Bezmetki - BezTabu: co piszą "inni": Nasilają się alarmujące sygnały w gospodarce rosyjskiej... Dzisiaj o ucieczce kapitałowej...

Sberbank (Сбербанк) już drugi miesiąc pod rząd, notuje odpływ środków z kont zarówno osób fizycznych jak i  prawnych. Wg danych największego banku państwowego RF, w okresie sierpień-wrzesień br., ludność wyprowadziła z własnych depozytów 80 mld rubli.  Z kolei klienci korporatywni, wyprowadzili 82 mld rubli.

Wg danychbanki.ru, ze zsyłką  do bezpośrednich raportów Sberbanka w Banku Centralnym, odpływ środków jest trzy razy wyższy.

Z wkładów osób fizycznych wyciekło 85 mld rubli a z depozytów korporacyjnych - 374 mld rubli.

Trwający odpływ funduszy korporacyjnych z Sberanku, który stał się głównym beneficjentem oczyszczania sektora bankowego przez BC FR, "nieco dziwi", mówi analityk Raiffeisenbank, Denis Porywaj (Порывай). W jego ocenie, osoby prawne podjęły ponad 200 mld rubli w okresie dwóch miesięcy.

Odpływ wkładów osób fizycznych jest relatywnie niewielki, stanowiąc wszystkiego 0,7% od sumy całkowitej, wkładów pieniężnych ludności. Ale w absolutnym, finansowym wyrażeniu, wspomniany odpływ, jest większy niż, u poddanego bankowej sanacji,Binbank'u (Бинбанка), który w dwa miesiące utracił 77,1 mld rubli.

W rezultacie, w Sberbank, nasilił się deficyt rublowy, powiada Porywaj, który przyszło pokryć ze środków budżetu federalnego.

W ciągu dwóch miesięcy, dług Sberbank'a wobec Ministerstwa Finansów wzrósł do 222 mld rubli.
Do największego banku państwowego FR, odeszła połowa całej kwoty, którą skarb państwa przelał w system bankowy w sierpniu-wrześniu, rozmieszczając wolne środki budżetu federalnego, na depozytach i w ramach operacjirepo*1.

To relatywnie drogie pieniądze, wskazuje Porywaj: przychodzi za nie płacić 8,5%, kiedy wkłady ludności oprocentowane w Sberbank'u, kształtują się na poziomie, z lekka powyżej 5%.

Stawki na rynku międzybankowym w wrześniu były również poniżej - do 8,34%. "W związku z tym powstaje pytanie: dlaczego Sberbank nie przyciągał płynności z IBC*2. lub z  sektora realnego (depozyty osób fizycznych/prawnych), a  od razu zwrócił się do Ministerstwa Finansów?"- mówi Porywaj.

Zwiększyć oprocentowanie depozytów Sberbank, oczywiście, nie chce: wielu klientów pragnie re-finansować wkłady na bardziej korzystnych warunkach, co dla banku będzie drogie. Zajmując pieniądze na rynku między-bankowym, Sberbank ryzykuje zmianę stawki RUONIA*3., do której są przywiązane jego produkty kredytowe, mówi ekspert.

W stanie niedoboru rubli, znajdują się, według jego słów, wszystkie trzy największe banki państwa (w tym VTB i Gazprombank). Sytuacja ta może trwać aż do końca roku, kiedy roczny napływ wydatków z budżetu federalnego, przywróci  trójce banków państwowych, nadwyżkę w rublowej płynności.

Na tym tle gwałtownie wzrósł popyt na dolary informuje także finanz.ru:

Waluty na rynku skupują nierezydenci, przyznają, analitycy Sberbank'a CIB*4.. Popyt na dolary rośnie od 25 października, wynika z danych w terminalu Quik: średnio dziennie na jedną ofertę o sprzedaży dolarów (z oczekiwaniem na jutro) przychodziły dwa zlecenia na ich zakup, a całkowity zarejestrowany przez giełdę popyt osiągnął w lipcu, rekordową chwilową wartość (około 200 mln dolarów ).
 


Na rynku obserwuje się "stabilny przepływ w zakupach waluty", który "pochodzi z "offshore'ów" - co osłabia rubel, od którego wielu, oczywiście,oczekiwało imponującego wzrostu, mówi główny ekonomista ING w Rosji i WNP Dmitrij Polewoj.

Waluty z Rosji zaczęły wycofywać rosyjskie firmy, wyjaśnia wiodącyekspert "Centrum Rozwoju" HSE Siergiej Puchow: za trzeci kwartał, według danych Banku Centralnego, biznes ewakuował  z kraju 14 mld dolarów - kwotę rekordową za dwa ub. lata.
 

-------------------------------

Odnośniki:

*1.Repurchase Agreement (REPO, РЕПО)- szczegóły na FB.ruhttp://fb.ru/article/173105/operatsiya-repo---chto-eto-takoe-operatsii-repo-i-kreditovanie-tsennyimi-bumagami

*2.МБК-Международный банковский конгресс
    IBC-International Bank Congress
*3. RUONIA - (Rouble OverNight Index Average)

*4.Sberbank CIB — (Korporacyjno-Inwestycyjny Biznes) корпоративно-инвестиционный бизнес,


------------------------------
YouTube:

">
Дмитрий Потапенко: Забирайте свои деньги из банков...
Dmitrij Potapienko: zabierajcie swoje pieniądze z banków..

">
Почему деньги нельзя хранить в Сбербанке
Dlaczego nie należy przechowywać pieniędzy w Sberbank'u

">
Осторожно СберБанк фокус покус и нет денег
Ostrożnie, Sberbank "hokus-pokus" i po pieniądzach

--------------------------------------------------------

źródło:

https://via-midgard.com/news/grazhdane-rf-massovoe-vyvodyat-dengi-iz.htm
Граждане РФ массовое выводят деньги из российских банков

_________________________________

 

Tłumaczenie i opracowanie: bezmetki-BezTabu
Rozpowszechnianie przetłumaczonych tekstów: dozwala się wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego i nick’a autora tłumaczenia.