Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
265 postów 2782 komentarze

mikstury bezmetki

1abezmetki - Bez Tabu. Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

Chiny i Indie współkonstruują trójkąt

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przewodniczący CHRL Xi Jinping odwiedził ostatnio z nieformalną wizytą Indie. Po wizycie premier Indii Narendra Modi poinformował o "początku nowej ery” w stosunkach dwóch krajów, dzielonych przez długoletni spór terytorialny.

 Zbliżenie Pekinu i Delhi radykalnie zmienia sytuację w całym regionie Indo-Pacyfiku, otwierając nowe możliwości dla rosyjskiej dyplomacji. Zdaniem dyplomatów i ekspertów, teraz Moskwie nie trzeba już będzie dokonywać trudnych wyborów między dwoma strategicznymi partnerami, a trójkąt Moskwa—Pekin—Delhi, stanie się jednym z wyznaczników polityki światowej.

Głównym wydarzeniem zakończonego wczoraj azjatyckiego tournee przewodniczącego CHRL Xi Jinping'a w programie którego, składając wizyty w Indiach i Nepalu, stały się rozmowy z premierem Indii, Narendra Modi, na południu kraju, w jej największym i przemysłowo rozwiniętym stanie Tamilnad.

 Wizytówką tego stanu jest miasto Mahabalipuram na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego — starożytny port, funkcjonujący według niektórych badaczy, jeszcze w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą, utrzymujący kontakty handlowe z Chinami. W Mahabalipuram'ie znajduje się unikalny kompleks świątynny, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 W roli przewodnika chińskiego gościa, goszczącego w Indii po raz pierwszy, wystąpił osobiście premier Modi, odziany w tradycyjny południowo-indyjski strój weszti.

Relacje Delhi i Pekinu, mających nieuregulowany spór terytorialny po wojnie 1962 roku, w trakcie której, Chiny najechały część terenu Indii, przez dziesięciolecia pozostawały napięte. Latem 2017 r. w regionie obawiano się nowej zbrojnej konfrontacji między Indiami i Chinami, po tym jak na terenie zaskarżonego przez strony płaskowyżu Доклам(?), chińscy budowniczowie zaczęli budować drogę, nie zważając na protesty ze strony Bhutanu. Mające sojusznicze relacje z Bhutanem, Indie wprowadziły na terytorium królestwa swoje wojska, a Pekin w odpowiedzi wzmocniłł wojskowe ugrupowanie na płaskowyżu. Trzeba było dwa i pół miesiąca, aby uzgodnić wycofanie wojsk i zakończyć wojnę nerwów.

 Pierwszą poważną próbę normalizacji stosunków podjęto w kwietniu ubiegłego roku, gdy w chińskim mieście Wuhan z inicjatywy przewodniczącego CHRL Xi Jinping'а odbyło się jego pierwsze nieformalne spotkanie z premierem Modi. Jednak potem powstała groźba nowego konfliktu: w lutym tego roku, Pekin zablokował w Radzie Bezpieczeństwa ONZ propozycję USA, Francji i wielkiej Brytanii aby włączyć do listy międzynarodowych terrorystów największego wroga Indii, lidera islamistycznego ugrupowania "Daisz-e-Muhammad", - Masuda Azhara, ukrywającego się na terenie Pakistanu (później Pekin zdjął swoje zastrzeżenia).

I w końcu, w sierpniu tego roku, po decyzji rządu Indii aby zmienić status graniczącego z Pakistanem stanów Dżamm i Kaszmiru, Indie oskarżyły Chiny o destabilizację regionu, przez udzielanie poparcia swojemu wieloletniemu sojusznikowi , - Islamabad’owi.

 W przeddzień spotkania przywódców obu krajów, indyjska opozycja wezwała premiera Modi aby wykazał sztywność. "Niech nasz szanowny przywódca Narendra Modi pokaże panu Si, który wspiera Pakistan, swoją szeroką pierś"— napisał na Twitterze jeden z wysokich rangą działaczy opozycyjnego "Indyjskiego Kongresu Narodowego", Kapil Sibal.

 Jednak strona przyjmująca dawała mocno do zrozumienia, że przewodniczącego Xi zaproszono na wybrzeże Oceanu Indyjskiego nie do wyjaśnienia relacji, a do historycznego pojednania. W stolicy stanu Tamilnad, mieście portowym Chennai ,2 tys. uczniów zorganizowało “flashmob”na cześć chińskiego gościa, ubierając maski z jego wizerunkiem i ustawiając się w postaci znaku oznaczającego jego imię w języku chińskim.

"Zdecydowaliśmy, że będziemy z dobrą wolą przezwyciężać nasze nieporozumienia i nie pozwolimy im rozwijać się w konflikty. Będziemy nadal delikatnie odnosić się do nurtujących nas problemów, i nasze relacje będą przyczyniać się do pokoju i stabilności w świecie"— powiedział po spotkaniu Narendra Modi,nazywającnieformalny szczyt w Tamilnad ,"początkiem nowej ery w stosunkach między Indiami i Chinami".

"Musimy wspólnie dążyć do tego, aby rozwój chińsko-indyjskich stosunków międzypaństwowych stał się jeszcze bardziej stabilną siłą napędową, która nada jeszcze większego blasku cywilizacji Azji"— przywtórował mu Xi Jinping.

 "Drugi nieformalny szczyt premiera Indii Modi i przewodniczącego CHRL Xi Jinpingа stał się jeszcze jednym przykładem trwałych stosunków łączących Indie z wiodącymi światowymi mocarstwami i potwierdzeniem tego, że premier Modi rozmawia na równych prawach z innymi światowymi przywódcami. Spotkanie dwóch liderów będzie miało pozytywny wpływ na relacje w trójkącie Moskwa—Pekin—Delhi i na współdziałanie trzech krajów wewnątrz BRICS"— skomentował wyniki spotkania w Tamilnad ambasador Indii w Moskwie, Balu Venkatesh Varma.

 "Drugie nieformalne spotkanie przywódców Indii i Chin odbyło się w warunkach, kiedy dawne konflikty w ich stosunkach, takie jak spór graniczny i problem Kaszmiru, tracą dawną ostrość i pojawiają się nowe czynniki. W wojskowym i ekonomicznym planie, Indie stają się coraz silniejszym państwem, którego wpływy wychodzą poza obszar Oceanu Indyjskiego. W związku z tym stare podziały na lądzie odchodzą na drugi plan, na tle nowej potrzeby, aby znaleźć możliwości współistnienia w wielkiej przestrzeni indo-pacyfiku"— powiedział "Kommiersant'owi" szef Centrum Badawczego Azji i Pacyfiku ИМЭМО РАН* Aleksander Łomanow. Jego zdaniem, obecna konfrontacja USA i CHRL, szczególnie ostro przejawiająca się w sferze handlowo-gospodarczej, otwiera Indiom unikalną szansę znalezienia porozumienia z Chinami w zakresie problemów gospodarczych.

 "Chińsko-amerykańskie sprzeczności pchają Pekin do tego, aby bardziej uważnie odnosić się do wymagań Indii z powodu braku równowagi w dwustronnym handlu i penetracji przez chińskie firmy rynków indyjskego i regionalnych. Chiny nie są zainteresowane w tym, aby obrażone Indie przekształciły się w sojusznika USA w gospodarczych i wojskowych sprawach"—stwierdza pan Łomanow.

"Dla Rosji jest to bardzo obiecująca tendencja, bo teraz Moskwa nie będzie musiała dokonywać trudnych wyborów między dwoma strategicznymi partnerami — Chinami i Indiami. Wygładzanie sprzeczności między dwoma składowymi w trójkącie Moskwa—Pekin—Delhi uczyni go bardziej wydajną i mocną konstrukcją, choć w dłuższej perspektywie postępujące zbliżenie Chin i Indii może doprowadzić do zmniejszenia roli Moskwy"—podsumowuje Aleksander Łomanow.

Siergiej Strokan (Строкань)

 

Uwaga!

Nie  jestem  autorem  artykułu   a  jedynie  nieprofesjonalnym  tłumaczem !

Ponadto, co podkreślam,  powyższy tekst zawiera informacje i oceny wyłącznie autora/autorów  obcojęzycznej publikacji  z którymi nie należy utożsamiać  tłumacza. Poglądy i opinie tłumacza, pozostają  jego prywatną  sprawą,  dopóki nie wypowie się jako komentator !

-------------------------------------------------------------------

Przypisy:


* Институт мировой экономики и международных отношений РАН

-Instytut ekonomii światowej i stosunków międzynarodowych Rosyjskiej Akademii Nauk

----------------------------------------------

Źródło:

https://www.kommersant.ru/doc/4125069

Tytuł: “Сближение Пекина и Дели играет на руку Москве”

Autor:“Сергей Строкань”

14.19.2019

---------------------------------------------

Wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego
ipseudonimu autora tłumaczenia.

 

 

KOMENTARZE

  • Matoły z MZS, wiecie jak się robi korzystną politykę dla
    Swojego Kraju, wy nie wiecie, bo myślicie w innym niesłowiańskim języku !
  • @Autor
    Ja akurat wiem co w trawie piszczy .Salut :) " Są to od lat Chiny, ale tym razem również Pakistan i Indie. Jest to o tyle ciekawe, że dwa ostanie z wymienionych krajów są obecnie w fazie zaostrzonego konfliktu o sporny Kaszmir. Nie przeszkodziło im to wspólnie trenować na rosyjskich poligonach." https://www.defence24.pl/wielkie-cwiczenia-rosyjskiej-armii-i-sojusznikow
  • @provincjal 09 14:04:47
    ZCZYJEGO MSZ KOSZERNEGO?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930