Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
341 postów 3232 komentarze

mikstury bezmetki

1abezmetki - Bez Tabu. Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

Rosja wobec Talibów i wojny w Afganistanie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ławrow określił warunki przystąpienia Rosji do wojny afgańskiej

 

W Dumie oświadczono, że ​​Federacja Rosyjska będzie musiała wzmocnić granicę tadżycko-afgańską

 

Moskwa. 9 lipca, INTERFAX.RU - Rosja nie będzie ingerować w działania wojenne Talibów, dopóki będą one kontynuowane na terytorium Afganistanu, ale rosyjskie kierownictwo jest zaniepokojone możliwością starć militarnych w Tadżykistanie, powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

 

RuchTalibów jest uznawany w Rosji za terrorystycznyi tego tytułu - jest  zakazany. Przedstawiciele  Ruchu, który stopniowo przejmuje kontrolę nad Afganistanem, przebywają w Moskwie na negocjacjach.           Kreml zauważył, że takie negocjacje są teraz konieczne.

 

„Chociaż Talibowie zajęli posterunki graniczne na granicy z Iranem, na granicy z Tadżykistanem, dopóty dzieje się to na terytorium Afganistanu, nie zamierzamy podejmować żadnych działań poza powtarzaniem naszych natarczywych apeli o polityczny proces, który wszyscy Afgańczycy poparli słowami, aby jak najszybciej został rozpoczęty - powiedział minister na konferencji prasowej w Moskwie.

 

„To, co dzieje się na terytorium Afganistanu, niepokoi nas oczywiście wyłącznie z punktu widzenia możliwego „rozlewania się” kłopotów na terytorium naszych sojuszników” – dodał Ławrow.

 

Minister spraw zagranicznych zwrócił również uwagę na konieczność realizacji porozumień między Stanami Zjednoczonymi a Talibami.

 

„Dzięki pośrednictwu Stanów Zjednoczonych nakreślono kroki w celu normalizacji sytuacji, inicjowania procesu politycznego, osiągnięcia porozumienia w sprawie okresu przejściowego, a następnie ostatecznych parametrów dalszego życia Afganistanu” – powiedział i dodał. że Moskwa opowiada się za realizacją tych porozumień…

 

Przedstawiciele Talibów, podczas rozmów w Moskwie, zapewnili stronę rosyjską, że nie będą stanowić zagrożenia dla terytorium innych państw członkowskich ОДКБOrganizacja Porozumienia o Zbiorowym Bezpieczeństwie (Организация Договора о коллективной безопасности), - oświadczył na konferencji prasowej, przedstawiciel  katarskiego  biura  politycznego Ruchu, Mohammad Sohail Shahin.

 

Z kolei jeden z przywódców biura politycznego w Katarze, Szahabuddin Delawar, obiecał, że Talibowie zamierzają walczyć z IS (Państwo Islamskie, zakazane w Rosji).

 

„Gwarantujemy, że nasze terytorium nigdy więcej nie zostanie użyte przeciwko jakiemukolwiek krajowi trzeciemu. Chcemy zadeklarować, że podejmiemy wszelkie środki, aby ruchuDaesh (IS) nigdy nie było na terytorium Afganistanu” – powiedział Delawar.

 

9 lipca, media podały, że Talibowie zaczęli atakować Kandahar, stolicę prowincji o tej samej nazwie, drugie co do wielkości miasto Afganistanu i jego dawna stolica do września 2001 roku.

 

W Moskwie, Delawar zwrócił uwagę na fakt, że w porozumieniach ze Stanami Zjednoczonymi, Talibowie nie zobowiązali się nie przejmować kontroli nad centrami administracyjnymi Afganistanu.

 

„To są nasze sprawy wewnętrzne, nie mają one nic wspólnego z treścią zawartych porozumień” – mówił Delawar o zajmowaniu stolic prowincji. Dodał, że Talibowie nie planują siłowego zajęcia wszystkich stolic.

 

Zauważył, że wycofanie obcych wojsk powstrzymuje ofensywę Talibów przeciwko centrom administracyjnym. Ruch zobowiązał się do nieatakowania obcych kontyngentów w Afganistanie. Jednocześnie ruch nalega na realizację punktów porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi o wycofaniu sankcji wobec przedstawicieli Ruchu i uwolnieniu więźniów.

 

https://www.youtube.com/watch?v=SvqaUXTZQD0

 

https://www.interfax.ru/russia/777211

Лавров назвал условие для вступления России в афганскую войну

 informacja agencyjna

9 lipca 2021

 

KOMENTARZE

 • Od siebie...
  Powyższy tekst , to bezpretensjonalna informacja agencyjna.
  Krótka robota. Przykład tego, "Co piszą Inni". Kto chce niech czyta, obojętnie w jakiej rubryce.
 • Krótka, ale bardziej informatywna niż niemieckie gazety
  Informacja zawiera interesujące szczegóły, których Niemcy nie podają w mass mediach. Panuje narracja, że Talibowie współpracują z IS. A tu dowiaduję się, że

  "Z kolei jeden z przywódców biura politycznego w Katarze, Szahabuddin Delawar, obiecał, że Talibowie zamierzają walczyć z IS (Państwo Islamskie, zakazane w Rosji).
  „Gwarantujemy, że nasze terytorium nigdy więcej nie zostanie użyte przeciwko jakiemukolwiek krajowi trzeciemu. Chcemy zadeklarować, że podejmiemy wszelkie środki, aby ruchu Daesh (IS) nigdy nie było na terytorium Afganistanu” – powiedział Delawar."

  Która narracja jest bliższa prawdy?
  Spotkanie było w Moskwie. Interfax jest, więc źródłem z pierwszej ręki. Niemcy bawią się w głuchy telefon i to zwykle dotyczy Rosji i Putina.
  Prawda jest jednak straszna: w Afganistanie ponad 59 Niemców straciło swoje życie, setki zostało rannych (USA: 2.200 zabitych żołnierzy i 20.000 rannych)

  Niemcy szacują, że 21 letnia wojna w Afganistanie kosztowała USA i NATO w sumie około 1000 miliardów Euro. Rządy Niemiecki z SPD i CDU/CSU wydały- zmarnowały z podatków od swoich wyborców pomiędzy 18 miliardami Euro (DW) a 57 miliardami Euro (NDR-Info).

  Niemcy wymordowując w Kundus ponad 100 ludzi w tym dzieci i całe rodziny nie zdobyli się na gest by za zlecone mordy zapłacić więcej niż 5000 Euro odszkodowania. Jak rozprowadzili te miliardy, kto tu dostał? mogę tylko przypuszczać. Wiem, że niemieckie koncerny występując pod fałszywymi nazwami, dostały największe sumy z tej demokratyzacji, niesienia pokoju i naprawy szkód w Afganistanie. Ale to całkiem inna historia.
 • @adevo 01:37:38
  Dzięki za informację. Niemiecki “dorobek” w Afganistanie nie był mi znany.
  A co skutków układania się Kremla z Talibanem, to mam uzasadnione wątpliwości wobec wiarygodności obu stron. Strony będą respektowały ustalenia jak długo to im będzie wygodne, choć mają względem siebie wzajemny respekt, zbyt dobrze bowiem się znają..Z pewnością Kreml, nie zdecyduje się, mając w pamięci klęskę ZSRR i obecną rejteradę USA i NATO – na lądową inwazję ale bombardować w razie potrzeby nie omieszka.
  Kreml boi się nteż rozlania zradykalizowanego islamizmu przez Azję Centralną na dotychczas podległe mu terytorium.
  Pamiętać bowiem musi o poważnej liczbowo i dynamicznej demograficznie – póki co mniejszości – muzułmańskiej w FR. W samej Moskwie na ca 12 mln ludności, większość stanowią etniczności muzułmańskie, jak dotychczas, ale jak długo jeszcze – spacyfikowane.
  Rosjanie boją się ich równie szczerze, jak ich nienawidzą…
  Do tego doadać należy prawdopodobne a graniczące z pewnością, zagrożenie zalewem twardych narkotyków, i zwązanej z nimi przestępczości. Amerykanie wycofując się, “wypuścili dżina z butelki”. Z pewnością będzie się działo…
  A przy okazji: natura i poityka nie lubią próżni. Ktoś tam wejdzie bo będzie miał interes. Kto? - Taliban wiele zawdzięcza Pakistanowi ale Pakistan jeszcze więcej zawdzięcza Chinom... A Chiny mają dobrą prasę jako mięka siła - partner handlowy i inwestor. A w Afganistanie jest interes do zrobienia. Bogactwa naturalne (w tym trudne do przeszacowania zasoby ziem rzadkich, nieodzownych dla wysokich technologii) i chiński protektorat, jako gwarant - możliwego, po raz pierwszy w historii nowożytnej Afganistanu - bezpieczeństwa i stabilności - stanowią dla tego storturowanego kraju, wielką szansę.
 • @1abezmetki 09:48:31
  "A przy okazji: natura i polityka nie lubią próżni. Ktoś tam wejdzie bo będzie miał interes. Kto?"

  Politycznie wejdą Teheran i Moskwa, ekonomicznie Pekin. No i Pakistan.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031