"Sytuacja pod kontrolą": Wybuch w największej w Rosji przechowalni wirusów

 

W centrum wirusologii "Wektor" w odległości kilku kilometrów od Nowosybirska w poniedziałek przegrzmiał wybuch.

Naukowe przedsiębiorstwo wchodzące w strukturę Rospotrebnadzor'a *1, które w czasach radzieckich zajmowało się produkcją broni biologicznej, jest jedynym w Rosji miejscem, gdzie przechowywany jest wirus ospy, a także jedna z najbardziej kompletnych na świecie kolekcji wirusów i patogenów niebezpiecznych zakażeń, w tym eboli, gorączki krwotocznej Marburg, dżumy i wąglika.

Do wybuchu w Centrum doszło podczas prac budowlanych w jednym z budynków, powiedział "gazecie Komersant", Mikołaj Кrasnikow - szef Miasteczka Naukowego Kolcowo.  "Wektor" jest afiliowanym przedsiębiorstwem kolcowa.

Według mera, hospitalizono jednego człowieka  z oparzeniami drugiego i trzeciego stopnia.

Zagrożenia biologicznego nie ma, sytuacja jest pod kontrolą, podkreślił Кolcow, dodając, że nie ustalono przyczyny wybuchu .

 W zakładzie prowadzono "prace remontowe w sanpropusnikie *2, jednym z laboratoryjnych wydziałów ", uściślono później Interfax'owi, przez dobrze poinformowane źródło . Według niego, ekplodowała butla z gazem, powodując obrażenia jednego z pracowników.

 Wybuch powodował pożar na powierzchni 30 m kw., poinformowała służba prasowa "Wektor". "Żadnych prac z materiałem biologicznym na санпропускнике nie prowadzono. Konstrukcja budynku nie została uszkodzona", - podkreślono w przedsiębiorstwie.

 Według strony internetowej do zadań Centrum, należą: "badania podstawowe nad szczególnie niebezpiecznymi i społecznie krytycznymi infekcjami wirusowymi, nad ich genetyczną zmiennością i różnorodnością, w patogenezie zakażeń wirusowych".

 

Powyższy tekst zawiera informacje i oceny wyłącznie autorów publikacji i nie wyraża poglądów tłumacza

 

Przypisy:

 *1.Rospotrebnadzor-Federalna służba nadzoru w sferze ochrony praw konsumentów i dobrobytu człowieka

 Роспотребнадзор-Федеральная служба по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека

 *2.Sanpropusknik -kompleks pomieszczeń przeznaczonych na odzież, obuwie, sanitarną obsługę pracowników, kontrolę skażenia skóry, środków ochrony indywidualnej i specjalistycznej odzieży osobistej pracowników. W moim pojęciu- rodzaj śluzy biologicznej

нпропускник- комплекс помещений, предназначенные для смены одежды, обуви, санитарной обработки персонала, контроля радиоактивного загрязнения кожных покровов, средств индивидуальной зашиты, специальной и личной одежды персонал

 

 

|Źródło:

 https://www.finanz.ru/novosti/aktsii/situaciya-pod-kontrolemv-krupneyshem-v-rossii-khranilishche-virusov-progremel-vzryv-1028528383

finanz.ru

Tytuł:«Ситуация под контролем»: В крупнейшем в России хранилище вирусов прогремел взрыв

Autor:nieznany

17.09.2019

 

 

Wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie  zawartości przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego 
pseudonimu autora tłumaczenia.