Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
221 postów 2391 komentarzy

mikstury bezmetki

1abezmetki - Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

Rosję można wyłączyć lekkim ruchem ręki

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dziś tekst autora ukrywającego się pod pseudonimem soiz , uwidoczniający Rosję bez zadanego patosu i eksportowej grandiozy. W jakim stopniu ten obraz jest wiarygodny, pozostawiam Państwa ocenie

 

Rosję można wyłączyć lekkim ruchem ręki

Istnieją serwisy informacyjne z wiadomościami które są tak wymowne, że ich nawet nie trzeba komentować…

"finanz.ru"15 stycznia 2019 r.: "i"Gazprom" spotkał się z wymuszonym zdalnie wyłączeniem austriackich sprężarek, powiedział agencji Interfax ,szef departamentu N335, Paweł Kryłow. Według jego słów, sprzęt szwajcarskiej firmy LMF "wyłączono przez satelitę". Teraz sprężarki "stoją martwym ciężarem, nie działając do tej pory, po prostu zamieniły się w złom", poskarżył się Kryłow. "Gazprom" wykorzystuje stare sprężarki amerykańskiej i szwajcarskiej produkcji, a ryzyko ich wyłączenia też nie wykluczone, twierdzi źródło".

Wyłączono zdalnie przez satelitę. Nacisnięto przycisk i wielki gazowy gigant potężnej Rosji – pozostał bez sprężarek…

A oto wiadomość od 14 września 2019 roku: "Według danych przedstawionych "RIA Novosti", w tajemniczych okolicznościach uległ awarii jeszcze jeden statek kosmiczny systemu GLONASS". W tej chwili na orbicie działa tylko 21 statków kosmicznych z 24, jednak, biorąc pod uwagę pewną prawidłowość, specjaliści doszli do wniosku, że przyczyną wyjścia satelitów ze służby jest oddziaływanie jednego z nowoczesnych rodzajów broni".

 

Przy okazji, oto jakie wiadomości pojawiają się okresowo:

- 30.08.2019 r.: "GLONASS stracił trzy satelity w jeden miesiąc. Pełne pokrycie planety jest niemożliwe".

- 25.04. W 2018 r.: "w ciągu ostatnich kilku dni, dwa kosmiczne aparaty rosyjskieg globalnego systemu nawigacji satelitarnej GLONASS uległy awarii informuje "Interfax". Sygnał z GLONASS-M nr 734 zginął 19 kwietnia, a następnie utracono łączność z GLONASS-M nr 723. Obecnie na orbicie w dalszym ciągu działają 22 satelity GLONASS-M Jak zauważa agencja, w celu pokrycia terytorium Rosji wystarczy 18 działających satelitów, podczas gdy dla całej planety, konieczne jest 24 pracujących aparatów kosmicznych ".

 

A teraz o tej strasznej broni, która powoduje awarie satelitów…

"Wojennoje obozrienije" donosiło w 2014 roku: "Dzisiaj Rosja nie jest w stanie zrezygnować z zagranicznych komponentów w użytkowaniu satelitów nawigacyjnych GLONASS. Przyznaje to główny programista KA — przedsiębiorstwa "Rosyjskie Systemy Kosmiczne" (РКС). Eksperci wyrażają ostrzeżenia , że jeśli sytuacja z sankcjami będzie rozwijać się w sposób negatywny, to może to spowodować "zakończenie działania zgrupowania" danych satelitów".

Udział zagranicznej elektroniki w rosyjskich cywilnych satelitach łączności sięga 70 procent, informuje RIA Novosti. "Teraz, niestety, sytuacja jest taka, że, jak zwykle, rosyjskie firmy, które produkują satelity, w 70% są uzależnione od elektroniczno-komputerowej bazy produkcji zagranicznej", — powiedział zastępca szefa Rosswiazi (Россвязи) Igor Czursin (Igor Чурсин) na konferencji Satellite Russia.

 

"БФМ.РУ" pisze 26 czerwca 2019 roku: "Rosja zamraża produkcję urządzeń GLONASS. Przyczyna tkwi w braku importowanych komponentów.

 

Jeszcze rok temu "Interfax", powołując się na źródła pisał: nowe satelity GLONASS pojawią się z opóźnieniem. Z powodu tych samych problemów z zastępstwem importu. Ale"Roskosmos" wtedy donosił, że wszystko będzie na czas. A teraz władze, jak pisze RBK ( РБК) , przyznały, że bez zagranicznych komponentów, Rosja nie może uruchomić seryjnej produkcji nowych aparatów. Również nie stworzyła bazy składowej komponentów . I rok, oczywiście, niczego nie zmienił. Dokładniej, nie rok, a pięć lat, kiedy przeciwko krajowi wprowadzono sankcje, zakazujące dostawy towarów podwójnego przeznaczenia.

To prawda, do pewnego czasu Rosja i tak je otrzymywała. Ale było jasne, że to nie na długo. Czas pokazał, że pięć lat to bardzo mało, aby stworzyć swoją elektronikę. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że od zagranicznej elektroniki rosyjskie satelity są uzależnione na 70-80%.

Iwan Moisiejew (Моисеев), dyrektor naukowy Instytutu polityki kosmicznej mówi: "Tam jest bardzo dobra i wydajna nowoczesna elektronika w tych nowych satelitach GLONASS. Próba zrobienia kopii nie powiodła się"".

Jakie tam "nowoczesne rodzaje broni"! Aby wyłączyć satelity GLONASS, wystarczy kliknąć na przycisk. Ale bez dostaw importowanej elektroniki nawet tego nie trzeba robić – same ulegną zniszczeniu, bo ich nie będzie czym zastąpić.

 

A co u nas w obronności (“оборонке”)?

newizv.ru pisze: ""Forbes" obliczył, ile importowanych części znajduje się w nowej rosyjskim broni. Eksperci twierdzą, że tworzenie nowych broni, co Putin ogłosił , jest całkowicie zależne od zagranicznych dostaw.

Na przykład, sławna już rakieta "Awangarda"(«Авангард»), która może złamać dowolny system obrony przeciwrakietowej ( ПРО) , o której Putin powiedział: "Ona idzie do celu jak meteor, jak świecąca kula, jak kula ognia... nazwaliśmy ją "Awangarda".

Niestety, te zagrożenia nie wywołały praktycznie żadnej reakcji na Zachodzie, ponieważ "Awangarda", akurat jest skonstruowana przy pomocy zachodnich firm. W tym, na przykład, z pomocą czeskich obrabiarek i wielofunkcyjnego kalibratora ASC-400-R, wyprodukowanego przez amerykańską firmę Ametek, Inc.. To bardzo dobrze widać w dokumentacji zakupów Moskiewskiego Instytutu Techniki Cieplnej, który opracował rakietę, i Wotkinowskiego ( Воткинского ) zakładu, który ją produkuje. Czasami ten zakład, nawet bezpośrednio wskazuje kraj pochodzenia: " bezprzerywne zasilacze awaryjne, produkcji włoskiej, zastępstwa nie są dozwolone". I takich przykładów Forbes dostarcza bardzo wiele, wymieniając niemieckie, szwedzkie, amerykańskie i inne firmy oraz nazwy.

 

Szczególnie często naszemu krajowi pomaga z uzbrojeniem nasz główny wróg – Ameryka! Amerykański import, oznaczony w dokumentach celnych tajnym kodem SS, stanowi prawie jedną trzecią całkowitych dostaw, lub 7% budżetu obronnego Rosji! I obniżył się w ciągu ostatnich trzech lat zaledwie o 0,4%... Sytuację Rosji komplikuje jeszcze bardziej, beznadziejne już technologiczne opóźnienie wobec Zachodu, zwłaszcza w dziedzinie elektroniki (...)*1..

Oto kolejny komunikat: "Wielofunkcyjny myśliwiec Su-35 C, który do końca roku miał wejść na uzbrojenie sił powietrznych, wg ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, będzie dostarczony wojsku z zagranicznymi akcesoriami. Program substytucji importu do tej maszyny, nie został opracowany i zatwierdzony, a na ile maszyn wystarczy zakupionych przyrządów i urządzeń, niewiadomo.

 

O tym, że Su-35 wejdzie w służbę z importowanymi częściami, poinformowało gazetę "Газете.Ru" źródło w Wojskowo-Przemysłowej Komisji przy rządzie Rosji.

"Za granicą, w tym na Ukrainie, produkują poszczególne podzespoły i urządzenia. Tam cała pokładowa elektronika opiera się na zagranicznej bazie. A biorąc pod uwagę, że jest to samolot w pełni zeelektronizowany, to jest to poważny problem".

"U nas takich komponentów nie ma i nie przewiduje się. Co z tym zrobić, na razie nie zdecydowano, pierwsze samoloty pójdą na tym, co jest, czyli na zagranicznych elementach, a potem będziemy myśleć", — powiedział rozmówca "Газеты.Ru".

"Szereg mikroukładów nie będziemy w stanie zastąpić , więc trzeba je kupić w gotowej postaci. To niebezpieczne, bo choć są produkowane w krajach Azji, ale są prezentowane w krajach zachodnich, przede wszystkim w USA. I nikt nie może zagwarantować, że nie ma tam żadnych "dokładek" i innych bzdur", — zaznaczył rozmówca "Газеты.Ru"".

 

Innych bzdur! Haha!

Strona versia.ru pisze: "Do roku 1990, sprzęt wojskowy i uzbrojenie w ZSRR w całości składały się z części produkcji krajowej. Stosowanie uzbrojenia i sprzętu wojskowego (ВВТ) produkcji zagranicznej w tym okresie było zabronione i pozwolono stosować tylko te, które zostały wprowadzone w restrykcyjnym zakresie.

Jednak niemal natychmiast po upadku Związku Radzieckiego, 50% "nadzienia", w pierwszej kolejności elektronicznego, było obcego pochodzenia, ponieważ połowa przedsiębiorstw resortu obrony znalazła się poza granicami Rosji.

Jak powiedział "Naszej Wersji" redaktor naczelny czasopisma "Nacionalnaja Oborona," Igor Korotczenko, na dzień dzisiejszy sytuacja jest taka, że wiele rodzajów broni rosyjski ВПК nie może produkować samodzielnie, niektóre produkuje z niską jakością, więc trzeba uzbrojenie zamawiać z zewnątrz.

"Trzeba wziąć pod uwagę, że w nowoczesne układy scalone, skomplikowane urządzenia elektroniczne, które dziś kupuje Rosja, można instalować sprzętowe i programowe, "dokładki", które aktywują się w określonym czasie lub wskutek określonego zewnętrznego sygnału i są w stanie sparaliżować całą technikę. Wiadomo, że Iracka armia zakupiła zagraniczne wyposażenie techniki obrony przeciwlotniczej i radary. Dziwnym zbiegiem okoliczności, w momencie, kiedy Amerykanie przystąpili do ataków, technika ta nagle przestała funkcjonować. To przywodzi na myśl, że tam były podzespoły, które zostały aktywizowane i sparaliżowały to wyposażenie w odpowiednim czasie i w odpowiednim miejscu".

Zdecydowana większość komputerów, na których nasi wojskowi opracowują dokumenty najwyższym stopniu tajności, są produkcji zagranicznej. Ten fakt na tle ostatnich skandali z techniką elektronową, która przekazywała dane o swoich właścicielach do Internetu, skłania do niewesołych refleksji".

 

Tak, to wszystko trochę zasmuca…

Kilka lat temu zdarzył się taki "powód do niewesołych refleksji". Wiadomość z 24.03.2015 r.: "FSB: w resorcie obrony zaczęły się dziwne zakłócenia w pracy zabezpieczeń programów.

FSB zainteresowała się "niezrozumiałym błędem", w funkcjonowaniu zagranicznego oprzyrządowania w przedsiębiorstwach resortu obrony w Obwoddzie Swierdłowskim.

Awarię zagranicznego sprzętu odkryli pracownicy uralskich przedsiębiorstw kompleksu przemysłowo-obronnego . Chodziło o obrabiarki zakupione przed wprowadzeniem antyrosyjskich sankcji, i " niezrozumiałe awarie pojawiły się w zabezpieczeniu programowym".

"Przed instalacją wszystkie urządzenia zostały przetestowane i przeszły pomyślnie próby. Jednak wkrótce w oprogramowaniu zaczęły występować błędy. Na monitorze wyświetlały się zera, i otrzymaliśmy partię wadliwych produktów. Nie możemy zrozumieć, skąd wziął się ten błąd. Na przykład, teraz awarie zdarzają się w produkcji radiostacji" - zauważa informator TASS'a".

Ale oprócz "sytuacji" z importowaną elektroniką mamy jeszcze najważniejsze – czynnik ludzki, putinowskie kadry, które decydują o wszystkim…

Wiadomość z 18 października: "Zastępcy szefa Sztabu generalnego o nazwisku, Halił Arsłanow (Халилу Арсланову) postawiono zarzut współudziału w kradzieży na 2,2 mld rubli. W/w dostarczał wojsku chiński sprzęt jako rzekomo rosyjskiego pochodzenia. Informuje o tym "Kommiersant", powołując się na źródła.

 

Kradzieże wyszły na jaw w trakcie śledztwa w postępowaniu karnym wobec byłych top menedżerów Wojentelekoma ( "Воентелекома" ). Według śledczych, figuranci wymieniali etykiety. Śledczy szacują, że podejrzani ukradli co najmniej 2,2 mld zł. (niema to jak być "bezmetki", przyp. tłum)

Źródła publikacji sugerują, że śledztwo nie ogranicza się do jednego epizodu.

Oprócz Arsłanowa oskarżenia przedstawiono szefowi zarządu zamówień w zakresie renowacji bazy technicznej systemu zarządzania sił zbrojnych ,Pawła Kutachowa (Кутахов). W/w aresztował 235-ty garnizonowy sąd wojskowy".

Etykietki zmieniali! Fajne co nie? Jakaż to technika chroni naszą Ojczyznę?

W końcu nawet i na wielkich pokazach zaczynają zdarzać się awarie. Oto całkiem niedawna wiadomość z 21 października: "podczas strategicznych ćwiczeń sztabowo-dowódczych "Grom-2019", podczas których, w finalnym etapie, dowodził nimi osobiście prezydent Rosji, Władimir Putin, wystąpiła sytuacja awaryjna. Planowano, że atomowy podwodny krążownik K-44 "Razań" miał wystrzelić dwie międzykontynentalne rakiety balistyczne (МБР) , P-29Р w kierunku poligonu Cziża ( "Чижа".) Pierwszy start rakiety miał miejsce 17 października. Druga P-29Р nie wyszła z z silosu wyrzutni.

Według informacji informatora, przyczyną mogła być awaria niektórych systemów okrętu podwodnego, odpowiedzialnych za polecenie startu".

 

Na temat poziomu rozwoju technicznego współczesnej, putinowskiej Rosji jest jeszcze jedna piękna historia.

"Kommiersant" pisze: "Największy teleskop Rosji ponownie dostrzegł gwiazdy. 250 mln rublowy projekt wymiany lustra nie udał się, przyszło reinstalować stare .

Ogromny azymutalny teleskop (БТА) Specjalnego obserwatorium astro-fizycznego (CAO) Rosyjskiej Akademii Nauk, znów prowadzi obserwacje niebiańskich objektów . W 2018 roku obserwatorium zmieniło główny element teleskopu — lustro o średnicy 6 m, ale ono okazało się niezdolne do efektywnej pracy. Na teleskop spowrotem zainstalowano zwierciadło z 1979 roku.

W latach 1990-tych naukowcy podnieśli problem wymiany zwierciadła. Na początku lat 2000-tych RAN pilnie zajęła się tą sprawą.

W 2004 roku można było kupić w Niemczech płytę zwierciadła takiej wielkości, wykonaną dla kompleksu Very Large Telescope (VLT, Bardzo duży teleskop) . Ale nie odpowiednią. 8-metrowe lustro zapewniało nowy poziom czułości i przywróciłoby by rosyjski teleskop do pierwszej dziesiątki największych na świecie. Jednak ten wariant miał swoje wady: wysoka cena i wysokie ryzyko. Zakup obiektu kosztował by w €6-8 mln , tyle samo mniej więcej kosztowałoby w, polerowanie – i trzeba było by to zrobić w Niemczech, bo w Rosji nie ma oprzyrządowania do luster takiej średnicy. Trzeba by przerabiać górną część konstrukcji teleskopu i przestrajać pod nową siło- jasność całe naukowe oprzyrządowanie.

 

"Wraz z wprowadzeniem do życia 8-metrowego lustra, praktycznie nietkniętą okazała się tylko kopuła teleskopu,— objaśniał "Kommiersant'owi" zastępca dyrektora CAO Dmitrij Kudrjawcew— A teraz wyobraźcie sobie to wszystko w rosyjskich realiach z przebojami w finansowaniu projektów naukowych. Moglibyśmy łatwo znaleźć się w sytuacji, gdy teleskop rozebrano by dosłownie na kawałki, a pieniądze nie przychodzą, a my na czas nieokreślony w ogóle zostajemy pozbawieni dostępu do obserwacji".

Nawet obliczyć, ile będzie kosztować przeróbka konstrukcji teleskopu, nie zdołano. "Było jednak oczywiste, że takich pieniędzy RAN nie znajdzie"— powiedział "Kommiersant'owi" dyrektor CAO Walery Wlasiuk. W 2004 roku Akademia podjęła decyzję o renowacji pierwszego lustra BTA, które spoczywa w specjalnym pojemniku z 1979 roku.

Zadanie ponownie powierzono ЛЗОС(Lytkarinski zawod opticzeskogo stekła), które teraz wchodzi w skład holdingu "Schwabe" korporacji "Ростех". W celu wyeliminowania "wrodzonych" wad z powierzchni lustra o powierzchni 28 m kw. zeszlifowano 8 mm szkła, przez co jego waga spadła o prawie tonę. Polerowanie planowano na trzy lata, ale z powodu problemów z finansowaniem przeciągnęło się na 10 lat. Ogólne koszty wymiany zwierciadła wzrosły z planowanych 160 mln do 250 mln rubli — czyli do około €3,5 mln według bieżącego kursu.

Odrestaurowane lustro przyjechało w Dolny Archiz ( Архыз ) w lutym 2018 roku.

 

Z formą zwierciadła wynikły problemy.

Z ekspertyzy technicznej , wynikało że odchylenie standardowe od idealnej paraboloidy( параболоида) powinno wynosić nie więcej niż 95 nanometrów. W rzeczywistości parametr ten znalazł się na poziomie 1 mikrona, to jest dziesięć razy poniżej wymaganej wartości.

Problemy z odrestaurowanym lustrem stały się zrozumiałe praktycznie od razu po jego zainstalowaniu, latem 2018 roku. Już wtedy postanowiono wrócić do dopiero co wymienionego drugiego lustra. Ale zespół obserwatorium był wyczerpany poprzednią wymianą, a do tego przeprowadzić tę długą procedurę można tylko w sezonie letnim.

 

БТА wprowadzono do eksploatacji z niedoszlifowanym lustrem, w miarę możliwości, korygując jego wady za pomocą systemów mechanicznych. Z powodu niestabilnej i w ogóle złej ostrości nie można było prowadzić obserwacji fotometrycznych.

Reinstalację starego lustra zaczęto 3 czerwca 2019 roku. We wrześniu prowadzono testowe obserwacje i ostateczne ustawienie teleskopu. Od października БTA wrócił do pracy. Na operację wydano 5 mln rubli".

Rozumiecie czym groziło 250 mln rubli? Niczym nie groziło ... Poziom technicznego i gospodarczego rozwoju Rosji nie pozwala rozwiązać podobnego problemu. W żaden sposób.

Dlatego te wszystkie rozmowy o tym, że Zachód bardzo chce, ale nie może izolować odważnej i niezależnej Rosji – to dobre dla łatwowiernych odbiorców Sołowiowa i Kisiliewa ( Кисилева). Do tego, by w końcu wysłać Rosję w historyczny niebyt, nie potrzebne rakietowe ataki (nawiasem mówiąc, z ZSRR poradzono sobie bez nich). Wystarczy jakiemuś operatorowi nacisnąć na przycisk i nie tylko w studio "Wieczorów z Sołowiewym", ale i na Kremlu , światło zgaśnie .. I show się zakończy…

 

 

Uwaga!

Nie  jestem  autorem  artykułu   a  jedynie  tłumaczem -amatorem!

Ponadto, co podkreślam,  powyższy tekst zawiera informacje i oceny wyłącznie autora/autorów  obcojęzycznej publikacji,  z którymi proszę, nieutożsamiać  tłumacza. Poglądy i opinie tłumacza, pozostają  jego prywatną  sprawą,  dopóki nie wypowie się jako komentator !

 

Przypisy:

*1. Nie wiem jak rozumieć następujący fragment, może ktoś pomoże . Chodzi o sensowne wyjaśnienie związku z rosyjskim budżetem obronnym.” Z samym tłumaczeniem nie mam problemów.

Po polsku: “Kapitalizacja amerykańskiej firmy Analog Devices stanowi powyżej 70% całego budżetu obronnego Rosji, a Texas Instruments - przewyższa go w dwójnasób! To oznacza, że dla wyprodukowania, przykładowo jednego mikroczipa, jako zamiennika czipa Texas Intruments, należyłoby podwoić budżet kraju, nie wydając środków na wszystkie inne projekty”

W oryginale:“Капитализация американской компании Analog Devices составляет более 70% всего оборонного бюджета России, а Texas Instruments - превышает его вдвое! Это означает, что для изготовления, допустим, одного микрочипа, заменяющего чип Texas Instruments, военный бюджет страны необходимо удвоить, не тратя при этом денег на все остальные проекты!”

 

-------------------------------------------

 

Źródło:

http://worldcrisis.ru/crisis/3469964

Autor: soiz

 

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego
ipseudonimu autora tłumaczenia.

 

 

 

KOMENTARZE

 • Autor
  Ciekawy tekst ale nie odkrywający Ameryki. Dzisiejszy świat taki jest. Amerykanie wysyłają w kosmos swoje statki dzięki ruskim silnikom, najnowocześniejsze bronie, obojętnie czy chińskie, amerykańskie, rosyjskie czy irańskie nie powstaną bez tajwańskich układów elektronicznych, podzespołów produkowanych w Chinach czy metalów ziem rzadkich wydobywanych w Korei Pn. Na dobrą sprawę wszyscy wszystkich trzymają w jakimś stopniu za jaja.
 • Ciekawe i oczywiste informacje trochę na wyrost.
  Zachód od zawsze sabotował gospodarkę Rosji ale i PRLu...
  pamiętam kiedyś firma z Torunia produkująca centrale telefoniczne jeszcze na przekaźnikach kupiła partię przekaźników z zachodu z USA.
  Wszystko działało jak należy .. ale po jakimś czasie okazało się że w przekaźnikach umieszczono mikro ładunki wybuchowe uruchamiane przez satelitę. W przypadku wojny system łączności w Polsce zostałby sparaliżowany.

  To że w procesorach Intela i motoroli oraz innych procesorach montowane są mechanizmy dodatkowe nie dokumentowane dla celów specjalnych to wiadomo od lat.. Podobnie jest z oprogramowaniem MicroSofta.. i innymi..
  Każdy globalny produkt USA jest wykorzystywany przez służby USA w sposób nieudokumentowany... oczywiście przeciw użytkownikowi takiego produktu.

  Rosjanie nie są głupi i dobrze to wiedzą.
  Konsekwentnie rozwijają własną linię procesorów zgodnych z procesorami Intela oraz inne linie sterowników w automatyce.
  Robili to już w czasach wczesnego PRLu.

  Zagrożeniem jest importowany park maszynowy do produkcji...ale to dużo mniejsze zagrożenie niż blokada produkcji z barku podzespołów z importu.
  Dzisiaj rynek jest otwarty a Chiny produkują niemal wszystko...
  Rosja ma dostęp do niemal wszystkich podzespołów..
  a te najbardziej "wyśrubowane" już nie dają wielkiej przewagi przeciwnikowi...bo jaka różnica czy procesor ma 1 GHz czy 2 GHz...
  system trochę wolniejszy a i tak ograniczenia tkwią nie w systemie a w innych obszarach konstrukcji (czujniki, dane...)

  W Rosji prototypy budowane są z części importowanych ale zawsze pilnuje się by te części weszły do produkcji w Rosji zwłaszcza dla celów militarnych...a produkcja seryjna oparta była o dostawy części Rosyjskich albo Chińskich.

  Glonas był stawiany w latach 90 tych wtedy za Jelcyna wszystko było możliwe... dzisiaj to już możliwe nie jest.
 • @Oscar 15:55:03
  .. warto dodać że Rosja już systemowo odeszła od oprogramowania Microsofta i narzuciła rosyjską wersję systemu operacyjnego wszystkich strukturom państwowym w Rosji... to systemowe działanie.
  Podobnie trwają prace na Rosyjskim systemem rozliczeń międzybankowych odpowiednika SWIFT.
  Trwają przygotowania od testów odłączania Rosyjskiego internetu...
  Rosja ma swoją wyszukiwarkę internetową, ma własną silną na poziomie światowym firmą antywirusową... i pewnie bardzo wiele własnych rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo informatyczne kraju.

  a dla kontrastu USA podały kilka dni temu że ich systemy strategicznej broni atomowej już nie będą korzystały z nośników magnetycznych na dyskach 7 calowych..(poprzednik dyskietek 3,5 calowych) w Polsce takie urządzenia były produkowane od lat 70 tych (KFAP ).
  Też takich używałem.. 170 kb pojemności czas dostępu do danych liczony w sekundach :)

  .. ale w Polsce to był spory postęp w informatyce bo wcześniej królowała taśma perforowana.
 • O tym jak USA pracują nad zniszczenie opornych na świecie.
  https://pl.sputniknews.com/opinie/2019102511251175-polska-w-podreczniku-rand-corporation-sputnik/

  Nie muszę ale zgaduję że ten cały RAND to żydowska instytucja zatrudniająca żydów wyznania "neocońskiego".

  Kolorowe rewolucje to systemowe działanie USA.
  Piskorski ładnie to opisał... a Ruskie pewnie o tym dobrze wiedzą a w samym RAND pewnie pracuje kilku "ruskich" żydów... nie jako kreatorzy ale jako wtyczki Putina.
 • @Oscar 16:17:33
  . kontynuując..
  niektórzy się dziwią że Putin nie atakuje żydów...
  Putin za mądry na takie ataki...
  gdzie znajdzie lepsze dojście do żydowskich knowań jak nie poprzez swoich żydowskich wtyczek.
  Od zawsze tak było pamiętamy jak było z Amerykańską i ruską bombą atomową... żydowscy przyjaciele Rosji uratowali świat przed atomową wojną. Gdyby ruskie nie mieli bomby atomowej to "pokojowe" NATO nie czekało by ani chwili..
 • Jak się podkręca temperaturę kolorowych rewolucji.
  Ciekawy tekst nt Majdanu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bialorus/gruzinscy-snajperzy-z-majdanu-zlozyli-zeznania-w-bialoruskiej-prokuraturze-video/?fbclid=IwAR21__ywe-debXPHcaHJkBfcwX_DUADnYu1RSWAeYDAyhJnUVEHGUYLjvxk

  W 1970r na "Majdanie" w Gdańsku (konkretnie w Gdyni) było podobnie.
  Zastanawiająca analogia... tak było w Syrii, w Iranie...w Rumunii..
 • @Autor
  Polacy o Rosji wiedzą tyle, co szanowny Autor o Mali, albo o walucie Mali.
  Żeby tekst Autora był bardziej czytelny dla Kowalskiego, to należałoby dołączyć wszystkie komentarze zamieszczane pod nim.
  Pierwszy komentarz pod pańskim tekstem daje wcale nikły pogląd na sprawę.
  Gdyby było tak, jak sobie życzy autor przytoczonego tekstu przez Pana, to Rosja zniknęłaby wczoraj, przedwczoraj, albo w dacie cytowanego tekstu.
  Rosja jednak istnieje i z pewnością będzie istnieć dłużej niż Polska, o czym chcący, albo niechcący powiadomił nas pan Kukliński, a rozwałka Jugosławi jest potwierdzeniem tego faktu.
 • Moim zdaniem nie
  w tym co sygnalizuje powyższy artykuł tkwi moc dzieci Złego na Ziemi - tyko w na tej zasadzie, że V kolumna dzieci złego rezydująca w USA jest silna siłą V kolumny dzieci Złego rezydujących w Rosji i odwrotnie. Dotyczy to także innych państw - demonkraturowego świata.
 • Rosję można wyłączyć lekkim ruchem ręki
  A jak to było z tym okrętem na Morzu Czarnym, niszczyciel USS Donal Cook, czy jak go zwał, co go jakiś rosyjski samolot wyłączył?
 • @Oświat 22:23:25
  Przebłysk świadomości? :)
 • @Oświat 22:23:25
  PS
  Czyżby?
 • @Oświat 22:23:25
  "Rosję można wyłączyć lekkim ruchem ręki
  A jak to było z tym okrętem na Morzu Czarnym, niszczyciel USS Donal Cook, czy jak go zwał, co go jakiś rosyjski samolot wyłączył?"

  Świat się coraz bardziej integruje i za niedługo każdy będzie mógł wyłączyć każdego.

  Modularność byłaby bezpieczniejsza, jednak "optymalizacja" kosztów popycha w drugą stronę. Czarno widzę.
 • @Pedant 09:58:00
  Niestety dzisiaj i Putin i Tramp mają pod ręką czerwone guziki przy pomocy których mogą lekkim ruchem ręki wyłączyć świat..

  Z tym trzeba coś zrobić... nikt nie powinien mieć takich możliwości.
  (kontrola i redukcja zbrojeń)
  Niestety USA idą dokładnie w przeciwnym kierunku (zrywają traktaty rozbrojeniowe) ...a Rosja musi reagować inaczej zginie.
 • A co jesli Rosja juz to posiada i bedac przyparta do muru urzyje tej opcji . Tu nie potrzebna super technika ale technologie
  Scenariusz Sacharowa - Warszawska Gazeta
  https://warszawskagazeta.pl › teoria-spisku › item › 6236-scenariusz-sachar...
  23 lut 2019 - Właśnie dlatego „scenariusz Sacharowa” jest najbardziej ... budzi obawy Rosjan jest Prompt Global Strike − projekt, który umożliwi siłom USA ...
  Brakujące: POKONAJĄ
 • jan
  Nie dopisalem [standardowo wyłanczaja przesyl przy wklejaniu takich informacji ] mialo byc po co rRosji super technika skoro wystarcza technologie lat 90 .
  ......................................................................................................................
  Szatan mieszka w USA.bo jak inaczej wyjasnic te ciagla aktywnosc by zdominowac wszystkie narody Polskiemu spoleczenstwu otumanionemu przez media brakuje zasadniczego rozruznienia kto jest agresorem a kto sie tylko broni.............................................................................................................SCENARIUSZ SACHAROWA / JAK ROSJANIE POKONAJĄ USA
  https://gloria.tv › video › replies
  Film dla zapytania SCENARIUSZ SACHAROWA / JAK ROSJANIE POKONAJĄ USA
  ▶ 14:10
  8 sty 2017
  04:40 błąd / powinno być 2016 / jest 2017 Scenariusz Sacharowa - Prosta opcja Rosji, aby pokonać USA i ...
 • Rosja też może wyłączyć dowolne obszary ..
  Broń elektroenergetyczna wyłącza cała elektronikę na określonym obszarze.
  Rosja ma rakiety które zamiast głowicy aktywują impuls elektroenergetyczny...taka rakieta nie zabija, nie burzy ale "wyłącza" elektronikę.
  To skuteczna broń do bezkrwawego uciszania zbyt rozbrykanych wrogów...jak np Ukrainy, Polski.. albo wręcz paraliżowania obszarów będących przedmiotem ataku.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031