierane a drenaz sysstemu poprzez wyprowadzenie pieniedzy za granice byl ograniczony. Gdy Rosja po demontazu ZSRRR zostala ogolocona przez agenture zachodu zarowno z pieniedzy [mowi sie o wyprowadzeniu bodajze o ile pamietam 500 miliardow dol,do tego dochodza sankcje i caly splot uwarynkowan chistorycznych do ktorych przyczynil sie zachod ktory przez cala historie probowal zerowac i ograniczac rozwoj Rosji [ zamachy wywiadu Wielkiej Brytani na Stolopina jako egzystencjalny lek na powodzenie jego reform ] .Wiec daruj sobie Oscar autorke jako ze brak obiektywizmu jest u niej wrodzona niemoznoscia rozumienia .Co innego pan bez metki [ nawet pasuje powinno byc bez twazy] Wybor tekstow jaki dokonuje mym skromnym zdaniem wskazuje na zadaniowych charakter jego zainteresowan i dyskusja tez niema sensu raczej nalezy jasno wskazywac na charakter i cel jego aktywnosci by czytajacy te rewelacje polacy nie ulegali dezinformacji i manipulacji ta pseudo wiedza .Inna zecza jest ze Rosja jest miedzy mlotem a kowadlem ,a mimo to radzi sobie niezle. Gdyby autor tego wklejonego paszkwila przeczytal art Stanislawa Tyminskiego ,, ROSJA NAJWIEKSZ GRABIEZ XX ,, TO SWIADCZYLO BY O JEGO DOBRYCH INTENCJACH A PrZEDE WSZYSTKIM O MILOSCI PRAWDY,,Niestety panu bez metki jest to obce. Stad taka potworna ruznica miedzy jego tekstem a tekstem Tyminskiego to nie tylko ruznica w poziomie intelektualnym ale ogulnoludzkim
 • @jan
  Hitman. Wyznania ekonomisty od brudnej roboty - John ...
  lubimyczytac.pl › ksiazka › hitman-wyznania-ekonomisty-od-brudnej-rob...
  Ocena: 7,2/10 - ‎100 głosów
  Ekonomiści od brudnej roboty” - pisze John Perkins - są wysoko opłacanymi profesjonalistami, którzy wyduszają z różnych krajów świata miliardy dolarów.........................................................................................................[john perkins] hitman wyznania ekonomisty od brudn - PDFSLIDE.NET
  https://pdfslide.net › Category Documents
  ⃝§[john perkins] hitman wyznania ekonomisty od brudn .... oraz innych organizacji midzynarodowej pomocy ekonomicznej" do skarbcw wielkich ... i Torrijosa, wic do akcji wkroczyli innego rodzaju spece od mokrej roboty -pracujcy dla CIA ....................................................................................................................Ekonomiści od brudnej roboty są wysoko opłacanymi profesjonalistami, którzy wyduszają z różnych krajów świata miliardy dolarów. Narzędzia ich pracy stanowią kłamliwe sprawozdania finansowe, fałszowane wybory, przekupstwo, wymuszenia, seks i morderstwa”.

  John Perkins wie, co mówi był jednym z tych ekonomistów. Jego praca polegała na przekonywaniu przywódców krajów posiadających, z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych, znaczenie strategiczne od Indonezji po Panamę by zgodziły się na gigantyczne inwestycje w rozwój infrastruktury, a wynikające z nich kontrakty przyznały korporacjom amerykańskim. Obciążone ogromnymi długami kraje te stawały się wasalami rządu amerykańskiego, Banku Światowego i innych, zdominowanych przez USA agencji, które pod szyldem pomocy ekonomicznej skrywały swą lichwiarską działalność narzucając terminy spłat i uzależniając od siebie rządy suwerennych państw
 • @jan- A moze bedzie tak
  Teraz wiele się zmieniło, nasz kraj się obudził, poczuł swoją siłę i nasza prawda ma swe podstawy. I wiele narodów poczuło, że może związać swoją przyszłość z Rosją – wszystko tak, jak przedstawiał to Cayce:

  Odczyt 3976-10, z dnia 8.II.1932 roku:
  W religijnym rozwoju Rosji leży nadzieja dla świata. Naród albo grupa narodów, które będą najbliższe w stosunkach z Rosją, mogą żyć lepiej, powoli zmieniając warunki życia na lepsze na całym świecie.

  Nieco potem Cayce powiedział tak:

  Odczyt 452-6, z dnia 29.XI.1932 roku:
  Zmiany nadchodzą, możecie być spokojni, to będzie ewolucja albo rewolucja w ideach myśli religijnej. Podstawy do tego w każdym razie wyjdą z Rosji; to nie będzie komunizm, ale to o czym uczył Chrystus – jego wersja komunizmu.

  Przepowiednie Edgara Cayce odnośnie Rosji i Stanów ...
  www.archiwum-tajemnic.pl › proroctwa-i-przepowiednie › 412-przepowie...
  26 gru 2016 - Przepowiednie Edgara Cayce odnośnie Rosji i USA. Edgar Cayce był jednym z najbardziej znanych wizjonerów na świecie (1877-1945).
  Edgar Cayce o przyszłej Rosji i USA - ufo i ludzie ...
  wszechocean.blogspot.com › 2014/11 › edgar-cayce-o-przyszej-rosji-i-usa
  12 lis 2014 - Jak się okazuje, znany wizjoner Edgar Cayce jeszcze na początku ... Z Rosji przyjdzie nadzieja dla świata; ale nie od komunizmu, czy ...
 • @jan 23:26:45
  https://m.youtube.com/watch?v=ABDkaZjVjjo
 • @jan 23:08:18
  ad>."Co innego pan bez metki [ nawet pasuje powinno byc bez twazy] Wybor tekstow jaki dokonuje mym skromnym zdaniem wskazuje na zadaniowych charakter jego zainteresowan i dyskusja tez niema sensu raczej nalezy jasno wskazywac na charakter i cel jego aktywnosci by czytajacy te rewelacje polacy nie ulegali dezinformacji i manipulacji ta pseudo wiedza"

  Panie Janie, niech Pan przestanie...
  Proszę bez niegodziwych insynuacji !
  Mam wyprosić za drzwi?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930