Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
266 postów 2788 komentarzy

mikstury bezmetki

1abezmetki - Bez Tabu. Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

„Putin kontra Putin”. Kolejna książka A. Dugina

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Na polskim rynku ukazała się druga po „Czwartej Teorii Politycznej” książka Aleksandra Dugina pt. „Putin kontra Putin. Dwa oblicza jednego systemu”....

...Obydwie książki są dostępne na stronach Wydawnictwa Revolta. Prezentujemy Państwu „Wstęp od wydawcy” red. nacz. Xportal.pl Bartosza Bekiera.

 

 

Putin kontra Putin”. Kolejna książka A. Dugina dostępna w Polsce

 

 

Współczesna Rosja jest bez wątpienia państwem kontrastów. Głęboko zakorzeniona wspólnotowość, swoisty kult społecznego egalitaryzmu, patriotyzmu i postawy propaństwowej, sąsiadują z niewyobrażalnie bogatą, kosmopolityczną kastą ludzi, którzy zbili fortuny na wielkich przemianach gospodarczych lat dziewięćdziesiątych XX wieku. W toku konsolidacji obecnego systemu politycznego część z nich zapłaciła wysoką cenę za nielojalność, inni zaś podporządkowali się nowym warunkom, tworząc współczesną elitę skupioną wokół Moskwy i Petersburga. Niektórzy nazywają ich oligarchami, inni zaś – jak tłumaczył mi w swoim dusznym mieszkaniu przy wódce i chlebie rewolucjonista Eduard Limonow – „Basztami Kremla”. Nie da się zaprzeczyć, że stanowią oni jeden z filarów, na którym wsparta jest dzisiejsza władza prezydenta Władimira Putina.

Choć Aleksander Dugin na łamach niniejszej książki opisuje narodowych bolszewików Limonowa jako „chamowatych urwisów z paryskim dziadem na czele”, podziela jednak zdanie, że liberałowie stanowią jeden z fundamentów dualistycznego układu, który jest istotą systemu politycznego Rosji Putina.  Analiza Dugina sięga jednak znacznie głębiej, dociera do faktów, które prowadzą go do odmiennych wniosków. Podczas rozmowy przeprowadzonej ze mną na kilka miesięcy przed wydaniem w Polsce niniejszej książki, Autor zauważa, że pomimo iż w Rosji formalnie obowiązują zasady liberalnej demokracji, organizowane są wybory, istnieje trójpodział władzy, panuje liberalna ekonomia rynkowa, a także „perwersyjna i okropna” nowoczesna kultura, to jednak istnieje zupełnie inna, bardziej autentyczna strona rosyjskiej rzeczywistości społeczno-politycznej. Wyróżnikami tej innej, „głębszej” rzeczywistości jest autorytarna władza, brak demokracji, konserwatywne wartości dominujące w społeczeństwie, zakaz gejowskich pochodów i pewnego rodzaju „totalna mobilizacja”, na przykład w kontekście zjednoczenia z Krymem.

Mamy zatem dwie Rosje, które niejako istnieją obok siebie równolegle. Napięcie pomiędzy nimi widoczne jest nie tylko w rosyjskim dyskursie, swoistym pluralizmie rosyjskiego systemu, który nawet poważną kontestację stara się raczej kooptować i wchłonąć, aniżeli zniszczyć, ale ogniskuje się także w działaniu poszczególnych jednostek. Nie inaczej jest z osobą samego przywódcy, prezydentem Vladimirem Putinem. Geneza tego zjawiska oraz ewolucja opisana jest szczegółowo na łamach książki, którą mamy zaszczyt oddać polskiemu Czytelnikowi.

Zdaniem profesora Dugina wewnętrzny dualizm rosyjskiego systemu i ludu zmierza ku ostatecznej konfrontacji, do której dojdzie jeszcze u kresu panowania Władimira Władimirowicza. Obecna sytuacja nie może bowiem trwać wiecznie, albowiem rosyjską tradycję uciska modernizm, a z kolei liberalizacja na modłę Zachodu jest ograniczana przez rosyjski archaizm. Prędzej czy później dojdzie do zderzenia, erupcji, a zależnie od rozstrzygnięcia Rosja wzrośnie lub osunie się ku Otchłani.

Czy z polskiej perspektywy jest to sytuacja zupełnie nam obca? Europa Środkowo-Wschodnia to obszar wciąż relatywnie bardziej konserwatywny i przywiązany do tradycji niż Zachód, jednakże nasze narody uwikłane są w zachodnie struktury ponadpaństwowe, pełniące również funkcję kulturowych pasów transmisyjnych. Nasza wciąż jeszcze żywa tożsamość to organizm, w który nieustannie sączona jest duchowa trucizna. Jak długo środkowoeuropejski organizm będzie się jej opierał? Obserwując rozwój wypadków łatwo można dojść do konstatacji, że Polsce, podobnie jak w Rosji, może niebawem dojść do przesilenia.

Pamiętajmy zatem, że choć pod względem geopolitycznym nasze państwa wciąż, niestety, znajdują się po przeciwnej stronie barykady, na wojnie o tradycję, kulturę i tożsamość walczymy w tym samym Legionie.

Bartosz Bekier

 

Jeśli teksty tego bez metki są stronnicze, cóż szkodzi głosicielem chwały schizofrenicznej armii radzieckiej, która najpierw Polskę napadała, po to, aby ją następnie wyzwalać, przetłumaczyć teksty niestronnicze? “

 

Lotna  07.12.2019 12:40:49 “Dmowski o Rosji”

 

 

Wrzodak Z. -to  OSZCZERCA i  ŁAJDAK, niemile widziany, na moim blogu !

 


Źródło:


https://www.geopolitica.ru/pl/article/putin-kontra-putin-kolejna-ksiazka-dugina-dostepna-w-polsce

Tytuł: „Putin kontra Putin”. Kolejna książka A. Dugina dostępna w Polsce

Autor: Bartosz Bekier

17.12.2019

 

 

 

KOMENTARZE

 • @ Czytelnicy
  Oto przykład, jak nienawiść może zaślepiać; spałowali tekst. bogu ducha winnego B.Bekiera n.t. A. Dugina.
 • @Paulus Aquarius 08:14:32
  Żółta kartka za oszczerstwo!
  http://cdn.shutterstock.com/shutterstock/videos/4936148/thumb/6.jpg
 • @1abezmetki 08:19:47
  Tak bywa. Niektórzy nawet tekstu nie czytają. Choc nie przepadam za Bekierem, to jednak czasem warto go przeczytać.
  Ale cała Falanga mnie śmieszy z dwóch powodów. Pamiętam jak kiedyś chcieli zablokowac jakiś marsz starych SLDowców. I dziadki pogonili ich parasolkami, aż "bohaterscy" Falangiści, musieli użyc przeciw dziadkom gazu łzawiącego.
  A druga kwestia? Gdy wsadzili do aresztu Mateusza Piskorskiego, to jakoś środowisko Falangi nie protestowało. Jakby bali się narazić. Tacy to "twardziele" a w rzeczywistości pozerzy. Znaczy, że to radykalni antysystemowcy, ale tylko kawiarniani i internetowi. Acz teksty na ich portalu bywają ciekawe..
 • @Wican 09:07:02
  Mam mizerne pojęcie n.t. współczesnej Falangi. Moja wiedza ogranicza się do przeszłości Bolesława Piaseckiego. Natomiast przyznam, że z zainteresowaniem czytałem w swoim czasie, korespondencje Bekiera z Donbasu. Dziękuję za komentarz.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930