Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
266 postów 2788 komentarzy

mikstury bezmetki

1abezmetki - Bez Tabu. Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

Allseas zaprzestała układania gazociągu "Nord Stream-2"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W rezultacie sankcji USA, firma Allseas wycofała z Morza Bałtyckiego, statki układające «Северный поток — 2» ("Nord Stream-2")

Szwajcarska firma Allseas wstrzymała budowę gazociągu Nord Stream -2 i wycofała swoje statki z Morza Bałtyckiego. Zostało to zgłoszone сообщил przez Bloomberg, powołujący się na przedstawiciela firmy.

Według publikacji, Allseas odmówił odpowiedzi na ile projekt zostanie odroczony. Jak poinformowali przedstawiciele firmy, statki opuściły już Morze Bałtyckie.

Wcześniej w nocy na 21 grudnia, Ministerstwo Finansów USA poinformowało, że w życie weszły sankcje санкции против газопроводов wobec gazociągów "Nord Stream — 2" i "«Турецкий поток»". Waszyngton zażądał od firm zajmujących się układaniem rur, natychmiastowego zaprzestania robót.

Przeciwko" Nord Stream — 2 " aktywnie działają Ukraina, Polska, Łotwa, Litwa, a także same Stany Zjednoczone, które promują swój skroplony gaz w Europie.

Wcześniej «Газпром» не исключал"Gazprom" nie wykluczał, że gazociąg "Nord Stream-2" zostanie oddany do użytku przed końcem roku. Według Aleksieja Millera ("Nord Stream-2") )*1. budowa przebiegała zgodnie z harmonogramem.

 

Uwaga!

Nie  jestem  autorem  artykułu   a  jedynie  tłumaczem -amatorem!

Ponadto, co podkreślam,  powyższy tekst zawiera informacje i oceny wyłącznie autora/autorów  obcojęzycznej publikacji,  z którymi -proszę,nie  utożsamiać  tłumacza. Poglądy i opinie tłumacza, pozostają  jego prywatną  sprawą,  dopóki nie wypowie się jako komentator !

 

Jeśli teksty tego bez metki są stronnicze, cóż szkodzi głosicielem chwały schizofrenicznej armii radzieckiej, która najpierw Polskę napadała, po to, aby ją następnie wyzwalać, przetłumaczyć teksty niestronnicze? “

 

Lotna  07.12.2019 12:40:49 “Dmowski o Rosji”

 

 

Wrzodak Z. -to  OSZCZERCA i  ŁAJDAK,  niemile widziany, na moim blogu !

 

 

Przypisy:

 

*1.Алексе́й Бори́сович Ми́ллер - Aleksiej Borysowicz Miller, ur. 31 stycznia 1962 r., w Leningradzie- rosyjski ekonomista, zwierzchnik regionu, działacz państwowy. Przewodniczący zarządu i z-ca przewodniczącego rady dyrektorów Gazprom-u. Kandydat nauk ekonomicznych.

 (род. 31 января 1962, Ленинград)[3][4][5] — российский экономист, региональный глава, государственный деятель. Председатель правления и заместитель председателя совета директоров ПАО «Газпром». Кандидат экономических наук[6].

 

 

Źródło:

https://profile.ru/news/politics/allseas-vyvela-iz-baltijskogo-morya-stroivshie-severnyj-potok-2-suda-206893/

Tytuł:Allseas вывела из Балтийского моря строившие «Северный поток — 2» суда”

Autor: nie wykazany

 23.12.2019 08:29

 

 

KOMENTARZE

 • Rosyjska reakcja na amerykańską blokadę gazociągu Nord Stream -2
  Zagrożenie poważną konfrontacją...

  US sanctions cannot stop gas pipeline to Europe: Russia foreign minister
  https://news.abs-cbn.com/business/12/23/19/us-sanctions-cannot-stop-gas-pipeline-to-europe-russia-foreign-minister
  Agence France-Presse
  Posted at Dec 23 2019
 • @1abezmetki 08:24:28
  Ciekawe co to znaczy nagłe przerwanie układania gazociągu na morzu. Przecież nie można, tak po prostu, spuścić otwarty koniec rury do wody, bez odpowiedniego zabezpieczenia.
  Panowie inżynierowie, proszę o fachowe wyjaśnienie.
 • @1abezmetki 08:24:28
  Teraz pewnie dowiemy się co Putin ma w spodniach...
 • Trump i Merkel
  Sytuacja jest trochę niebezpieczna i nie wiadomo jak się rozwinie. Latem tego roku Trump powiedział Merkel, że jako członek NATO Niemcy są zbyt uzależnione od Rosji, a nawet użył określenia "kontrolowane", co bardzo się Merkel nie spodobało, a również chyba D. Tuskowi.

  https://www.cfr.org/in-brief/nord-stream-2-germany-captive-russian-energy
 • @AgnieszkaS 08:54:18
  Oh, really? US envoy to Germany says Nord Stream 2 sanctions ‘EXTREMELY PRO-EUROPEAN’ despite Berlin & EU criticism
  22 Dec, 2019 07:31
  https://cdni.rt.com/files/2019.12/article/5dfefcbf2030271887631c16.JPG

  “US Ambassador to Germany Richard Grenell says the new sanctions aimed at derailing the construction of the German-Russian Nord Stream 2 pipeline are beneficial to Europe, while chiding Berlin for not being “pro-Europe” enough. “

  https://www.rt.com/news/476586-nordstream-germany-grenell-sanctions/
 • @
  Tankowiec dostarczył do Republiki Bałtyckiej niewielki ładunek 6,5 tysiąca metrów sześciennych z Wysocka, gdzie znajduje się zakład Novatek
  Wilno, 21 grudnia - Sputnik. Do portu w Kłajpedzie dotarła przesyłka skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Wysokiego.
  To drugi ładunek rosyjskiego paliwa w ciągu tygodnia. Poprzedni tankowiec przybył na Litwę we wtorek.
  Według portalu Marinetraffic.com , przewoźnik gazowy Coral Favia wjechał do Kłajpedy w sobotę rano. Tankowiec jest obecnie zacumowany w pobliżu lokalnego terminalu LNG.
  Читать далее: https://lt.sputniknews.ru/economy/20191221/10948180/Litva-poluchila-vtoruyu-na-nedele-partiyu-rossiyskogo-SPG.html
 • @AgnieszkaS 08:54:18
  Tass -Russian News Agency
  https://tass.com/economy/1102299

  23 Dec,
  “Russia expects Nord Stream 2 to be completed soon despite obstacles
  Sanctions against the Nord Stream 2 and TurkStream gas pipelines came into force on December 20”

  Rosja oczekuje niebawem zakończenia budowy Nord Stream 2, wbrew przeszkodom
  Sankcje wobec Nord Stream 2 I TurkStream 2 wdrożono 20 Grudnia

  Czytaj dalej: https://tass.com/economy/1102299
 • @AgnieszkaS 08:54:18
  Dla Trump'a to pewnie próba odbudowy wiarygodności w obliczu katastrofy...
 • @1abezmetki 10:07:34
  "Dla Trump'a to pewnie próba odbudowy wiarygodności w obliczu katastrofy..."

  Nie jestem pewna jak mam to zrozumieć.

  Jednym z państw wdzięcznych Trumpowi za wprowadzenie sankcji jest Polska. Ani Rosji, ani też Niemcom, to się nie może podobać. Chodzi tu oczywiście o biznes dla samych Amerykanów. Nikt niczego nie lubi robić za darmo, albo dla idei.

  Myślę, że wyjściem z trudnej sytuacji dla Rosji i Niemiec byłoby znalezienie innej firmy, która dokończy Nord Stream-2
 • @AgnieszkaS 10:15:40
  Ad:"Dla Trump'a to pewnie próba odbudowy wiarygodności w obliczu katastrofy...
  Nie jestem pewna jak mam to zrozumieć. “
  - Miałem na myśli zarzuty, że Trump jest rzekomo prowadzony na rosyjskim pasku i stoi wobec wdrożonej procedury impeachementu, co nie pozostaje bez wpływu na jego polityczne i osobiste samopoczucie, mimo muskularnego ego.

  Ad:“Myślę, że wyjściem z trudnej sytuacji dla Rosji i Niemiec byłoby znalezienie innej firmy, która dokończy Nord Stream-2”
  - To nie takie proste. Jaka firma z jakiego kraju, mogła by się przeciwstawić presji USA? Oczywiście żadna zachodnia. Kto jeszcze dysponuje odpowienią technologią i wagą aby skonfrontować USA? - Oczywiście Chiny ale one grają wg własnego scenariusza i na długim oddechu politycznym. Rosja? Ona dysponuje przede wszystkim korupcją. O technologii nic mi nie wiadomo… Szwajcarska firma – to techologia, wyposażenie, ludzki kapitał i doświadczenie.
  Nie sądzę, żeby Niemcy miały odwagę się zbuntować. Mogłoby to ich bardzo drogo kosztować…
  Kto jeszcze w Europie mógłby się wychylić – Francja? W jakich okolicznościach?
 • @1abezmetki 08:42:38
  "Teraz pewnie dowiemy się co Putin ma w spodniach..."
  Zaryzykuję stwierdzenie, że penisa. I pewnie jest to penis erectus, w przeciwieństwie do Trumpowego penis fractus...
  A poważnie, to zastanawiam się jaki kary poniesie Allseas w wyniku licznych arbitraży. Bo, że one będą, to pewne jak wschód i zachód słońca. (nawiązania do "banku" wolę nie używać). Pozwy już są pewnie przygotowywane. Tego się też nie mówi, ale zaufanie do firmy zostało mocno nadszarpnięte.
  Zaczyna się III wojna światowa....
 • wyłączając jakiekolwiek sympatie
  amerykanie prowadzą rozbójniczą, mafijną politykę. I żadne dyplomatyczna żonglerka słowna faktu tego nie zmieni.
 • @1abezmetki 10:55:03
  "Kto jeszcze dysponuje odpowienią technologią i wagą aby skonfrontować USA? - Oczywiście Chiny ale one grają wg własnego scenariusza i na długim oddechu politycznym. "

  W interesie Chin jest aby surowce rosyjskie płynęły do nich a nie do Europy. W ten sposób zwiększą przewagę nad swoim głównym konkurentem w eksporcie (surowce mają wpływ na ceny) czyli Niemcami oraz nad resztą Europy.

  Z drugiej strony, Rosjanie mają technologię do kładzenia rur, tylko mniej wydajną. Opóźni to uruchomienie Nord Stream 2 o kilka miesięcy.

  Warto pamiętać, że te nowe sankcje nie są pomysłem Trumpa, tylko frakcji neoconserwatywnej, która dodała je do wielkiej corocznej ustawy, którą każdy prezydent by podpisał.
 • @SZS 11:00:13
  "Zaczyna się III wojna światowa...."

  Ona zaczęła się pod koniec 1999, od pogromu Serbii. Tylko wtedy Chiny były jeszcze słabe, zaś Rosja zaczęła się dopiero wydobywać z jelcynowskiej smuty.

  Dzisiaj wojny między mocarstwami biegną na płaszczyznach finansowej, technologicznej i socjologicznej (majdany i propaganda). Mocarstw nie stać na katastrofalne zakłócenia fizycznej infrastruktury.
 • @Pedant 13:13:56
  https://www.putin-today.ru/wp-content/uploads/2019/07/putin-header-banner.png
  W artykule p.t. «Северный поток – 2» вызвал приступ злобы у американских сенаторов” autorka Olga Samofałowa (Ольга Самофалова), przyznaje że Rosja nie dysponuje odpowiednią technologią do układania rurociągów na dnie morskim “,
  Cytuję: “По мнению Теда Круза, у США на данный момент два варианта противодействия «Северному потоку – 2». Первый предполагает введение прямых санкций против компаний, участвующих в прокладке газопровода. Это задержит введение газопровода в эксплуатацию более чем на год, так как у России нет собственных технологий для прокладки трубопроводов по дну моря.”
  Tłumaczę: “Według Teda Cruise ' a, USA w tej chwili mają w dypoyzcji dwie opcje przeciwdziałania "North Stream – 2". Pierwszy polega na nałożeniu bezpośrednich sankcji przeciwko firmom zaangażowanym w układanie gazociągu. To opóźni wprowadzenie gazociągu do eksploatacji o ponad rok, ponieważ Rosja nie ma własnej technologii do układania rurociągów na dnie morza.”
  Potwierdza to inny fragment informujący, ze gazociągi po dnie Morza Czarnego układali Chińczycy : “ Могут помочь и китайские суда-трубоукладчики – в Крыму при строительстве энергомоста кабель клали именно китайцы.”
  “Mogą pomóc i chińskie statki ruro-kładcze, na Krymie przy budowie energomostu kabel kładli włażnie Chińczycy”.

  Okazuje się również, że Rosjanie dysponują statkiem przydatnym do takich robót.
  Mieć jednak statek to nie to samo co mieć w posiadaniu techologię, doświadczenie i
  wykwalifikowane kadry. Eksperymenty mogą drogo kosztować!
  “Работы по строительству могут быть продолжены, например, многоцелевым строительным судном «Академик Черский», которое Газпром купил в 2015 году.”
  ““W grę może wchodzić również wielozadaniowy “statek Akademik Czerskij”, który Gazprom kupił w 2015 r. “”
 • @1abezmetki 14:13:42
  wielozadaniowy “statek Akademik Czerskij” na zdjęciu:
  https://flot.gazprom.ru/d/textpage/93/147/kranovo-montazhnoe-truboukladochnoe-sudno-akademik-cherskij.jpg

  -To nie wyspecjalizowany układacz rurociągów
 • @Pedant 13:13:56
  AD: "W interesie Chin jest aby surowce rosyjskie płynęły do nich a nie do Europy. W ten sposób zwiększą przewagę nad swoim głównym konkurentem w eksporcie (surowce mają wpływ na ceny) czyli Niemcami oraz nad resztą Europy"

  -- Spotkałem się już z taką opinią. Ale jednocześnie Rosja i Niemcy mają się ku sobie. Mariaż technologii z surowcami. To ani w chińskim ani amerykańskim interesie. O sytuacji Polski w takiej perspektywie nawet nie wspomnę, bo to samograj.
 • @1abezmetki 15:25:22
  "Spotkałem się już z taką opinią."

  To nie jest opinia, tylko proste spostrzeżenie. Dla Chin, uprzywilejowana pozycja w korzystaniu z rosyjskich surowców jest dla nich korzystna i daje im przewagę w konkurencji eksportowej. Ale z drugiej strony Chiny chcą aby Rosja była silna i zapewniała im parasol oraz technologie militarne, więc mogą pomóc.

  Dla Rosjan lepiej jak zaczną nabywać doświadczenia i sami położą rurę. Arktyka będzie większym wyzwaniem. Tak czy inaczej, zakończenie budowy opóźni się o kilka miesięcy.
 • @1abezmetki 10:55:03
  Technologia, wyposażenie, ludzki kapitał i doświadczenie są do kupienia i zapewne Rosjanie to zrobią. Szwajcarska firma za rezygnację z części kar umownych będzie nawet podpowiadać jak to zrobić, a wykwalifikowanemu personelowi udzieli urlopów na czas prac przy gazociągu.
 • @maricus 16:11:40
  "Szwajcarska firma za rezygnację z części kar umownych będzie nawet podpowiadać jak to zrobić, a wykwalifikowanemu personelowi udzieli urlopów na czas prac przy gazociągu."

  Zarząd i personel tej firmy zapewne dyszy żądzą zemsty.

  Tak czy inaczej, jeśli Rosjanie na poważnie chcą zagospodarować Arktykę, muszą się ogarnąć i opanować technologię. Arktyka to bez porównania większe wyzwanie niż zalew bałtycki.
 • @1abezmetki 10:55:03
  "Nie sądzę, żeby Niemcy miały odwagę się zbuntować. Mogłoby to ich bardzo drogo kosztować…"
  Myślę, że chyba nadszedł już czas na przeciwstawienie się szarogęszenia się Stanów w Europie. Amerykanie sa powszechnie znienawidzeni, i być może sprawa NS spowoduje, że inne kraje podniosą głowy. Zresztą milczenie Niemiec jest zastanawiające. Parę miliardów w ten projekt włożyli, i ja nie wyobrażam sobie, żeby mogli to odpuścić. Ta głupia polityka sankcyjna powoduje, że zachodnie inwestycje w Rosji ruszą lawinowo. A USA nie są w stanie nałożyć sankcje na całą Europę. Myślę, że po rozmowach z Niemcami, wycofają się z tych sankcji za parę dni. W końcu mają o wiele więcej do stracenia.
 • Mamy do czynienia z jakimś szantażem
  być może i Rosji i Niemiec - w każdym razie ta budowa i tak zostanie ukończona - a celu tego szantażu i jego skutków - możemy nie poznać nigdy.
 • @zadziwiony 12:41:19
  "amerykanie prowadzą rozbójniczą, mafijną politykę. I żadne dyplomatyczna żonglerka słowna faktu tego nie zmieni."

  Różne są sposoby prowadzenia wojny. Istnieją również ekonomiczne sposoby na podbój. Już teraz gospodarka europejska jest bardzo uzależniona od rosyjskiego gazu. Niemiecka w raz z oddaniem Stream-2 byłaby uzależniona w około 80 procentach. Pytanie pozostaje co daje Rosji taki monopol w Europie i na jakie naraża EU w przyszłości manipulacje ze strony tylko jednego dostawcy. Polska to wie najlepiej.
 • Jak to się robi?
  Polskie buhaje z PGR sprzedawano do Izraela. Jak wybuchła wojna arabsko żydowska to ZSSR wprowadziło zakaz sprzedaży wołowiny dla Izraela.
  Kilka dni później przyjechał do Warszawy pewien włoski handlarz ( pochodzenia wiadomego) i wykupił wszystkie byczki. Oczywiście byczki trafiły via Italia do Izraela.
  Dziś Rosjanie mogą zrobić podobnie jak ten włoski handlarz.
  Ruski żyd rejestruje firmę na Cyprze, kupuje od szwajcarów zbędny im w tym momencie statek, zatrudnia tą samą załogę i albo sam dalej układa, albo daje statek w czarter innemu ruskiemu żydowi mającemu firmę w Leningradzie, czy na Kamczatce i rury kładzione są z dwutygodniową przerwą.
  Jeśli Putin ma jaja i dobrych doradców.
 • Na portalu specjalistycznym gdzie są podane ceny węglowodorów
  różnych producentów, jest artykuł, w którym autor pisze, że sankcje absolutnie pomogą Putinowi. Po pierwsze, że szantażowanie Europy sprzyja separacji jej od USA, a drugie, tak czy inaczej Rosja ten rurociąg zbuduje.
  https://oilprice.com/Energy/Natural-Gas/Nord-Stream-2-Sanctions-Are-A-Win-Win-For-Putin.html

  Produkcja gazu, czy ropy metodą szczelinową w USA, nie jest opłacalna i możliwa na dłuższą metę. Gaz LNG jaki USA będzie sprzedawać Polsce, czy innym krajom, w większości będzie pochodzić z różnych źródeł, a USA będzie pośrednikiem. Może też to być LNG rosyjski.
  https://www.worldoil.com/news/2018/12/28/amid-export-boom-us-still-imports-natural-gas-from-russia
 • @Oświat 20:41:07
  Opcji biznesowych na obejście amerykańskich sankcji jest mnóstwo, tylko wystarczy by Rosjanie ruszyli głową.
 • @Anna-PK 20:41:44
  "Produkcja gazu, czy ropy metodą szczelinową w USA, nie jest opłacalna i możliwa na dłuższą metę. Gaz LNG jaki USA będzie sprzedawać Polsce, czy innym krajom, w większości będzie pochodzić z różnych źródeł, a USA będzie pośrednikiem. Może też to być LNG rosyjski."

  Geografia jest jak cień, można skakać jak najwyżej ale jej się nie przeskoczy.
 • Firma szwajcarska znalazła się w pułapce.
  Pułapkę na niż założył Tramp.
  Gdyby nie przerwali układania rur to Tramp by ich zniszczył.
  Przerywając układanie rur nie dotrzymują kontraktu i narażają się a kary umowne.
  Firma traci tak czy siak...
  Nie mówiąc już o utracie pewnie zyskownego kontraktu.

  Krótko mówiąc Tramp zamordował tę szwajcarską firmę.

  Dla NSII to niewielka strata bo znajdą się inne firmy choćby rosyjskie.
  Te firmy zarobią, gaz popłynie, Rosja zarobi, Niemcy zarobią, USA stracą rynek którego nigdy nie mieli.. a więcej stracą w Europie partnera a zyskają wroga.

  Polska w tym kontekście to kolejna ofiara tym razem nie Trampa ale solidaruchów.. pozostanie bez gazu lub z drogim gazem LNG z USA.
  Bycie wasalem USA to dzisiaj skrajnie nieopłacane zajęcie.
  Kiedyś w czasach planu Marshala USA wasali obsypywali dolarami...
  dzisiaj "trynd" jest nieodwracalnie odwrotny.
 • @Oscar 08:16:33
  Ad: "Przerywając układanie rur nie dotrzymują kontraktu i narażają się a kary umowne."

  Myślę, że przewidzieli taką ewntualność i odpowiednio się ubezpieczyli.
  Było z góry do przewidzenia, że to ryzykowne przedsięwzięcie
 • @1abezmetki 09:02:40
  Być może...
  ale ubezpieczyciel pewnie też znał ryzyko..a ryzyko u ubezpieczyciela kosztuje.
  To jest jednak projekt gospodarczo polityczny wręcz geostrategiczny
  a w takim przypadku strony gotowe są ponosić pewne koszty związane z przeciwdziałaniem przeciwnika geostrategicznego.
  W takiej sytuacji ubezpieczyciel mógł wziąć na siebie ryzyko by ułatwić decyzje firmom narażonym na ryzyko.
 • @Oscar 09:37:32
  Rozsądny punkt widzenia. Być może Rosja udzieliła wykonawcom jakichś gwarancji...
 • "Kommiersant": Gazprom może dokończyć układanie gazociągu Nord Stream 2 przez Bałtyk przy użyciu rosyjskich statków
  Gazprom może dokończyć układanie gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, wykorzystując statek Akademik Czerski i barkę Fortuna, należące do rosyjskiego przedsiębiorstwa MRTS - informuje gazeta „Kommiersant”. Specjalistyczna szwajcarska firma Allseas, która układa ostatnie kilkaset kilometrów Nord Stream 2, wstrzymała swój udział w projekcie w obawie przed sankcjami USA przeciwko firmom budującym gazociąg, które zostały wpisane do ustawy o budżecie Pentagonu na 2020 rok.

  Allseas mogłaby zakończyć układanie rur już w styczniu - prognozuje „Kommiersant”. Jeśli jednak nie otrzyma zgody od władz USA na wszelkie dodatkowe działania przy projekcie NS2, Gazprom będzie zmuszony do dokończenia układania rurociągu „samodzielnie” - pisze rosyjski dziennik.

  „Kommiersant” zauważa przy tym, że taki scenariusz może opóźnić uruchomienie gazociągu o kilka miesięcy. Gazeta szacuje, że do zbudowania pozostało ok. 120-130 km rurociągu (5 proc. jego całkowitej długości).

  Rosyjski koncern mógłby w tym celu wykorzystać statek Akademik Czerski, który układa rury o średnicy do 1,5 m, jest też więc w stanie ułożyć rury dla NS2, ponieważ ich maksymalna średnica to 1,4 m - wskazuje gazeta.

  „Problem w tym, że statek znajduje się w Nachodce i nawet jeśli wypłynie z portu w najbliższym czasie, będzie w stanie przybyć na Bałtyk w przybliżeniu za miesiąc” - zauważa. Nachodka to port na rosyjskim Dalekim Wschodzie, w pobliżu Władywostoku. Według portalu Deutsche Welle Akademik Czerski będzie potrzebował około dwóch miesięcy, by dostać się do Danii.

  Warszawski Ośrodek Studiów Wschodnich poinformował, że Akademik Czerski ma być zmodernizowany w 2020 r. i „nie jest pewne, czy może prowadzić prace na głębokościach, na których układany jest NS2”. OSW ocenił, że amerykańskie sankcje nie doprowadzą do zablokowania budowy gazociągu. „Istnieje natomiast niewielkie prawdopodobieństwo, że utrudnią (opóźnią i zwiększą koszty) sprawne dokończenie budowy tego gazociągu” - wskazano, podkreślając, że oprócz uderzenia w firmę Allseas, sankcje także zniechęcą inne, „nierosyjskie podmioty dysponujące podobnymi statkami do ewentualnego zastąpienia tej spółki”.

  DW zaznacza, powołując się na analityków S&P Global Platts, że Akademik Czerski - w przeciwieństwie do Fortuny - jest wyposażony w system dynamicznego pozycjonowania, który jest wymagany do wpłynięcia na duńskie wody.

  „Kommiersant” pisze, że MRTS (Meżregiontruboprowodstroj) brał już udział w budowie NS2: barka Fortuna w 2018 roku ułożyła pierwsze 13 km obu nitek gazociągu w wodach terytorialnych Rosji. Fortuna jest przeznaczona do prac w wodach przybrzeżnych, jest bardziej uzależniona od warunków pogodowych niż statki Allseas, może układać rury NS2 na głębokości do 200 metrów, co, jak zaznacza dziennik, byłoby wystarczające do zakończenia projektu. Barka znajduje się w niemieckim porcie Mukran.

  Gazprom ani MRTS na razie nie skomentowały doniesień gazety.

  Według rosyjskich mediów MRTS zakupił statek Akademik Czerski (dawniej Jascon 18) w 2015 roku. Statek zbudowano w Singapurze w 2011 roku na zamówienie nigeryjskiego przedsiębiorstwa Sea Trucks Group Limited (STG). Według niektórych danych transakcję zakupu statku przez MRTS sfinansował Gazprombank - rok wcześniej udzielił MRTS kredytu w wysokości 1 mld dolarów za poręczeniem Gazpromu.

  RBK podaje, że faktycznym właścicielem statku jest Gazprom, który nabył go trzy lata temu.

  Akademik Czerski to statek o długości 150 metrów, szerokości 30 metrów, zanurzeniu 3,6 m. Tonaż brutto wynosi 29513 ton, a maksymalna prędkość to 7,5 węzła. Obsługuje go 400-osobowa załoga.

  PAP
 • @kula Lis 69 14:10:26
  Szwajcarzy mogą sprzedać statek bo już im niepotrzebny.
  Statek kupi na kredyt w ruskim banku jakiś "biznesmen" z firmą w garażu w Moskwie albo w Berlinie i robota pójdzie dalej.
 • @Akademik Czerski
  To statek wielozadaniowy, zdolny m.in. do obsługi eksploatacyjnej platformm wiertniczych, nadzoru i jednostkowych napraw rurociągów morskich ale nie do ich układania. Przymomnę, że Allseas układał w reżimie 24/7 3km gazociągu. Przyjmijmy, że długość jednego odvinka to 25metrów. zatem na dobę szwajcarska firma układała jakieś 120 odcinków na dobę czyli 5 na godzinę, co wskazuje na perfekcyjną technologię i wyszkolenie załogi, uwzględniając bieżącą konserwację i nieprzewidziane przerwy w procesie. O rurach wspomę, że pochodziły z Niemiec. Cóż prostszego niż nałożenie sankcyjnego embargo na Rosję i terroru na producenta?
 • Sprawa rury
  Эль Мюрид 24.12.2019

  Дело - труба 

  https://narzur.ru/wp-content/uploads/2019/12/428984.742xp.jpg
  Судно-трубоукладчик Pioneering Spirit. Фото: Allseas.com

  “Kierownictwo United Shipbuilding Corporation - Объединенной судостроительной корпорации, poinformowało, że Rosja nie ma statków zdolnych do ukończenia projektu Nord Stream-2. Dwa statki, o których wcześniej mówiono - " Fortuna "i" Akademik Czerski " nadają się do tej pracy warunkowo. Budowa krajowego statku do układania rur może trwać do 5 lat. (…) “

  czytaj dalej: https://narzur.ru/delo-truba-2/

  https://www.youtube.com/watch?v=KVA7vHqaS1s&feature=emb_err_watch_on_yt
 • @1abezmetki 01:16:38
  https://howto-news.info/wp-content/uploads/2019/11/39542-1574333712-435x250.jpeg

  Wstrzymanie układania gazociągu Nord Stream 2 spowodowało rezonans na Ukrainie.
  Jednym z powodów budowy wspomnianego gazociągu było uniezależnienie się Rosji z jednej strony, od potencjalnie nieobliczalnego pośrednika, a z drugiej, możliwość szantażu energetycznego Ukrainy, aż do paraliżu jej gospodarki włącznie. Ukraina dostała teraz do ręki asa i zaostrzyła swoje wymagania , żądając aby Rosja znacząco obniżyła cenę dostaw gazu i zapłaciła więcej za tranzyt do Europy, pod groźbą zamknięcia lub drastycznego ograniczenia przesyłu. Rosja do tychczas nie dysponuje alternatywną magistralą gazową o porównywalnej przepustowości. Stąd wstrzymanie dostaw do Europy przez Ukrainę,może katastrofalnie odbić się naj jej budżecie. Ukraina w odróżnieniu od Gazpromu dysponuje poduszką energetyczną w postaci podziemnych zbiorników, pozwalających ptrzetrwać co najmniej kilka miesięcy. Ukraina deklaruje również możliwość odcięcia się od rosyjskich dostaw, przez reorientację na zaopatrzenie amerykańskie i norweskie.
  Wstrzymanie Nord Stream 2 i postawa Ukrainy otwiera Europę i jednocześnie uzależnia ją od USA. Przy czym przewiduje się, że w rezultacie ceny dostaw wzrosną o 20%. Co bez wątpliwości odbije się negatywnie na europejskiej gospodarce z korzyścią dla Chin. Ponadto wysoce prawdopodobne,że Chiny wykorzystają podbramkową sytuację Rosji i zażądają obniżki cen gazu
  dostarczanego za pośrednictwem nowego gazociągu “siła Syberii”. Interesująca układanka….

  https://howto-news.info/likvidatsiyu-gazovyh-trub/?utm_medium=referral&utm_source=lentainform&utm_campaign=howto-news.info&utm_term=1270358&utm_content=8212504
 • A kiedy
  Polska wypowie koncesje, albo podniesie udział podatkowy w zyskach do poziomu norweskiego, przy wydobyciu gazu spod naszego sztandarowego wygłupu gazoportu w Świnoujściu. To znacznie podniosłoby bezpieczeństwo energetyczne Polski i "jej" przemysłu. I proszę nie bajdurzyć o szczelinowym, złoża zlokalizowane za Gierka jeszcze
 • @1abezmetki
  Nord Stream nie był pierwszy. Już w 1940 roku setki tysięcy ton radzieckiej ropy trafiało do hitlerowskich Niemiec Niemcy do prowadzenia wojny potrzebowali surowców (ropy, żelaza, kauczuku), których jednak sami nie posiadali. Pomocną dłoń wyciągnęli wówczas Rosjanie. W 1939 roku, na kilka dni przed podpisaniem Paktu Ribbentrop-Mołotow, zawarta została radziecko-niemiecka umowa handlowa. Przewidywała ona, że Rosjanie dostarczą Niemcom surowców potrzebnych do prowadzenia wojny, w zamian za co Niemcy przekażą Rosjanom technologie i urządzenia techniczne. Efekt? Między II 1940 a VI 1941 r. do Niemiec z ZSRR trafiło co najmniej 900 tys. ton ropy i 500 tys. ton rudy żelaza! Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że 19 sierpnia 1939 roku - a więc na kilka dni przed podpisaniem słynnego Paktu Ribbentrop-Mołotow - w Berlinie zawarto strategiczną dla hitlerowskich Niemiec umowę handlową z ZSRR. Przewidywała ona ścisłą współpracę gospodarczą obu państw, której efektem miały być dostawy do Niemiec surowców niezbędnych do prowadzenia wojny. W zamian ZSRR miał otrzymać niemieckie technologie, urządzenia techniczne oraz dostęp do finansowania w niemieckich bankach. 11 lutego 1940 roku doszło do podpisania kolejnej radziecko-niemieckiej umowy handlowej, która była de facto przedłużeniem umowy z 19 sierpnia 1939 roku. Podobnie jak wcześniejsza umowa również ta z roku 1940 przewidywała wymianę radzieckich surowców na niemiecką technologię. Zakładała ona dostarczenie Niemcom przez stronę radziecką w ciągu 12 miesięcy surowców i żywności na sumę 800 milionów marek niemieckich (kwota ta odpowiada dzisiaj kilkunastu miliardom euro). W efekcie podpisanych umów Niemcy, aż do załamania paktu w czerwcu 1941 roku, otrzymały od ZSRR olbrzymie ilości surowców, bez których prowadzenie wojny w Europie nie byłoby możliwe. Rosjanie wysłali do III Rzeszy m.in.: 900 tys. ton ropy i produktów ropopochodnych, 500 tys. ton rud żelaza, 200 tys. ton bawełny, 18 tys. ton kauczuku oraz 1,6 mln ton ziarna. Dzięki współpracy z ZSRR możliwe było ominięcie przez Niemców brytyjskiej blokady gospodarczej. Rosjanie stali się w okresie 1940 - 1941 głównym partnerem gospodarczym III Rzeszy oraz najważniejszym eksporterem surowców dla niemieckiego przemysłu wojennego. Od czerwca 1940 import z ZSRR przekraczał 50 proc. całkowitej sumy importu do Niemiec (a do momentu zerwania tej współpracy przez Hitlera w czerwcu 1941 roku wzrósł nawet do 70 proc.). Powyższa historia pokazuje, że rosyjsko-niemiecka współpraca gospodarcza nie zaczęła się przy okazji budowy gazociągu Nord Stream. Prawda jest taka, że gdyby nie wsparcie gospodarcze Rosjan, jakiego udzielali Niemcom w latach 1939 - 1941, Hitler nie byłby w stanie osiągać tylu sukcesów militarnych i politycznych w początkowym okresie II wojny światowej. Losy tego konfliktu potoczyłyby się zupełnie inaczej, gdyby Stalin nie został sojusznikiem Hitlera i nie zdecydowałby się na zawarcie umów handlowych z 1939 i 1940 roku.
 • @kula Lis 69 13:36:38
  Polecam uwadze:

  http://www.xliby.ru/istorija/velikaja_obolgannaja_voina/p8.php

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930