Moskiewski Sąd Gagariński uznał przywódcę ruchu "Za nowy socjalizm", Nikołaja Płatoszkina*1. za winnego podżegania obywateli do zamieszek i rozpowszechniania fałszywych informacji o koronawirusie.

 

 

Wydano wyrok liderowi ruchu „Za nowy socjalizm”

 

 55-letni doktor nauk historycznych, autor kanału YouTube, który ma 600 tys. subskrybentów, został skazany na 5 lat w zawieszeniu i 700 tys. rubli grzywny. Wcześniej prokuratura żądała dla niego sześciu lat więzienia. Tłum wielbicieli pana Płatoszkina, głównie osoby starsze, śpiewał na dworze „Wstawaj, kraju ogromny, wstawaj na bój śmiertelny”, i radośnie odebrał wyrok w zawieszeniu dla profesora.

Zwolennicy Nikołaja Płatoszkina zebrali się przed budynkiem sądu, mimo 30-to stopniowego upału, we wtorek. 18 maja, prokurator zażądał sześciu lat więzienia dla profesora, jak z szacunkiem nazywają go zwolennicy pana Płatoszkina. -" Co wy robicie, dranie? Bądźcie przeklęci! " -w sali sądowej nie wytrzymał ojciec oskarżonego Tłum przed budynkiem sądu przywitał tę wiadomość okrzykiem "hańba!” „Nie zwrócę się do moich oskarżycieli, chcę zwrócić się do mojego taty”- powiedział nieco później Nikołaj Platoszkin w swoim ostatnim słowie. „Tato,zaczekaj na mnie mnie. Ale jeśli nie zdołasz, znajdzie się ktoś, kto cię pochowa."

 

Historyk Nikołai Płatoszkin, lider ruchu "Za nowy socjalizm", zyskał popularność, uczestnicząc jako ekspert w różnych politycznych talk- show. Latem 2018 roku otworzył kanał na YouTube z filmami, w których opowiadał o nacjonalizacji zasobów naturalnych i odbudowie ZSRR w drodze wyborów. Teraz ma prawie 600 tysięcy subskrybentów, a jego filmy zyskały ponad 80 milionów wyświetleń. W 2020 roku Nikołaj PŁatoszkin wezwał do protestów i głosowania przeciwko poprawkom do konstytucji. Skrytykował działania podjęte przez władze rosyjskie przeciwko covid. W czerwcu 2020 rokuСКР - Следственный комитет Российской Федерации, wszczął postępowanie karne przeciwko historykowi w sprawie „publicznego rozpowszechniania świadomie fałszywych informacji” na temat koronawirusa (art. 207 ust. 1 kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej) i udziału w zamieszkach (art. 212 część 1 pkt 1 Kodeksu Federacji Rosyjskiej).

W środę około 500 osób przyszło do sądu, na ogłoszenie wyroku. Starsi ludzie tłoczyli się za metalowymi barierami i, prawie nikt nie nosił masek. Wielu założyło białe koszulki z czerwonym napisem „Za nowy socjalizm!”, Inni przynieśli portrety pana Płatoszkina. Ludzie powiedzieli korespondentowi Kommiersanta, że ​​przyjechali z Jarosławia, Uljanowska, Kaługi, Niżnego Nowogrodu.

 

Tłum często podejmował skandowanie „Wolność dla Płatoszkina!” W pobliżu stały zaparkowane cztery "suki", ale policja wyraźnie się nudziła w upale i nie zamierzała nikogo zatrzymywać. „A kogo rozganiać? Staruchów? Tylko młodzi przyjeżdżają na sąd Nawalnego, "więc to ich ciągają do suk" - wyjaśniał emeryt z Siergijewa Posada -Сергиева Посада.

„Wołajmy„ Faszyzm nie przejdzie! ”- zaproponował. „To już było” - nie zgodzili się towarzysze.

I pociągnęli lekko drżącymi głosami: „Wstawaj, kraju ogromny, powstań do śmiertelnej walki!”.

Inteligentna moskwiczanka w czarnym kapeluszu powiedziała Kommiersantowi, że „oglądała wszystkie transmisje Płatoszkina na YouTube”. Wcześniej pracowała jako nauczycielka literatury i w pełni zgadza się z opinią przywódcy „Nowego Socjalizmu” o „niszczeniu oświaty w Rosji”. Emerytka przyznała, że ​​w 2011 roku chodziła na Bołotnoju- Болотную , „a wcześniej nawet napisała oświadczenie”. „Ale Nawalny nie jest mi bliski. Jestem sowieckim człowiekiem, tak nas uczono: najpierw dobro publiczne, potem własne. A w przypadku młodych ludzi jest odwrotnie ”- powiedziała -„ Nie boję się aresztów. Wychowałem już swoich synów, jeśli będę musiała poświęcić się dla wielkiego celu, nie ustąpię. "

W pobliżu emeryci otoczyli mężczyznę w skórzanej kurtce motocyklowej: „Gdzie jest Ziuganow, dlaczego go tu nie ma? Dlaczego siedzi jak pies na sianie przez 30 lat? " „Robimy wspólną sprawę!” - tak pierwszy sekretarz Moskiewskiego Oddziału Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej, Siergiej Kurgan, usprawiedliwiał się starcom.

Dyskusje trwały kilka godzin, aż tłum westchnął entuzjastycznym „Hurra! Zwycięstwo!" Tak zwolennicy Nikołaja Płatoszkina zareagowali na wyrok: pięć lat w zawieszeniu i grzywnę w wysokości 700 tysięcy rubli. „Patrz, płaczą” - powiedział zaskoczony policjant stojący przy "suce" do swojego partnera.

Ludzie rzucili się obejmować wychodzącego z sądu, „profesora”. „W naszym kraju większość to dobrzy, uczciwi, przyzwoici ludzie, dzięki Wam jestem wolny! “- powiedział Nikołaj Płatoszkin - Dostałem wyrok w zawieszeniu, ale w porównaniu do sześciu lat realnych ... powiem: tylko Wam to zawdzięczam. Kiedy tam siedzieliśmy, wszystko było słychać. Myślę, że słyszał to cały kraj. Bez Was nie stałbym tutaj, zabrałaby mnie więźniarka. "

Obrona uważa sprawę za polityczną, a wyrok za niezgodny z prawem. Można to jednak potraktować jako uniewinnienie, „biorąc pod uwagę fakt, że w Rosji praktycznie nie ma uniewinnień bez ławy przysięgłych” - powiedział Kommiersantowi prawnik historyka Aleksander Obozow.

W materiałach sprawy nie ma dowodów winy. A te, które śledztwo uważa za takie, wręcz przeciwnie, dowodzą niewinności Mikołaja Nikołajewicza ”- powiedział Obozow Kommiersantowi. Zasugerował, że „władze nie odważyły ​​się ostro potraktować Nikołaja Platoszkina, biorąc pod uwagę jego osobowość i zasługi na polu dyplomatycznym ”.

Najwyraźniej w Płatoszkinie widzianojednego z możliwych organizatorów masowych protestów, który w pewnym momencie mógł stanowić zagrożenie dla władz” - uważa analityk polityczny Konstantin Kałaczew -Калачев. Realny wyrok „ niezupełnie przekonujący dla opinii publicznej”, zdaniem Kałaczewa, wyglądałby na przesadny, a nawet okrutny. Ponadto, zdaniem Kałaczewa, przed wyborami władzy ważne jest, aby nie rozsierdzić lewicy, aby nie przyczynić się do jej radykalizacji.

 

*1.Nikołaj Nikołaewicz Płatoszkin - Николай Николаевич Платóшкин(ur. 19 października 1965r. W Meszczerino, obwód moskiewski) - radziecki i rosyjski dyplomata, historyk i politolog, działacz społeczny i polityczny.

Doktor nauk historycznych, profesor nadzwyczajny, kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych i Dyplomacji Uniwersytetu Moskiewskiego Nauk Humanistycznych. Autor tłumaczeń zagranicznych monografii, politekspert telewizyjny. Lider ruchu „Za nowy socjalizm” [1] [2] [3].

21 października 2020 r. Na zjeździe założycielskim Socjalistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (SPRF) został wybrany jej przewodniczącym [4] [5].”


ros.Wikipedia

 

">

 

Gazeta „Kommiersant” №84

https://www.kommersant.ru/doc/4817776

“Платошкин — друг, но истина условн

Мария Литвинова, Мария Старикова, Анна Васильева, Кира Дюрягина, Александр Черных

20.05.2021

 

wybór, tłumaczenie i opracowanie: bezmetki

Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych

materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych

platformach elektronicznych, ze wskazaniem adresu

tekstu źródłowego i pseudonimu autora tłumaczenia.