Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
221 postów 2391 komentarzy

mikstury bezmetki

1abezmetki - Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

"Czerwonoarmiści pamiętamy o Was!"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Pamiętamy o Was!": Polacy zapalili tysiące świec pod pomnikami Czerwonoarmistów

 

Obywatele polscy dzisiaj, 2 października, masowo zamieszczają w sieciach społecznościowych zdjęcia zapalonych świec pod pomnikami żołnierzy radzieckich, którzy uratowali Naród Polski od zagłady.

Pierwszego listopada, w Polsce tradycyjnie wspominają zmarłych. Dziś "Facebook" zapełniono zdjęciami od zwykłych Polaków, którzy zapalają znicze żałobne u pomników Czerwonoarmistów.

Oto tylko niektóre wiadomości.

Sebastian Rażniak: "Mieszkańcy Tarnowa pamiętają! Tu leżą Czerwonoarmiści, którzy polegli w walkach z Niemcami w powiatach Brzeskim i Tarnowskim w 1945 roku»

.

 

Bożena Gaworska-Aleksandrowicz: «Oto jak zwykli ludzie w Polsce upamiętniają poległych Czerwonoarmistów. Na cmentarzu w Kościanie»

.

 

Pomnik Czerwonoarmistów w Kościanie

Michał Glok: "Tradycyjnie wieczorem poszedłem na cmentarz 1 listopada 2019 roku»

 

Bartosz Bieszczad: "1 listopada nie zapominamy o tych, którym zawdzięczamy ratunek. Podczas wyzwolenia Polski poległo ponad 600 000 radzieckich żołnierzy i oficerów. Ci żołnierze walczyli o odmianę losu i wolność naszych narodów i o sprawiedliwość społeczną. Tylko dzięki ich ofierze nasz Kraj mógł odrodzić się po wojnie. Z wdzięcznością to pamiętamy!»


Marcin Mikołajek stawia świecę na grobie Bohatera Związku Radzieckiego Józefa Bumagina (Бумагина) we Wrocławiu

 

Marcin Mikołajek: "1 listopada w Polsce tradycyjnie wspominają zmarłych. I ja także odwiedziłem dziś cmentarz Armii Radzieckiej w Świdnicy. Oddałem należyty szacunek bohaterom i naszym wyzwolicielom. Ja na pewno wrócę jeszcze w to miejsce, aby zobaczyć, czy wszystko wygląda  jak powinno»

 

W Świdnicy na każdej płycie nagrobnej żołnierza Armii Czerwonej - świeca

Po wyzwoleniu Polski (włączając w to ziemie niemieckie, przekazane później przez Józefa Stalina, Polsce Ludowej) zginęło 600 212 żołnierzy Armii Czerwonej. Oprócz nich, na terenie Polski spoczywają prochy 386 tys. radzieckich żołnierzy i oficerów, poległych lub zaginionych w przygranicznych walkach 1941 roku. I wreszcie, najbardziej czarne cyfry — w Polsce pogrzebano 1,2 mln radzieckich jeńców wojennych i cywilów Związku Radzieckiego, zamęczonych w obozachkoncentracyjnych, rozrzuconych w ówczesnych Prusach Wschodnich i okupowanej Polsce. Tak więc, w Polsce pochowano około 2,2 mln naszych rodaków.

 

Uwaga!

Nie  jestem  autorem  artykułu   a  jedynie  tłumaczem -amatorem!

Ponadto, co podkreślam,  powyższy tekst zawiera informacje i oceny wyłącznie autora/autorów  obcojęzycznej publikacji,  z którymi -proszę,nieutożsamiać  tłumacza. Poglądy i opinie tłumacza, pozostają  jego prywatną  sprawą,  dopóki nie wypowie się jako komentator !

 

Źródło:

http://worldcrisis.ru/crisis/3477228

 

Autor: EADaily   

Tytuł:«Мы помним вас!»: поляки зажгли тысячи свечей у памятников красноармейцам


публикатор khazin.ru [khazin.ru]

 

 

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego 
i  pseudonimu autora tłumaczenia.

 

KOMENTARZE

 • Nu da. Prawilna.
  Waszych my nie zabywajem. Oni szli w atak, czjasto pod arużjem politrukow. Bywało krjestiany i kałchozniki, nie znali szto w drugich stranach normalnaja żizń. Bjiez politiczjeskowo tierrora, bjez hołodomora, bjez jeżednjewnych jabjediej i indoktriancji iż mjegafonow. Prijamo normalnaja żizń.
  A spraszu, toże prijamo, kto pachranił wsjech naszych? Kto pastawił normalnyj bjeriezowyj krjest? Nie kak sabakom? W korporatiwnuju jamu? A patom szto, krasnaja zwjezda?

  A kto pachranił Muzułmanow kak prawilno, kto Jewrow?

  Nu kak iz etam u nas ja wiżu a kak u russkich i na drugich stranach.

  Noż sam atkrywajet sjebja w karmanie.
 • Aha.
  Dałem ***** za nomen omen bohaterską walkę z jęz. rosyjskim. Przepraszam za fonetyczny tekst ale tylko raz dawno udało mi się coś napisać cyrylicą pod Windą:(
 • @brian 08:10:53
  Спасибо все понял. С братским приветом -:)))
 • A i u mnie w przygranicznym przysiółku ludzie oddają chołd
  radzieckim żołnierzom, na cmentarzu czysto i schludnie, świeczki palą się non stop w te dni.
 • @brian 08:13:36
  DzIęki za interesujący wpis i pochlebną ocenę.
  A propos pisania cyrylicą; w dzisiejszych czasach praktycznie każdy system operacyjny umożliwia pisanie w dowolnym języku. To naprawdę żaden problem, wystarczy trochę podłubać w ustawieniach klawiatury.
  Pozdrawiam,
 • @brian 08:10:53
  Uważaj, żebyś sobie czegoś nie obciął blisko kieszeni....
  Просто дурак...
 • @Ciekawe...
  ...ilu neonowych rusolubów pamiętało o tym aby zapalić świeczki na grobach żołnierzy radzieckickich.
  Dla mnie to dziwny obyczaj, równie dziwny jak czczenie Powstania Warszawskiego. Dużo emocji, mało refleksji.
 • @provincjał 08:49:28
  W przysiolku pisze sie "chold" ?
 • Jwu
  Durni ruscy.Gdyby pogonili szkopów do linii wytyczonej paktem Ribbentrop-Mołotow i podpisali z nimi stosowny akt,zaoszczędzili by życie co najmniej mln.żołnierzy. Nikt w Polsce nie nazwałby ich parszywymi
  okupantami, nie obwiniał o upadek powstania warszawskiego i nie niszczył pomników.Niemcy przerzuciliby swoje armie na zachód i dopiero wtedy dowiedzielibyśmy się ile tak naprawdę były warte amie sprzymierzeńców z za oceanu i kanału La Manche? Polska pozostałaby GG i tym samym nie byłoby możliwości ,by porównywać okupacji hitlerowskiej do sowieckiej.
 • @brian 08:13:36
  Dzięki tym czerwonoarmistom możemy poczytać twoje głupoty, chyba że twoi bliscy przeżyli wojnę z dala od Polski.
  Żeby wygodnie pisać cyrylicą na normalnej klawiaturze i bez zmiany języka systemu, skorzystaj ze strony translit.net. Tam możesz sobie indywidualnie ustawić, który klawisz na klawiaturze odpowiada konkretnej literze rosyjskiego alfabetu. Ludzie już dawno rozwiązali ten problem, aż dziw, że tak inteligentny człowiek jeszcze na to nie wpadł.
 • @morgan 10:38:45
  Srana chłodno było i się wysypałem, zawsze HOŁD, ten pruski też !
 • za ten artykuł ☆☆☆☆☆☆
  Dzięki za pamięć o naszych RADZIECKICH wyzwolicielach którzy polegli byśmy mogli żyć !!! .
  ŻOŁNIERZE ARMII CZERWONEJ NIE GINĘLI ZA POLITYKĘ ONI ODDALI ZYCIE ZE POKONANIE LUDOBÓJCOW Z POD ZNAKU swastyki, niemieckich bezwzglednych oprawców. Oddali swoje życie za zwyciestwo ŻYCIA nad ŚMIERCIĄ.
  ICH OFIARA URATOWALA POLSKI NARÓD OD BIOLOGICZNEJ ZAGŁADY bo taki byl ostateczny Niemców hitlerowskich cel.

  Spasiba, Wam Rosjanie i tym wszystkim Narodom uczestniczącym nw szeregach Armii Czerwonej w wyzwalaniu Europy od nazistowskiej zarazy..

  Pozdrawiam.
 • @Alfax 16:58:36
  Dziękuję za uznanie i. cenne dopełnienie. W czasach powszechnej manipulacji informacją w tym i historią, nigdy za wiele przypominania faktów i osadzania ich w rzeczywistym kontekście. Pozdrawiam wzajemnie.
 • @Jwu 14:26:20
  Interesujące spekulacje na temat historii alternatywnej, ułatwiające zrozumienie logiki rzeczywistych zdarzeń. Dziękuję i pozdrawiam.
 • @rumpelsiltskin 14:38:24
  Jest jeszcze klawiatura online:

  https://www.lexilogos.com/keyboard/russian.htm
 • Wielce szanownym komentatorom:
  Jeśli macie odwagę- nie pod dwudziestoma nickami lecz pod własnymi danymi jako Użytkownik.
  Ad SZS- albo czytaj ze zrozumieniem albo wcale. Poza tym na NEonie pozostało niewielu Użytkowników nie wstydzących się swych danych.
  Jestem Tu od początków, jeszcze jako jeden z Założycieli Nowego Ekranu- jeśli nie podoba ci się to co piszę, jest Adeem.
  Z dyskusji nikogo nie wykluczam(co jest napisane w stopce)ani nie obrzucam guanem.
  Albo przestrzegamy netykiety albo przestrzegają przed nami. Dlatego nie ma nas na forach onetu.
  Co do pisania cyrylicą- raz ustawiłem klawiaturę na cyrylicę ale z kompa korzysta cała rodzina i potem był problem:)
  To już wolę fonetycznie.
 • Specjalnie dla rumpel....
  Moja rodzina z obu stron zaznała horroru wojny. O niektórych przykładach pisałem i tutaj. Ale na to trzeba poczytać i być Użytkownikiem a nie wielonickowcem.
 • @Pedant 21:21:17
  Jest wiele możliwości, ale indywidualnie ustawienia, który klawisz odpowiada konkretnej literze, to niewątpliwa zaleta translit.net. Poza tym jest tam moduł sprawdzania pisowni, więc system sam podpowiada poprawną pisownię, jeżeli wyrazu nie ma w słowniku (warianty do wyboru). Nie jest on doskonały, ale bardzo pomaga.
 • Armia sowiecka rzeczywiście uratowała Polaków od zupełnej zagłady według planu GeneralPlanOst.
  Po zwycięstwie nad ZSRR wszystkie narody poza Niemcami bez względu na to czy walczyły po stronie Reichu Hitlera czy raczej przeciw miały być przesiedlone za Ural. Polacy jako ostatni w rankingu narodowości mieli być wysiedleni w najmniejszym (poza zamordowanymi wcześniej) w małych grupach osiedlani między narodowościami lepszymi jak Ukraińcy, Czesi, Litwini, Horwaci, Rosjanie itd.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031