Chiny niedawno ogłosiły, że w ciągu następnej dekady planują zakończyć testowanie systemów przekazu energii niezbędnych, dla sieci energetycznej kosmicznej energii słonecznej,

koncepcji, którą wcześniej rozpracowywano w Stanach Zjednoczonych, informuje CNBC.


 

Chiny opracowują koncepcję elektrowni słonecznej w kosmosie, z której zrezygnowała NASA

 

 

John Mankins, który obecnie kieruje prywatną firmą aerokosmiczną Artemis Innovation Management Solutions, zajmował się badaniem się, czy istnieje sposób, aby dostarczyć energię z kosmosu na naszą planetę. Ten pomysł może radykalnie zmienić dotychczasową sytuację i umożliwić kontrolę mocarstwu, które pierwsze stworzy podobny system.

Mankins rozwijał tę koncepcję, przy wsparciu Białego Domu i Kongresu w 2000 roku, wywołując pozytywne opinie Narodowej Akademii Nauk i jednostek bezpieczeństwa narodowego w Ministerstwie obrony. Ale program nie został zrealizowany z różnych powodów. Teraz ideę, dawno porzuconą przez NASA, podjął rząd chiński.

 

Plany elektrowni słonecznej, rozważanych przez Chiny, przewidują m.in. uruchomienie małych i średnich projektów energii słonecznej w stratosferze dla dowytwarzania energii elektrycznej w okresie lat 2021 - 2025 , za którymi idzie kosmiczna elektrownia słoneczna, która może wygenerować co najmniej megawat energii elektrycznej w 2030 roku i produkcyjna elektrownia słoneczna w kosmosie do 2050 roku.

Kosmiczna elektrownia słoneczna będzie wykorzystywać energię Słońca, która nie trafia na planetę, i za pośrednictwem promienii laserowych prześle tę energię na Ziemię. Chiny oświadczyły, że dużą zaletą kosmicznej energetyki słonecznej jest jej zdolność zaopatrywania w energię elektryczną w sposób ciągły i z większą intensywnością, niż ziemskie farmy słoneczne.

 

Jednym z problemów, w zakresie projektów odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna i wiatrowa, jest to, że słońce nie świeci i wiatr nie wieje, 24 godziny na dobę. Ogranicza to okresy czasu, w ciągu których takie projekty mogą być źródłem wytwarzania energii elektrycznej.

Słoneczna stacja kosmiczna nie tylko zaoferuje rozwiązanie problemu przerw, ale również zapewni dostawę energii. Energia elektryczna wytwarzana w kosmosie i w pobliżu równika, może być przekazana praktycznie w dowolny punkt kuli ziemskiej, z wyjątkiem biegunów.

Inne kraje studiują tę koncepcję. W Indiach i Europie naukowcy pracują nad dodatkowymi koncepcjami w zakresie energii słonecznej w kosmosie. Japońska agencja badań kosmicznych JAXA, studiuje sposoby pokonywania barier technologicznych, takich jak technologia bezprzewodowej transmisji energii i technologia zautomatyzowanego montażu.

 

Przedstawiciel Ministerstwa Obrony USA oświadczył, że ministerstwo regularnie prowadzi badania na takimi koncepcjami jak, kosmiczna energia słoneczna, ale nie podał żadnych szczegółów.

Jak donosiły "Nowiny.Gospodarka" («Вести.Экономика» ), Chiny są jednym z liderów rozwoju energetyki odnawialnej i zamierzają poważnie zwiększyć inwestycje w rozwój tej branży.

W ciągu najbliższych dwóch lat, władze planują zainwestować w budowę słonecznych i elektrowni wiatrowych 2,5 bln juanów, co odpowiada około 380 $ mld dolarów

W długoterminowym planie Rady Państwa CHRL zapisano, że do 2030 roku, udział energetyki odnawialnej w bilansie energetycznym kraju powinien osiągnąć 20%.

 

 

Uwaga!

Nie  jestem  autorem  artykułu   a  jedynie  nieprofesjonalnym  tłumaczem !

Ponadto, co podkreślam,  powyższy tekst zawiera informacje i oceny wyłącznie autora/autorów  obcojęzycznej publikacji  z którymi nie należy utożsamiać  tłumacza. Poglądy i opinie tłumacza, pozostają  jego prywatną  sprawą,  dopóki nie wypowie się jako komentator !

 

 

 

ŹRÓDŁO:

https://www.vestifinance.ru/articles/116345

Вести. Наука и техника

TYTUŁ: “Китай разрабатывает концепцию солнечной электростанции в космосе, от которой отказалось NASA”

AUTOR: Nie wykazany

18.03.2019

 

 

Wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego
ipseudonimu autora tłumaczenia.