Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
265 postów 2781 komentarzy

mikstury bezmetki

1abezmetki - Bez Tabu. Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

Rosja i Ukraina podpisały umowę w sprawie tranzytu gazu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Po pięciu dniach bezprzerywnych negocjacji" Rosja i Ukraina podpisały umowę , która umożliwi dalszy tranzyt gazu, przez terytorium Ukrainy, po 1 stycznia 2020 roku, powiedział szef" Gazpromu " - Aleksiej Miller.

Według niego umowa, która ma trwać pięć lat, "przywróciła równowagę interesów stron". Z kolei prezydent Ukrainy Władimir Zelenskij, powiedział, że w latach 2020-2024, kraj powinien otrzymać ponad 7 miliardów dolarów.

 

Rosja i Ukraina podpisały pakiet dokumentów, które umożliwią tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy, od 1 stycznia 2020 roku. Poinformował o tym, Prezes Zarządu "Gazprom’u" - Aleksiej Miller.

"Po pięciu dniach ciągłych negocjacji dwustronnych w Wiedniu, podjęto ostateczne decyzje i osiągnięto finalizujące porozumienia. W tym samym czasie, podpisano cały zestaw umów, a ich ustalenia, są naprawdę dużą transakcją pakietową, która przywróciła równowagę interesów stron" - cytuje Millera - RIA Novosti.

Według niego, podpisane dokumenty uzyskały już moc prawną.

W tym samym czasie Prezydent Ukrainy Władimir Zelenskij, mówił o finansowej stronie problemu.

"Ukraina podpisała kontrakt tranzytowy na pięć lat, podczas których otrzymamy co najmniej ponad 7 miliardów dolarów.

Strony mogą przedłużyć umowę o kolejne 10 lat" - napisał on w Facebook'u.

 

Według dyrektora wykonawczego "Naftogaz Ukrainy" - Jurija Witrenko, kontrakt po raz pierwszy w historii Ukrainy ,podpisano na zasadzie "pobierz lub Zapłać"*1.. Witrenko powiedział również, że "Naftogaz" i "Gazprom" podpisały porozumienie w sprawie rozstrzygania sporów, przewidujące wycofanie wszystkich bieżących pozwów i skarg.

Przypomnijmy, że 1 stycznia 2020 roku wygasła umowa o tranzycie między "Naftogaz'em" i "Gazprom'em", który działała przez dziesięć lat. Strony prowadziły długie negocjacje, w wyniku których, 20 grudnia uzgodniły protokół, zawierający szczegóły nowej umowy.

Następnie delegacje rosyjskie i ukraińskie od czwartku, 26 grudnia, prowadziły w Wiedniu negocjacje w sprawie gazu. 29 grudnia dołączyli do nich szefowie Gazpromu, a także ukraińskich firm i ministerstw.

Jak informował szef "Naftogazu"- Andriej Kobolew, podczas dyskusji walka toczyła się "o każdy przecinek". Kobolew wyjaśnił, że strony omówiły porozumienie międzyoperacyjne między OGTSU (LLC "operatorem sieci transportu gazu Ukrainy") i "Gazprom'em", które ureguluje wzajemne roszczenia między firmami, w ramach umów z 2009 roku, a także umowę o organizacji tranzytu między "Naftogaz'em" i "Gazprom'em".

Zgodnie z protokołem, Kijów i Moskwa zgodziły się zawrzeć nową umowę tranzytową na okres pięciu lat, podczas których, przez ukraińską sieć gazociągową będzie przepompowane około 225 mld metrów sześciennych rosyjskiego gazu. Wielkość tranzytu przez Ukrainę w przyszłym roku powinna wynieść 65 mld metrów sześciennych, a w latach 2021-2024 - 40 mld. "Gazprom" również podpisze międzyoperacyjną - pomiędzy ОГТС a NAC "Naftogaz Ukrainy" - umowę transportową, na rezerwację mocy ukraińskiego GTS, powiedział szef" Gazpromu " Aleksiej Miller.

W przypadku wypełnienia wszystkich umów, strony rozważą możliwość bezpośrednich dostaw rosyjskiego paliwa na Ukrainę z określeniem kosztów na podstawie ceny Europejskiego Centrum NCG "z wyjątkiem uzasadnionego rabatu"(? -przyp.tłum).

Ponadto strony zgodziły się na uregulowanie wzajemnych roszczeń. Komitet Anty-monopolowy Ukrainy, wycofał roszczenia wobec "Gazprom'u" o wartości około $ 7,4 mld, a rosyjska firma, z kolei, 27 grudnia , wypłaciła około $ 2,9 mld na podstawie decyzji Sztokholmskiego Trybunału Arbitrażowego. Strona ukraińska zobowiązała się również do usunięcia wszystkich zajęć mienia, aktywów i środków pieniężnych "Gazpromu".

Obecny przy uzgodnieniu protokołu 20 grudnia, rosyjski wicepremier Dmitrij Kozak, powiedział, że wypłata przez "Gazprom" stronie ukraińskiej $ 2,9 mld, jest "kropla w morzu", w porównaniu z potencjalnym ryzykiem dla Rosji. Według niego, porozumienie zapewnia stronom możliwości dalszej współpracy, jeśli uda się uniknąć nowych roszczeń i skandali.

"Wybór był -między złym a bardzo złym. $ 2,9 mld dla "Gazpromu", dla naszego kraju- to trudna decyzja, ale mogliśmy stracić znacznie więcej" - wyjaśnił później wicepremier.

Przypomnijmy, że rosyjscy oficiele wielokrotnie podkreślali, że Rosja nie jest nastawiona na odmowę transportu paliwa przez terytorium Ukrainy. Jak zauważył prezydent Władimir Putin, "problem - nie w terytorium, ale w ekonomicznej celowości".

"Nie mamy ochoty na zaostrzenie sytuacji w energetyce i jakoś wykorzystywać ją do wpływania na sytuację na Ukrainie. Jesteśmy zainteresowani w tym, aby Ukraina otrzymywała normalne środki, a nasi konsumenci w Europie byli spokojni, ponieważ mamy normalne relacje z naszymi sąsiadami; a wszystko pójdzie zgodnie z planem" — powiedział Putin, podczas wielkiej konferencji prasowej.

 

 

Uwaga!

Nie  jestem  autorem  artykułu   a  jedynie  tłumaczem -amatorem!

Ponadto, co podkreślam,  powyższy tekst zawiera informacje i oceny wyłącznie autora/autorów  obcojęzycznej publikacji,  z którymi -proszę,nieutożsamiać  tłumacza. Poglądy i opinie tłumacza, pozostają  jego prywatną  sprawą,  dopóki nie wypowie się jako komentator !

 

Jeśli teksty tego bez metki są stronnicze, cóż szkodzi głosicielem chwały schizofrenicznej armii radzieckiej, która najpierw Polskę napadała, po to, aby ją następnie wyzwalać, przetłumaczyć teksty niestronnicze? “

 

Lotna  07.12.2019 12:40:49 “Dmowski o Rosji”

 

Przypisy:

 

*1."pobierz lub Zapłać" :"

"Contract on Russian gas transit via Ukraine stipulates ‘pump or pay’ principle - Naftogaz"

https://tass.com/economy/1105079

 

 


ŹRÓDŁO:

https://russian.rt.com/ussr/article/703671-rossiya-ukraina-kontrakt-tranzit-gaz

Tytul: «После пяти дней непрерывных переговоров»: Россия и Украина подписали договор по транзиту газа”

Autorzy: Наталия Сергиевская, Роман Шимаев

31 декабря 2019,

 

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych

platformach elektronicznych, ze wskazaniem adresu

tekstuźródłowego i  pseudonimu autora tłumaczenia.

KOMENTARZE

 • Pałowanie przetłumaczonego tekstu jest wyjątkowo chamskie
  Po tym jak kryzys z dostawami gazu się zakończył i Rosja podpisała umowę tranzytową z Ukrainą ceny gazu natychmiast spadły. Ukraina ma zarobić 7 miliardów dolarów na tym tranzycie w ciągu najbliższych pięciu lat.
 • Wychodzi na to, że
  Rosja otrzymała rozkaz - aby podtrzymywać banderlan - aby ten nie upadł na pierwszorzędna glebę - czarnoziemem nazwaną.
  Wniosek?
  W końcu ten banderland na odwiecznych ziemiach polskich to wspólny projekt i wywijających USA i wywijających Rosją i wywijających atrapą Polski - i dlatego nie może być inaczej.
 • @demonkracja 10:05:09 chodzi na to, że...
  ...niewiele Pan z tej informacji zrozumiał. Rosja wobec katastrofy NS 2 stanęła wobec groźby zawalenia budżetu. Stąd ustępstwa z korzyścią dla Ukrainy. Rosja była w sytuacji podbramkowej. Stąd ustępstwa - w rozmiarze wcześniej -nie do pomyślenia!
  pozdrawiam,
 • @1abezmetki 10:16:02
  "Rosja wobec katastrofy NS 2 stanęła wobec groźby zawalenia budżetu. "

  Niezupełnie. Rosja ma ogromne rezerwy, duża część strat poniosą Niemcy (i inni), Rosja rozwija eksport do Azji.

  Głównym problemem dla Gazpromu jest wywiązywanie się z dostaw gazu do Europy, Ukraina (i Polska) są niezbędne dla tranzytu.
 • @Pedant 10:26:48
  Budżet to jedno a rezerwy to drugie - więc proszę nie mieszać.
  Dostawy do Europy to oczywiście i ekonomia i polityka. Po katastrofie NS2, Rosja musiała spuścić z tonu i poszła na z góry do przewidzenia ( a w dłuższej perspektywie doraźne) ustępstwa wobec Ukrainy. "Siła Syberii"- to oczywiście pewien argument. Pytanie jednak, jak zachowają się Chińczycy, w sytuacji kiedy Rosja została ograna?C zy nie zechcą przycisnąć, groźbą rewizji kontraktu, wobec słabo-silnego kontrahenta?
 • @1abezmetki 10:41:25
  " poszła na z góry do przewidzenia ustępstwa wobec Ukrainy. "
  Chyba jednak nie. Rosji, wbrew logice, zależy na podtrzymywaniu napięć na Ukrainie, które to one blokują przyjęcie Ukrainy do UE , a szczególnie do NATO. Pozbawienie Ukrainy gazu, groziło niezadowoleniem społecznym, którego konsekwencje byłyby trudne do przewidzenia.
  A NS2 to nie katastrofa. Katastrofą byłoby porzucenie budowy. Nie wyobrażam sobie, żeby mając położone ok. 2300 km. rur, nie położyć
  160 km. A straty zrekompensuje Allseas....
 • @1abezmetki 10:41:25
  "Budżet to jedno a rezerwy to drugie - więc proszę nie mieszać."

  Jak Pan nie rozumie związku, to kiepsko.
 • @Pedant 12:42:36
  Wyrażam dobrą wolę i naiwność. Proszę mnie oświecić!
 • @1abezmetki 12:58:57
  "Wyrażam dobrą wolę i naiwność. Proszę mnie oświecić!"

  Nie wierzę w waszą dobrą wolę odnośnie dyskutowania. Pan w kółko wyraża tę samą ideę jak zdarta płyta.
 • @Pedant 13:13:36
  Czerwona kartka. ŻEGNAM!

  https://s5.fbcdn.pl/assets/870/3/5/bf764569654627da78e82e0abb325bbf2951f4.jpg
 • @SZS 12:29:42
  Dokładnie.A poza tym Pani kanclerz nie pozwoli ,by firmy niemieckie poniosły mld.straty.
 • @1abezmetki 10:16:02
  ------------
  "...niewiele Pan z tej informacji zrozumiał. Rosja wobec katastrofy NS 2 stanęła wobec groźby zawalenia budżetu."
  ------------
  Nie sądzę - po prostu zadymę z NS 2 zrobiono pod rosyjską opinię publiczną, że oto Rosję zmuszono do wznowienia tranzytu przez banderland. Chodzi o to aby się nie wydało przed Rosjanami, że Rosja współpracowała w jakimś zakresie z grandziarzami zza wielkiej wody w tworzeniu bandrlandu.
  Wniosek?
  Bez zgody rządzących Rosją grandziarze zza wielkiej wody nawet by nie pomyśleli o wskrzeszaniu banderlandu.
 • @demonkracja 18:14:20
  “ zadyma, grandziarze, banderland,”

  Proszę o przekaz w konwencjonalnym j.polskim
 • @1abezmetki 23:58:27
  Przyszły mi do głowy refleksje na temat ukraińskiego gazociągu.

  - po pierwsze, to kroplówka zarówno dla Rosji , jak i Ukrainy,

  - po drugie, to ( jakaś) gwarancja bezpieczeństwa, lub chwila oddechu dla Ukrainy,
  Bo nie trzeba być szczególnie przenikliwym, aby domyślić się, co stanie się z gazociągiem w przypadku agresji na Ukrainę,

  - po trzecie, to precedens i szansa na partnerskie dogadywanie się na nowych zasadach; z uszanowaniem, wzajemnej suwerenności.
 • @1abezmetki 10:36:39
  Jedno jest pewne, Polska z gazoportem i bałtycką pipą zostanie jak Himisbach z angielskim ...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930