Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
221 postów 2391 komentarzy

mikstury bezmetki

1abezmetki - Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

Bandyta czy Bohater Trzech Narodów?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jak kremlowska propaganda w XXI wieku , postrzega XIX wiecznego bohatera trzech narodów: Polski, Białorusi I Litwy. Bardzo znamienny paszkwil. Dzisiaj jedynie sygnalizuę temat, do którego powrócę i irozwinę . (bezmetki)

 

 

Blogerowi Oscar w podzięce za inspirację.

“(...) Białoruś jest historycznie skazana na sojusz z Rosją.
Takiego sojuszu chcą Białorusini. Rosja i Białoruś to jedna strefa kulturowa. (...)”

 

 

Polski bandyta Kalinowski okazał się być "obywatelem Białorusi"

 

 

 

 

 

Mińsk, 17 listopada 2019, 17:15 — REGNUM. Jeden z liderów polskiego buntu, (мятежа ) ogarniającego w 1863 roku północno-zachodnie krańce Imperium Rosyjskiego, okazał się być obywatelem postsowieckiej Białorusi. Oświadczył to dzisiaj, 17 listopada, w Mińsku, - Aleksander Łukaszenka.

Białoruski lider skomentował rolę polskiego bandyty- Wincentego Konstantego Kalinowskiego, którego lokalni rusofobowie i prezydencka służba prasowa nazywają Kastusiem ("Кастусем") (i pozycjonują jako bojownika za coś pozytywnego. Cerkiew prawosławna i białoruscy naukowcy uważają inaczej.

 

"Znam rolę Kastusia kalinowskiego w historii, tam było bardzo dużo niuansów. Ja swoich polityków i naukowców tylko przestrzegam, abyśmy, ceniając rolę Kalinowskiego, nie uderzyli w jakąś politykę — cytuje Łukaszenkę służba prasowa prezydenta Białorusi. — on działał na terenie naszego kraju, był naszym człowiekiem, jeśli chcecie, obywatelem. To był człowiek naszego państwa, i od tego nie można uciec".

Kalinowski został skazany za popełnione przez niego przestępstwa przeciwko państwu i krwawy terror wobec chłopów i prawosławnego duchowieństwa w północno-zachodnim skraju imperium Rosyjskiego ( teren obecnej Białorusi i Litwy). Na podstawie wyroku trybunału został powieszony w Wilnie. Ostatnio białoruscy nacjonaliści wyrazili o konieczność pogrzebu szczątków polskiego buntownika na Białorusi.

Łukaszenka uważa, że nie trzeba niepokoić szczątków Kalinowskiego, mówiąc: "To jest moja pozycja. Pochowano człowieka — niech tam spokojnie leży".

 

 

Uwaga!

Nie  jestem  autorem  artykułu   a  jedynie  tłumaczem -amatorem!

Ponadto, co podkreślam,  powyższy tekst zawiera informacje i oceny wyłącznie autora/autorów  obcojęzycznej publikacji,  z którymi -proszę , nie utożsamiać  tłumacza. Poglądy i opinie tłumacza, pozostają  jego prywatną  sprawą,  dopóki nie wypowie się jako komentator !

 

Źródło:

 

https://regnum.ru/news/polit/2780599.html

Tytuł: “Польский бандит Калиновский оказался «гражданином Белоруссии»”

Autor: nie wykazany

17.11.2019

 

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych platformach
elektronicznych, ze wskazaniem adresu tekstu źródłowegoipseudonimu autora tłumaczenia.

 

 

KOMENTARZE

 • 5* za bój z rosyjskim.
  I smutna konstatacja- u jednych bandziory, u innych bohaterowie. I to przeważnie w zależności od ideologii rządzących.
  Na szczęście u nas taki Kościuszko Tadeusz nie do ruszenia był choć obecnie wyłazi jego antyklerykalizm. Kondotierzy to do siebie mają, nie są łatwi do jednoznacznego sklasyfikowania.
  Pokazują na osobowym przykładzie personifikację narodowych cech, bywa że najgorszych- patrz niejaki Bandera.

  Gdy są bohaterami służącymi Ojczyźnie wg. pewnych zasad- mamy Pileckich i całą rzeszę celowo zapomnianych AK- owców.
  Zapomnianych- bo pokazywali że można być Rycerzem w czasach zdziczenia i chaosu.
 • @brian 10:03:34
  A Romuald Traugutt? Bohater rosyjski i polski. Stracony za przyłączenie się do buntu (acz osobiście był przeciwnikiem powstania), ale jednak rozstrzelanie to honorowa śmierć.
 • @Wican 10:51:55
  Jest tu nas wielu a ja zaraz na służbę. Zatem do dzieła z przykładami.
 • @brian 10:03:34
  Tu przeplatają się różne wątki oceny.
  Pierwszy to wątek "nasz" czyli popieramy...
  i odwrotnie nie "nasz" czyli potępiamy.
  To plemienne atawistyczne instynkty.

  Dla mnie ważne jest to co robił i jak to robił.
  Jak terroryzował, mordował w tym cywilów to zbrodniarz nawet gdy robił to "dla Polski" jak np Piłsudski czy różny wyklęci.
  Jak walczył na polu boju reprezentując Polskę to patriota.
  problem w tym co to jest "Polska" każdy ma nieco a czasem całkiem inną wizję Polski.
  Jedni chcą Polski oligarchicznej a inni nie..jedni chcą Polski katolickiej jako państwa wyznaniowego a inni nie.

  Trzeba zostawić historię a skupić się na dzisiejszej pokojowej, POKOJOWEJ walce o wolność dla Polski.

  Nie warto zaczynać wolność od morza ruin i na grobach bliskich.
  NIE WARTO.
  Wolność cieszy gdy się ją celebruje z bliskimi we własnym domu z perspektywą na poprawę poziomu życia.
  Wolność na gruzach i na cmentarzu to nie to samo...
 • @Oscar 17:58:09
  Ładnie ale wykrętnie napisane. Part time kaznodzieja?
  Cukier, puder, ganc pomada.
  “Gwałt niech się gwałtem odciska”. Kontr-teroryzm społeczeństwa wobec teroryzmu państwa (patrz np. Irlandia ) to uniwersalnie zrozumiały – i skuteczny- komunikat dla oprawców. Przemyślana “gra w piki, daje wyniki”. Parę przedstawień jeszcze przed nami, bez względu, czy nam się to podoba.

  A z tym Kalinowskim to jak, ma rację kremlowska propaganda nazywając go bandytą, skoro nawet w ZSRR miał status bohatera w walce o wolność narodów i wyzwolenie społeczne. Zaś na Białorusi otacza go ludowy kult jako prekursora niepodległości, pomimo politycznych zawirowań na doraźny użytek Łukaszenki. Pamiętajmy, że jeszcze niedawno nadawano ordery jego imienia…

  A historia, to nie skamienielina, “którą trzeba zostawić”. Odwrotnie, historia to nasza spójnia na dziś I na jutro. Bez niej nas nie będzie.
 • @brian 10:03:34
  Z Tym Kościuszką, znanym masonem, nie jest taka oczywista sprawa. Są tacy co tą jego insurekcję oceniają jako wyjątkowo szkodliwe dla Polski działanie, przede wszystkim chodzi o termin wybuchu nie gwarantujący powodzenia a nawet je wykluczający. Ale jak już się coś robi, to należy robić to na poważnie a nie uchlać się do nieprzytomności i przegrać decydującą bitwę jak zrobił Kościuszko pod Maciejowicami ...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031