Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
341 postów 3232 komentarze

mikstury bezmetki

1abezmetki - Bez Tabu. Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

"Homo putinus"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dobrowolne dążenie do samozniewolenia przy dostępie do informacji i braku krytycznego poziomu przemocy jest cechą charakterystyczną każdego “homo putinusa”. Jest to zgodne z zamierzeniami Kremla; ma on mieć mentalność niewolnika i...

.okazywać całkowite posłuszeństwo i zachwyt wobec działań władzy

 

 

Aleksander Rosłakow. "Homo putinus": kim jest i skąd pochodzi

 

 

 

"Jestem putinowcem! Co za rozkosz!»

 

W finale radzieckich czasów pojawiło się takie szydercze określenie: "homo sovieticus"– "człowiek sowiecki", który wchłonął najgorsze cechy i sztampy komunistycznej propagandy. Śmiali się z niego ze wszystkich scen, a nawet z telewzora - i pochowali, jak się wtedy wydawało, tego luda raz na zawsze.

Ależ nie! 20 lat władzy Putina zrodziło jego podobieństwo – naćpanego już antyradziecką propagandą "homo putinus". A jeśli homo soveticus był karykaturą człowieka, to homo putinus jest karykaturą homo soveticus.


Wszyscy na pewno spotkali  w sieciach społecznościowych tego typa; mnie również wpadł w oczy wraz całym magazynem obecnego politycznego idiotyzmu. Oto tylko niektóre z jego pereł, gdzie poprawiłem tylko dziką interpunkcję autora:

"W ZSRR wszyscy zmarli poczernieli, ponieważ byli ateistami... to znaczy, że dusza nie opuściła ciała, cierpiała... a w Rosji współczesnej, jest wielu wierzących, a kiedy ludzie umierają, kolor zmarłego jest rumiany, oznacza to, że dusza wyszła, zwłaszcza po pogrzebie…

Dzięki Walentyno Tiereszkowa, kosmiczny kowboju...żeś tak z biodra, nie celując, odstrzeliła jaja komunistom, liberałom…

Przy komunistach głodzono, tak głodzono, że rosyjska wieś została zniszczona do cna . Dzięki Bogu, że to koniec.…

Super! Oto Rosja! Oto Władimir Władimirowicz! Rosja po raz pierwszy na czele procesu, a nie na postronku tak jak wcześniej... Seria światowych bankructw, zamęt na giełddzie, samobójstwa bankierów, strach i przerażenie ... wszystko to zrobiła Rosja - teraz jeden z głównych graczy na planecie Ziemia... i słusznie możemy teraz być dumni z naszej wielkiej Rosji!

Teraz, bękarty burżuazji i ich poplecznicy, komuniści i liberałowie, trzymajcie się. Rosja nadchodzi, a wkrótce głosowanie nad poprawkami do Konstytucji ... dowód na to, że dolar padnie, a Rosja się go pozbędzie. Stany w szoku ... Putin ponownie przechytrzył Stany Zjednoczone... wszyscy jesteśmy dumni z Rosji! Jest wiele do zrobienia. Naprzód!»

 

Jak uchytrzyła się władza, przy naszej niby demokracji i wolności informacji, jak bardzo wymiotła mózgi durniom, który ją wspierali? Winne za wszystko, - niewinne, niby słowo, - "niby". Pamiętasz, jak nazywał się bękart z" Katedry Notre Dame " Victora Hugo, który stał się powszechnie znany ? -Jego imię-Quasimodo- co w tłumaczeniu z łaciny i oznacza"jakby, nibyjaki, w rodzaju ".

Powołaliśmy quasi-demokrację, quasi-wolność, rodzaj oszustwa, które zmiażdżyło wielu nawet bardzo utalentowanych ludzi. Najszerzej znanymi przykładami są reżyserzy Rjazanow i Gajdaj, którzy na długo oczekiwanej "wolności", "lepszej od niewoli", nie wspięli się jeszcze wyżej, w ich twórczym locie, ale upadli na ziemię. Dlaczego?

Zakazy cenzury padły? -Padły. Stało się możliwe i mat*1., i nagi tyłek pokazać, i przodek.

O polityce? Proszę! I Gorbaczowa i Jelcyna karykatur, "skolko ugodno".

Więc o co chodzi? O drobiazgi.

Nie byłwolności"do czegoś, ale wolność "od". Naród, a wraz z nim mistrzowie jego kultury jak szaleni chwycili się obietnic diabolicznego Czubajsa (Чубайс)*2.. "Interwencja towarowa" Zachodu w zamian za porzucenie "zdobyczy socjalizmu", skarykaturowanych w tym "homo soveticus". "Dwie Wołgi na voucher" - jedną będę jeździć, a drugą sprzedam (komu-jeśli wszyscy dostaną po parze? …żeby żyć z zysku.


Wolność od pracy - cóż, kto pójdzie do pracy, jeśli jutro dostanie te "Wołgi"? Wolność od sumienia"teraz już nie czas na"sowkową"( совковую)*3 moralność..." Wolność od udręki kreatywności: Po co się męczyć, teraz potrzeba więcej tłustych anegdot, strzelanin i nagich cycków - naród to "pasi" .

I nawet, mówią, doświadczeni mistrzowie nie mogli się oprzeć, kiedy zapachniało łatwymi pieniędzmi za chałturę, ze scenami strzelaniny (im szybciej nakręcić, tym korzystniej; a sowkowej cenzury, w tym cenzury jakości - już nie ma). A naród po prostu wpadł w szambo "nowego rosyjskiego kapitalizmu", gdzie stało się konieczne, aby nie kłaniać się już wysokim ideałom socjalizmu, choćby i sztywnych czasami, a niskim "prawdom" z Czubajsa:"kto odważył się, ten i zjadł", "kto rządzi rynkiem-bóg, który nie pasuje-ten łoch".I teraz tym Czubajsom.Już nie w pas się kłaniać-jak hojnym komunistycznym bóstwom, ale do nóg  padać jak wobec bogów okrutnych - kapitalistycznych kanibali

 

 A potem te pokłony przed Czubajsami i spłodzonymi przez niego oligarchami, przechwycił Putin. On okazał się bardziej zwinny w języku, – ale z tą samą ideologią prekursora, że " z narodem jak z trawą: im bardziej kosić, tym bardziej rośnie".


Wici ludowe próbowały przeciwstawić się temu – ale jakoś bardzo nieudolnie, w duchu tych samych mistrzów kultury, którzy stracili najpierw maestrię, a następnie chęć służenia ojczyźnie i jej kulturze. ponieważ w quasidemokracji, utrzymać się można tylko służąc dysponujących kasą “quasimordom”.Nie jest to Лафа *4. radziecka, gdzie deklaracja o wolności słowa obowiązywała nawet zamszowe biurwy, z racji dyscypliny partyjnej. A pisz sobie wywrotowe wiersze, nakręcaj wywrotowe kino (kiedy cenzura zmuszała tylko do artystycznego wyrafinowania, czyli jakości) - i zapraszamy do kasy!

Wszystko to pod Putinem zostało ostatecznie i bezlitośnie zabite . Przyszła pseudo-wolność: możesz krzyczeć wszystko lub prawie wszystko – ale dzięki prostemu tłumikowi prasowemu nikt cię nie usłyszy, jeśli twój krzyk nie będzie służył tym, którzy wzięli kasę. Pseudodemokrację-wieszczą car i konstytucja, ale jeśli nie stosują się do niej jakieś psiarki,to niewyrośniesz nawet na przewodniczącego rady kibla.

A obecni "protestanci" nie zdołali niestety, na tym śliskim gruncie, gdzie niby demokracja, jak władza psiarków, znaleźć skutecznej reakcji wobec rządzącego złomu

Zawsze znajdą się w tłumie tacy, którzy chcą wyróżnić się w kluczu politycznym – być może nie bez tajnej myśli, aby zarobić jeszcze trochę grosza. Patrzą i widzą, kto jest dzisiaj na koniu a nie tych, którzy komponują dowcipnie, w przenośni i żrąco - jak w sowieckiej "niewoli" - a na topornych, jak Pieskow lub Sołowjow, łżących i liżących anus Putina.

Oto na jakich drożdżach i wyrósł ów stwór "homo putinus", od którego cytatów zacząłem. To taki “qusimoduch”, zapewniający główny procent wszystkich głosów na Putina, EP i ich psiarnię.

 


 

Uwaga!

Nie  jestem  autorem  artykułu   a  jedynie  tłumaczem -amatorem!

Ponadto, co podkreślam,  powyższy tekst zawiera informacje i oceny wyłącznie autora/autorów  obcojęzycznej publikacji,  z którymi -proszę,nieutożsamiać  tłumacza. Poglądy i opinie tłumacza, pozostają  jego prywatną  sprawą,  dopóki nie wypowie się jako komentator !

 

Przypisy:

1*- мат –ros. Mat — nieprzyzwoite, obraźliwe przekleństwo; ; język obelżywy , przeklinanie matki, najbardziej szorstka, obscenna odmiana wulgaryzmów w języku rosyjskim i innych językach słowiańskich.

*2.Czubajs -Чубайс: Anatolij Borisowicz Czubajs(ur. 16 czerwca 1955 w Borysowie, w obwodzie mińskim, BSRR, ZSRR) - radziecki i rosyjski polityk, działacz państwowy i gospodarczy, ekonomista. Dyrektor Generalny Państwowej korporacji " Russian nanotechnology Corporation" (od 2008). Od 2011 roku Prezes Zarządu JSC "Rosnano".

*3."sowkową"( совковую) od słowa sowok -Сово́к: ironiczne lub pogadliwe określenie, które pojawiło się w latach 70-tych wśród cyganerii dysydenckiej i środowiska artystycznego , a następnie rozpowszechnione ,w ogóle we współczesnym rosyjskim społeczeństwie, epitet, nadany zwolennikom sowieckiego stylu życia, komunistom, ogólnie ludziom, którzy wykazują oznaki sowieckiej mentalności, uprzedzeń itp. W częstym użyciu we współczesnej Rosji wobec oponentów politycznych

"rozbił okno w niemieckiej piwiarni."

 

"wziął odwet za dziadka! Znaj naszych"

Patrz również watnik: Ватник to internetowy mem, ironiczne określenie ludzi, którzy wyrażają prorosyjskie i hurra patriotyczne nastroje. Pochodzi od nazwy ciepłych "kufajek" utożsamianych z “sowkiem”. Nazywanie kogoś watnikiem przywołuje całą grupę stereotypów. Jest to ktoś, negatywnie nastawiony do Zachodu, kochający władzę," , często dużo pijący człowiek (rodzaj negatywnego alter-ego "typowego" Rosjanina). Mem jest również nadużywany w retoryce społeczno-politycznej .

*4. łafa-ros. Лафа: od średniorosyjskiego алафа z Arab. عَلَ ف( ʿalaf)'pasza, siano, pasza'.

 

 

Źródło:

https://zen.yandex.ru/media/roslyakov/homo-putinus-kto-on-i-otkuda-etot-parodiinyi-chelovek-5e7294728cd2837a659715ca

Tytuł:Александр Росляков. «Хомо путинус»: кто он и откуда, этот самый идиотский человек?

Autor:Александр Росляков

19.03.2020

 

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych

platformach elektronicznych, ze wskazaniem adresu

tekstuźródłowegoipseudonimu autora tłumaczenia.

 

   

 

 
   

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031