Chiny utrzymały temperaturę „sztucznego słońca” na poziomie 120 milionów stopni Celsjusza przez ponad 100 sekund, ustanawiając nowy rekord świata, relacjonują Yang Kunyi i Shen Weiduo

 

 Chiny ustanowiły nowy rekord utrzymując eksperymentalny zaawansowany nadprzewodzący Tokamak (EAST- Experimental Advanced Superconducting Tokamak ), osiągając  temperaturę  plazmy na poziomie  120 milionów Celsjusza przez 101 sekund i 160 milionów stopni Celsjusza przez 20 sekund, co stanowi ważny krok w kierunku uruchomienia reaktora termojądrowego (the fusion reactor

 

Urządzenie Tokamak znajduje się w Instytucie Nauk Fizycznych Hefei Chińskiej Akademii Nauk. Zostało ono zaprojektowane w celu odtworzenia procesu syntezy jądrowej, który zachodzi naturalnie na słońcu i gwiazdach, aby zapewnić prawie nieskończoną czystą energię poprzez kontrolowaną fuzję jądrową, którą często nazywa się „sztucznym słońcem”.

 

To osiągnięcie pobiło poprzedni rekord utrzymywania temperatury plazmy na poziomie 100 milionów C przez 100 sekund. Zdaniem Li Miao, dyrektora Wydziału Fizyki Południowego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Shenzhen, jest to kamień milowy w osiągnięciu celu, jakim jest utrzymanie temperatury na stabilnym poziomie, przez długi czas.

 

„Ten przełom jest znaczącym postępem, na drodze do ostatecznego celu - utrzymania temperatury na stabilnym poziomie przez długi czas” - powiedział Li w wywiadzie dla Global Times, dodając, że następnym krokiem milowym, może być

utrzymanie stabilności przez tydzień lub dłużej.

 

Osiągnięcie temperatury plazmy powyżej 100 milionów C, jest jednym z kluczowych wyzwań w okiełznaniu fuzji jądrowej. Pod koniec 2020 roku Korea Południowa osiągnęła 100 milionów C przez 20 sekund. Powszechnie uważa się, że temperatura w jądrze Słońca wynosi 15 milionów C, co oznacza, że ​​plazma w rdzeniu urządzenia będzie  siedem razy gorętsza niż Słońce.

 

Energia wytwarzana z syntezy jądrowej jest najbardziej niezawodną i czystą energią, powiedział w piątek w wywiadzie dla Global Times, Lin Boqiang, dyrektor Chińskiego Centrum Badań nad Ekonomią Energii na Uniwersytecie Xiamen, dodając, że jeśli technologia będzie mogła być zastosowana komercyjnie, to przyniesie ogromne korzyści ekonomiczne.

 

Jednak Lin ostrzegł, że ponieważ technologia jest wciąż w fazie eksperymentalnej, nadal potrzeba co najmniej 30 lat, aby technologia wyszła z laboratorium. „To prawdopodobna technologia przyszłości, o kluczowym znaczeniu dla zielonego rozwoju Chin”.

 

Eksperyment EAST, jest częścią międzynarodowego eksperymentalnego globalnego projektu naukowego, w zakresie reaktora termojądrowego (ITER), ustępującego rozmiarem, jedynie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest wspólnie realizowany przez Chiny, UE, Indie, Japonię, Koreę Południową, Rosję i Stany Zjednoczone. Jego sukces jest istotny dla przyszłego pokojowego międzynarodowego wykorzystania syntezy jądrowej. Chiny poświęcają na ten program około 9 procent swoich środków na badania i rozwój.

 

 

 

 https://www.globaltimes.cn/page/202105/1224755.shtml

China maintains 'artificial sun' at 120 million Celsius for over 100 seconds, setting new world record”

Yang Kunyi i Shen Weiduo

28 maja 2021 r.

 

 

wybór, tłumaczenie i opracowanie: bezmetki

Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych

materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych

platformach elektronicznych, ze wskazaniem adresu

tekstu źródłowego i pseudonimu autora tłumaczenia.