Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
266 postów 2788 komentarzy

mikstury bezmetki

1abezmetki - Bez Tabu. Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

W Wilnie pochowano wodzów antyrosyjskiego powstania

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

22 listopada w Wilnie odbyła się ceremonia pogrzebu uczestników antyrosyjskiego powstania 1863-1864, pisze tut.by. Dwa lata temu ich szczątki przypadkowo odkryto w bezimiennych grobach na wileńskiej Górze Giedymina.

 

Ceremonia rozpoczęła się w 8.10 rano na Placu Katedralnym — zebrało się tam około 200 osób. W przeddzień do Wilna przyjechało wiele białoruskich nacjonalistów, którzy podnieśli biało-czerwono-białe flagi, podczas gdy obywateli Litwy było stosunkowo niewiele. Wyprowadzenie szczątków z wewnętrznego dziedzińca Pałacu Władców rozpoczęło się o 8: 30. Przed katedrą zebrali się rekonstruktorzy w strojach polskich powstańców-kosynierów.

W rytmie werbli, warta honorowa wyszła z Pałacu , zadzwoniły dzwony na wieży przy kościele. Jako pierwsze wyniesiono trumny ze szczątkami przywódców powstania, “Kastusia” Kalinowskiegoi Zygmunta Sierakowskiego. Białoruscy nacjonaliści mówili dziennikarzom, że chowają "bohaterów walki o niepodległość", a opozycyjny polityk, Paweł Siewieryniec wzniósł banderowskie hasło (произнес бандеровский лозунг) "Bohaterowie nie umierają".

 

Wśród obecnych dostrzeżono przywódcę białoruskiej opozycji Stanisława Szuszkiewicza (Шушкевич),Grigorija Kostusiewa (Костусев), Mikołaja Statkiewicza (Статкевич), Władimira Niekłajewa(Некляев), a także byłą prezydent Litwy Dalię Grybauskaite. Zwłoki w trumnach były wystawione w katedrze przez dwie i pół godziny. co dało możliwość pożegnać się z nimi.

O godzinie 12-tej,  litewskiego czasu rozpoczęła się uroczysta posługa, której przewodniczył wileński katolickiarcybiskup Ginatras Gruszas (Гинтарас Грушас). Na mszy obecni byli prezydenci Litwy i Polski Gitanas Nasujeda (Гитанас Науседа ) i Andrzej Duda, a także wicepremier Białorusi Igor Pietriszenko(Петришенко), który przewodniczył oficjalnej delegacji z tego kraju. W składzie białoruskiej delegacji znalazł się metropolita Tadeusz Kondrusiewicz (Кондрусевич).

Wewnątrz kościoła obecni byli tylko zaproszeni goście. Zwykli Bałorusini, Litwini i Polacy zbierali się u dwóch ekranów na ulicy. W tłumie można było zauważyć dyżurujących policjantów z psami. "Żywie Biełaruś!"— od czasu do czasu, wznoszono takie  okrzyki w różnych miejscach tłumu. Posługę rozpoczęto powitaniem wszystkich obecnych, w językach litewskim, polskim, białoruskim i angielskim. Trwała ona około godziny.

 

O 13.40 kondukt pogrzebowy opuścił katedrę-bazylikę Świętego Kazimierza i Świętego Władysława i przeszedł przez całe Wilno do cmentarza na Rossie . Trumny ze szczątkami “Kastusia” Kalinowskiego i Zygmunta Sierakowskiego umieszczono na lawetach, a pozostałych — na katafalkach. O 14.00 procesja zatrzymała się u Ostrej Bramy (Aušros Vartai) — jedynej zachowanej bramy muru miejskiego i przy kaplicy z obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej słynącej łaskami . Zabrzmiały pieśni w językach litewskim, polskim i białoruskim, po czym procesja ruszyła dalej.

O godzinie 15-tej, procesja przybyła na cmentarz na Rossie — jednym z najstarszych cmentarzy na Litwie. Szczątki pochowano w dawnej kaplicy, którą specjalnie odrestaurowano dla ceremonii pogrzebu. O godzinie 16-tej, kaplicę otwarto dla publicznego zwiedzania.

 W odnalezieniu szczątek uczestników powstania 1863-1864 roku pomógł przypadek. W lutym 2016 roku, z Góry Giedyminazstąpiło osuwisko, powtórzone kilka miesięcy później . Pod groźbą zniszczenia okazała się wieża Giedymina — pomnik architektury XIV wieku. Aby zapobiec takim ewentualnym konsekwencjom, w styczniu 2017 roku, na górze postanowiono rozpocząć prace budowlane. Ale ponieważ jest to zabytek architektury, więc najpierw na miejsce przybyli archeolodzy i znaleźli kilka bezimiennych grobów ze szczątkami 20 osób, z których niektóre zostały rozstrzelane, a inne — powieszone. Ciała wielu były przysypane wapnem i wrzucone w mogiły, tak aby nie można było pojąć, że znajdują się tu groby.

 

O tym, że znalezione szczątki należą do powstańców i przywódców powstania 1863 roku , Kastusia Kalinowskiego i i Zygmunta Sierakowskiego, udało się dokładnie ustalić w marcu 2019 roku. Przez półtora roku, litewscy naukowcy przeprowadzali testy DNA, analizowali cechy antropologiczne, przyczyny śmierci i znalezione w grobach przedmioty — i w końcu mogli zidentyfikować szczątki 20 osób.

O tym, że wśród znalezionych są szczątki “Kastusia” Kalinowskiego, naukowcy są pewni na 95 procent. Aby ostatecznie potwierdzić swoje wnioski, postanowiono przeprowadzić test DNA: wziąć materiał z grobu brata Kalinowskiego w Świsłoczy i porównać dwie próby. Badanie trwało od lipca, ale w końcu okazało się, że w Świsłoczy pochowano inną osobę a nie Wiktora Kalinowskego. O tym jeszcze wcześniej ostrzegali lokalni historycy i działacze: ich zdaniem, w 1990 roku, miejsce pochówku Wiktora ,zostało wybrane na chybił trafił.

 

Uwaga!

Nie  jestem  autorem  artykułu   a  jedynie  tłumaczem -amatorem!

Ponadto, co podkreślam,  powyższy tekst zawiera informacje i oceny wyłącznie autora/autorów  obcojęzycznej publikacji,  z którymi -proszę, nie utożsamiać  tłumacza. Poglądy i opinie tłumacza, pozostają  jego prywatną  sprawą,  dopóki nie wypowie się jako komentator !

 

Źródło:

 https://eadaily.com/ru/news/2019/11/22/v-vilnyuse-torzhestvenno-perezahoronili-vozhdey-antirossiyskogo-vosstaniya

 

Tytuł: В Вильнюсе торжественно перезахоронили вождей антироссийского восстания”

Autor: nie wykazany

22.11. 2019

 

Patrz również na You Tube: radziecki film z 1928 r. -

Кастусь Калиновский (1928) фильм смотреть онлайн:

  

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonychmateriałów: zezwalam wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych,
ze wskazaniemadresu tekstu źródłowegoi   pseudonimu autora tłumaczenia.

 

 

 

KOMENTARZE

 • No cóż...
  Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma....
 • Powstanie Styczniowe (1863) w kontekście polityki Międzynarodowego Żyda
  Pielęgnowanie tradycji przegranych powstań to polityka żydowskich reżimów IIIRP.

  Zwróćmy uwagę na kontekst polityki światowej w tym okresie. W 1862 car Rosji, Aleksander II zawarł z prezydentem USA, Lincolnem, przymierze militarne.
  "Na początku 1863r. do rządu Wlk.Brytanii wpłynęła ostra nota dyplomatyczna rządu rosyjskiego. Informowała ona, że rosyjskie okręty wojenne zostały wysłane do portów Nowego Yorku i San Francisko. Nota jednocześnie ostrzegała, że Rosja rozpocznie wojnę w Europie, jeśli Wlk.Brytania i Napoleon III przystąpią do planowanych operacji militarnych przy boku Konfederacji w wojnie secesyjnej – 1861-65" - („Treason in America” – A.Chatkin).
  _______________________________

  Bracia-Polacy Mojżeszowego Zakonu. Żydzi już w 1861r. próbowali zainicjować powstanie przeciw Rosji i wciągnąć weń Polaków. Obraz (patrz poniżej) żydowskiego malarza, Artura Szyka: „Żyd Michał Landy z krzyżem w czasie manifestacji 8 kwietnia 1861 r. w Warszawie”

  https://rzeczpospolitapolska.files.wordpress.com/2017/01/landy-221x300.jpg

  Wywołaniem powstania w Królestwie Kongresowym byli żywotnie zainteresowani bogaci Żydzi, którzy pokładali w nim wielkie nadzieje dla realizacji swych dalekosiężnych planów.

  „(…) w powietrzu czuć proch, ale dla nas to nic złego (…) skorzystajmy z dobrej okazji. Zamiast bawić się w patriotyzm, asymilację itp. mrzonki, myślmy przede wszystkim o sobie. Chłop polski nie lubi nas, wiemy o tym, ale chłop jest głupi – nie boimy się go. O szlachtę głównie nam idzie. Wmiesza się ona przez fakt honoru w awanturę, pójdzie do lasu, na krwawe pole, za co ją rząd ukarze, wytępi, wydusi, wywłaszczy, a wówczas dla nas droga otwarta.” – T.Jeske-Choiński, „Historia Żydów w Polsce”, s.137.

  „Naszym właściwym królestwem, naszą stolicą, naszym Jeruzalem będzie Polska. My będziemy jej arystokracją, my tu rządzić będziemy. Kraj ten należy do nas, jest nasz.” – S.Dider, „Rola neofitów w dziejach Polski”, s.111.
 • Żydzi podszczuli Polaków do powstania, tak Listopadowego, Styczniowego, jak i PW..
  A potem sprzedali Carowi, defraudując pieniądze na broń. W zamian dostali z ukazu Cara w dzierżawę majątki zabitych i zesłanych na Sybir Powstańców jak i ich nazwiska. Do czasu powstań rosyjski zabór był najłagodniejszy. Rozwijało się szkolnictwo, etc..we własnym języku(Uniwersytet Warszawski, rozwój i rozbudowa Warszawy za gen. Starynkiewicza, etc). Żydzi wiedzieli, że Polacy(szlachta) naród porywczy i to wykorzystywali, tak jest do dzisiaj.
 • @Rzeczpospolita 14:12:11
  100/100! bez komentarza.
 • @Rzeczpospolita 14:12:11
  Powstanie Styczniowe [Wiosna Ludów w szczególny i tragiczny sposób odbiła się na ludności polskiej pod wszystkimi zaborami. We wszystkich zaborach nastąpiła eskalacja germanizacji i rusyfikacji Polaków. Zaborcy wiedzieli, że są właścicielami polskiej ziemi ale nie są właścicielami Polaków, choć byliśmy traktowani gorzej jak niewolnicy w Rzymie. Zaborcy wiedzieli, że tak długo będziemy Polakami jak długo będziemy mówili po Polsku, znali polską historię. Wiedzieli, że mammy własnych Bogów, własne lary i penaty. Kanclerz Prus / Niemiec / Bismarck powie o nas Polakach: "Bijcie Polaków tak długo, dopóki nie utracą wiary w sens życia. Współczuję sytuacji, w jakiej się znajdują. Jeżeli wszakże chcemy przetrwać, mamy tylko jedno wyjście - wytępić ich" Siedemdziesiąt lat później będzie wcielać to w życie III Rzesza Niemiecka, po prostu Niemcy], [Po wojnie krymskiej na kongresie paryskim w 1856 roku nie mówiono o sprawach polskich. Jak zwykle sprzeciwiła się Anglia i iluminaci Rodszildowie- nie ukrywajmy-Żydzi
  Kanclerz Prus, Bismarck powie o Żydach w parlamencie pruskim:
  Po to mamy Żydów by donosili na Polaków. W rezultacie nowy car Rosji Aleksander II powiedział Polakom: "precz z marzeniami"..Mimo to zjednoczenie Włoch wzbudziło nadzieje Polaków na odzyskanie niepodległości. Tłumne wystąpienia ludności zakończyły się masakrą w dniu 26 lutego 1861 roku.], [ Dyktatorem mianowano Generała Mariana Langiewicza..Nowy dyktator sprowadził dla powstańców karabiny i amunicje z Belgii i Francji z czego część transportów przejęli na Polecenie Rosji, Szwedzi. Jak zwykle, to bankierzy pochodzenia żydowskiego, zdradzili Polaków.], [ Dyktatora Powstania Romualda Trauguta zadenuncjował żyd Artur Goldman], [Po Powstaniu Styczniowym zakazano używania języka polskiego. Świątynie katolickie zamieniano na magazyny. Zakazano kupna ziemi i zapisu testamentowego.
  W 1867 roku zniesiono autonomie Królestwa Polskiego, jak również i nazwę. Zlikwidowano rok wcześniej Bank Polski. Dwa lata później Szkołę Główną Warszawską. Odebrana prawa miejskie tysiącom miast i miasteczek.
  Konfiskowano majątki, których właściciele uczestniczyli w Powstaniu. Zabrano mniej więcej około 1600 majątków ziemskich. Ucierpieli mieszczanie i chłopi , którzy poparli Powstanie Styczniowe
  Królestwo Polskie, Rosjanie nazwali;Привислинский край...Mimo , iż Powstanie Styczniowe zostało przegrane. Królestwo Polskie straciło wiele przywilejów, to ja, jak większość Polaków uważamy, że było potrzebne. By Świat nie zapomniał, że: Polska jeszcze nie zginęła
  *za Andrzejem Żorem, autorem książki "Ropucha studium odrzucenia"] Polecam całość pod linkiem


  http://www.blogmedia24.pl/node/61959
 • @Rzeczpospolita 14:12:11
  W uzupełnieniu udziału żydów w powstaniu,to praca zbiorowa ŻYDZI W POLSCE ODRODZONEJ jest rozdział ŻYDZI W POWSTANIU STYCZNIOWYM. Po zaaresztowaniu dyktatora Langiewicza na doradców finansowych powołano żyda Henryka Wohla i wychrztę Leopolda Kronenberga. Liczbę żydów biorących udział w powstaniu nie ustalono. W oparciu o pamiętniki znanych jest 200 nazwisk. W pracy żydowskich autorów nie uwzględnia się jednak, że warszawski żyd Tugenhold, piastujący funkcję sekretarza pułkownika Teofila Łapińskiego zdradził szlaki przerzutowe broni i amunicji zakupionej w Anglii. I o dziwo!: Car odznaczył Leopolda Kronenberga, który wyasygnował na cele powstańcze 1 milion złotych rubli, orderem św.Włodzimierza-(JUDEOPOLONIA Andrzej L.Szcześniak).
 • Panowie kula Lis 69 i Rzeczpospolita
  Nie kwestionując erudycji Panów i zasadności większości, powyżej zamieszczonych opinii, przyznam że odczuwam pewien zawód, bo brakuje mi w komentarzach odniesień do specyfiki Powstania na terenie ówczesnej Litwy (obejmującej swoim obszarem tereny dzisiejszej Litwy , Białorusi i częściowo Ukrainy).
  Przewijają się tam bowiem, wątki narodowościowe, społeczne, wyrażone przez tendencje autonomiczne, jeśli nie wręcz separatystyczne wobec, wobec centralnych władz Powstania.

  Tym niemniej, dziękuję , za wartościowe opinie.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930