Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
266 postów 2788 komentarzy

mikstury bezmetki

1abezmetki - Bez Tabu. Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

Polski rozłam: gdzie politycy ciągną Polaków?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

My tu na Neonie gadu-gadu, politykujemy, wymądrzamy się i skaczemy sobie wzajemnie do oczu, nie zdając sobie w pełni sprawy, z jakim zainteresowaniem obserwuje nas Wielki Sąsiad.

Przedstawiam Państwu przykład , odnoszący się do naszego Portalu, unaoczniający nasze debaty, wyzwolone przez  ostry konfliktt polsko -rosyjski, w rezultacie  niedawnej drastycznej wypowiedzi Prezydenta Putina.  Tekst Aleksandra Dubrowskiego, specjalizującego się m.in. w problematyce polskiej i ukraińskiej , przytacza  poruszane kluczowe tematy i wypowiedzi naszej braci blogerskiej, wymieniając nazwiska i pseudonimy.

Proszę mnie nie winić za różnice pomiędzy polskimi oryginałami przytaczanych cytatów a rezultatem mojego tłumaczenia z j. rosyjskiego!
(bezmetki)

 

Wygląda na to, że rok 2020 będzie upamiętniony największymi objawieniami dla Polski i Polaków, i przy tym, dla szczupłych szeregów rusofobicznych.

 

Nowa wiadomość новость: Prezydent RP Andrzej Duda nie pojedzie na Światowe Forum Pamięci Holokaustu, które odbędzie się w Izraelu. Powód: obecność Władimira Putina, w charakterze głównego gościa.

***

Jak wiadomo, Polska jest pierwszym z krajów bloku radzieckiego, która radykalnie wybrała drogę na zachód. Obecnie sytuacja jest taka, że zwykli Polacy chcą trzeźwo oceniać swoją historię, starając się nie opierać na mitach мифы, ale na realnych faktach , nie na interpretacji faktów, ale na ich konsekwencjach i skutkach.

Szczególne zainteresowanie wzbudziła tocząca się dyskusja wokół II Wojny Światowej i jej przyczynach. I tu opinie były podzielone: przełom nastąpił - między z jednej strony, polskimi politykami, historykami i politologami, a z drugiej, zwykłymi Polakami, chcącymi poznać prawdę.

 

I oto, pod kurtyną 2019 r., Rosja, ustami swojego prezydenta,wyraziście zademonstrowała nagły kres cierpliwości i złożyła poważne oświadczenie na temat prawdziwej roli Polski przed i podczas II Wojny Światowej. Muszę powiedzieć że , było to długo oczekiwane wydarzenie, które, zwłaszcza w przededniu 75-lecia Zwycięstwa, zapowiada się nie tylko interesującym, ale arcy-interesującym (w tym przypadku "arcy" bowiem ma bezpośredni związek z dotychczasowymi tajnymi archiwami).

Oczywiście, wywołało to zrozumiały rezonans , posypały się oskarżenia o kłamstwo, nieuzasadnionej nienawiści Rosji i Putina do Polski i do Polaków, i inne burzliwe refleksje wywołane, jak podpowiedzą psycholodzy, realnym strachem, że ujawniona zostanie wcześniejsza tajemnica .

Polska wierchuszka wybrała atak jako obronę , co jest dość banalne i oczywiste. Nienaturalne jest to, że w rzeczywistości Rosja na Polskę nie tylko nie napadała, ale i przez wiele lat cicho znosiła ciągłe ataki pod swoim adresem, którym towarzyszył demonstracyjny demontaż pomników pod okrzyki i harce o dekomunizacji.

Kiedy wreszcie w Polsce znalazły się osoby, które zaczęły sukcesywnie i systematycznie utożsamiać Hitlera ze Stalinem, a faszystowskie Niemcy ze Związkiem Radzieckim, czas not dyplomatycznych i medialnego zaniepokojenia dobiegł końca.

 

W rezultacie naturalna przerwa dla normalnego Państwa, wywołana obchodami Starego i spotkania z Nowym Rokiem, okazała się dla Polski wcale nie pauzą, ale chwilą, która wywołała całą lawinę publikacji z histerycznymi ekspozycjami" kłamstw " Rosji (Putina) i “zakutymi mantrami” мантрами o decydującej roli Polski w zwycięstwie nad Niemcami.

Aby zrozumieć poziom refleksji, przytoczę nagłówki (plus aktualne tezy) tylko z jednego źródła, w którym w zwykłych dniach, można znaleźć jeden lub dwa artykuły o Rosji, i to, jeśli masz szczęście. A na koniec sprawdźmy, jak sami zwykli Polacy oceniają sytuację, w którą Polskę zapędzili politycy, historycy i politolodzy.

Więc zaczynajmy (publikacje za okres 30.12.19-02.01.20):

 

Вторая мировая война - чувствительный момент российской государственности

II Wojna Światowa - to wrażliwy moment państwowości rosyjskiej (31.12.19)

Teza:

"Chociaż Putin kłamie i manipuluje faktami za pomocą grubiańskich wyrażeń, to ja, niestety obawiam się, że ostatecznie, ten niezwykle agresywny kontratak Putina, przyniesie nam niekorzystne następstwa" (Arkadiusz Miksa).

 

Что должны знать наши русские братья (31.12.19)

Co powinni wiedzieć nasi rosyjscy bracia (31.12.19)

- ...rozwija się kampania oszczerstw wobec Polski i Polaków, której kulminacją jest wypowiedź Putina o polskim antysemityzmie w osobie "swołoczy " i" antysemickiej świni " , ambasadora II RP w Berlinie, Józefa Lipskiego, co otworzyło w prasie tamy straszliwej kampanii antypolskiej".

- Drodzy rosyjscy bracia, dokładnie przemyślcie, kto jest wszym zewnętrznym prawdziwym wrogiem, a kto waszym wewnętrznym wrogiem, który jest sto razy bardziej niebezpieczny. Być może po dokładnej analizie dojdziecie do wniosku, że Polacy nie są tak nikczemni, jak to próbuje przedstawić kremlowska banda?

 

Патриот кошерной свалки (31.12.19)

Patriota koszernego wysypiska (31.12.19)

- Jednak mam złe przeczucie i podejrzewam, że Putin ma takie dokumenty w swoich szafach, i teraz zaczyna się ruch.

-Ów fakt, na którym potknął się ambasador, był prostą, przypadkową uprzejmością, bez żadnych konkretnych kroków. A słowa? -Są bez znaczenia.

 

Путин и история (30.12.19)

Putin i historia (30.12.19)

- Warto rozważyć powody, dla których prezydent Rosji odniósł się do trywialnego oświadczenia ambasadora Lipskiego z 1938 roku w wulgarnej formie. W końcu wynikiem fałszerstwa będzie utrata prestiżu i pogarda dla niego ( Putina-aut.).

 

Что есть В Путин? (31.12.19)

Kim jest w W. Putin? (31.12.19)

- To skandaliczne i całkowicie bezczelne kłamstwo jest powrotem do retoryki stalinowskiej propagandy i odzwierciedla tradycyjnie antypolską postawę władz moskiewskich, a zwłaszcza Putina.

 

Путинская игра? (31.12.19)

Putinowska gra? (31.12.19)

Gdyby to zależało ode mnie, odesłałbym ich ambasadora dawno temu, dopóki ta sprawa nie zostanie rozstrzygnięta. W takich okolicznościach, Duda nigdy nie powinien siedzieć przy tym samym stole - z Putinem.

 

Российская Госдума рассматривает контрмеры против Польши (31.12.19)

Rosyjska Duma Państwowa rozważa kontr-środki przeciwko Polsce (31.12.19)

- W Dumie Państwowej Federacji Rosyjskiej ogłoszono gotowość do podjęcia działań prewencyjnych przeciwko Polsce.

 

 

Обстановка в конце 2019 года (30.12.19)

Stan na koniec 2019 roku (30.12.19)

- Nigdy nie widziałem takiej zoologicznej nienawiści do Polski i Polaków.

Myślę, że putinowska Rosja przekroczyła "czerwoną linię", za którą żadne ludzkie kontakty między Polską a Rosją, Polakami i Rosjanami z czysto psychologicznych powodów, nie są możliwe.

 

Интерпретация Владимиром Путиным истоков Второй мировой войны (01.01.20)

Interpretacja przez Władimira Putina początków II wojny światowej (01.01.20)

- Spotkanie (przywódcy krajów СНГ .) zakończyło się krótką wymianą poglądów, podczas której... Nursułtan Nazarbajew zwrócił uwagę na potrzebę szerzenia wiedzy o wszystkich tych wydarzeniach historycznych. Następnie... wszyscy ogłosili, że spodziewają się tekstu artykułu ogłoszonego przez Władimira Putina, co zapowiedział sam rosyjski prezydent".

 

Холодная война между Польшей и Россией (02.01.20)

Zimna wojna między Polską a Rosją (02.01.20)

- Chodzi o patriotyzm, który polega na tym, że trzeba interpretować fakty tak, aby Polska dobrze wyglądała w tych interpretacjach.

 

A to daleko nie wszystko.

Przejdźmy jednak do obiecanych komentarzy:

 

demonkracja:

"Kiedyś było oświadczenie Gazpromu: pisali o całkowitym zaprzestaniu tranzytu gazu przez kraj naszych wschodnich przyjaciół, jeśli NS2 zostanie ukończony, ale czy to nie jest powód dla tak dużego zaangażowania Polaków w walkę z NS2?".

 

 

Anna-PK:

"Rura Bałtycka i najbliższy terminal gazowy. Jest prawdopodobne, że Polska kupi gaz od Niemiec. Niemcy będą rozdzielnią rosyjskiego gazu, ponieważ skroplony gaz będzie droższy.

 

AlexSailor:

"...To jest tak głupie i obrzydliwe, że obraźliwe jest rozumowanie na ten temat, ponieważ nie można odrzucić większości swojego narodu.

Oczywiście, ani Rosjanie, ani Amerykanie, nie będą szanować ani traktować takich ludzi poważnie.

Będą nami gardzić, co jest zrozumiałe."

 

Oscar:

""Piłsudski porozumiał się z Hitlerem w 1934 roku o strefach wpływów na wschodzie, Hitler miał otrzymać "kraje bałtyckie", a Pitsudski miał wolne ręce na Ukrainie.

Kilka lat później Polska porozumiała się z Hitlerem w Monachium w sprawie podziału Czechosłowacji ... Polska miała otrzymać Zaolzie, a Hitler - Republikę Czeską.

Aby powstrzymać Hitlera w Czechach, Rosja zaproponowała Francji, Anglii i Polsce wspólne działania wojenne w celu obrony Czech.

Polska odrzuciła tę propozycję, nie dopuszczając do przejścia wojsk rosyjskich przez terytorium Polski ... i wzięła aktywny udział militarny wraz z Hitlerem w rozbiorze Czechosłowacji.

Rosja, w wyniku odmowy Polski przeciwstawiania się Hitlerowi, we własnym interesie, podpisała pakt o nieagresji i strefach wpływów z Hitlerem (pakt prawie identyczny z podpisanym przez Piłsudskiego z Hitlerem w 1934 roku lub później w Monachium, Polska podpisała z Hitlerem podział Czechosłowacji).

Polska podpisała dwa takie pakty z Hitlerem ...

Rosja podpisała taki pakt z Hitlerem po tym, jak Polska odmówiła wspólnego powstrzymania Hitlera.

Jest to pełna historia paktów rozbiorowych, przed II wojną światową.

Jak widać Polska współpracowała z Hitlerem, Rosją (1934) i Czechosłowacją (Monachium) ... wspomniałbym jeszcze o wyprawie zbrojnej Piłsudskiego na Kijów.

I w takiej obiektywnej sytuacji ,"historycy" z gabinetu IPN (Instytut Pamięci Narodowej Polski- aut.) lub gabinetu Morawieckiego twierdzą, że Polska padła ofiarą zmowy i zdrady ...

To niesamowita hipokryzja, to wybiorcza historia. Historia wybiorcza ,to nie historia, ale bezczelna propaganda.

I taka fałszywa propaganda Solidarnośc,i zatruwa Naród Polski od 30 lat".

 

Wrzodak Z.:

"W interesie Polski i Polaków, partnerstwo z Rosją, jest absolutnie konieczne, ta współpraca jest blokowana przez strony trzecie, czyli te, które sfinansowały Hitlera i Trockiego dla ludobójstwa w Europie.

Przeszkadzają nam szpiedzy, którzy z .. kryminalnej Ameryki mówią nam, co robić Polsce. Nie potrzebujemy fałszywych wskazówek, które pokazują nam drogę w otchłań".

Oscar:

"Putin odpowiedział na zadane przez dziennikarza (prawdopodobnie uzgodnione) pytanie podczas dorocznej konferencji prasowej i powiedział to, co powiedział.

I uwolniło to całe piekło ... Putin wsadził kawałek prawdy historycznej w rusofobiczne mrowisko".

 

Jarek Ruszkiewicz SL:

"Putin zawsze był politykiem kolektywnym, i w tym jego siła i skuteczność. Głupcy to zarówno ci, którzy go demonizują, jak i ci, którzy go wielbią."

 

zbig71:

"Pisowscy (partia Prawo i Sprawiedliwość- aut. ) działacze wyciągnęli Rosję na światło. Wykorzystali do tego... całe stado debilów. Teraz Rosja odpowiedziała celnie. Podejrzewam, że to dopiero początek.

 

Pedant:

"Putin jest niewątpliwie inteligentny i wie, że każde jego słowo ,zostanie rozpatrzone pod mikroskopem. Z tego powodu nie będzie wymyślał faktów, może je - w najlepszym wypadku - interpretować

Moim skromnym zdaniem wojna była nieunikniona, a wszystkie strony wniosły swój wkład (podobnie jak i w I Wojnie Światowej). Módlmy się, żeby to się więcej nie powtórzyło.

 

interesariusz z PL:

" Koniec końców, polscy dyplomaci są gotowi zrobić to ponownie, rozpętać III wojnę światową, a wtedy Polska ostatecznie, zajmie pierwsze miejsce, na stronie historii".

 

Krzysztof J. Wojtas:

"Chwała Putinowi za ten gaz dla Ukrainy; musielibyśmy kupić go w USA i dać Ukrainie za darmo".

 

Marek 500:

"...Jeśli chodzi o II wojnę światową, jesteśmy teraz w konfrontacji z Rosją ... w interesie USA. Można winić Rosję za Sybir, Katyń,.. ale wątpliwości wobec Wielkiej Wojny Ojczyźnianej-to plucie jej w twarz. Tak czy siak, przegramy jak zawsze. Tym bardziej pod tym podstępnym rządem".

 

Husky:

""Prezydent Federacji gmin żydowskich Rosji, rabin Aleksander Boroda, określił słowa prezydenta Władimira Putina o Polsce, "jako bardzo celne i można tylko wyrazić głęboką wdzięczność, za tak emocjonalną i sprawiedliwą reakcję".

 

Drab61:

"Tak, Rosjanie byli w Katyniu, leżą w dołach obok polskich oficerów ... głupca nie zmienisz, obaj zostali zabici przez tych samych-Żydów z NKWD, ale tam więcej Rosjan".

 

Oscar:

"Putin widzi kilka kroków dalej niż ruch Solidarności, wie, że te kroki powinny doprowadzić, tam gdzie reakcja aktorów będzie oczekiwana ...

Reakcja Solidarności, jest zgodna z oczekiwaniami.

Prawdopodobnie wkrótce się dowiemy.

 

Oświat:

""Jeśli nie oceniać na podstawie oświadczeń tych czy innych polskich urzędników państwowych, sytuacja po słowach Putina stała się dla nas bardzo niepokojąca.

Nie wiemy, jak poradzą sobie z tym nasi główni stratedzy...".

 

Robik:

"Nie zauważyłeś, że przed tym oświadczeniem, Rosja była wielokrotnie atakowana przez Polskę; Gruzja, Ukraina, sankcje, gazociąg, niszczenie pomników A.R. , ostatnia rezolucja w parlamencie UE itp ...?"

 

brian:

"Putin ma coś, czego my nie mamy i nigdy nie będziemy mieli: dostęp do oficjalnych i tajnych archiwów...".

 

Robik:

"...nie rozumiem, dlaczego Polska walczy z naszym potężnym wschodnim sąsiadem?

Wynik takiej wojny jest przesądzony.

Czy idioci myślą, że możemy wygrać tę wojnę?

Mamy w przeszłości z Ukrainą, setki tysięcy bezwzględnie zamordowanych Polaków, nawet kobiety i dzieci.

Ukraińcy plują na nas, kłamią w historii, a my wciąż pomagamy im finansowo.

Tak więc w tej grze nie ma ani prawdy, ani interesów Polski".

 

PS: wygląda na to, że rok 2020 będzie upamiętniony największymi rewelacjami dla Polski i Polaków, a przy okazji dla niewielkiego szeregu rusofobów.

 

 

Uwaga!

Nie  jestem  autorem  artykułu   a  jedynie  tłumaczem -amatorem!

Ponadto, co podkreślam,  powyższy tekst zawiera informacje i oceny wyłącznie autora/autorów  obcojęzycznej publikacji,  z którymi -proszę,nieutożsamiać  tłumacza. Poglądy i opinie tłumacza, pozostają  jego prywatną  sprawą,  dopóki nie wypowie się jako komentator !

 

Jeśli teksty tego bez metki są stronnicze, cóż szkodzi głosicielem chwały schizofrenicznej armii radzieckiej, która najpierw Polskę napadała, po to, aby ją następnie wyzwalać, przetłumaczyć teksty niestronnicze? “

 

Lotna  07.12.2019 12:40:49 “Dmowski o Rosji”

 

 

Wrzodak Z. -to  OSZCZERCA i ŁAJDAK,  niemile widziany, na moim blogu !

 

 

ŹRÓDŁO:

http://worldcrisis.ru/crisis/3514665

Tytuł: “Польский разлом: куда поляков тянут политики?”

 

Autor:
Александр Дубровский [daw]  

O3.01.2020

 

 

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych

platformach elektronicznych, ze wskazaniem adresu

tekstu źródłowego i  pseudonimu autora tłumaczenia.

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • głąb jakiś...
  ...jeszcze nie zdążył przeczytać a już zapałował. - Nadaremno, ja się łatwo nie zniechęcam!
 • @1abezmetki 08:39:24
  Bo jak bez metki - to pała.

  PS. A gdzie ten tekst się pojawił?
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:18:25
  a tutaj:

  http://worldcrisis.ru/crisis/3514665

  proszę najechać na i przycisnąć.
 • Autor
  Szkoda, że Kosiura nie zacytowali z antyżydowskimi tekstami.
  Putin by się wściekł!
 • @Talbot 10:13:07
  Witam z Nowym Rokiem. Trudno mi się wypowiadać na temat nośności tekstów p. Kosiura. Nie sądzę jednak, żeby były władne zbulwersować gospodina Putina.

  Miałem zabawę, po przetłumaczeniu zawartych w tekście wypowiedzi blogerów i cytatów, porównując rezultat z polskimi oryginałami. Wyszły śmiesznoty. Ale tak to bywa. Rosjanin tłumacząc z polskiego zrobił to nieudolnie lub niedbale. Tłumacząc bez konfrontacji z polskimi oryginałami, przyczyniłem się do przekłamań. Takie mikro “Chinese whispers”, dające pojęcie o problemach biblistów.
  Pozdrawiam,
 • AUTOR
  Piekna fotka. To dawna chwala, ale milo poczytac, jak w bitwie pod Wiedniem kawaleria cesarska wstrzymala swoje konie, aby podziwiac szarze
  husarska.
  Szczesliwego roku zycze!
 • 5* za temat
  chociaż

  interesariusz z PL:

  «В конце концов, польские дипломаты готовы сделать это снова, развязать Третью мировую войну, и тогда Польша, наконец, займет первое место на странице истории».

  to całkiem co innego, niż

  Przecież polskie dyplomatołki stają na głowie, aby się to powtórzyło, aby rozpętać 3WŚ, wtedy wreszcie Polska zajmie pierwsze miejsce na karcie historii.
  Putin i historia
  interesariusz z PL 30.12.2019 22:53:26
 • prawem kontrastu Trumpa do Putina polecam
  https://interesariusz.neon24.pl/post/152420,quo-vadis-vox-populi-22-wojna-o-nasze-dusze
 • @morgan 11:32:05
  Fotka - nie moja zasługa a rosyjskiej redakcji. Cieszę się, że się Panu podoba, - mnie również. Dziękuję za życzenia, które z przyjemnością odwzajemniam i pozdrawiam! :-)))
 • @1abezmetki 12:18:59
  A teraz:
  https://www.funny.pl/images/items/58c0669fdebc772893ca81d7d2d495f1.jpg
 • @provincjał 18:28:43
  To tak jak bloger rosyjski i polsko-języczny rusofil. Czy się różnią?
  - Obaj kłamią dla dobra "Matuszki Rassiej"! :-)))
 • Autor
  Dokładnie przeczytałem, nawet kilka razy. Odnoszę wrażenie że w oczach naszych przyjaciół ze wschodu blogerzy portalu wypadli korzystnie, w przeciwieństwie do naszej oficjalnej propagandy nazywanej polityką informacyjną.

  Dzięki za trud włożony w tłumaczenie. 5*, ci co niżej ocenili to debile.
 • @Drab61 21:07:34
  Dziękuję i pozdrawiam. :-)))
 • @1abezmetki 02:03:46 - naszło mnie banalne spostrzeżenie...
  Na zachodzie Polski, w zaborowej i po przeszłości, wśród wrosłej tam ludności, panowały sympatie prorosyjskie i na odwrót, na wschodzie - proniemieckie. Dlaczego? I jedni i drudzy mieli pokoleniowo utrwalone doświadczenia kontaktu ze znanymi na codzień okupantami i wierzyli, że po przeciwnej stronie, idealizując, kaizer lub car - bardziej łaskawy i żyć łatwiej. Złudna atrakcyjność przeciwieństw – jak brunetów i blondynek czy tragiczny wybór między złym i bardziej złym?
 • @1abezmetki 02:13:39
  To chyba nieprawda, co prawda istnieje "czerwony" zachód Polski ale na tzw ziemiach odzyskanych, i jest raczej prosowieckość niż prorosyjskość. W poznańskim raczej nikt nie czuje sympatii do "chaziai ze wszchodu".
  A tak naprawdę to wydaje mi się że po wojnie cała Polska była prosowiecka, a właściwie przez całą wojnę też. Sympatie prozachodnie zaczęły dopiero pojawiać się w latach '60.
 • @1abezmetki 10:41:16
  w jakiejś komedii, chyba Barei tłumaczono na polski tekst "Halki" Moniuszki wystawionej w bodaj Korei. Pamiętam że tłumacz arii Jontka dał taki popis, że się kulałem ze śmiechu :)
 • @Drab61 05:38:58
  “Na zachodzie Polski, w zaborowej i po przeszłości, wśród wrosłej tam ludności, panowały sympatie prorosyjskie i na odwrót, na wschodzie – proniemieckie”

  -Nie znalazłem mocnych potwierdzeń faktograficzych. Nie pozostaje mi nic innego jak uznać błąd. Wziąłem złudne przypuszczenia za rzeczywistość. Dziękuję za pomoc.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930