Szef bezpieczeństwa państwa ChRL, Dong Jingwei, uciekł do USA z informacjami o laboratorium w Wuhan

 Komentator polityczny FOXNEWS Greg Jarrett i The Daily Beast poinformowali, że chiński wiceminister bezpieczeństwa państwowego Dong Jingwei uciekł do Stanów Zjednoczonych, zabierając ze sobą informacje o laboratorium w Wuhan.

Według niezweryfikowanych doniesień z „chińskojęzycznych antykomunistycznych mediów i Twittera”, cytowanych przez The Daily Beast, ucieczka Dong Jingweia miała miejsce w lutym, kiedy urzędnik przybył do Stanów Zjednoczonych z córką.

 

Mówi się, że Jingwei dostarczył Stanom Zjednoczonym informacje o Instytucie Wirusologii Wuhan, „które zmieniły stanowisko administracji Bidena w sprawie pochodzenia pandemii COVID-19”. Dong przez długi czas pracował w Ministerstwie Bezpieczeństwa Państwowego Chin, znanym jako Goanbu.

 

Jeśli pogłoski o dezercji okażą się prawdziwe, Dong okaże się najwyższym rangą dezerterem w historii Chińskiej Republiki Ludowej. Publicznie dostępna biografia Donga mówi, że w departamencie jest on „odpowiedzialny za kontrwywiad na terytorium ChRL”.

 

Według pro-republikańskiego wydania Red State, według dr. Han Liangchao, byłego pracownika chińskiego MSZ, kwestię zbiega podniosła strona chińska podczas chińsko-amerykańskiego szczytu na Alasce tej wiosny. W środowym tweecie Han, powołując się na anonimowe źródło, powiedział, że chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi i oficer do spraw międzynarodowych KPCh Yang Jiechi zażądali od Amerykanów zwrotu Donga, ale sekretarz stanu USA Anthony Blinken odmówił.

 

Były Pentagon, ekspert Departamentu Stanu i CIA Nicholas Efthymiades, autor "Chinese Espionage: Operations and Tactics", nazwał te doniesienia „pogłoskami” i zauważył, że dzieje się tak cały czas w wojnie informacyjnej między Pekinem a chińskimi antykomunistami za granicą.

 

Molly Saltskog, starszy analityk w The Soufan Group, również wezwała do ostrożności, mówiąc, że pogłoski o dezercji pojawiają się regularnie.

 

Chociaż jest to ważne i z pewnością korzystne dla naszego wywiadu, jeden zbieg wysokiego poziomu nie zmieni radykalnie naszego zrozumienia ani podejścia do Chin. Krótko mówiąc, jeśli to prawda, to wiadomość jest potencjalnie ważna, ale nie zmienia reguł gry-dodała Saltskog .

 

Departament Stanu USA nie odpowiadał na prośby mediów o komentarz i jak zwykle, nie komentuje tematu uciekinierów. Pół tuzina chińskich ekspertów wywiadu, z którymi rozmawiał SpyTalk, również stwierdziło, że nie mają żadnych informacji na temat rzekomej ucieczki Donga.

 

Według Red State, chińskojęzyczna prasa twierdzi również, że córka Donga Yanga – rzekomo żona wysokiej rangi dyrektora Alibaby Jiang Fana – również uciekła z nim z Hongkongu 10 lutego.

 

Źródła twierdzą, że poziom zaufania do informacji dezertera doprowadził do nagłego kryzysu zaufania do dr. Anthony'ego Fauci, dodając, że personel Amerykańskiego Instytutu Badań Medycznych ds. Chorób Zakaźnych (USAMRIID) wysłany do DIA potwierdził szczegóły techniczne informacji . które jest dostarczane przez zbiega, - podano w publikacji

 

Tymczasem na oficjalnej stronie internetowej Rady Państwa Chin, która zawiera listę najwyższych urzędników Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego, nie ma już wiceministrów pracujących pod przewodnictwem ministra MGB Chen Wenqinga. Sekcja ds. Rozwoju Personelu odnotowuje śledztwo w sprawie korupcji innego byłego wiceministra Ma Jiana, który został skazany na dożywocie w 2018 roku. Sekcja „Wiceminister” pozostaje pusta.

 

 

 

https://www.ridus.ru/news/356526

Босс госбезопасности КНР сбежал в США с информацией о лаборатории в Ухане

Сергей Домущий, felietonista „Ридус”

19 czerwca 2021

 

wybór, tłumaczenie i opracowanie: bezmetki

Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych

materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych

platformach elektronicznych, ze wskazaniem adresu

tekstu źródłowego i pseudonimu autora tłumaczenia.