Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
244 posty 2651 komentarzy

mikstury bezmetki

1abezmetki - Bez Tabu. Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

Łukaszenko: Kaliningrad - to nasz Region

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Łukaszenko: Ja i Jelcynowi mówiłem: Kaliningrad — to nasz region, to my jesteśmy za niego odpowiedzialni, a nie Rosja

 Obwód kaliningradzki to nie tylko ważny partner gospodarczy, ale i historycznie bliski Białorusi obszar. Oświadczył Aleksander Łukaszenka na spotkaniu z gubernatorem obwodu Kaliningradzkiego Rosji Antonem Alichanowym (Алихановым), zawiadamia służba prasowa głowy państwa.

"Ja i Jelcynowi, i Władymirowi Władymirowiczowi (Putinowi) często mówiłem, kiedy omawialiśmy jakieś problemy: Kaliningrad — to nasz region, my za niego odpowiadaliśmy i odpowiadamy przede wszystkim, a nie Rosja. Putin mówi: "nie Jestem przeciw". A w tym wielka historia. Jeszcze w czasach radzieckich, kiedy był jeden kraj, wiele było rozmów na najwyższym szczeblu o tym, aby przyłączyć Obwód Kaliningradzki do Białorusi. Wtedy było wszystko jedno. Może dobrze, że nie zrobili, bo Krym przyłączyli do Ukrainy — okazało się, że "nieprawidłowo" zrobili. Tym niemniej takich rozmów było wiele, i rzeczywiście my w Białorusi byliśmy w wielu kwestiach odpowiedzialni za Obwód Kaliningradzki, ponieważ byliśmy najbliżsi", — powiedział Aleksander Łukaszenko.

Aleksander Łukaszenko uważa, że potencjalnych możliwości rozwoju Białorusi i Obwodu Kaliningradzkiego jest mnóstwo. Jako przykład przytoczył uruchomienie przez rosyjską spółkę Sodrużestwo («Содружество») zakładu ekstrakcji oleju w Smorgonie, wspóudział w Osipowiczskim " Осиповичского) zakładzie Agregatów Samochodowych ,w programie lokalizacji w kaliningradzkim przedsiębiorstwie "Аwtotor Holding" («Автотор Холдинг»).

"Liczymy na ściślejszą współpracę białoruskich i rosyjskich producentów maszyn. Tym bardziej, że potrzeb mamy w tej dziedzinie wiele" — powiedział prezydent, dodając, że mińskie autobusy z powodzeniem są eksploatowane w Obwodzie Kaliningradzkim. Zdaniem szefa państwa, można jeszcze poszerzyć park techniki pasażerskiej, poprzez elektrobusy Biełkommunmasz "Белкоммунмаш". Zaproponował on również, aby pójść dalej: tj. organizować wspólny montaż tej techniki w obwodzie Kaliningradzkim.

Jedna z tradycyjnych sfer białorusko-rosyjskiej współpracy — to budownictwo. Dziś w obwodzie Kaliningradzkim buduje się port morski, kombinat chemiczny Kalinnyj *1., kompleks muzealny, uniwersalny turystyczno-rekreacyjny klaster "Nadmorski pierścień". Prezydent oświadczył, że Białoruś gotowa jest do udziału w tych projektach, przez dostarczenie maszyn; drogowych, komunalnych i budowlanych.

 Podczas spotkania stwierdzono, że w zachodnim regionie Rosji dynamicznie rozwija się rolnictwo, a Białoruś ma doświadczenie i technologie w hodowli zwierząt, uprawie zbóż i warzyw, w budownictwie kompleksów mleczno-towrowych i i magazynów zbożowch. Białoruś jest gotowa zaoferować swoje usługi w tych kierunkach, a także zwiększenie dostaw do Regionu wysokiej jakości żywności.

Na spotkaniu Aleksander Łukaszenko przypomniał o swojej pierwszej wizycie w Kaliningradzie w październiku 1999 roku, nazywając go swoistym punktem odniesienia. "Przez te dwie dekady bardzo dużo zrobiono. W zeszłym roku w zakresie handlu dwustronnego, osiągnęliśmy rekord - około $ 360 mln. Najwyższy czas postawić bardziej ambitne zadania. Przede wszystkim w sferze gospodarczej, na linii kooperacji produkcyjnej ", — powiedział szef państwa.

 

Uwaga!

Nie  jestem  autorem  artykułu   a  jedynie  tłumaczem -amatorem!

Ponadto, co podkreślam,  powyższy tekst zawiera informacje i oceny wyłącznie autora/autorów  obcojęzycznej publikacji,  z którymi -proszę,  nie utożsamiać  tłumacza. Poglądy i opinie tłumacza, pozostają  jego prywatną  sprawą,  dopóki nie wypowie się jako komentator !

 

 

Przypisy:

 

*1 S. Mineralno-chemiczne przedsiębiorstwo Euro-Chem "ЕвроХим",zarządza aktywami EuroChem Group AG w Federacji Rosyjskiej i krajach WNP. EuroChem Group AG — to międzynarodowa firma, jeden z największych na świecie producentów nawozów mineralnych.

"ЕвроХим — Усольский калийный kombinat" jest spółką zależną Mineralno- Chemicznej kompanii "ЕвроХим". Powstała w 2011 roku w celu rozwoju zasobów Wierchnienamskich (Верхнекамскогo) złóż soli potasu i magnezu w okolicy Usolska ( Усольском районе) .


Źródło:

https://news.tut.by/economics/662631.html

TUT.BY

Tytuł: “Лукашенко: Я и Ельцину говорил: Калининград — это наша область, мы за нее отвечаем, а не Россия”

Autor: nie wykazany

25 ноября 2019

 

 

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych platformach                                            elektronicznych, ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego  i                                                         
pseudonimu autora tłumaczenia.

KOMENTARZE

 • @
  Przyłączyć Królewiec do Białorusi, a Białoruś sfederalizować z Polską.

  To może mieć sens.
  Tylko, czy Niemce nie zechcą się wtrącić...
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:40:56
  Pomysł atrakcyjny tylko póki co, na dzisiaj, nie zbyt realny. Pytanie kto z graczy ponad naszym poziomem miał by go poprzeć? Rosja za “chiny ludowe” nie zgodzi się, jak długo, będzie w stanie. To przecież jej koszula przy ciele. Niemce powiada Pan? To zagwozdka. Po pierwsze to wtargnięcie w żywotne (strategiczne) interesy rosyjskie. Z punktu interesów USA i NATO – jak na lato. Przeciągnąć Białoruś na swoją stronę, to kolejny uścisk anakondy. Niemcy zapewne, jak na razie, na na własny, samodzielny “anszlus”, same się nie zdecydują. Co innego jednak Polska- min. kolonia niemiecka, do wykorzystania, jako koń trojański, przez graczy z pierwszej ligi. W rezultacie Kaliningrad dostałby się po sfederalizowaniu z Białorusią, pod pośredni, z tylnego fotela, zarząd niemiecki.

  I na ostatek pytanie: chciałby Pan zainfekować - w sumie dość zdrowy kraj – nadwiślańską żydokracją?
 • @1abezmetki 10:00:05
  Czas panowania żydokracji zbliża się do końca.
  Ta forma rakowa może istnieć tylko przy wsparciu zewnętrznym i medialnej dominacji. I właśnie to się kończy.

  Problem jest inny. Mamy to, co mamy i to jakoś funkcjonuje. Wiemy jak.
  Natomiast - co będzie po upadku?

  Warto rozważać różne warianty, aby nie obudzić się z ręką w nocniku.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:11:59
  “Czas panowania żydokracji zbliża się do końca. “
  A wolno poprosić, żeby zechciał Pan “zapycić”, kiedy to nastąpi?

  “Warto rozważać różne warianty, aby nie obudzić się z ręką w nocniku.”
  Tu zgadzam się. Pytanie jednak, na ile “nasze rozważania są sw skali kraju zobiektywizowane”, racjonalnie spekulatywne i wolne od “słowiańskiej wyumianej międzypokoleniowo emocjonalności
  wynikającej ze stereotypów?
 • @
  Polska z Kaliningradem przez plany USA zmarnowała swoją szansę więc teraz o nią zaczyna starać się Białoruś. Nie chodzi mi od razu o wcielenie
  lecz zintegrowanie gospodarcze. Tej jednak się nie uda chyba że Rosja
  wcieli Białoruś.
 • @1abezmetki 10:00:05
  Na połączenie Polski Białorusi i Kaliningradu Rosja się nie może zgodzić..
  a powodem jest NATO jako pakt agresywny i polityka nienawiści do Rosji prowadzona przez solidaruchów.
  Rosją będzie we własnym interesie spychać Polskę na zachód od linii Kurzona... czyli na obecne granice wschodnie Polski...
  no w skrajnym przypadku oddadzą Polsce kawałek zachodniej Ukrainy by mieć z głowy banderowców... tego jednak bym Polsce nie życzył.
  Polska powinna pozbyć się Ukraińców z Polski..

  Sprowadzenie do Polski milionów Ukraińców to kolejna gigantyczna zdrada Narodu Polskiego przez solidaruchów.
  Gdyby zrobili referendum na ten temat to 80% obywateli Polski była by przeciw sprowadzaniu Banderowców do Polski.
  (reszta to banderowcy z akcji Wisła, mafia żydowska i trochę pożytecznych idiotów) .
 • Wkrótce,bo 8.12. będzie 20ta rocznica unii Białorusi z Rosją.
  Łukaszenko jest już gotowy na większy polityczny związek i ma poparcie większości Białorusinów, ale jego oczekiwania są zbyt wygórowane jak ocenia Putin.
  https://belarusfeed.com/lukashenko-putin-belarus-russia-union-state/
 • Mam obawy
  Ze temu panu na stare lata coraz to bardziej odbija, czy chce stojac w rozkroku podzielić los Janukowicza ?
  A może on idzie w ślady Trumpa ?

  Głosząc światu takie sensacje.
  A mówią że tylko młodym woda sodowa odbija.
 • @1abezmetki 10:00:05
  5*

  Doskonały komentarz, chociaż odrobinę cyniczny. Bez cynizmu tu się jednak nie obędzie.

  Pozdrawiam.
 • "Łukaszenko: Kaliningrad - to nasz Region"
  ------------
  Królewiec z kolei - to nasz Region.
  Wniosek?
  Za grosz nie rozumiem - co też poeta miał/ma na myśli.
 • @AgnieszkaS 20:29:27
  Dziękuję za pochlebną opinię.
  To nie cynizm a instynkt samozachowawczy, dyktuje właśnie taką formę.
  Pozdrawiam wzajemnie.
 • @demonkracja 21:32:17
  “Za grosz nie rozumiem - co też poeta miał/ma na myśli.”

  I wcale się nie dziwię. Wstępnie też tak zareagowałem.
  Jeśli jednak “pogłówkować” to być może:

  a. Łukaszenko podnosi wartość przetargową w licytacji najlepszych , osiągalnych warunków wymuszonego kontraktu ,

  b. Łukaszenko “stawia się okoniem”, mnożąc absurdalne, a prori, niemożliwe do spełnienia warunki, w intencji zapobieżenia wrzucenia Białorusi do jednej beczki z “moskalikami”.

  c. Łukaszence życie już zbrzydło….?

  d. Ja się mylę...
 • @1abezmetki 06:37:55
  -----------------
  Tak - o ile się nie zbiesił i nie uległ podszeptom Szatana z Zachodu - ale i tak to jest niesamowicie absurdalne.
  Wniosek?
  Jedno wiemy na pewno - głupota ludzka oraz przewrotność czarciego pomiotu - nie zna granic.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829