To zapewne kolejny sygnał nadchodzącej Wielkiej Wojny. Może o tym świadczyć również projekt Ustawy, opublikowany 19 lipca br. o wydłużeniu granicy wiekowej służby generałów i marszałków – do 70 lat,

z inicjatywy Prezydenta Federacji Rosyjskiej, W.Putina :

 

http://duma.gov.ru/news/52035/

 

 

A kilka dni wcześniej Rosja przeprowadziła ćwiczenia odłączenia się od światowego Internetu

 

Ćwiczenia mające na celu odizolowanie Runetu od globalnej sieci odbyły się w Rosji, raportuje РБК - сообщает РБК, powołując się na źródła i materiały z grupy roboczej Bezpieczeństwa Informacji w АНО - Gospodarki Cyfrowej.

 

W ćwiczeniach, które odbyły się od 15 lipca br., wzięli udział operatorzy Wielkiej Czwórki (МТС, Beeline, Megafon i Tele2), a także Rostelecom, Transtelecom i ER-Telecom Holding ”.

 

„Testowano możliwość fizycznego odłączenia rosyjskiej części Internetu” – powiedział informator РБК na rynku telekomunikacyjnym .

 

Według innego rozmówcy publikacji „ćwiczenia zakończyły się sukcesem”. Oficjalne podsumowanie zaplanowano na 31 sierpnia.

 

Przypomnijmy, że rosyjski prezydent Władimir Putin w listopadzie 2017 roku zażądał потребовал opracowania autonomicznych systemów zarządzania Internetem, które uchroniłyby sieć przed „dominacją” Stanów Zjednoczonych.

 

Ministerstwo Telekomunikacji i Komunikacji Masowej wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych otrzymały polecenie uzgodnienia z krajami BRICS stworzenia de facto równoległego Internetu - własnego systemu głównych serwerów nazw domen (DNS), który miałby „duplikować” już istniejące. Systemu który byłby niezależny od kontroli organizacji międzynarodowych i chroniłby liczbę rosyjskich użytkowników przed „ukierunkowanymi działaniami”.

 

Międzynarodowy projekt oddzielnego Internetu nie powiódł się - więc władze zdecydowały się na działanie w pojedynkę. Rok później pojawiła się ustawa „o suwerennym Internecie”, która wymaga nie tylko zapewnienia możliwości autonomicznego działania Runetu i zminimalizowania transferu danych za granicę, ale także wprowadza ścisłą kontrolę ruchu w Federacji Rosyjskiej, rozszerzając funkcje Roskomnadzora.

 

W związku z tym, zgodnie z projektem, cały ruch w Rosji musi przechodzić przez punkty wymiany zatwierdzone przez RKN- РКН. Aby to zrobić, operatorzy komórkowi i dostawcy Internetu, muszą zainstalować w swoich sieciach oprzyrządowanie, za pomocą którego można będzie wpływać na przepływ ruchu, a także blokować zabronione zasoby.

 

Pod koniec 2019 r. rząd przygotował listę zagrożeń подготовило перечень угроз, które, jeśli pojawią się, staną się formalną podstawą dla Roskomnadzoru do rozpoczęcia scentralizowanego zarządzania ruchem w kraju.

 

Na liście znajdują się: groźba udostępnienia zabronionych informacji lub zablokowanych zasobów, groźba cyberataków i innych oddziaływań informacyjnych na urządzenia i sieci komunikacyjne, w wyniku których ich funkcjonowanie może zostać zakłócone, groźby zakłócenia dostępności informacji w zasobach internetowych urzędów dla obywateli, groźby naruszenia informacji, bezpieczeństwo automatycznych systemów kontroli sieci operatorów telekomunikacyjnych i szereg innych.

 

W lutym 2019 r. Putin powiedział заявил, że Internet to wymysł zachodnich służb specjalnych, które „siedzą tam i nasłuchują oraz gromadzą informacje obronne”, a dwa lata później nazwał назвал Internet zagrożeniem, które może zniszczyć społeczeństwo od środka. Według Putina Internet musi być podporządkowany prawom moralnym.

 

Przygotowanie infrastruktury do wdrożenia ustawy „o suwerennym Internecie” planuje się zakończyć планируется завершить do końca 2021 roku. W tym okresie, zgodnie z krajowym programem „Gospodarka cyfrowa”, powinien zafunkcjonować system informatyczny Centrum Monitorowania i Kontroli Sieci Komunikacji Publicznej (ИС ЦМУ ССОП). Pierwszy etap tego programu zrealizowano w grudniu 2019 roku.

 

 

 

https://www.finanz.ru/novosti/aktsii/v-rossii-proveli-ucheniya-po-otklyucheniyu-ot-mirovogo-interneta-1030632371

 

В России провели учения по отключению от мирового интернета”

22.07. 2021

 

 

wybór, tłumaczenie i opracowanie: bezmetki

Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych

materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych

platformach elektronicznych, ze wskazaniem adresu

tekstu źródłowego i pseudonimu autora tłumaczenia