Ławrow określił warunki przystąpienia Rosji do wojny afgańskiej

 

W Dumie oświadczono, że ​​Federacja Rosyjska będzie musiała wzmocnić granicę tadżycko-afgańską

 

Moskwa. 9 lipca, INTERFAX.RU - Rosja nie będzie ingerować w działania wojenne Talibów, dopóki będą one kontynuowane na terytorium Afganistanu, ale rosyjskie kierownictwo jest zaniepokojone możliwością starć militarnych w Tadżykistanie, powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

 

RuchTalibów jest uznawany w Rosji za terrorystycznyi tego tytułu - jest  zakazany. Przedstawiciele  Ruchu, który stopniowo przejmuje kontrolę nad Afganistanem, przebywają w Moskwie na negocjacjach.           Kreml zauważył, że takie negocjacje są teraz konieczne.

 

„Chociaż Talibowie zajęli posterunki graniczne na granicy z Iranem, na granicy z Tadżykistanem, dopóty dzieje się to na terytorium Afganistanu, nie zamierzamy podejmować żadnych działań poza powtarzaniem naszych natarczywych apeli o polityczny proces, który wszyscy Afgańczycy poparli słowami, aby jak najszybciej został rozpoczęty - powiedział minister na konferencji prasowej w Moskwie.

 

„To, co dzieje się na terytorium Afganistanu, niepokoi nas oczywiście wyłącznie z punktu widzenia możliwego „rozlewania się” kłopotów na terytorium naszych sojuszników” – dodał Ławrow.

 

Minister spraw zagranicznych zwrócił również uwagę na konieczność realizacji porozumień między Stanami Zjednoczonymi a Talibami.

 

„Dzięki pośrednictwu Stanów Zjednoczonych nakreślono kroki w celu normalizacji sytuacji, inicjowania procesu politycznego, osiągnięcia porozumienia w sprawie okresu przejściowego, a następnie ostatecznych parametrów dalszego życia Afganistanu” – powiedział i dodał. że Moskwa opowiada się za realizacją tych porozumień…

 

Przedstawiciele Talibów, podczas rozmów w Moskwie, zapewnili stronę rosyjską, że nie będą stanowić zagrożenia dla terytorium innych państw członkowskich ОДКБOrganizacja Porozumienia o Zbiorowym Bezpieczeństwie (Организация Договора о коллективной безопасности), - oświadczył na konferencji prasowej, przedstawiciel  katarskiego  biura  politycznego Ruchu, Mohammad Sohail Shahin.

 

Z kolei jeden z przywódców biura politycznego w Katarze, Szahabuddin Delawar, obiecał, że Talibowie zamierzają walczyć z IS (Państwo Islamskie, zakazane w Rosji).

 

„Gwarantujemy, że nasze terytorium nigdy więcej nie zostanie użyte przeciwko jakiemukolwiek krajowi trzeciemu. Chcemy zadeklarować, że podejmiemy wszelkie środki, aby ruchuDaesh (IS) nigdy nie było na terytorium Afganistanu” – powiedział Delawar.

 

9 lipca, media podały, że Talibowie zaczęli atakować Kandahar, stolicę prowincji o tej samej nazwie, drugie co do wielkości miasto Afganistanu i jego dawna stolica do września 2001 roku.

 

W Moskwie, Delawar zwrócił uwagę na fakt, że w porozumieniach ze Stanami Zjednoczonymi, Talibowie nie zobowiązali się nie przejmować kontroli nad centrami administracyjnymi Afganistanu.

 

„To są nasze sprawy wewnętrzne, nie mają one nic wspólnego z treścią zawartych porozumień” – mówił Delawar o zajmowaniu stolic prowincji. Dodał, że Talibowie nie planują siłowego zajęcia wszystkich stolic.

 

Zauważył, że wycofanie obcych wojsk powstrzymuje ofensywę Talibów przeciwko centrom administracyjnym. Ruch zobowiązał się do nieatakowania obcych kontyngentów w Afganistanie. Jednocześnie ruch nalega na realizację punktów porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi o wycofaniu sankcji wobec przedstawicieli Ruchu i uwolnieniu więźniów.

 

">

 

https://www.interfax.ru/russia/777211

Лавров назвал условие для вступления России в афганскую войну

 informacja agencyjna

9 lipca 2021